Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Ashaman είπε

To Nintendo Switch το ειχα σκεφτει αλλα ειναι αρκετα πανω απο το μπατζετ που θελω να παω.

Για αρχη κυριως καραοκε θα παιξει η μικρη και 2-3 παιχνιδια ακομα. Στο μελλον βλεπουμε.

Θα αρχισω να κοιταω τις αγγελιες για PS4 κυριως.

Ευχαριστω παιδια

 

Κατέβασε Star Maker για Android ή κάποια άλλη εφαρμογή και είσαι κομπλέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Κατέβασε Star Maker για Android ή κάποια άλλη εφαρμογή και είσαι κομπλέ!

Το σκεφτομαι κι αυτο αλλα προτιμω gaming console για να παιξει και μερικα ακομα παιχνιδια οπως ειπα πριν.

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω έκανα κακώς που αγόρασα ps5 digital αντί για disk? Απλά μου έτυχε προσφορά από έναν που το έδινε 440 σφραγισμένο και είπα κατευθείαν ναι. Όλα μου τα παιχνίδια στο ps4 είναι digital. Έκανα χοντρή μαλακια η δεν πειράζει τόσο, που το πήρα αντί για το disk?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lolaiko είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω έκανα κακώς που αγόρασα ps5 digital αντί για disk? Απλά μου έτυχε προσφορά από έναν που το έδινε 440 σφραγισμένο και είπα κατευθείαν ναι. Όλα μου τα παιχνίδια στο ps4 είναι digital. Έκανα χοντρή μαλακια η δεν πειράζει τόσο, που το πήρα αντί για το disk?

Έκανες λάθος που αποδέχτηκες την "προσφορά" στα 440 €, ενώ η λιανική είναι 399 €. Από εκεί και πέρα οι δύο εκδόσεις διαφέρουν μόνο στο bluray player. Όλα τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ίδια. Οπότε αν δεν σε καίει να αγοράζεις δισκάκια δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lolaiko είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω έκανα κακώς που αγόρασα ps5 digital αντί για disk? Απλά μου έτυχε προσφορά από έναν που το έδινε 440 σφραγισμένο και είπα κατευθείαν ναι. Όλα μου τα παιχνίδια στο ps4 είναι digital. Έκανα χοντρή μαλακια η δεν πειράζει τόσο, που το πήρα αντί για το disk?

Απλά δεν θα μπορεις να αγοράζεις και να πουλάς δισκάκια. Μικρό το κακό.

Εγω προσωπικά θα επέλεγα με δισκάκι. Και χωρίς όμως, μια χαρά θα ζούσα.

Το κύριο ερώτημα σου θα έπρεπε να είναι "πήρα ps5 και οχι xbox series x. Έκανα καλά?😆😛😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, αλλά δεν έχω χρόνο να είμαι όλη μέρα καρφωμένος να περιμένω να βγει σε κατάστημα για 10 λεπτά, δυστυχώς δουλεύω και δεν προλαβαίνω. Και ναι, αυτό με το xbox series x, θα με τρόμαζε, αν ήξερα τις διαφορές ανάμεσα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lolaiko είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω έκανα κακώς που αγόρασα ps5 digital αντί για disk? Απλά μου έτυχε προσφορά από έναν που το έδινε 440 σφραγισμένο και είπα κατευθείαν ναι. Όλα μου τα παιχνίδια στο ps4 είναι digital. Έκανα χοντρή μαλακια η δεν πειράζει τόσο, που το πήρα αντί για το disk?

Θα σε παρηγορήσω:Αν χαλάσει το drive, σου μένουν τα cd και μετά η θα πρέπει να τα πουλήσεις πολύ φθηνότερα και μετά να αγοράσεις τα ίδια ακριβότερα σε ψηφιακά, δηλαδή θα χάσεις απο την πώληση αλλά και πιθανόν και απο την αγορά αν το ψηφιακό είναι πιο ακριβό.

Τουλάχιστον στα PS4, κάποια drives έχουν χαλάσει.Ενώ ο δίσκος σπάνια και αλλάζεται εύκολα με κόστος κάπου 50-60€ το 1Tb.

Αργότερα θα δούμε και το PS5 τι αντοχές έχει στο hardware, εκεί έχει άλλο κόστος ο δίσκος.Ο 1 χρόνος εγγύηση που δίνει η Sony είναι πολύ λίγος, μόνο σε περίπτωση ελαττωματικού hardware μπορεί να σου πάθει κάτι στον 1 χρόνο.

Αν θα πλήρωνα παραπάνω το PS5, ίσως θα ήταν στην αρχή της κυκλοφορίας του και εφόσον το ήθελα πολύ, δηλαδή σε μικρότερη ηλικία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, AntiCambeR said:

Τουλάχιστον στα PS4, κάποια drives έχουν χαλάσει.Ενώ ο δίσκος σπάνια και αλλάζεται εύκολα με κόστος κάπου 50-60€ το 1Tb.

Βέβαια στο PS5 ο δίσκος είναι κολλημένος πάνω στη μητρική και πάει κάτι λίγο παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NickTG είπε

Βέβαια στο PS5 ο δίσκος είναι κολλημένος πάνω στη μητρική και πάει κάτι λίγο παραπάνω. 

Και τι κάνεις αν χαλάσει η αν θες να τον αλλάξεις; Αλλάζεις και την μητρική η ξεκολλάει με πατέντες;

Τόσο μεγάλη κονσόλα και δεν έβαλαν ξεχωριστά τον ssd;

Μάλλον το Xbox X έχει καλύτερο στήσιμο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Και τι κάνεις αν χαλάσει η αν θες να τον αλλάξεις; Αλλάζεις και την μητρική η ξεκολλάει με πατέντες;

Τόσο μεγάλη κονσόλα και δεν έβαλαν ξεχωριστά τον ssd;

Μάλλον το Xbox X έχει καλύτερο στήσιμο.

Αντίστοιχα δεν έβαλαν ξεχωριστά την GPU, τον CPU τη RAM και άλλα components. Έχει άπειρα πράγματα που είναι soldered πάνω στη μητρική που αν χαλάσουν τη πετάς. Αντίστοιχα το Xbox έχει άπειρα μείον 1 (τον δίσκο). Δεν είναι κάτι καινούριο αυτός ο τρόπος "στησίματος" για τις κονσόλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τι κονσόλα να πάρω;

Έχω μείνει στο Ps2. Δεν έχω windows οπότε σαν επιλογές έχω παιχνίδια για mac (τίποτα δλδ). Θέλω να παίζω κανονικά παιχνίδια. Τι εννοώ κανονικά; Όχι ένα ανθρωπάκι να τρέχει μόνο του και να πατάω την οθόνη για να πηδάω εμπόδια. Κάτι σαν resident evil? final fantasy? Να περιμένω το 5 με ξενερώνει λίγο γιατί δεν ξέρουμε πότε θα ρθει. Να πάρω το switch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γνώσεις σου ή η ενασχόλησή σου γύρω από το gaming είναι πολυ περιορισμένη. Το θέμα είναι να κάτσεις να ψάξεις λίγο να ψάξεις τι ακριβώς θες να παίζεις, πως, που, πόσα χρήματα θες να διαθέσεις, πόσο σύχνα θα παίζεις, σε τι τηλεόραση ή monitor κ.ο.κ. Καταλαβαίνεις δηλαδή πως υπάρχουν πολλοί παράγοντες που θα έπρεπε να επηρεάζουν την τελική σου επιλογή αλλά δεν μας τους παραθέτεις. Επίσης, παιχνίδια σαν και αυτό που περιγράφεις δεν υπάρχουν στις κονσόλες. Είναι ξεκάθαρα games για smartphones.

Η πιο εύκολη απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι να πάρεις ένα Series S αφού με 45e τον χρόνο θα έχεις πρόσβαση σε περίπου 300 παιχνίδια, αν δεν παίζεις και πολύ δεν θα έχεις ξοδέψει πολλά χρήματα και είναι η μόνη κονσόλα που βρίσκεις ανά πάσα ώρα και στιγμή. Μπορείς να την βρεις ακόμα και μεταχειρισμένη γύρω στα 250e.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lebron15 είπε

Οι γνώσεις σου ή η ενασχόλησή σου γύρω από το gaming είναι πολυ περιορισμένη. Το θέμα είναι να κάτσεις να ψάξεις λίγο να ψάξεις τι ακριβώς θες να παίζεις, πως, που, πόσα χρήματα θες να διαθέσεις, πόσο σύχνα θα παίζεις, σε τι τηλεόραση ή monitor κ.ο.κ. Καταλαβαίνεις δηλαδή πως υπάρχουν πολλοί παράγοντες που θα έπρεπε να επηρεάζουν την τελική σου επιλογή αλλά δεν μας τους παραθέτεις. Επίσης, παιχνίδια σαν και αυτό που περιγράφεις δεν υπάρχουν στις κονσόλες. Είναι ξεκάθαρα games για smartphones.

Η πιο εύκολη απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι να πάρεις ένα Series S αφού με 45e τον χρόνο θα έχεις πρόσβαση σε περίπου 300 παιχνίδια, αν δεν παίζεις και πολύ δεν θα έχεις ξοδέψει πολλά χρήματα και είναι η μόνη κονσόλα που βρίσκεις ανά πάσα ώρα και στιγμή. Μπορείς να την βρεις ακόμα και μεταχειρισμένη γύρω στα 250e.

Προφανώς έχεις δίκιο. Απλά έχω κουραστεί να ακούω για gaming σε smartphone και mac και να είναι ένα πολύχρωμο φιδάκι του 3310. Τηλεόραση μια απλή έχω 30 ίντσες  HD. budget θα έδινα μέχρι 400 για κονσόλα. Δεν με ενδιαφέρει το online gaming επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα Series S που υπάρχει σε πολλά καταστήματα διαθέσιμο και με ένα gamepass θα έχεις πρόσβαση σε μεγάλη ποικιλία «κανονικών» παιχνιδιών που λες κι εσύ, αν και δεν κατάλαβα τον όρο. Αφού έχεις μείνει τόσο πίσω σε console gaming, το gamepass θα σου δώσει τη δυνατότητα να παίξεις από πολύ παλιά μέχρι νέες κυκλοφορίες.

Το Switch επίσης καλή επιλογή και άμεσα διαθέσιμο που σε ενδιαφέρει, αλλά θα σου κοστίσει περισσότερο σε games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...