Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά έχετε φουλ δίκιο για το 4. Το μόνο επιχείρημα υπέρ της αγοράς του είναι κάποιος (όπως εγώ) που έχει μείνει στο 2 έχει άπειρα παιχνίδια να παίξει και μπορεί να το αγοράσει άμεσα

όμως το 4 σιγά σιγά μπαίνει και αυτό στην κατηγορία ρετρό οπότε αγοράζεις κάτι που "πεθαίνει". Και ενώ σκας μια τιμή σχεδόν σαν του 4 θα αρχίσεις να βλέπεις παιχνίδια που σαρέσουν σε κονσόλα που δε θα έχεις (το 5).

επίσης το νέο xbox δεν είναι διαθέσιμο. Οπότε αφού αθ περιμένεις που θα περιμένεις μήπως να πάρεις το 5; Κάπως έτσι το σκέφτομαι για τον εαυτό μου

αλλά το κύριο ερώτημα είναι πότε επιτέλους θα μπορεί να αγοράστεί το 5? Δλδ είνναι ΤΟΣΟ δύσκολο να υπάρχει μια κονσόλα γγια αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Xbox Series X το βρισκεις καθε τοσο, ηρθαν καποια κομματια πριν λιγες μερες κ κοσμος το τσιμπησε απο διαφορα μαγαζια. αν το ψαχνεις, θα καταφερεις να βρεις καποιο μεσα σε ενα μηνα. το Series S το βρισκεις ακομα με λιγο ψαξιμο. Το PS5, κρινοντας οτι ακόμα δεν εχουν καλύψει καν ολα τα preorder του ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ, βλέπω για καλοκαιρι και μετα να φτάνει στα καταστήματα όπως πάει η κατάσταση...

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τι θα προτείνατε εσείς ανάμεσα σε αυτές τις δύο κονσόλες και γιατί καθώς σκέφτομαι απο pc να μεταβώ σε κάποια ευχαριστώ όλες οι απόψεις δεκτές!!! Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, georpapas είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τι θα προτείνατε εσείς ανάμεσα σε αυτές τις δύο κονσόλες και γιατί καθώς σκέφτομαι απο pc να μεταβώ σε κάποια ευχαριστώ όλες οι απόψεις δεκτές!!! Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Όποια βρείς πρώτη διαθέσιμη την αγοράζεις.

Ακολούθως κάνεις οικονομίες σιγά σιγά να αγοράσεις και τη δεύτερη.

Και τέλος αγοράζεις και το Switch Pro όταν αυτό κυκλοφορήσει.

Σε βάθος επταετίας θα έχεις δώσει 1300 για κονσόλες και θα έχεις τα best of the best ολης της γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω την ΓΝΩΜΗ μου για το ποια κονσόλα προτιμώ. Διευκρινιζω απο την αρχή πως αυτο δεν σημαινει πως η αλλη κονσολα ειναι ΓΤΠ.

Προσωπικά προτείνω το Series X. Για 4 λογους

1. Είναι ισχυροτερο συστημα. Εστω και λιγο αλλα είναι

2. Εχει το Gamepass. 100+ παιχνιδια με μια μικρη συνδρομη. Συν ΕΑ. Συν απ΄οτι ακουγεται Ubisoft. Συν day one ολα τα first party της MS

3. Οι καιροί ειναι δυσκολοι. Για ολους μας. Το να δινεις 70αρια για games δεν ειναι βιωσιμο πλεον. Το γεγονος πως το Xbox μου επιτρεπει να αγοραζω παιχνιδια απο instant gaming, G2A κτλ σε πολυ χαμηλοτερες τιμες ειναι πολυ σημαντικο.

4. Ποικιλία exclusives. Ας σκεφτουμε τι εχουμε να περιμενουμε απο τα exclusives του PS5. Τα exclusives του PS4 με αυξοντα αριθμο. Θα είναι κακα παιχνιδια; ΦΥΣΙΚΑ και οχι. Αντιθετα. Θα ειναι πιθανοτατα παιχνιδαρες. Αλλά σημερα πρεπει να κανουμε επιλογες. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Και η SONY σε βαθος 7ετιας θα σου δωσει τα ιδια exclusive με το PS4. 4-5 3rd person action, 2-3 open world RPG και 1-2 racing και platform. Η MS εχει 26 studio (μετραω και την Bethesda). Αυτα ετοιμαζουν απο 26 εως 50 exclusive τιτλους για το Xbox. Απο racing και RTS μέχρι 3rd person action, open world RPG, fps κτλ. Oσο τα developer tools της MS ωριμαζουν, το XBOX θα εχεις καλυτερη αποδοση στα 3rd party, περισσοτερα και σε περισσοτερα ειδη exclusives, χωρις να χρειαστει να τα αγορασεις, 3 γενιες xbox που θα παιζουν καλυτερα για οτι εχασες η νοσταλγεις.

TLDR. Περισσοτερα games, με μεγαλυτερη ποικιλια, φθηνοτερα, ισχυροτερο και με το μοναδικο system seller στο gaming. Το Gamepass. Γνώμη μου ειναι πως αν δεν εισαι fanboy η σκαλωμενος με συγκεκριμενα games της sony, δεν υπαρχει κανενα συμπαν οπου το PS5 ειναι καλυτερη αγορα απο το Xbox

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Παραθέτω την ΓΝΩΜΗ μου για το ποια κονσόλα προτιμώ. Διευκρινιζω απο την αρχή πως αυτο δεν σημαινει πως η αλλη κονσολα ειναι ΓΤΠ.

Προσωπικά προτείνω το Series X. Για 4 λογους

1. Είναι ισχυροτερο συστημα. Εστω και λιγο αλλα είναι

2. Εχει το Gamepass. 100+ παιχνιδια με μια μικρη συνδρομη. Συν ΕΑ. Συν απ΄οτι ακουγεται Ubisoft. Συν day one ολα τα first party της MS

3. Οι καιροί ειναι δυσκολοι. Για ολους μας. Το να δινεις 70αρια για games δεν ειναι βιωσιμο πλεον. Το γεγονος πως το Xbox μου επιτρεπει να αγοραζω παιχνιδια απο instant gaming, G2A κτλ σε πολυ χαμηλοτερες τιμες ειναι πολυ σημαντικο.

4. Ποικιλία exclusives. Ας σκεφτουμε τι εχουμε να περιμενουμε απο τα exclusives του PS5. Τα exclusives του PS4 με αυξοντα αριθμο. Θα είναι κακα παιχνιδια; ΦΥΣΙΚΑ και οχι. Αντιθετα. Θα ειναι πιθανοτατα παιχνιδαρες. Αλλά σημερα πρεπει να κανουμε επιλογες. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Και η SONY σε βαθος 7ετιας θα σου δωσει τα ιδια exclusive με το PS4. 4-5 3rd person action, 2-3 open world RPG και 1-2 racing και platform. Η MS εχει 26 studio (μετραω και την Bethesda). Αυτα ετοιμαζουν απο 26 εως 50 exclusive τιτλους για το Xbox. Απο racing και RTS μέχρι 3rd person action, open world RPG, fps κτλ. Oσο τα developer tools της MS ωριμαζουν, το XBOX θα εχεις καλυτερη αποδοση στα 3rd party, περισσοτερα και σε περισσοτερα ειδη exclusives, χωρις να χρειαστει να τα αγορασεις, 3 γενιες xbox που θα παιζουν καλυτερα για οτι εχασες η νοσταλγεις.

TLDR. Περισσοτερα games, με μεγαλυτερη ποικιλια, φθηνοτερα, ισχυροτερο και με το μοναδικο system seller στο gaming. Το Gamepass. Γνώμη μου ειναι πως αν δεν εισαι fanboy η σκαλωμενος με συγκεκριμενα games της sony, δεν υπαρχει κανενα συμπαν οπου το PS5 ειναι καλυτερη αγορα απο το Xbox

Κάτσε δλδ για ps5 αν έχεις το digital δεν μπορείς να βρεις κωδικούς απο αυτα τα σαιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@WolvesInTheThroneRoom

To Game Pass για κονσόλα αυτήν την στιγμή έχει 358 τίτλους.

https://www.xbox.com/en-US/xbox-game-pass/games

Σύνολο με android (xcloud) και PC στην Ultimate έχει 505 τίτλους.

Απορώ με το τμήμα marketing τους ώρες ώρες - που επιμένει στο 100+τίτλους - τόσους σχεδόν έχει το EA Play μόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Παραθέτω την ΓΝΩΜΗ μου για το ποια κονσόλα προτιμώ. Διευκρινιζω απο την αρχή πως αυτο δεν σημαινει πως η αλλη κονσολα ειναι ΓΤΠ.

Προσωπικά προτείνω το Series X. Για 4 λογους

1. Είναι ισχυροτερο συστημα. Εστω και λιγο αλλα είναι

2. Εχει το Gamepass. 100+ παιχνιδια με μια μικρη συνδρομη. Συν ΕΑ. Συν απ΄οτι ακουγεται Ubisoft. Συν day one ολα τα first party της MS

3. Οι καιροί ειναι δυσκολοι. Για ολους μας. Το να δινεις 70αρια για games δεν ειναι βιωσιμο πλεον. Το γεγονος πως το Xbox μου επιτρεπει να αγοραζω παιχνιδια απο instant gaming, G2A κτλ σε πολυ χαμηλοτερες τιμες ειναι πολυ σημαντικο.

4. Ποικιλία exclusives. Ας σκεφτουμε τι εχουμε να περιμενουμε απο τα exclusives του PS5. Τα exclusives του PS4 με αυξοντα αριθμο. Θα είναι κακα παιχνιδια; ΦΥΣΙΚΑ και οχι. Αντιθετα. Θα ειναι πιθανοτατα παιχνιδαρες. Αλλά σημερα πρεπει να κανουμε επιλογες. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Και η SONY σε βαθος 7ετιας θα σου δωσει τα ιδια exclusive με το PS4. 4-5 3rd person action, 2-3 open world RPG και 1-2 racing και platform. Η MS εχει 26 studio (μετραω και την Bethesda). Αυτα ετοιμαζουν απο 26 εως 50 exclusive τιτλους για το Xbox. Απο racing και RTS μέχρι 3rd person action, open world RPG, fps κτλ. Oσο τα developer tools της MS ωριμαζουν, το XBOX θα εχεις καλυτερη αποδοση στα 3rd party, περισσοτερα και σε περισσοτερα ειδη exclusives, χωρις να χρειαστει να τα αγορασεις, 3 γενιες xbox που θα παιζουν καλυτερα για οτι εχασες η νοσταλγεις.

TLDR. Περισσοτερα games, με μεγαλυτερη ποικιλια, φθηνοτερα, ισχυροτερο και με το μοναδικο system seller στο gaming. Το Gamepass. Γνώμη μου ειναι πως αν δεν εισαι fanboy η σκαλωμενος με συγκεκριμενα games της sony, δεν υπαρχει κανενα συμπαν οπου το PS5 ειναι καλυτερη αγορα απο το Xbox

η προταση του παςς ειναι το καλυτερο deal για οσους θελουν απλα να παιξουν στον ελευθερο τους χρονο και να δουν 2 -3 διαφορετικες εμπειριες. Το βλεπω απο τον ευατο μου και απο φιλους οτι απο τοτε που μπηκε το νετφλιξ στην ζωη μας καταργησαμε πληρως τον κινηματογραφο και τα μεμονομενα . Ετσι λειτουργει ο κοσμος θελει bulk . και οταν η ποιοτητα ειναι αξιοπρεπης σε τραβαει ακομα παραπανω . Σε ολους αρεσει ο σπαιντερμαν αλλα το 1 ,2 παιχνιδια τον χρονο δεν νμζω οτι συναδει με την εξελιξη του καταναλωτη στην βιομηχανια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georpapas είπε

Κάτσε δλδ για ps5 αν έχεις το digital δεν μπορείς να βρεις κωδικούς απο αυτα τα σαιτ?

Οχι...

Εγω εχω δωσει 800  μαζι με 2 3 games  και ενα control. για το ps5 και εχω να παιξω 2 εβδομαδες.. ξαναεκατσα στο pc,, θελω να παιξω κατι αλλο και πλεον εβαλα φρενο γιατι θα φτασει 1500.και οχι τιποτα,δεν αξιζει κιολας να τα ριχνεις για games του ps4. Σκεφτομαι οτι αν ειχα το series x θα επαιζα και καθε μερα και κατι διαφορετικο free.  Πλεον το ψαχνεις και αυτο με κυαλια.με την πρωτη ευκαιρια το εχω παρει και απλα το ps5 θα μεινει στην ακρη για κανα exlusive οταν  βγει.θα μου πεις τωρα αξιζει να χωσεις 1000+ ευρω για να παιξεις 4 5 exlusive? Αναλογα την τσεπη

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

η προταση του παςς ειναι το καλυτερο deal για οσους θελουν απλα να παιξουν στον ελευθερο τους χρονο και να δουν 2 -3 διαφορετικες εμπειριες. Το βλεπω απο τον ευατο μου και απο φιλους οτι απο τοτε που μπηκε το νετφλιξ στην ζωη μας καταργησαμε πληρως τον κινηματογραφο και τα μεμονομενα . Ετσι λειτουργει ο κοσμος θελει bulk . και οταν η ποιοτητα ειναι αξιοπρεπης σε τραβαει ακομα παραπανω . Σε ολους αρεσει ο σπαιντερμαν αλλα το 1 ,2 παιχνιδια τον χρονο δεν νμζω οτι συναδει με την εξελιξη του καταναλωτη στην βιομηχανια 

 

Εδώ θα διαφωνήσω - "ελαφρά" μαζί σου, υπό την έννοια ότι ο χαρακτηρισμός netflix αρμόζει περισσότερο στην υπηρεσία psnow που αν μη τι άλλο κάνει streaming την προηγούμενη γενιά και δεν έχει τα ΑΑΑ μέσα, παρά στο Game Pass που έχει θηρία -τέρατα AAA μέσα, αλλά και μικρότερες κυκλοφορίες ΑΑ που είναι είτε day one ή shortly after που λέμε και στο χωριό μου.

Αν έχει δει ήδη φέτος τέτοια μαζική αποδοχή, δεν μπορώ να σκεφτώ τι θα γίνει όταν πραγματικά τα studio που αναφέρει και ο φίλος παραπάνω, μπουν όντως στην μαζική παραγωγή και παραδώσουν παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, georpapas είπε

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω τι θα προτείνατε εσείς ανάμεσα σε αυτές τις δύο κονσόλες και γιατί καθώς σκέφτομαι απο pc να μεταβώ σε κάποια ευχαριστώ όλες οι απόψεις δεκτές!!! Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Εγω αγορασα  ps5 για ενα και μονο λογο,  επειδη εχει καποια exclusives. Παιχνιδια σαν το horizon zero down και god of war θελω να τα παιξω οπωσδηποτε.

Το gamepass του xbox το θεωρω ανωτερο αλλα βλεπω οτι στο ps μπορεις να κανεις us  account που ειναι πολυ οικονομικοτερο απο το ευρωπαικο και δινει και ωραια Games,  αλλα οχι τη ποσοτητα του xbox.

Στα θετικα του ps θεωρω το  controller ,oπου η sony εκανε  πολυ καλη δουλεια.

Τωρα διαβασα ομως κατι που δεν ηξερα οτι στο xbox  αγοραζεις και απο g2a, που το θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα. Εγω προσωπικα αγοραζω μεταχειριμενα παιχνιδια και τα ξαναπουλαω για οικονομικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, georpapas είπε

Παίδες το series S υποστηρίζει 4k 2160p δλδ έστω σε 60fps ?

 

Σε βίντεο και netflix σίγουρα - σε 3D (games) μάλλον όχι λόγω ROPS. Σε 2D games σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...