Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, ThanxInAdvance είπε

Μπαίνετε στον κόπο να σχολιάσετε ρε παιδιά αλλά επί της ουσίας (ειδικά ο leo66) "πήγαινε ψάξε δεν κατάλαβες"..

Τι δεν κατάλαβα ? Το ποστ εκείνο που είναι στο Insomnia pinned αναφέρει καθαρά ότι είναι για καινούρια account.. Για παλιά όσο θυμάμαι πρέπει να κάνεις αλλαγή region συν ότι άλλο χρειάζεται.. Πού είμαι λάθος ? Ευχαριστώ.

 


στο δεύτερο μήνυμα

 

Αφορά μόνο νέους χρήστες χωρίς ενεργή συνδρομή. Αν είστε παλιός χρήστης, μπορείτε να φτιάξετε νέο χρήστη και να τους έχετε και τους 2 στην κονσόλα, ώστε να μοιράζεστε τη συνδρομή (νέος χρήστης) και τα παιχνίδια/saves που ήδη έχετε (παλιός χρήστης). Αν είστε παλιός χρήστης χωρίς ενεργή συνδρομή, μπορείτε να το κάνετε και εσείς με μεγαλύτερη χρέωση όμως (+12€ τελική επιβάρυνση). Διαβάστε το #2 εδώ. Το πιο σημαντικό της προσφοράς, είναι πως με το 1€ Ultimate, σας αναβαθμίζει δωρεάν ότι ενεργή συνδρομή έχετε και την κάνει Ultimate:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν μου επιτρέπεται η ερώτηση, χωρίς να έχω διαβάσει τα περισσότερα threads που είναι πια πολυσέλιδα :

Θέλω να ανανεώσω το xbox one του γιού μου και να πάω σε XBOX series X.

Μπαίνοντας στις αγγελίες του insomnia βλέπω πως δίνονται πληθώρα ΧΒΟΧ series X και (εννοείται) πρόσφατα αγορασμένων. Παίζει κάτι με την κονσόλα που δεν έχω διαπιστώσει ?

Οι αγοραστές έδωσαν ένα σκασμό λεφτά (μετά από μελέτη και προγραμματισμό να υποθέσω) και σε ένα μήνα απογοητεύτηκαν από ...τι ?

Μήπως να πήγαινα για την ώρα σε μεταχειρισμένο XBOX ONE X που με την 4Κ ανάλυση είναι up to date για την TV μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, estpany είπε

Αν μου επιτρέπεται η ερώτηση, χωρίς να έχω διαβάσει τα περισσότερα threads που είναι πια πολυσέλιδα :

Θέλω να ανανεώσω το xbox one του γιού μου και να πάω σε XBOX series X.

Μπαίνοντας στις αγγελίες του insomnia βλέπω πως δίνονται πληθώρα ΧΒΟΧ series X και (εννοείται) πρόσφατα αγορασμένων. Παίζει κάτι με την κονσόλα που δεν έχω διαπιστώσει ?

Οι αγοραστές έδωσαν ένα σκασμό λεφτά (μετά από μελέτη και προγραμματισμό να υποθέσω) και σε ένα μήνα απογοητεύτηκαν από ...τι ?

Μήπως να πήγαινα για την ώρα σε μεταχειρισμένο XBOX ONE X που με την 4Κ ανάλυση είναι up to date για την TV μας?

Όχι, μην πας σε One. Για εμένα τώρα δεν αξίζει. Μήπως οι αγγελίες του Series X που βλέπεις το πωλούν σε υψηλότερη αξία για να βγάλουν κέρδος?

Πάντως όπως και να έχει θα προτιμούσα με κλειστά μάτια το Series X από τα δύο. Θα βγάλει τα λεφτά του και θα έχεις και εξασφαλισμένο up to date gaming για αρκετά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, estpany είπε

Αν μου επιτρέπεται η ερώτηση, χωρίς να έχω διαβάσει τα περισσότερα threads που είναι πια πολυσέλιδα :

Θέλω να ανανεώσω το xbox one του γιού μου και να πάω σε XBOX series X.

Μπαίνοντας στις αγγελίες του insomnia βλέπω πως δίνονται πληθώρα ΧΒΟΧ series X και (εννοείται) πρόσφατα αγορασμένων. Παίζει κάτι με την κονσόλα που δεν έχω διαπιστώσει ?

Οι αγοραστές έδωσαν ένα σκασμό λεφτά (μετά από μελέτη και προγραμματισμό να υποθέσω) και σε ένα μήνα απογοητεύτηκαν από ...τι ?

Μήπως να πήγαινα για την ώρα σε μεταχειρισμένο XBOX ONE X που με την 4Κ ανάλυση είναι up to date για την TV μας?

Δεν εχει νοημα να πας απο xbox one σε xbox one x τωρα. Θα πεταξεις λεφτα.

Αν ο γιος ειναι ευχαριστημενος με το xbox τοτε το XSX ειναι η καλυτερη και για μενα η μονη επιλογη. Δε θα επρεπε να σε νοιαζει τι κανουν οι υπολοιποι και γιατι μπορει να πουλαν τις κονσολες τους απο τη στιγμη που η κονσολα δε βγαζει θεματα γενικοτερα. 
 

Αν ο γιος τη παλεψε με το xbox τη προηγουμενη γενια νομιζω θα ειναι τρισευχαρηστημενος με αυτα που ερχονται στο XSX.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, estpany είπε

Αν μου επιτρέπεται η ερώτηση, χωρίς να έχω διαβάσει τα περισσότερα threads που είναι πια πολυσέλιδα :

Θέλω να ανανεώσω το xbox one του γιού μου και να πάω σε XBOX series X.

Μπαίνοντας στις αγγελίες του insomnia βλέπω πως δίνονται πληθώρα ΧΒΟΧ series X και (εννοείται) πρόσφατα αγορασμένων. Παίζει κάτι με την κονσόλα που δεν έχω διαπιστώσει ?

Οι αγοραστές έδωσαν ένα σκασμό λεφτά (μετά από μελέτη και προγραμματισμό να υποθέσω) και σε ένα μήνα απογοητεύτηκαν από ...τι ?

Μήπως να πήγαινα για την ώρα σε μεταχειρισμένο XBOX ONE X που με την 4Κ ανάλυση είναι up to date για την TV μας?

Αν έχεις one s, ναι αξίζει να πας σε series x. Αν θες να τη βγάλεις πιο οικονομικά, πας σε one X, αν βρεις με 200€ και πουλάς το one s κανά 80άρι και περιμένεις μέχρι να βγει σε λίγα χρόνια το νέο Series X. Αν δεν έχεις οικονομικό θέμα, σαφέστατα πάρε Series X. 

Το ότι τα πουλάνε, δεν έχει καμία σημασία. Μια χαρά χωρίς προβλήματα είναι. Δεν έχει βγει κάτι περίεργο ή πρόβλημα στα Series X.

Όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση πως έχεις μια 55+  4κ τηλεόραση. Αν δεν έχεις, καλύτερα να ξεκινήσεις απο αυτό. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση πως έχεις μια 55+  4κ τηλεόραση. Αν δεν έχεις, καλύτερα να ξεκινήσεις απο αυτό. 

Συμφωνώ... Εγώ ξεκίνησα day 1 με SeX και 50, 1080 τηλεόραση και 6 μήνες μετά που πήρα 65, 4k, 120Hz ξαναπαίζω τα ίδια παιχνίδια γιατί πλέον φαίνονται τελείως διαφορετικά...

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση είναι 75ρα λόγω μεγάλης απόστασης θέασης και 4K βέβαια. Ο μικρός παίζει απ'τα 2,50μ. περίπου και ευτυχώς δεν κολλάει πάνω της όπως με την παλιά.

Πραγματι καλό το XsX και αν από ότι αλλα ένα 200ρι για Xbox one X είναι πειρασμός. Θέλω και αντάπτορα για να κολλήσω πάνω το Kinect ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, estpany είπε

Η τηλεόραση είναι 75ρα λόγω μεγάλης απόστασης θέασης και 4K βέβαια. Ο μικρός παίζει απ'τα 2,50μ. περίπου και ευτυχώς δεν κολλάει πάνω της όπως με την παλιά.

Πραγματι καλό το XsX και αν από ότι αλλα ένα 200ρι για Xbox one X είναι πειρασμός. Θέλω και αντάπτορα για να κολλήσω πάνω το Kinect ...

Αν θες τη γνώμη μου πήγαινε σε SeX. Πραγματικά αν κάτι με ανάγκαζε να παίζω πάλι σε Xbox ONE, απλά δεν θα το άνοιγα ξανά. Οι χρόνοι loading του SSD και το quick resume είναι game breaking. Παίζεις πολύ περισσότερο χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To One X δεν αξιζει πια. Ο αρχαιος cpu του ηδη φαινεται ποσο πολυ το κραταει πισω. Αν υπαρχει θεμα οικονομικο πηγαινε τουλαχιστον για Series S. Αν οχι το Series X ειναι μονοδρομος μαζι με μια συνδρομη gamepass.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, από ότι διαβάζω, το XBOX series X δεν υποστηρίζει το Kinect ούτε και με "ειδικό" αντάπτορα που παίρνει το Xbox One X. Από ότι γράφουν, ούτε καν εγκατάσταση παιχνιδιών με Kinect δεν κάνει...

Αυτό κι αν είναι πρόβλημα... η κόρη μου δεν αποχωρίζεται το Just Dance και μάλλον μόνο στο One X θα λειτουργήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, estpany είπε

Δυστυχώς, από ότι διαβάζω, το XBOX series X δεν υποστηρίζει το Kinect ούτε και με "ειδικό" αντάπτορα που παίρνει το Xbox One X. Από ότι γράφουν, ούτε καν εγκατάσταση παιχνιδιών με Kinect δεν κάνει...

Αυτό κι αν είναι πρόβλημα... η κόρη μου δεν αποχωρίζεται το Just Dance και μάλλον μόνο στο One X θα λειτουργήσει..

συνεχιζει να μην αξιζει η αγορα του One X.
Κρατας απλα το απλο One για κανενα Just Dance και εχεις το Series S ή Series X για οοοολα τα υπολοιπα. ;) 
Αν υπαρχει χωρος για οθονη 75" στο σπιτι, σιγουρα υπαρχει κ λιγος χωρος για μια δευτερη κονσολα. Κ θα δεις που πολυ συντομα θα παψει να ασχολείται με αυτη κ θα την μαζεψεις :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Αν υπαρχει χωρος για οθονη 75" στο σπιτι, σιγουρα υπαρχει κ λιγος χωρος για μια δευτερη κονσολα

Σωστό κι αυτό ! 😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...