Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Marcus_Fenix είπε

Καλημερα παιδια,

ψαχνω κονσολα αυτο τον καιρο και αμφιταλαντευομαι αναμεσα σε ps5 και xbox series x. Εχω 4k tv.

Δυστυχως ετοιμοπαραδοτο δεν βρισκω τιποτα (μονο κατι αγγελιες σε τιμες φευγα!). Μονο series s βλεπω ετοιμοπαραδοτο σε νορμαλ τιμη.

Η πλειοψηφια των γνωστων μου εχει ps5 ηδη, αλλα εγω δεν ψηνομαι για παιχνιδια της sony. Ειχα παλια κονσολα (xbox 360), αλλα σταματησα να παιζω λογω δουλειας και τωρα ψαχνομαι λογω καραντινας/βαρεμαρας.

Αξιζει να παρω (προσωρινα εστω) series s? Θα το μετανιωσω λετε? Δεν θελω να μου βγουν τα ματια σε 4k tv.

Καθε απαντηση δεκτη, γιατι ειλικρινα δυσκολευομαι να αποφασισω.

Αν παίζεις με τους γνωστούς σου online θα πρέπει να δεις ότι τα παιχνίδια υποστηρίζουν cross platform μεταξύ PS5 και xbox γιατί αλλιώς γνώμη μου δεν αξίζει να πας σε xbox, εκτός να δεν θα παίζετε μαζί. Επίσης θα κάνετε game sharing;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρε το S. Η ζωη ειναι μικρη για να αναβαλλουμε πραγματα που μπορουμε να εχουμε τωρα 😀

Αφου θελεις να παρεις κονσολα και δεν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια της σονυ παιρνεις το S χτυπας ενα gamepass και εχεις ενα σωρο παιχνιδια πολλα απο τα οποια ειναι και απο την εποχη που σταματησες να παιζεις χαρη στο εξαιρετικο Backward compatabilty του χβοχ. 

Αργοτερα να θες το πουλας και παιρνεις ενα Χ η PS5 αναλογα

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, apostolos22 είπε

Αν παίζεις με τους γνωστούς σου online θα πρέπει να δεις ότι τα παιχνίδια υποστηρίζουν cross platform μεταξύ PS5 και xbox γιατί αλλιώς γνώμη μου δεν αξίζει να πας σε xbox, εκτός να δεν θα παίζετε μαζί. Επίσης θα κάνετε game sharing;

Αυτο φοβαμαι κι εγω, μην ειμαι μονος μου σαν την καλαμια στον καμπο!

Το game sharing τι ειναι? Ανταλλαγες παιχνιδιων?

6 λεπτά πριν, privateer είπε

Παρε το S. Η ζωη ειναι μικρη για να αναβαλλουμε πραγματα που μπορουμε να εχουμε τωρα 😀

Αφου θελεις να παρεις κονσολα και δεν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια της σονυ παιρνεις το S χτυπας ενα gamepass και εχεις ενα σωρο παιχνιδια πολλα απο τα οποια ειναι και απο την εποχη που σταματησες να παιζεις χαρη στο εξαιρετικο Backward compatabilty του χβοχ. 

Αργοτερα να θες το πουλας και παιρνεις ενα Χ η PS5 αναλογα

Μαλλον για S θα παω, δεν μπορω να περιμενω αλλο. Η ζωη ειναι μικρη οπως λες κι εσυ.

Παιζει κανεις Gears Horde εδω μεσα? Γενικα ζωντανο Greek XBOX community υπαρχει?

Θελω να ξαναθυμηθω λιγο τα παλια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Marcus_Fenix είπε

Καλημερα παιδια,

ψαχνω κονσολα αυτο τον καιρο και αμφιταλαντευομαι αναμεσα σε ps5 και xbox series x. Εχω 4k tv.

Δυστυχως ετοιμοπαραδοτο δεν βρισκω τιποτα (μονο κατι αγγελιες σε τιμες φευγα!). Μονο series s βλεπω ετοιμοπαραδοτο σε νορμαλ τιμη.

Η πλειοψηφια των γνωστων μου εχει ps5 ηδη, αλλα εγω δεν ψηνομαι για παιχνιδια της sony. Ειχα παλια κονσολα (xbox 360), αλλα σταματησα να παιζω λογω δουλειας και τωρα ψαχνομαι λογω καραντινας/βαρεμαρας.

Αξιζει να παρω (προσωρινα εστω) series s? Θα το μετανιωσω λετε? Δεν θελω να μου βγουν τα ματια σε 4k tv.

Καθε απαντηση δεκτη, γιατι ειλικρινα δυσκολευομαι να αποφασισω.

Παίρνεις το S αφού το βρίσκεις και πιστεύω πως δεν θα το μετανιώσεις,το μόνο σίγουρο,είναι πως δεν θα σου "βγούν τα μάτια" στήν 4Κ τηλεόραση,κάνει πολύ καλό upscale το μηχάνημα έτσι και αλλιώς.

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Marcus_Fenix είπε


Το game sharing τι ειναι? Ανταλλαγες παιχνιδιων?

 

Ναι, εγώ με τo PS4 ανταλλάσσουμε με ένα φίλο μου παιχνίδια, οπότε κατεβάζουμε το κόστος. Στο xbox δεν ξέρω αν γίνεται να πω την αλήθεια. Το series s είναι μάλλον και μια καλή επιλογή ότι δεν θα έχεις επενδύσει και τόσα χρήματα οπότε όταν με το καλό μας αφήσουν ελεύθερους 😇 αν δεν θα έχεις πια χρόνο και όρεξη για gaming δεν έχασες και τίποτα σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω αυτη τη στιγμη τα πραγματα ειναι πολυ απλα....αν καποιος θελει κονσολα εδω και τωρα το series s ειναι μονοδρομος, καθως ετσι και αλλιως, τα αλλα δυο δεν μπορει να τα βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolos22 είπε

Ναι, εγώ με τo PS4 ανταλλάσσουμε με ένα φίλο μου παιχνίδια, οπότε κατεβάζουμε το κόστος. Στο xbox δεν ξέρω αν γίνεται να πω την αλήθεια. Το series s είναι μάλλον και μια καλή επιλογή ότι δεν θα έχεις επενδύσει και τόσα χρήματα οπότε όταν με το καλό μας αφήσουν ελεύθερους 😇 αν δεν θα έχεις πια χρόνο και όρεξη για gaming δεν έχασες και τίποτα σημαντικό.

Γινετε κ στο xbox απλα μονο digital στο series s μιας κ δεν παιρνει δισκακια. Αλλα κανονικα κανεις game share. Επισης μπορεις να γλυτωσεις κ περισσοτερα χρηματα σε αντιθεση με το play. Οχι μονο με το game pass αλλα κ με το να μπορεις να αγορασεις απο αλλα store περαν του Ελληνικου microsoft store . Και απο κλειδαδικα κτλ

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το έχω ξαναρωτήσει.. αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Θέλω το ps5 το οποίο από ότι ακούω κάπου Σετπέμβρη θα εμφανιστεί στα ράφια για να το αγοράσεις κανονικά. Δεν έχω κάνει προπαραγγελία. Έχω μείνει στην εποχή του 2. Το 4 είναι διαθέσιμο αλλά σε σύγκριση με το 5 είναι ακριβό και μάλλον έχει αρχίσει να γίνεται ρετρό. Θέλω πολύ ννα παίξω παιχνίδια του 4 και κυρίως final fantasy vii, xv, kingdom heart 3. Αξίζει η αναμονή; Μήπως απλά να πάρω το 4 και να παίζω; Δλδ αν ήξερα ότι Ιούνιο θα μπορούσα να πάρω το 5 θα το έπαιζα αλλά τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

Ρε παιδιά το έχω ξαναρωτήσει.. αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Θέλω το ps5 το οποίο από ότι ακούω κάπου Σετπέμβρη θα εμφανιστεί στα ράφια για να το αγοράσεις κανονικά. Δεν έχω κάνει προπαραγγελία. Έχω μείνει στην εποχή του 2. Το 4 είναι διαθέσιμο αλλά σε σύγκριση με το 5 είναι ακριβό και μάλλον έχει αρχίσει να γίνεται ρετρό. Θέλω πολύ ννα παίξω παιχνίδια του 4 και κυρίως final fantasy vii, xv, kingdom heart 3. Αξίζει η αναμονή; Μήπως απλά να πάρω το 4 και να παίζω; Δλδ αν ήξερα ότι Ιούνιο θα μπορούσα να πάρω το 5 θα το έπαιζα αλλά τώρα..

Πάρε Xbox Series (S ή Χ). Υπάρχουν τζάμπα με το Pass Final Fantasy VII (το παλιό), VIII (remaster), IX, XII, Kingdom Hearts 1,5/2,5/2,8/3, Dragon Quest XI και Tales of Vesperia. Μόνο και μόνο για τον SSD δεν αξίζει να πάρεις παλιά κονσόλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Πάρε Xbox Series (S ή Χ). Υπάρχουν τζάμπα με το Pass Final Fantasy VII (το παλιό), VIII (remaster), IX, XII, Kingdom Hearts 1,5/2,5/2,8/3, Dragon Quest XI και Tales of Vesperia. Μόνο και μόνο για τον SSD δεν αξίζει να πάρεις παλιά κονσόλα

μα ούτε το series S/X υπάρχει διαθέσιμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lactate είπε

μα ούτε το series S/X υπάρχει διαθέσιμο..

Πλέον βρίσκεις πιο εύκολα. https://www.skroutz.gr/s/24662008/Microsoft-Xbox-Series-S.html

Επίσης σίγουρα θα βρεις πιο εύκολα και στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω σε κανα δυο μηνες θα εξομαλυνθει λιγο η κατασταση με τις παραγγελιες...δεν αξιζει αγορα κονσολας που δεν θα αγοραζε καποιος υπο κανονικες συνθηκες επειδη δεν μπορει να βρει αυτη που θελει

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2021 στις 7:31 ΜΜ, lactate είπε

Ρε παιδιά το έχω ξαναρωτήσει.. αλλά έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Θέλω το ps5 το οποίο από ότι ακούω κάπου Σετπέμβρη θα εμφανιστεί στα ράφια για να το αγοράσεις κανονικά. Δεν έχω κάνει προπαραγγελία. Έχω μείνει στην εποχή του 2. Το 4 είναι διαθέσιμο αλλά σε σύγκριση με το 5 είναι ακριβό και μάλλον έχει αρχίσει να γίνεται ρετρό. Θέλω πολύ ννα παίξω παιχνίδια του 4 και κυρίως final fantasy vii, xv, kingdom heart 3. Αξίζει η αναμονή; Μήπως απλά να πάρω το 4 και να παίζω; Δλδ αν ήξερα ότι Ιούνιο θα μπορούσα να πάρω το 5 θα το έπαιζα αλλά τώρα..

Πιστευω πως το καλοκαιρι θα εχει εξομαλυνθει η κατασταση και θα μπορεις να βρεις ps5. Δεν εχω πληροφοριες απο μεσα, απλα το υποθετω, με το φτωχο μου το μυαλο.

Ειμαι σε παρομοια φαση με εσενα, περσι τετοια εποχη ηθελα να παω σε ps4 αλλα λεω, ασε θα παρω απευθειας το 5. Αν το ηξερα θα ειχα παρει εδω κι ενα χρονο το 4. Πλεον, αφου εφτασα ως εδω, θεωρω πως αξιζει η αναμονη.

Ο καθενας βεβαια εχει το σκεπτικο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, jjjjjmp said:

Γεια σας, θα ήθελα να αγοράσω μια κονσόλα (xbox ή playstation) αλλά δεν ξέρω τι να πάρω. Εχω ίντερνετ 24 οπότε θα ήταν καλύτερο να μην είναι digital.

 

ειχες ποτε κονσολα και τι στυλ παιχνιδια σου αρεσουν να παιζεις

 

Επεξ/σία από privateer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...