Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, georpapas είπε

Αξίζει αυτή τη στιγμή λέτε μεταχειρισμένο xbox one X στα 200 ? σε σχεση με series s kai series x? 

 

Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει. Ήδη το Medium δεν μπορείς να το παίξεις στο One X. Για να μην πω για το Cyberpunk που στις νέες κονσόλες της MS παίζει μια χαρά.

Επεξ/σία από jokul7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, georpapas είπε

Αξίζει αυτή τη στιγμή λέτε μεταχειρισμένο xbox one X στα 200 ? σε σχεση με series s kai series x? 

 

Επειδη σε βλεπω ζοριζεσαι λιγο στο οικονομικο κομματι για να κοιτας κονσολες παλαιοτερης γενιας πηγαινε σε xbox series s/x συν gamepass. Ειναι η πιο συμφερουσα οικονομικα επιλογη.

Γνωμη μου να πας στο X για τη φουλ εμπειρια μιας που ρωτας για 4K και 60fps.

Αν τα χρηματα δε παιζουν βασικο ρολο τοτε αλλαζει ολο το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια,εαν καποιος μπορουσε να παει σε SeriesX εξ αρχης,δεν θα κοιταζε σε μτχ oneX των 200ευρω,ουτε θα ρωτουσε ποια κονσολα αξιζει να παρει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Επειδη σε βλεπω ζοριζεσαι λιγο στο οικονομικο κομματι για να κοιτας κονσολες παλαιοτερης γενιας πηγαινε σε xbox series s/x συν gamepass. Ειναι η πιο συμφερουσα οικονομικα επιλογη.

Γνωμη μου να πας στο X για τη φουλ εμπειρια μιας που ρωτας για 4K και 60fps.

Αν τα χρηματα δε παιζουν βασικο ρολο τοτε αλλαζει ολο το παραπανω.

Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να δώσω και ενα 500αρι για να πάω στο series X λές να πάω στο series S έστω και με upscale σε TV 4κ θα είναι προτειμότερο στο μέλλον σε σχέση με ένα One X ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georpapas είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να δώσω και ενα 500αρι για να πάω στο series X λές να πάω στο series S έστω και με upscale σε TV 4κ θα είναι προτειμότερο στο μέλλον σε σχέση με ένα One X ?

Αν το budget ειναι 300 τοτε ειναι μονοδρομος. Μη κολλας με τα 4K και τα 1080p. Τριχες.

Μονος μου προβληματισμος ειναι αν μελλοντικα παιχνιδια που θα τρεχουν 60fps στις 500αρες αν θα τρεχουν 30fps ασχετως αναλυσης στο Series S ασχετα με τον παπα οτι μονο η αναλυση θα αλλαζει.


Το One X βγαλτο απο την εξισωση. 

Ξανασκεψου αν μπορεις να κανεις λιγο παραπανω οικονομια και υπομονη και να παρεις τη full εμπειρια χωρις περιορισμους. Δεν ειναι ωραιο το συναισθημα να εχεις παρει καινουρια κονσολα και να εχεις περιορισμους η υποδεεστερες εκδοσεις ενω εχεις δωσει τα ωραια λεφτα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georpapas είπε

Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να δώσω και ενα 500αρι για να πάω στο series X 

Παρε τωρα το SeriesS,και αργοτερα στο μελλον αν αλλαξεις γνωμη που θα εχει πεσει σε τιμη και το SeriesX,πας σε αυτο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Αν το budget ειναι 300 τοτε ειναι μονοδρομος. Μη κολλας με τα 4K και τα 1080p. Τριχες.

Μονος μου προβληματισμος ειναι αν μελλοντικα παιχνιδια που θα τρεχουν 60fps στις 500αρες αν θα τρεχουν 30fps ασχετως αναλυσης στο Series S ασχετα με τον παπα οτι μονο η αναλυση θα αλλαζει.


Το One X βγαλτο απο την εξισωση. 

Ξανασκεψου αν μπορεις να κανεις λιγο παραπανω οικονομια και υπομονη και να παρεις τη full εμπειρια χωρις περιορισμους. Δεν ειναι ωραιο το συναισθημα να εχεις παρει καινουρια κονσολα και να εχεις περιορισμους η υποδεεστερες εκδοσεις ενω εχεις δωσει τα ωραια λεφτα σου.

H αλήθεια είναι πως ασχολούμαι κυρίως στο pc για gaming όμως τα περισσότερα παιχνίδια έχουν  cheaters κάτι που προσπαθώ να αποφύγω σε games όπως το FIFA με την μετάβασή μου σε κονσόλα

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Παρε τωρα το SeriesS,και αργοτερα στο μελλον αν αλλαξεις γνωμη που θα εχει πεσει σε τιμη και το SeriesX,πας σε αυτο.

μάλλον αυτό βλέπω να γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georpapas είπε

μάλλον αυτό βλέπω να γίνεται

Επειδή έχω δει Series S να παίζει σε 4k TV - θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα - φάση άρχισα να το ψάχνω.

Για να μην σπάω μπάλες με τα τεχνικά θέματα, ή να κατηγορηθώ για φάση δεύτερη GPU στο τροφοδοτικό,  όπως υπονόησε ο Andrew Goosen, από τους αρχιτέκτονες του XBOX,  το Series S έχει ξεχωριστό hardware scaler, σαν τσιπ - πυρίτιο πως το λένε  (καμία σχέση με GPU SCALER-shader based) όπως και είχε και το xbox one το OG, το οποίο χρησιμοποιούσε το Lanczos_resampling, με αρκετό shaprening και black crush οn top.

Αν συνδυάσεις αυτό, με την παρουσίαση του xbox στο Hotchips 2020 περί ΙΝΤ4/8 hardware acceleration, το Direct ML που τα tools του γίνανε open source πρόσφατα να δοκιμάσει κανείς το αντίστοιχο της NVDIA με το DLSS (AMD SuperResolution),  μάλλον η RDNA2 έχει σαν feature hardware scaler, όχι όμως στα PC λόγω συγκεκριμένων συνθηκών (βλέπε πουλάω monitor), το οποίο λόγω NDA δεν έχει αποκαλυφθεί (όπως φάνηκε και από το video στο hotchips -που δεν μπορούσαν να πουν παραπάνω λεπτομέρειες οι του xbox).

Πιστεύω και λάθος να κάνω... ότι στο τέλος το series X θα πρέπει να δικαιολογήσει την τιμή του και όχι το S.

5 χρόνια μετά στην γενιά το Series X θα πρέπει να δικαιολογήσει πως το Series S θα δείχνει παιχνίδια σε 4k παρόμοια.

Για τα frames per second ίδια CPU έχουν άλλωστε. Λιγότερα εφέ θα έχει λόγω compute.

Bonus?

Spoiler

 

unknown.png

 

 

 

 

Επεξ/σία από Thiccx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου,το s θα σου δειχνει καλυτερα τα παιχνιδια στην tv απο τι το pc σου στο μονιτορ και ας εχεις και rtx 3080. Εγω παιζω ultra τα παντα στο pc και μετα παω στην κονσολα με την cx το ιδιο game και νομιζω οτι επαιζα σε crt πριν

Δεν ειναι λογο cx αλλα λογο tv. Το ιδιο παθαινα και με την sony xh95.  Upscale λεγεται

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Φιλε μου,το s θα σου δειχνει καλυτερα τα παιχνιδια στην tv απο τι το pc σου στο μονιτορ και ας εχεις και rtx 3080. Εγω παιζω ultra τα παντα στο pc και μετα παω στην κονσολα με την cx το ιδιο game και νομιζω οτι επαιζα σε crt πριν

Δεν ειναι λογο cx αλλα λογο tv. Το ιδιο παθαινα και με την sony xh95.  Upscale λεγεται

Το τερματισες μαστορα...

Ειπαμε, κορυφαιες οι Oled, super vfm το series s, αλλα οχι και ετσι. Αν εχει καλη οθονη ο Χ gamer, δεν υπαρχει πουθενα αυτο, off-topic εντελως βεβαια, εαν ομως μπει στο καδρο και η επιλογη να κοτσαρει το υποθετικο πισι με καποια High End καρτα στην Oled τηλεοραση θα γινει του...Κουτρουλη ο γαμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kostiger είπε

Το τερματισες μαστορα...

Ειπαμε, κορυφαιες οι Oled, super vfm το series s, αλλα οχι και ετσι. Αν εχει καλη οθονη ο Χ gamer, δεν υπαρχει πουθενα αυτο, off-topic εντελως βεβαια, εαν ομως μπει στο καδρο και η επιλογη να κοτσαρει το υποθετικο πισι με καποια High End καρτα στην Oled τηλεοραση θα γινει του...Κουτρουλη ο γαμος..

Φυσικα δεν ενοουμε για pc στην oled. Αλλα κονσολα σε καλη tv ,και pc σε μονιτορ.

Δεν τερματισα τιποτα.εχω και απο τα δυο.η ps4 εκδοση του apex legends στην oled μιαζει 5 ετια μπροστα απο το 2κ ultra που παιζω στο pc με asus μονιτορ. Και μιλαμε ps4 version..φυσικα αν το κουμπωσω στην ολεντ το pc χανεις τον μπουσουλα. Αλλα τα monitor δυστηχως ειναι μια δεκαετια πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisgewrgi είπε

Φυσικα δεν ενοουμε για pc στην oled. Αλλα κονσολα σε καλη tv ,και pc σε μονιτορ.

Δεν τερματισα τιποτα.εχω και απο τα δυο.η ps4 εκδοση του apex legends στην oled μιαζει 5 ετια μπροστα απο το 2κ ultra που παιζω στο pc με asus μονιτορ. Και μιλαμε ps4 version..φυσικα αν το κουμπωσω στην ολεντ το pc χανεις τον μπουσουλα. Αλλα τα monitor δυστηχως ειναι μια δεκαετια πισω.

Δεν ξερω τι εχεις ή δεν εχεις, εγω αυτο που ξερω ειναι οτι η συγκριση μεταξυ των combo pc monitor+3080 και OLED+SES, περα απο το γεγονος οτι ειναι ατοπη, ειναι ακυρη και δυνητικα υπερ το δεον παραπληροφορητικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν ξερω τι εχεις ή δεν εχεις, εγω αυτο που ξερω ειναι οτι η συγκριση μεταξυ των combo pc monitor+3080 και OLED+SES, περα απο το γεγονος οτι ειναι ατοπη, ειναι ακυρη και δυνητικα υπερ το δεον παραπληροφορητικη.

Οχι στο αρχικο ποστ μας.και με την ερωτηση απο το παλικαρι. Εχει pc αλλα θελει να παει σε series s και φοβατε μην δεν δειχνει καλα μιας και παιζει 1080 το s.

Ισως φανταζεται το 1080 απο το pc του οτι θα ειναι το ιδιο και σε tv. Με κονσολα. Ενω δεν υπαρχει συγκριση

Γενικα για μενα το pc πλεον μονο για competitive shooter. Τιποτα αλλο.υπαρχουν σπιτι g7 odyssey και asus xg . Η εικονα που βγαζουν σε max settings δεν συγκρινεται με καμια καλη τηλεοραση. πχ sony xh95 η cx τις οποίες μπορω να πω απο προσωπικη εμπειρια. 

Οποιος θελει την τελεια εικονα για μενα φτιαχνει ενα pc σαλονιου και το κουμπώνει στην 4κ tv

Επαιξα warzone στο ps5 στην cx που αν δεν κανω λαθος παιζει 1080p και μετα το εβαλα στο pc σε 2κ ultra και πηγα να βαλω τα κλαματα. Γενικα αυτο που γινεται με τα μονιτορ ειδικα τα πανακριβα του χιλιαρικου πρεπει να αλλαξει. Πρεπει οι εταιριες να προχωρησουν τεχνολογικα και οχι να μας πασαρουν σκουπιδια 10 ετιας..

Τεσπα off topic αλλα τα ειπα γιατι τα συγκρινω καθε μερα

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδια,

ψαχνω κονσολα αυτο τον καιρο και αμφιταλαντευομαι αναμεσα σε ps5 και xbox series x. Εχω 4k tv.

Δυστυχως ετοιμοπαραδοτο δεν βρισκω τιποτα (μονο κατι αγγελιες σε τιμες φευγα!). Μονο series s βλεπω ετοιμοπαραδοτο σε νορμαλ τιμη.

Η πλειοψηφια των γνωστων μου εχει ps5 ηδη, αλλα εγω δεν ψηνομαι για παιχνιδια της sony. Ειχα παλια κονσολα (xbox 360), αλλα σταματησα να παιζω λογω δουλειας και τωρα ψαχνομαι λογω καραντινας/βαρεμαρας.

Αξιζει να παρω (προσωρινα εστω) series s? Θα το μετανιωσω λετε? Δεν θελω να μου βγουν τα ματια σε 4k tv.

Καθε απαντηση δεκτη, γιατι ειλικρινα δυσκολευομαι να αποφασισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...