Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω με τα παιδια ειμαι. Aφου θελεις για πιο χαλαρο gaming και δε σε νοιαζουν οι τρελες επιδόσεις, Xbox Series S ακουγεται η καλυτερη επιλογη. με 300Ε θα παρεις μια κονσόλα που:

1. θα παιζει ολα τα παιχνιδια της νεας γενιας, εστω κ αν δεν θα ειναι στο ιδιο τεχνικο επιπεδο οπως το PS5 ή το Xbox Series X.

2. θα παιζει ολα τα παιχνιδια της προηγουμενης γενιας αλλα και παρα πολλα της εποχης Xbox 360 και Xbox original.

3. Υπαρχει τροπος σχετικα ευκολα να του περασεις emulator και να παιζεις κ οτι παιχνιδι θες απο εποχη NES μεχρι PS2  (και παραπερα).

4. Mε πολυ λιγα χρηματα περνεις gamepass συνδρομη και εχεις προσβαση δωρεαν σε μια λιστα 300+ παιχνιδιων που ανανεώνεται συχνα αλλα και που παντα θα εχει ολα τα MS exclusives αλλα κ αλλα παιχνιδια Day 1 μεσα. Το κοστος αυτης της συνδρομης για ενα χρονο (αν την παρεις με τα γνωστα κολπα που ειναι γραμμένα σε αλλο thread), θα σου ειναι λιγοτερο από το να αγοράσεις 1 παιχνιδι για ps5/switch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Skywalker333 είπε

Και εγω με τα παιδια ειμαι. Aφου θελεις για πιο χαλαρο gaming και δε σε νοιαζουν οι τρελες επιδόσεις, Xbox Series S ακουγεται η καλυτερη επιλογη. με 300Ε θα παρεις μια κονσόλα που:

1. θα παιζει ολα τα παιχνιδια της νεας γενιας, εστω κ αν δεν θα ειναι στο ιδιο τεχνικο επιπεδο οπως το PS5 ή το Xbox Series X.

2. θα παιζει ολα τα παιχνιδια της προηγουμενης γενιας αλλα και παρα πολλα της εποχης Xbox 360 και Xbox original.

3. Υπαρχει τροπος σχετικα ευκολα να του περασεις emulator και να παιζεις κ οτι παιχνιδι θες απο εποχη NES μεχρι PS2  (και παραπερα).

4. Mε πολυ λιγα χρηματα περνεις gamepass συνδρομη και εχεις προσβαση δωρεαν σε μια λιστα 300+ παιχνιδιων που ανανεώνεται συχνα αλλα και που παντα θα εχει ολα τα MS exclusives αλλα κ αλλα παιχνιδια Day 1 μεσα. Το κοστος αυτης της συνδρομης για ενα χρονο (αν την παρεις με τα γνωστα κολπα που ειναι γραμμένα σε αλλο thread), θα σου ειναι λιγοτερο από το να αγοράσεις 1 παιχνιδι για ps5/switch.

to xbox series s είναι το αντίστοιχο του Ps4? αν ναι, γτ οχι το 4? FINAl fantasy, re8, kingdom hearts έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

to xbox series s είναι το αντίστοιχο του Ps4? αν ναι, γτ οχι το 4? FINAl fantasy, re8, kingdom hearts έχει;

Όχι δεν είναι το αντίστοιχο του 4. Είναι το current gen της Microsoft αλλά λίγο πιο light από το X. Τα παιχνίδια που ανέφερες υπάρχουν. Εκτός του FFVII Remake που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα για XBOX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, daredevil92 είπε

to xbox series s είναι το αντίστοιχο του Ps4? αν ναι, γτ οχι το 4? FINAl fantasy, re8, kingdom hearts έχει;

το μπερδευεις με το Xbox One S που ειναι το αντιστοιχο του PS4.
το Series S ειναι ολοκαινουργια κονσολα, της γενιας PS5/Xbox Series X. Απλα ειναι η πιο light εκδοση σε ισχυ, σχεδιασμενο με πιο οικονομικο set up για αυτους που δε τους ενδιαφερουν να παιζουν 4K κ όλα στα ultra αλλα ειναι οκ με HD αναλυση κ πιο normal settings τεχνικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι την αγορά του series X  όταν το βρω διαθέσιμο. Το θέμα είναι ότι βλέπω να πωλείται η κονσόλα χωρίς παιχνίδι πχ FIFA. Θα αλλάξει αυτό στο μέλλον ; Να περιμένω μήπως βγάλει προς τα Χριστούγεννα κάτι με παιχνίδι μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, parlar είπε

Σκέφτομαι την αγορά του series X  όταν το βρω διαθέσιμο. Το θέμα είναι ότι βλέπω να πωλείται η κονσόλα χωρίς παιχνίδι πχ FIFA. Θα αλλάξει αυτό στο μέλλον ; Να περιμένω μήπως βγάλει προς τα Χριστούγεννα κάτι με παιχνίδι μαζί;

Γιατί θέλεις με παιχνίδι? Στις νέες κονσόλες ούτως ή άλλως στα bundles το πολύ να κερδίσεις 10€ ή μπορεί και τίποτα. Από τη στιγμή που πολλά τα βρίσκεις στο Gamepass δεν υπάρχει λόγος για bundle.

Κυκλοφορούσε πριν κανένα μήνα bundle με FIFA 21 αλλά δεν ήταν καθόλου value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, parlar είπε

Σκέφτομαι την αγορά του series X  όταν το βρω διαθέσιμο. Το θέμα είναι ότι βλέπω να πωλείται η κονσόλα χωρίς παιχνίδι πχ FIFA. Θα αλλάξει αυτό στο μέλλον ; Να περιμένω μήπως βγάλει προς τα Χριστούγεννα κάτι με παιχνίδι μαζί;

Συνήθως το παιχνίδι δεν είναι δώρο αλλά ανεβάζει το κόστος πάνω από την κανονική τιμή. Ισως μετά από 1-2 χρόνια που παλιώσουν οι κονσόλες να δίνουν και κάποιο δώρο.

Ηδη υπάρχουν μεγάλες ελλείψεις σε κονσόλες λόγω covid και μειωμένης διαθεσιμότητας... τα χριστούγεννα δεν θα υπάρχει ούτε δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, daredevil92 είπε

to xbox series s είναι το αντίστοιχο του Ps4? αν ναι, γτ οχι το 4? FINAl fantasy, re8, kingdom hearts έχει;

Ριξε και καμια ματια στις αγγελιες για μεταχειρισμενο ps4. Αν το βρεις σε καλη τιμη με καμια δεκαρια παιχνιδια ισως σε βολεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parlar είπε

Σκέφτομαι την αγορά του series X  όταν το βρω διαθέσιμο. Το θέμα είναι ότι βλέπω να πωλείται η κονσόλα χωρίς παιχνίδι πχ FIFA. Θα αλλάξει αυτό στο μέλλον ; Να περιμένω μήπως βγάλει προς τα Χριστούγεννα κάτι με παιχνίδι μαζί;

Δεν σε απασχολεί να δίνει δώρο.

Ούτως ή αλλως παίρνεις xbox για να βάλεις την τρομερή συνδρομή που έχει, που θα παίζεις 100άδες παιχνίδια χωρίς επιπλέον κόστος. Συνδρομή μπορεί να βάλει κάποιος με 100€ τα 3 χρόνια!!!!

https://www.insomnia.gr/forums/topic/732948-xbox-συνδρομές-ultimate-game-pass-gold/?do=findComment&comment=57751173

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, daredevil92 είπε

to xbox series s είναι το αντίστοιχο του Ps4? αν ναι, γτ οχι το 4? FINAl fantasy, re8, kingdom hearts έχει;

Καμία σχέση. Το Series S είναι κονσόλα τελευταίας γενιάς, με SSD δίσκο, και θα παίζεις ό,τι καινούριο βγαίνει. Επίσης με το Game Pass θα έχεις πάνω από 500 παιχνίδια, συμπεριλαμβανομένων όλων των MS exclusives day one (ενδεικτικά Halo Infinite, Forza Horizon 5, Elder Scrolls VI, Fable, Starfield κλπ κλπ). Είναι no brainer για οικονομικό next gen gaming. Εννοείται υπάρχουν και τα games που αναφέρεις και μάλιστα κατά καιρούς μπαίνουν και στο Game Pass.  

2 ώρες πριν, parlar είπε

Σκέφτομαι την αγορά του series X  όταν το βρω διαθέσιμο. Το θέμα είναι ότι βλέπω να πωλείται η κονσόλα χωρίς παιχνίδι πχ FIFA. Θα αλλάξει αυτό στο μέλλον ; Να περιμένω μήπως βγάλει προς τα Χριστούγεννα κάτι με παιχνίδι μαζί;

Δεν χρειάζεσαι παιχνίδι. Υπάρχουν πάνω από 500 παιχνίδια με το Game Pass, συμπεριλαμβανομένου του Fifa '21.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι.

Επειτα από 10 και χρόνια ήρθε η ώρα να επιστρέψω σε κονσόλα.✌️

Σκεφτόμουν το xbox series X αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Να πάρω το S ή δν θα παίζει καλά στην TV? 

Εχω μια Hisense 4k 65"

Σκέφτηκα και το switch αλλά βλέπω βγαίνει καινούργιο φθινόπωρο οπότε μάλλον όχι.. 

 

Ps5 δύσκολα καθώς ούτε διαθέσιμο υπάρχει και θα προτιμούσα λογικά το gsmepass.. 

Η ερώτηση είναι.. Αξίζει το S ή να περιμένω οοοοταν βρω το X? Είναι πολύ χάλια τα πράγματα ή θα βρω σύντομα? Παίζει να βγει το switch Oled πριν βρω διαθέσιμο το X? 🤣

Ευχαριστώ πολύ παίδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Shion είπε

Καλησπέρα φίλοι.

Επειτα από 10 και χρόνια ήρθε η ώρα να επιστρέψω σε κονσόλα.✌️

Σκεφτόμουν το xbox series X αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Να πάρω το S ή δν θα παίζει καλά στην TV? 

Εχω μια Hisense 4k 65"

Σκέφτηκα και το switch αλλά βλέπω βγαίνει καινούργιο φθινόπωρο οπότε μάλλον όχι.. 

 

Ps5 δύσκολα καθώς ούτε διαθέσιμο υπάρχει και θα προτιμούσα λογικά το gsmepass.. 

Η ερώτηση είναι.. Αξίζει το S ή να περιμένω οοοοταν βρω το X? Είναι πολύ χάλια τα πράγματα ή θα βρω σύντομα? Παίζει να βγει το switch Oled πριν βρω διαθέσιμο το X? 🤣

Ευχαριστώ πολύ παίδες 

Αφού δε θέτεις οικονομικό θέμα πάρε το XSX. Δεν είναι τόσο σπάνιο να το βρεις με λίγη υπομονή και αν παρακολουθείς τα site των μεγάλων αλυσίδων και εδώ στο insomnia.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Δεν είναι τόσο σπάνιο να το βρεις με λίγη υπομονή και αν παρακολουθείς τα site των μεγάλων αλυσίδων και εδώ στο insomnia.

Εγω που το παρακολουθώ,έχω κοντα 2μηνες να δω να αναφερεται διαθεσιμη κονσολα απο μεγάλες αλυσίδες.

Και αν συγκρινουμε με την διαθεσιμότητα ps5 πριν λιγες μέρες/εβδομάδες,πιο σπανιο ειναι πλεον να βρεις xbox,παρά Ps5(στην Ελλάδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Εγω που το παρακολουθώ,έχω κοντα 2μηνες να δω να αναφερεται διαθεσιμη κονσολα απο μεγάλες αλυσίδες.

Και αν συγκρινουμε με την διαθεσιμότητα ps5 πριν λιγες μέρες/εβδομάδες,πιο σπανιο ειναι πλεον να βρεις xbox,παρά Ps5(στην Ελλάδα).

Οκ ίσως έχω λάθος εικόνα. Πριν 20-30 ημέρες που το είχα δει ζεστά να πουλήσω XSS για XSX, αν και τελικά το ανέβαλα για Σεπτέμβριο, είχε αρκετά links με διαθέσιμες κονσόλες και για αρκετή ώρα στις αλυσίδες. Μπορεί αυτό να μου δημιούργησε λάθος εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πριν μπουμε στο καλοκαίρι ετσι νόμιζα,αλλά που τέτοια τύχη.

Από τον Ιούνιο(που ανοίχτηκε και το διπλα θεμα περι διαθεσιμότητας)ψοφια τα πραγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...