Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, karampidisdamianos είπε

Τα παιχνιδια που υπαρχουν στο gamepass δεν αγοραζονται; 

Προφανώς και αγοράζονται

https://www.xbox.com/el-GR/promotions/sales/black-friday

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 27/11/2021 at 11:10, onlytool said:

Αγορά μεταχειρισμένης παιχνιδομηχανής

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;

Θέλω μια παιχνιδομηχανή μεταχειρισμένη, γύρω στα 100-150€ για να μπορώ να παίξω κανένα fifa η κανένα παιχνίδι τύπου Tekken,να μπορώ να βρω ενδεχομένως και άλλα παιχνίδια (φαντάζομαι μεταχειρισμένα τουλάχιστον) και να βάζω καμιά φορά τα πιτσιρίκια μου να παίζουν (8-6 χρόνων)...μπορεί κάποιον να με συμβουλέψει;γιατί εγώ έχω να ασχοληθώ με κονσόλες από το 2007 και πλέον είμαι ανίδεος!

Εφόσον μιλάμε για παιδιά πιστεύω η καλύτερη λύση είναι xbox 360 rgh + kinect. Θα το ευχαριστηθουν. 

Λογικά θα βρεις πακέτο στα 100€(μεταχειρισμένη)

On 27/11/2021 at 11:10, onlytool said:

Αγορά μεταχειρισμένης παιχνιδομηχανής

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;

Θέλω μια παιχνιδομηχανή μεταχειρισμένη, γύρω στα 100-150€ για να μπορώ να παίξω κανένα fifa η κανένα παιχνίδι τύπου Tekken,να μπορώ να βρω ενδεχομένως και άλλα παιχνίδια (φαντάζομαι μεταχειρισμένα τουλάχιστον) και να βάζω καμιά φορά τα πιτσιρίκια μου να παίζουν (8-6 χρόνων)...μπορεί κάποιον να με συμβουλέψει;γιατί εγώ έχω να ασχοληθώ με κονσόλες από το 2007 και πλέον είμαι ανίδεος!

Εφόσον μιλάμε για παιδιά πιστεύω η καλύτερη λύση είναι xbox 360 rgh + kinect. Θα το ευχαριστηθουν. 

Λογικά θα βρεις πακέτο στα 100€(μεταχειρισμένη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2021 στις 6:34 ΜΜ, malias4 είπε

Ωραια οπως τα λες αλλα με τα 3 παιχνιδια του 10ρικου παμε στα 30€ που ειναι στην ουσια 12 μηνες game pass με τα 400+ παιχνιδια οποτε 😉

Που μπορώ να αγοράσω με 30 ευρώ ένα χρόνο συνδρομή στο game pass; Για την ώρα βλέπω κάτι τιμές πολύ ακριβότερες. Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, anikologr είπε

Που μπορώ να αγοράσω με 30 ευρώ ένα χρόνο συνδρομή στο game pass; Για την ώρα βλέπω κάτι τιμές πολύ ακριβότερες. Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες; 

 

Ακολούθησε τις οδηγίες των πρώτων posts.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.. θα ήθελα μια γνώμη

Θέλω να παίξω επιτέλους κονσόλα. Είμαι 30, είχα xbox και ps2. Άρα υπάρχουν άπειρα παιχνίδια που δεν έχω παίξει. Θα ήθελα μια κονσόλα άμεσα σχετικά (πχ αυριο). Αλλά επειδή είναι γιορτές τώρα θέλω να αράξω. Γουστάρω παιχνίδια RPG (ιδίως final fantasy). Θα θελα πολύ να παίξω το hogwarts legacy (οταν βγει). 

Να πάρω ps4? previous gen αλλά έχω ff7 remake. Έχω kingdom hearts τα άπαντα και ffX. + χειριστήριο που μοιίαζει με του 2 που το λατρεψα.

Να πάρω xbox series S? Current gen, ίσως έρθει το 7 (ίσως όχι). Αλλά θα έχει το fable (και νομίζω μπορείς να παίξεις παλιά ff). Φοβάμαι μη δε μαρεσει το χειρστηριο (του 1ou xbox δεν την παλευε)

To switch νομίζω δεν θα με καλύψει

Ps5? θα θελα πολύ αλλά πόσο ακόμα θα περιμένω; Ήθελα να παίξω τα Χριστούγεννα, όχι το 15 αυγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Καλησπέρα.. θα ήθελα μια γνώμη

Θέλω να παίξω επιτέλους κονσόλα. Είμαι 30, είχα xbox και ps2. Άρα υπάρχουν άπειρα παιχνίδια που δεν έχω παίξει. Θα ήθελα μια κονσόλα άμεσα σχετικά (πχ αυριο). Αλλά επειδή είναι γιορτές τώρα θέλω να αράξω. Γουστάρω παιχνίδια RPG (ιδίως final fantasy). Θα θελα πολύ να παίξω το hogwarts legacy (οταν βγει). 

Να πάρω ps4? previous gen αλλά έχω ff7 remake. Έχω kingdom hearts τα άπαντα και ffX. + χειριστήριο που μοιίαζει με του 2 που το λατρεψα.

Να πάρω xbox series S? Current gen, ίσως έρθει το 7 (ίσως όχι). Αλλά θα έχει το fable (και νομίζω μπορείς να παίξεις παλιά ff). Φοβάμαι μη δε μαρεσει το χειρστηριο (του 1ou xbox δεν την παλευε)

To switch νομίζω δεν θα με καλύψει

Ps5? θα θελα πολύ αλλά πόσο ακόμα θα περιμένω; Ήθελα να παίξω τα Χριστούγεννα, όχι το 15 αυγουστο.

 Το playstation 5  ειναι μονοδρομος φιλε αν θες  να αγορασεις καλη τεχνολογια και ποιοτητα παιχνιδιων. Υπαρχουν αμεσα διαθεσιμα  ps5  στα παπμλικ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tesla22 είπε

 Το playstation 5  ειναι μονοδρομος φιλε αν θες  να αγορασεις καλη τεχνολογια και ποιοτητα παιχνιδιων. Υπαρχουν αμεσα διαθεσιμα  ps5  στα παπμλικ 

Καλά έπαθα πλάκα νόμιζα δεν είχε. Θα το τσιμπήσω αύριο αν υπάρχει ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Καλά έπαθα πλάκα νόμιζα δεν είχε. Θα το τσιμπήσω αύριο αν υπάρχει ακόμα :P

Αν δεν το παραγγείλεις σήμερα δεν νομίζω να βρείς τίποτα αύριο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα ανοίξει και αλλού το θέμα αλλά μάλλον εδώ έπρεπε

Λοιπόν.. έχω μείνει στην εποχή του xbox αλλά έχω παίξει και πολυ ps2 (το προτιμουσα)

Τι κονσόλα να πάρω; Επειδή θέλω αρκετά άμεσα το ps5 μάλλον αποκλείεται.. επισης να δωσω 600+ για να παρω bundle που να εχει και παιχνίδι που δεν μαρεσει δεν ξέρω..

να πάρω xbox series s? έχει final fantasy (x,x2, xv, xiii) και kh3. Δεν εχει το ff7 ομως

Να πάρω ps4? έχει το spiderman, to ff7, kh3 αλλά είνιαι περασμένης γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Gingerbread said:

Καλησπέρα.. θα ήθελα μια γνώμη

Θέλω να παίξω επιτέλους κονσόλα. Είμαι 30, είχα xbox και ps2. Άρα υπάρχουν άπειρα παιχνίδια που δεν έχω παίξει. Θα ήθελα μια κονσόλα άμεσα σχετικά (πχ αυριο). Αλλά επειδή είναι γιορτές τώρα θέλω να αράξω. Γουστάρω παιχνίδια RPG (ιδίως final fantasy). Θα θελα πολύ να παίξω το hogwarts legacy (οταν βγει). 

Να πάρω ps4? previous gen αλλά έχω ff7 remake. Έχω kingdom hearts τα άπαντα και ffX. + χειριστήριο που μοιίαζει με του 2 που το λατρεψα.

Να πάρω xbox series S? Current gen, ίσως έρθει το 7 (ίσως όχι). Αλλά θα έχει το fable (και νομίζω μπορείς να παίξεις παλιά ff). Φοβάμαι μη δε μαρεσει το χειρστηριο (του 1ou xbox δεν την παλευε)

To switch νομίζω δεν θα με καλύψει

Ps5? θα θελα πολύ αλλά πόσο ακόμα θα περιμένω; Ήθελα να παίξω τα Χριστούγεννα, όχι το 15 αυγουστο.

Τα Kingdom Hearts τα έχεις και στο Xbox πάντως ενώ το 3 είναι αυτή τη στιγμή στο game pass.

Επίσης έχεις και τα Final Fantasy εκτός από το remake του 7 και το 14. Το Χ, το Χ-2, το ΧΙΙ, το ΧΙΙΙ, το ΧΙΙΙ-2 είναι στο game pass.

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Τα Kingdom Hearts τα έχεις και στο Xbox πάντως ενώ το 3 είναι αυτή τη στιγμή στο game pass.

Επίσης έχεις και τα Final Fantasy εκτός από το remake του 7 και το 11. Το Χ, το Χ-2, το ΧΙΙ, το ΧΙΙΙ, το ΧΙΙΙ-2 είναι στο game pass.

To gamepass είναι όντως καλό. Το 7 τσούζει λίγο. Απλά φοβάμαι ότι μετά από τόσα χρόνια θα έχω κονσόλα και θα είναι ρετρό (ps4). Για το xbox με προβληματίζει λίγο το χειρστήριο (γιιατί του πρώτου δεν μάρεσε). Φαντάζομαι το xbox μάλλον είναι καλύτερη λύση... απλά με τρώει ότι κατά βάθος playstation θελω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εφόσον δεν έχεις παίξει παιχνίδια από την εποχή του ps2, το Xbox +gamepass είναι ο ιδανικός συνδυασμός ειδικά για rpg.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρήκα PS5 από το Πλαίσιο πριν περίπου 2 εβδομάδες, το έβαλα στο καλάθι την Παρασκευή και μου ήρθε το Σάββατο πρωί, δεν το πίστευα. Υπάρχει διαθέσιμο απόθεμα και για τις δύο μεγάλες κονσόλες ολοένα και περισσότερο στα γνωστά μαγαζιά, απλά πρέπει να επιμείνεις λίγο παραπάνω, να το τσεκάρεις κάθε μέρα το πρωί και να είσαι έτοιμος με το πορτοφόλι στο χέρι. 

Προσωπικά ήμουν φαν και του PS4, και το PS5 είναι τεράστιο Upgrade και με έχει αφήσει απόλυτα ευχαριστημένο. Μόνο και μόνο το backwards compatibility είναι μεγάλο βήμα, και η βιβλιοθήκη που σου δίνει με την καινούρια συνδρομή (20 από τα καλύτερα παιχνίδια του PS4, πολλά από αυτά exclusives) θα σου δώσει μήνες παιχνιδιού. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Gingerbread είπε

Καλησπέρα.. θα ήθελα μια γνώμη

Θέλω να παίξω επιτέλους κονσόλα. Είμαι 30, είχα xbox και ps2. Άρα υπάρχουν άπειρα παιχνίδια που δεν έχω παίξει. Θα ήθελα μια κονσόλα άμεσα σχετικά (πχ αυριο). Αλλά επειδή είναι γιορτές τώρα θέλω να αράξω. Γουστάρω παιχνίδια RPG (ιδίως final fantasy). Θα θελα πολύ να παίξω το hogwarts legacy (οταν βγει). 

Να πάρω ps4? previous gen αλλά έχω ff7 remake. Έχω kingdom hearts τα άπαντα και ffX. + χειριστήριο που μοιίαζει με του 2 που το λατρεψα.

Να πάρω xbox series S? Current gen, ίσως έρθει το 7 (ίσως όχι). Αλλά θα έχει το fable (και νομίζω μπορείς να παίξεις παλιά ff). Φοβάμαι μη δε μαρεσει το χειρστηριο (του 1ou xbox δεν την παλευε)

To switch νομίζω δεν θα με καλύψει

Ps5? θα θελα πολύ αλλά πόσο ακόμα θα περιμένω; Ήθελα να παίξω τα Χριστούγεννα, όχι το 15 αυγουστο.

Αν θέλεις κάτι άμεσα και φτηνά, παίρνεις Xbox Series S με 300 ευρώ, το οποίο σα hardware είναι πολύ ανώτερο του PS4, και βάζεις και ένα gamepass και έχεις διαθέσιμα εκατοντάδες παιχνίδια.

PS5 πλέον βρίσκεις πιο εύκολα, αλλά πρέπει να ακουμπήσεις 600 ευρώ γιατί τα δίνουν σε bundle με παιχνίδια, χειριστήρια κλπ, οπότε είναι κυρίως θέμα τσέπης.

Επεξ/σία από thagkol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικώς..

Αγόρασα το xbox series S. Πολύ όμορφο εμφανησιακά και μικρό. Με το game pass πραγματικά έχω τα πάντα όλα. Λίγο βλακεία το χειριστήριο (μπαταρίες). 

Εντυπώσεις από κάποιον που είχε να παίξει από το ps2/xbox

Αισθητά καλύτερα γραφικά (λογικό), καλύτερος ήχος. Όλα πάνε πιο γρήγορα. Δεν κάνει θόρυβο η κονσόλα (δεν υπάρχει δίσκος να γυρνάει). Μπορώ να παίξω ότι καινούριο αλλά και ότι ρετρό θέλω. 

Χαίρομαι που δεν αγόρασα το ps5. Δεν το ήθελα τελικά τόσο πολύ. Μόνο το ff7 θα μου λείψει (ελπίζω να ρθει).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...