Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Shion είπε

Καλησπέρα φίλοι.

Επειτα από 10 και χρόνια ήρθε η ώρα να επιστρέψω σε κονσόλα.✌️

Σκεφτόμουν το xbox series X αλλά δεν το βρίσκω πουθενά. Να πάρω το S ή δν θα παίζει καλά στην TV? 

Εχω μια Hisense 4k 65"

Σκέφτηκα και το switch αλλά βλέπω βγαίνει καινούργιο φθινόπωρο οπότε μάλλον όχι.. 

 

Ps5 δύσκολα καθώς ούτε διαθέσιμο υπάρχει και θα προτιμούσα λογικά το gsmepass.. 

Η ερώτηση είναι.. Αξίζει το S ή να περιμένω οοοοταν βρω το X? Είναι πολύ χάλια τα πράγματα ή θα βρω σύντομα? Παίζει να βγει το switch Oled πριν βρω διαθέσιμο το X? 🤣

Ευχαριστώ πολύ παίδες 

Αναμονή για xbox series X.

Μόλις το πάρεις, συνδρομή απο εδώ να σου βγει χάρισμα. https://www.insomnia.gr/forums/topic/732948-xbox-συνδρομές-ultimate-game-pass-gold/?do=findComment&comment=57751173 

Μέχρι τότε μπορεις να κοιτάς να πέσει η τιμή της brazil και όταν πέσει, την χτυπάς και ας μην έχεις κονσόλα. Ετσι θα κερδίσεις ακόμα 30€ για 3 συνδρομές 12μηνων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, λογικά θα πάω σε X αλλά μ έχει πιάσει ανυπομονησία.. Εντωμεταξύ βρήκα ένα διαθέσιμο σε Amazon.de αλλά θέλει 500 ευρώ μεταφορικά? 🤷‍♂️

https://www.amazon.de/-/en/gp/aw/c?ref_=navm_hdr_cart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2021 στις 8:57 ΜΜ, Charismo είπε

Πάρε ένα Series S που υπάρχει σε πολλά καταστήματα διαθέσιμο και με ένα gamepass θα έχεις πρόσβαση σε μεγάλη ποικιλία «κανονικών» παιχνιδιών που λες κι εσύ, αν και δεν κατάλαβα τον όρο. Αφού έχεις μείνει τόσο πίσω σε console gaming, το gamepass θα σου δώσει τη δυνατότητα να παίξεις από πολύ παλιά μέχρι νέες κυκλοφορίες.

Το Switch επίσης καλή επιλογή και άμεσα διαθέσιμο που σε ενδιαφέρει, αλλά θα σου κοστίσει περισσότερο σε games.

Το series S φαίνεται πολύ καλό όπως το είδα ψάχνοντας. Οπότε μάλλον θα το πάρω τον Σεπτέμβρη. Το ps5 παίζει να γίνει διαθέσιμο το επόμενο δίμηνο ξέρουμε;-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έψαχνα για ps5 πολύ καιρό αλλά τζίφος και αγόρασα εδώ στις αγγελίες ένα ps4 pro σφραγισμένο στα 200 πιστεύω ότι θα βγάλω 2 χρόνια με την κονσόλα, επίσης έχω και το series s! 

Την πήρα μόνο και μόνο για τα διαμάντια παιχνίδια που έχει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω κονσόλα αυτές τις μέρες.

Το Series S ακούω γκρίνια για μικρή μνήμη ότι χωράει πχ κάπου στα 5 παιχνίδια. Αυτό τι σημαίνει; Ότι αν σβήσω κάτι θα πρέπει να ξαναγοράσω το παιχνίδι, ή ότι χάνω το save μου? Παίζει κάτι σε CLoud?

To ffvii remake ξέρουμε αν θα βγει σε series S?  γιατί είναι ένα από τα βασικά που θέλω να παίξω μαζί με τα ffXV, KH3.

Τέλος έχω ένα μικρό φόβο για το χειριστήριο. Το χειριστήριο του πρώτου xbox το σιχαινόμουν και στις φωτό μου φαίνεται ίδιο. Τα παιχνίδια φαντάζομαι είνναι ψηφιακά αφού υπάρχει το Gamepass ΣΩστα; Internnet ΜΈσω wifi? σορυ για τις προφανείς απορίες αλλά έχω μείνει στο ps2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω κονσόλα αυτές τις μέρες.

Το Series S ακούω γκρίνια για μικρή μνήμη ότι χωράει πχ κάπου στα 5 παιχνίδια. Αυτό τι σημαίνει; Ότι αν σβήσω κάτι θα πρέπει να ξαναγοράσω το παιχνίδι, ή ότι χάνω το save μου? Παίζει κάτι σε CLoud?

To ffvii remake ξέρουμε αν θα βγει σε series S?  γιατί είναι ένα από τα βασικά που θέλω να παίξω μαζί με τα ffXV, KH3.

Τέλος έχω ένα μικρό φόβο για το χειριστήριο. Το χειριστήριο του πρώτου xbox το σιχαινόμουν και στις φωτό μου φαίνεται ίδιο. Τα παιχνίδια φαντάζομαι είνναι ψηφιακά αφού υπάρχει το Gamepass ΣΩστα; Internnet ΜΈσω wifi? σορυ για τις προφανείς απορίες αλλά έχω μείνει στο ps2.

είτε s είτε x, η χωρητικότητα είναι μικρή και θες εξωτερικό δίσκο αν παίζεις αρκετά παιχνίδια. 

Σημαίνει ότι αν θες να παιξεις παιχνίδι, θα πρέπει να το κατεβάζεις. Δεν σημαίνει ότι το χάνεις ή χανεις saves. 

Δεν ξέρω για ποιον xbox μιλάς όταν λες πρωτο, αλλά το one και το series, έχουν το ίδιο χειριστήριο και ειναι μια χαρά. 

Τα παιχνίδια τα κατεβάζεις απο το game pass. Έχει και wifi και ενσύρματο, 

Δες και εδω για φθηνή συνδρομή. https://www.insomnia.gr/forums/topic/732948-xbox-συνδρομές-ultimate-game-pass-gold/?do=findComment&comment=57751173 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω κονσόλα αυτές τις μέρες.

Το Series S ακούω γκρίνια για μικρή μνήμη ότι χωράει πχ κάπου στα 5 παιχνίδια. Αυτό τι σημαίνει; Ότι αν σβήσω κάτι θα πρέπει να ξαναγοράσω το παιχνίδι, ή ότι χάνω το save μου? Παίζει κάτι σε CLoud?

To ffvii remake ξέρουμε αν θα βγει σε series S?  γιατί είναι ένα από τα βασικά που θέλω να παίξω μαζί με τα ffXV, KH3.

Τέλος έχω ένα μικρό φόβο για το χειριστήριο. Το χειριστήριο του πρώτου xbox το σιχαινόμουν και στις φωτό μου φαίνεται ίδιο. Τα παιχνίδια φαντάζομαι είνναι ψηφιακά αφού υπάρχει το Gamepass ΣΩστα; Internnet ΜΈσω wifi? σορυ για τις προφανείς απορίες αλλά έχω μείνει στο ps2.

όχι, αν σβήσεις ένα παιχνίδι φυσικά και δεν πρέπει να το ξαναγοράσεις, απλά μόνο να το ξανακατεβάσεις όταν θελήσεις. Τα saves σου δεν τα χάνεις επίσης. Μπορείς να έχεις το series S και να του βάλεις έναν σκληρό δίσκο (εξωτερικό) όπου θα μπορείς να αποθηκεύσεις τα παιχνίδια που δεν παίζεις, για να έχεις όμως τα καλύτερα αποτελέσματα (τουλάχιστον στα νέα παιχνίδια) πρέπει να τα τρέχεις απο την αποθηκευτική μονάδα SSD που έχει το series S.

Δεν γνωρίζω για το παιχνίδι που ζητάς αλλά αφού βγήκε το flight simulator στο series S λογικά θα βγουν τα πάντα.

Το χειριστήριο για μένα είναι άψογο αλλά αυτό είναι πως βολεύει τον καθένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω κονσόλα αυτές τις μέρες.

Το Series S ακούω γκρίνια για μικρή μνήμη ότι χωράει πχ κάπου στα 5 παιχνίδια. Αυτό τι σημαίνει; Ότι αν σβήσω κάτι θα πρέπει να ξαναγοράσω το παιχνίδι, ή ότι χάνω το save μου? Παίζει κάτι σε CLoud?

To ffvii remake ξέρουμε αν θα βγει σε series S?  γιατί είναι ένα από τα βασικά που θέλω να παίξω μαζί με τα ffXV, KH3.

Τέλος έχω ένα μικρό φόβο για το χειριστήριο. Το χειριστήριο του πρώτου xbox το σιχαινόμουν και στις φωτό μου φαίνεται ίδιο. Τα παιχνίδια φαντάζομαι είνναι ψηφιακά αφού υπάρχει το Gamepass ΣΩστα; Internnet ΜΈσω wifi? σορυ για τις προφανείς απορίες αλλά έχω μείνει στο ps2.

δεν χάνεις τίποτα αν το σβήσεις. μένουν στο cloud τα saves ακόμα και αν διαγράψεις τα παιχνίδια.

δεν χωράει μόνο 5 παιχνίδια. δεν είναι όλα τα παιχνίδια 100gb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω κονσόλα αυτές τις μέρες.

Το Series S ακούω γκρίνια για μικρή μνήμη ότι χωράει πχ κάπου στα 5 παιχνίδια. Αυτό τι σημαίνει; Ότι αν σβήσω κάτι θα πρέπει να ξαναγοράσω το παιχνίδι, ή ότι χάνω το save μου? Παίζει κάτι σε CLoud?

To ffvii remake ξέρουμε αν θα βγει σε series S?  γιατί είναι ένα από τα βασικά που θέλω να παίξω μαζί με τα ffXV, KH3.

Τέλος έχω ένα μικρό φόβο για το χειριστήριο. Το χειριστήριο του πρώτου xbox το σιχαινόμουν και στις φωτό μου φαίνεται ίδιο. Τα παιχνίδια φαντάζομαι είνναι ψηφιακά αφού υπάρχει το Gamepass ΣΩστα; Internnet ΜΈσω wifi? σορυ για τις προφανείς απορίες αλλά έχω μείνει στο ps2.

5 παιχνιδια αν μιλαμε για κτηνη με μεγεθος. εγω αυτη τη στιγμη εχω πολυ περισσοτερα κ τα πιο πολλα ΑΑΑ τιτλοι.

Οταν σβησεις ενα παιχνιδι, απλα θελει να το ξανακατεβασεις για να το παιξεις, οχι να το ξαναγορασεις.

τα save μπορεις να τα κρατας αν θες ή να τα σβηνεις, οτι θες. κ ναι, υπαρχει κ cloud saving αν θες.

το FF7 Remake ολοι περιμενουν να ληξει το time exclusivity αλλα δε ξερουμε για ποσο ειναι ακομα.
Το controller του original xbox δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με το σημερινο. το σημερινο ειναι εξαιρετικο.

στο Series S ολα τα παιχνιδια ειναι ψηφιακα καθως δεν εχει disk drive. ειτε τα αγοραζεις απο το xbox store ή τα εχεις δωρεαν μεσω της συνδρομης Gamepass.

το online ειναι ή με ethernet ή με wi-fi.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, daredevil92 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω κονσόλα αυτές τις μέρες.

Το Series S ακούω γκρίνια για μικρή μνήμη ότι χωράει πχ κάπου στα 5 παιχνίδια. Αυτό τι σημαίνει; Ότι αν σβήσω κάτι θα πρέπει να ξαναγοράσω το παιχνίδι, ή ότι χάνω το save μου? Παίζει κάτι σε CLoud?

To ffvii remake ξέρουμε αν θα βγει σε series S?  γιατί είναι ένα από τα βασικά που θέλω να παίξω μαζί με τα ffXV, KH3.

Τέλος έχω ένα μικρό φόβο για το χειριστήριο. Το χειριστήριο του πρώτου xbox το σιχαινόμουν και στις φωτό μου φαίνεται ίδιο. Τα παιχνίδια φαντάζομαι είνναι ψηφιακά αφού υπάρχει το Gamepass ΣΩστα; Internnet ΜΈσω wifi? σορυ για τις προφανείς απορίες αλλά έχω μείνει στο ps2.

Αφού τα παιχνίδια της Square φαίνονται να είναι προτεραιότητά σου γιατί δε πας προς Sony μεριά για να καλυφθείς στα σίγουρα σε αυτό το κομμάτι? Αν ο λόγος είναι το gamepass τότε πάω πάσο. Αλλά παίζει να στερηθείς πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Αφού τα παιχνίδια της Square φαίνονται να είναι προτεραιότητά σου γιατί δε πας προς Sony μεριά για να καλυφθείς στα σίγουρα σε αυτό το κομμάτι? Αν ο λόγος είναι το gamepass τότε πάω πάσο. Αλλά παίζει να στερηθείς πράγματα.

Δεν είναι το gamepass, αλλά το ότι δεν υπάρχει Ps5..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

είτε s είτε x, η χωρητικότητα είναι μικρή και θες εξωτερικό δίσκο αν παίζεις αρκετά παιχνίδια. 

Σημαίνει ότι αν θες να παιξεις παιχνίδι, θα πρέπει να το κατεβάζεις. Δεν σημαίνει ότι το χάνεις ή χανεις saves. 

Δεν ξέρω για ποιον xbox μιλάς όταν λες πρωτο, αλλά το one και το series, έχουν το ίδιο χειριστήριο και ειναι μια χαρά. 

Τα παιχνίδια τα κατεβάζεις απο το game pass. Έχει και wifi και ενσύρματο, 

Δες και εδω για φθηνή συνδρομή. https://www.insomnia.gr/forums/topic/732948-xbox-συνδρομές-ultimate-game-pass-gold/?do=findComment&comment=57751173 

Έχω 15 παιχνίδια στον σκληρό του X και έχω διαθέσιμο χώρο περίπου 100gb. Μεταξύ αυτών είναι το Gears 5, το FH4 και το Flight Simulator. Ο σκληρός του X είναι υπεραρκετός και είναι υπερβολή να λέμε ότι είναι μικρός. Μην μας διαβάσει κάνας μη σχετικός δηλαδή και νομίσει ότι χρειάζεται κάρτα επέκτασης ή εξωτερικό σκληρό.

Του S είναι όντως θέμα και είναι ο σημαντικότερος λόγος που δεν το κράτησα ούτε εβδομάδα αφού είχα One S 1 TB και μου κακοφάνηκε με την μία να έχω τον μισό διαθέσιμο χώρο από ότι πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δίσκος του series x είναι καλός αλλά αν έχεις gamepass είναι πειρασμός να τον γεμίσεις!

Εγώ έχω ήδη 25 παιχνίδια, μαζί με forza, flight simulator,  fifa, pes, far cry 5 κλπ.

Για έναν νορμαλ άνθρωπο που παίζει μόνο 3-4 παιχνίδια ταυτόχρονα είναι αρκετος ο δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...