Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Παίρνεις ένα oculus quest ,αγοραζεις και το fitxr το "game" και αν είσαι 100 κιλα πας 60.. 

Χωρις πλακα τωρα , αν και όταν το δοκίμασα ήμουν σε κατάσταση που έβγαζα δυνατές προπονήσεις στο γυμναστήριο ,οφείλω να πω οτι μου έφτασε την γλώσσα στο πάτωμα και τα χέρια μου ήταν ασήκωτα.

Βεβαια είναι κανα 2 χρόνια τώρα που έχω σταματήσει και λες και είσαι απεσταλμένος του Θεού να με τσιγκλισει να ξεκινησω μιας και πριν 10 λεπτά αυτό σκεφτομουν😂

Edit* έκανα έναν μήνα fitxr ,μην μπερδευτεις..δεν είναι game. Είναι κανονικές προπονήσεις box. Τα υπόλοιπα ολα ειναι games.

Υπαρχει και το powerbeats Vr  (https://www.powerbeatsvr.com/)  Δεν γνωρίζω αν ειναι χειρότερο η καλύτερο απο το FitXr παντως δουλειά κάνει. 
ΥΓ : το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτα τα παιχνίδια είναι ο ιδρώτας που μαζέυεται γυρω γυρω απο το vr και ενοχλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, gianniz_k είπε

Nintendo switch με ringfit θα πω εγώ. Συμπληρώνεις και με ένα just dance. Και δίπλα σου η σφουγγαρίστρα να μαζεύεις τον ιδρώτα από το πάτωμα.

Ring fit adventures και θα πεθάνεις στη γυμναστική.! Και έχει έναν από τους best Nintendo villain ever!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 13/2/2022 στις 7:37 ΜΜ, chrisgewrgi είπε

Παίρνεις ένα oculus quest ,αγοραζεις και το fitxr το "game" και αν είσαι 100 κιλα πας 60.. 

Χωρις πλακα τωρα , αν και όταν το δοκίμασα ήμουν σε κατάσταση που έβγαζα δυνατές προπονήσεις στο γυμναστήριο ,οφείλω να πω οτι μου έφτασε την γλώσσα στο πάτωμα και τα χέρια μου ήταν ασήκωτα.

Βεβαια είναι κανα 2 χρόνια τώρα που έχω σταματήσει και λες και είσαι απεσταλμένος του Θεού να με τσιγκλισει να ξεκινησω μιας και πριν 10 λεπτά αυτό σκεφτομουν😂

Edit* έκανα έναν μήνα fitxr ,μην μπερδευτεις..δεν είναι game. Είναι κανονικές προπονήσεις box. Τα υπόλοιπα ολα ειναι games.

To Oculus Quest είναι VR headset για PC / Laptop όμως το δικό μου pc δεν είναι κοντά στην τηλεόραση αλλά σε ένα χώρο περιορισμένης κίνησης. Πέρα από αυτό, παιχνίδια VR fit για pc υπάρχουν?

Στις 13/2/2022 στις 10:34 ΜΜ, filip123go είπε

Ring fit adventures και θα πεθάνεις στη γυμναστική.! Και έχει έναν από τους best Nintendo villain ever!! 

Το nintendo switch είναι αυτό που συνδέεται με την τηλεόραση και μέσω κάμερας θα παίζω εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jeanthira7 είπε

Το nintendo switch είναι αυτό που συνδέεται με την τηλεόραση και μέσω κάμερας θα παίζω εννοείς?

Θα παιζεις με το περιφερειακο που ερχεται μαζι με το παινχιδι.Συνδεεις την κονσολα με την tv και τα χειριστηρια με το περιφερειακο.

https://www.skroutz.gr/s/20120539/Ring-Fit-Adventure-Switch-Game.html

Για γυμναστικη στο σπιτι μονος ειναι παρα πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

Το nintendo switch είναι αυτό που συνδέεται με την τηλεόραση και μέσω κάμερας θα παίζω εννοείς?

Δεν έχει κάμερα.μς τα joicons παίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Xbox Series S

Καλησπέρα στην παρέα , μιας και δεν το έχω πολύ με αυτά και όσο και αν ψαχτηκα ναι μεν σε κάποια σημεία κάπως τα κατανόησα σε κάποια άλλα πάλι τα έκανα μπαχαλο. Έχω ένα Ps4 Slim και σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση ως εκεί που αντέχει η τσέπη μου , οπότε άφησα εκτός και τις 2 εκδόσεις του Ps5 και το XSeries X το Ps4 Pro δεν με ενθουσίασε οπότε κατέληξα στο Xbox one x και στο XSeries S πάντως γέρνω προς το τελευταίο.

Ερ.1: Είναι όντως καλύτερη επιλογή το series s?

Ερ.2:Από άποψη γραφικών θα δω διάφορα απτό ps4 slim στο series s?(Έχω μια tv 1080p/60Hz)

Ερ.3: Ποια είναι η ιδανική tv σε χαρακτηριστικά για το Series S?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και μια ερώτηση να απαντηθεί είναι βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, KostasVts4 είπε

Καλησπέρα στην παρέα , μιας και δεν το έχω πολύ με αυτά και όσο και αν ψαχτηκα ναι μεν σε κάποια σημεία κάπως τα κατανόησα σε κάποια άλλα πάλι τα έκανα μπαχαλο. Έχω ένα Ps4 Slim και σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση ως εκεί που αντέχει η τσέπη μου , οπότε άφησα εκτός και τις 2 εκδόσεις του Ps5 και το XSeries X το Ps4 Pro δεν με ενθουσίασε οπότε κατέληξα στο Xbox one x και στο XSeries S πάντως γέρνω προς το τελευταίο.

Ερ.1: Είναι όντως καλύτερη επιλογή το series s?

Ερ.2:Από άποψη γραφικών θα δω διάφορα απτό ps4 slim στο series s?(Έχω μια tv 1080p/60Hz)

Ερ.3: Ποια είναι η ιδανική tv σε χαρακτηριστικά για το Series S?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και μια ερώτηση να απαντηθεί είναι βοήθεια.

Και εγώ από PS4 slim πήγα σε series s με 1080p tv οπότε έχουμε και λέμε.

Πας για series s αφού μέχρι εκεί αντέχει η τσέπη σου 

Από άποψη γραφικών δεν θα δεις και τις τεράστιες διαφορές μεταξύ PS4 slim και Series s εκτός από αυτά που έχουν επιλογή 60fps και τρέχουν πολύ καλύτερα χωρίς κολλήματα. Θα έχεις και μία κονσόλα πώς θα μπορείς να παίζεις όλα τα μελλοντικά παιχνίδια σε 1080p - 2k 

Για ιδανική tv δεν είμαι κανένας ειδικός αλλά με μία 4Κ HDR θα είσαι oκ γιατί κάνει και ένα upscale το Xbox στην ανάλυση από 1080p και τα γραφικά γίνονται πιο καθαρά.

 Γενικά πιστεύω με το Series s θα είσαι μια χαρά απλά ξεχνάς τα δισκάκια και αγοράζεις μόνο ψηφιακά πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, KostasVts4 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση αν και δεν βρήκα όσα εψαχνα

Το θέμα δεν είναι να βρεις έτοιμα όσα ψάχνεις, αλλά να μπεις εκεί να ρωτήσεις, όχι να κάνεις ξεχωριστό τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, joker80 είπε

Και εγώ από PS4 slim πήγα σε series s με 1080p tv οπότε έχουμε και λέμε.

Πας για series s αφού μέχρι εκεί αντέχει η τσέπη σου 

Από άποψη γραφικών δεν θα δεις και τις τεράστιες διαφορές μεταξύ PS4 slim και Series s εκτός από αυτά που έχουν επιλογή 60fps και τρέχουν πολύ καλύτερα χωρίς κολλήματα. Θα έχεις και μία κονσόλα πώς θα μπορείς να παίζεις όλα τα μελλοντικά παιχνίδια σε 1080p - 2k 

Για ιδανική tv δεν είμαι κανένας ειδικός αλλά με μία 4Κ HDR θα είσαι oκ γιατί κάνει και ένα upscale το Xbox στην ανάλυση από 1080p και τα γραφικά γίνονται πιο καθαρά.

 Γενικά πιστεύω με το Series s θα είσαι μια χαρά απλά ξεχνάς τα δισκάκια και αγοράζεις μόνο ψηφιακά πλέον.

Κατατοπιστικότατος σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι με χάλασε κάπως η όλη ιδέα του αποχωρισμού των cd αλλά πέρα απτό ότι σιγά σιγά αλλάζει η εποχή νομίζω ότι αν αφήσουμε στην απέξω την μεταπώληση η συγκεκριμένη προσφορά της Microsoft συμφέρει.

Τώρα όσο για τα γραφικά οκ το περίμενα ότι δεν θα δω κάτι τρομερό οπότε ας έχω στο μυαλό μου για μια αναβάθμιση τηλεόρασης.

Αντιμετώπισες πρόβλημα με την θερμοκρασία της κονσόλας η γενικότερα κάποιο πρόβλημα η δυσκολία , μιας και έφυγες και συ απτην  sony. ? 

3 λεπτά πριν, thagkol είπε

Το θέμα δεν είναι να βρεις έτοιμα όσα ψάχνεις, αλλά να μπεις εκεί να ρωτήσεις, όχι να κάνεις ξεχωριστό τόπικ.

Έχεις δίκαιο , πρώτη φορά γράφω και δεν το χω νοιώσει πλήρως έπρεπε να ανοίξω νέο τοπικ και όχι ακριβώς ίδιο με ένα ήδη υπάρχον λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, KostasVts4 είπε

Κατατοπιστικότατος σε ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι με χάλασε κάπως η όλη ιδέα του αποχωρισμού των cd αλλά πέρα απτό ότι σιγά σιγά αλλάζει η εποχή νομίζω ότι αν αφήσουμε στην απέξω την μεταπώληση η συγκεκριμένη προσφορά της Microsoft συμφέρει.

Τώρα όσο για τα γραφικά οκ το περίμενα ότι δεν θα δω κάτι τρομερό οπότε ας έχω στο μυαλό μου για μια αναβάθμιση τηλεόρασης.

Αντιμετώπισες πρόβλημα με την θερμοκρασία της κονσόλας η γενικότερα κάποιο πρόβλημα η δυσκολία , μιας και έφυγες και συ απτην  sony. ? 

Έχεις δίκαιο , πρώτη φορά γράφω και δεν το χω νοιώσει πλήρως έπρεπε να ανοίξω νέο τοπικ και όχι ακριβώς ίδιο με ένα ήδη υπάρχον λογικά.

Όχι κάποιο πρόβλημα δεν αντιμετώπισα ούτε με θερμοκρασία ούτε με θόρυβο πχ ανεμιστηράκι.

Τα μενού είναι λίγο διαφορετικά από το PS4 αλλά σιγά-σιγά το συνηθίζεις.

Έχω βάλει και ένα game pass και απολαμβάνω παιχνίδι στο φουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, KostasVts4 είπε

Xbox Series S

Καλησπέρα στην παρέα , μιας και δεν το έχω πολύ με αυτά και όσο και αν ψαχτηκα ναι μεν σε κάποια σημεία κάπως τα κατανόησα σε κάποια άλλα πάλι τα έκανα μπαχαλο. Έχω ένα Ps4 Slim και σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση ως εκεί που αντέχει η τσέπη μου , οπότε άφησα εκτός και τις 2 εκδόσεις του Ps5 και το XSeries X το Ps4 Pro δεν με ενθουσίασε οπότε κατέληξα στο Xbox one x και στο XSeries S πάντως γέρνω προς το τελευταίο.

Ερ.1: Είναι όντως καλύτερη επιλογή το series s?

Ερ.2:Από άποψη γραφικών θα δω διάφορα απτό ps4 slim στο series s?(Έχω μια tv 1080p/60Hz)

Ερ.3: Ποια είναι η ιδανική tv σε χαρακτηριστικά για το Series S?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και μια ερώτηση να απαντηθεί είναι βοήθεια.

τι παιχνιδια παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το XSS με τα καλα του και τα στραβα του ειναι μια γενια πανω απο το PS4 slim. Δε καταλαβαινω καν πως γινεται συγκριση και κουβεντα κατα ποσο αν θα δει το παλικαρι διαφορα. 
 

Εχει την ιδια διαφορα που ειχε το ps4 απο το ps3. Διαφορα ολοκληρης γενιας με οτι συνεπαγεται αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xavier είπε

τι παιχνιδια παιζεις?

Αν το πας στο ότι κάποια δεν θα τα βρω στην Microsoft, για "καλή μου τύχη"  στο ps4 δεν έπαιξα και πολλά.. fifa,detroit,horizon,gta,fortnite θα με ενδιέφερε να παίξω το the last of us που νομίζω δεν το χει αλλά οκ κάνα far cry , battlefield,snow runner,visage ίσως κάνα moto gt η grand turismo και όσα είχα στο ps4 εκτός από detroit και horizon.

22 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Το XSS με τα καλα του και τα στραβα του ειναι μια γενια πανω απο το PS4 slim. Δε καταλαβαινω καν πως γινεται συγκριση και κουβεντα κατα ποσο αν θα δει το παλικαρι διαφορα. 
 

Εχει την ιδια διαφορα που ειχε το ps4 απο το ps3. Διαφορα ολοκληρης γενιας με οτι συνεπαγεται αυτο.

Έχεις δίκαιο αδερφέ μάλλον με σκαλωσαν κάτι συγκρίσεις που έγιναν από αρκετούς μεταξύ του  xbox one x και του series s , αν εξαιρέσεις κάποιους ελάχιστους που επέμεναν ότι το one x είναι καλύτερο οι περισσότεροι γελούσαν με την σύγκριση και ότι κάποιοι είχαν αμφιβολίες για το μήπως δεν είναι αυτό που περιμένουμε λόγο του ότι είναι ας πούμε η lite κονσόλα,πάντως πέρα από όλα αυτά η απορία μου ήταν μήπως δεν δω διάφορα στα γραφικά λόγο του ότι πλέον είναι αρκετά καλά τα γραφικά και στο ps4 και επειδή έχω μια απλή tv 1080p.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...