Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, Hotchner είπε

σκέφτομαι τον παλιό τον τρόπο γιατί θέλω μόνο τα συγκεκριμένα παιχνίδια. και να ήθελα δηλαδή να παίζω παραπάνω, δε γίνεται λόγω καθημερινότητας. 1-2 ώρες την εβδομάδα σκέφτομαι ότι θα παίζω. με φίλους σίγουρα θα παίζω φίφα και νβα αραιά.

Σε αυτη την περιπτωση οτι και να παρεις δεν θα απογοητευτεις.

Η πιο φθηνη επιλογη ειναι το xbox series S, απλα εκει θα μπλεξεις με digital αγορες, συνδρομες κλπ.

Το Nintendo Switch εγω το λιωνω, αλλα νομιζω ουτε αυτο ειναι για την περιπτωση σου, γιατι εχει ακριβοτερα παιχνιδια απ'ολους.

Αρα, εγω καταληγω πως πας σε Series X ή PS5. Τιμες στα ιδια επιπεδα ειναι και τα δυο. Αν εχει καποιος φιλος σου κατι απο τα δυο ακολουθησε τον. Αλλιως οτι και να παρεις μια χαρα θα εισαι. Προσωπικα πηγα σε PS5, διοτι δεν ειχα PS4 και πλεον με 10-20 ευρω βρισκω ολα τα παιχνιδια της παλιας κονσολας και τα παιζω εδω.

Παντως, τι να σου πω; Λιγο μεγαλο το κοστος. Μακροπροθεσμα θα κανεις αποσβεση, αλλα μηπως να κοιταζες καμια αγγελια για μτχ ps4 με κανα παιχνιδι πακετο; Μπας και κανεις τη δουλεια σου με ενα 200αρι ευρω συνολο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 31/5/2023 στις 11:32 ΠΜ, Hotchner είπε

Τι κονσόλα να διαλέξω;

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα τη γνώμη σας ως ειδικοί γιατί εγώ ούτε καν. Με έχει πιάσει μια νοσταλγία, να το πω έτσι, και θέλω να αναβιώσω τις εποχές που ήμουν μικρός και έπαιζα TEKKEN, SUPER MARIO, CRASH BANDICOOT, SPYRO THE DRAGON, FIFA, NBA, TETRIS σε διάφορες κονσόλες.

Ναι ξέρω τι σκέφτεστε και έχετε δίκιο, ΔΕΝ ήμουν gamer ποτέ και ούτε πρόκειται να γίνω. Θέλω απλά να παίζω που και που για χαλάρωμα, είτε μόνος είτε με την παρέα. Δυστυχώς απέχω τόσα πολλά χρόνια (15 τουλάχιστον) από το χώρο και δεν έχω ιδέα τι σημαίνει PS4, PS5, XBOX X, XBOX S, NINTENDO SWITCH. Τι διαφορές έχουν; Ποια κονσόλα τα συνδυάζει όλα; Όσο περισσότερο κάνω έρευνα αγοράς, τόσο περισσότερο χάνομαι.

Ποια κονσόλα θα προτείνατε για τα συγκεκριμένα παιχνίδια; Ποια είναι vfm; Ξαναλέω ΔΕΝ είμαι gamer και απλά θέλω αυτά τα συγκεκριμένα παιχνίδια χωρίς να μου πάει ο κούκος αηδόνι.

Σας ευχαριστώ!

Δεν είσαι για κονσόλα φιλαράκι.
Ένα arcade bartop χρειάζεσαι για αυτά που θες να παιξεις και τα έχεις όλα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Hotchner είπε

σκέφτομαι τον παλιό τον τρόπο γιατί θέλω μόνο τα συγκεκριμένα παιχνίδια. και να ήθελα δηλαδή να παίζω παραπάνω, δε γίνεται λόγω καθημερινότητας. 1-2 ώρες την εβδομάδα σκέφτομαι ότι θα παίζω. με φίλους σίγουρα θα παίζω φίφα και νβα αραιά.

Κοίτα για ps4 jailbreak μεταχειρισμένο ή για nintendo switch cfw μεταχειρισμένο αν θέλεις να το έχεις και φορητό μαζί σου.. Και τα δύο με custom firmware παίρνουν και emulators για να παίζεις παλιά παιχνίδια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2023 στις 4:13 ΜΜ, Hotchner είπε

σκέφτομαι τον παλιό τον τρόπο γιατί θέλω μόνο τα συγκεκριμένα παιχνίδια. και να ήθελα δηλαδή να παίζω παραπάνω, δε γίνεται λόγω καθημερινότητας. 1-2 ώρες την εβδομάδα σκέφτομαι ότι θα παίζω. με φίλους σίγουρα θα παίζω φίφα και νβα αραιά.

Δυστυχώς πλέον μόνο σε υπολογιστή που τα έχει όλα όσα ζητάς, πλην του Μάριο, όπου πρέπει να καταφυγεις σε εξομοιωτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2023 στις 11:42 ΠΜ, Brazhlias είπε

Σε αυτη την περιπτωση οτι και να παρεις δεν θα απογοητευτεις.

Η πιο φθηνη επιλογη ειναι το xbox series S, απλα εκει θα μπλεξεις με digital αγορες, συνδρομες κλπ.

Το Nintendo Switch εγω το λιωνω, αλλα νομιζω ουτε αυτο ειναι για την περιπτωση σου, γιατι εχει ακριβοτερα παιχνιδια απ'ολους.

Αρα, εγω καταληγω πως πας σε Series X ή PS5. Τιμες στα ιδια επιπεδα ειναι και τα δυο. Αν εχει καποιος φιλος σου κατι απο τα δυο ακολουθησε τον. Αλλιως οτι και να παρεις μια χαρα θα εισαι. Προσωπικα πηγα σε PS5, διοτι δεν ειχα PS4 και πλεον με 10-20 ευρω βρισκω ολα τα παιχνιδια της παλιας κονσολας και τα παιζω εδω.

Παντως, τι να σου πω; Λιγο μεγαλο το κοστος. Μακροπροθεσμα θα κανεις αποσβεση, αλλα μηπως να κοιταζες καμια αγγελια για μτχ ps4 με κανα παιχνιδι πακετο; Μπας και κανεις τη δουλεια σου με ενα 200αρι ευρω συνολο;

Να πάρει κονσόλα 10ετίας δηλαδή στα ίδια χρήματα που θα του έρθει ένα Series S;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα,Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το gaming και τωρα προσπαθώ να αγοράσω μια κονσόλα για τον γιο μου

ήθελα να ρωτήσω  η παρακάτω προσφορά αφορά ps5 digital edition?

Και όποιος έχει την καλοσύνη ας μου εξηγήσει ποια η διαφορα της digital editon με την άλλη έκδοση.

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/konsoles/sony-playstation-5-sports-fc-24_4327535

Eυχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Tripman_21 said:

Καλησπέρα,Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το gaming και τωρα προσπαθώ να αγοράσω μια κονσόλα για τον γιο μου

ήθελα να ρωτήσω  η παρακάτω προσφορά αφορά ps5 digital edition?

Και όποιος έχει την καλοσύνη ας μου εξηγήσει ποια η διαφορα της digital editon με την άλλη έκδοση.

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/konsoles/sony-playstation-5-sports-fc-24_4327535

Eυχαριστώ πολύ.

Η έκδοση που παρέθεσες από το Πλαίσιο είναι η disc, όχι η digital.

Η διαφορά είναι πως η digital δεν δέχεται δισκάκια και παίζει μόνο ψηφιακά παιχνίδια που κατεβάζεις από το επίσημο store της Sony. 
Όποτε δεν μπορείς να αγοράσεις μεταχειρισμένα ή να ανταλλάξεις με φίλο, συγγενή κτλ.

Edit: Αν και είναι η standard edition, έχε υπόψιν σου πως το FC24 το δίνουν σε ψηφιακή μορφή, το διευκρινίζει.

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε κουράσω αλλα λίγο αλλα προσπαθώ να μπω στο νόημα.Η DISC είναι πιο ακριβή από την digital σωστά; Tο ότι τo FC24 δίνεται σε ψηφιακή μορφή είναι κάτι αρνητικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Tripman_21 είπε

Θα σε κουράσω αλλα λίγο αλλα προσπαθώ να μπω στο νόημα.Η DISC είναι πιο ακριβή από την digital σωστά; Tο ότι τo FC24 δίνεται σε ψηφιακή μορφή είναι κάτι αρνητικό;

Το αρνητικο ειναι οτι δεν μπορεις να το πουλησεις εφοσον εξαργυρωσεις τον κωδικο. Πρακτικα στην περιπτωση σου δεν νομιζω πως σε ενοχλει σε κατι αλλο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tripman_21 said:

Θα σε κουράσω αλλα λίγο αλλα προσπαθώ να μπω στο νόημα.Η DISC είναι πιο ακριβή από την digital σωστά; Tο ότι τo FC24 δίνεται σε ψηφιακή μορφή είναι κάτι αρνητικό;

Η disc edition του PS5 είναι πιο ακριβή από τη digital.

Τα παιχνίδια αναλόγως, αλλά η εμπειρία μου λέει πως σε disc τα βρίσκεις σε χαμηλές τιιμές ή μεταχειρισμένα πιο άμεσα μετά την κυκλοφορία. Τα digital πρέπει να περιμένεις τη Sony να βγάλει προσφορά, κάτι το οποίο γίνεται συχνά αλλά σε κάποιες περιπτώσεις αργούν.

Το Fifa 24 όπως είπε και ο Brazhlias απλά μετά την εξαργύρωση δεν μπορείς να το μεταβιβάσεις και δεν θα το έχεις σε φυσική μορφή αν σε ενδιαφέρει το collection. Στην δική σου περίπτωση δεν έχει μειονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Eρωτηση για τις κονσολες

Kαλησπερα σε ολους!!!!!

 

Ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κονσολα που μπορεις να παιξεις τα online παιχνιδια χωρις να δωσεις εξτρα χρηματα (μονο αγορα του παιχνιδιου) και επισης που να μπορεις να παιξεις ΟΛΟΥΣ τους δημοφιλεις τιτλους παιχνιδιων??

Ρωταω γιατι το pc εχει παλιωσει και σκεφτομαι αν υπαρχει κονσολα που εκπληρει τα παραπανω κριτηρια να την παρω παρα να κανω αναβαθμιση στο pc..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, σε ολες τις κονσολες χρειάζεται να πληρώνεις κάποια συνδρομη κάθε μήνα αν θελεις να παίξεις online τα περισσότερα παιχνίδια.

Οσο για την 2η ερώτηση, προφανως η καθε κονσολα εχει τα exclusive της αλλα αν σε ενδιαφερει μονο τα mainstream μεγαλα παιχνίδια (πχ Fifa, CoD κλπ), τοτε αυτα ολα βγαινουν και PS5 και Xbox Series

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ φιλε ευχαριστω πολυ!!!!!

Θα κανω αναβαθμιση τελικα.. Ειναι η καλυτερη λυση..

Επεξ/σία από geogr13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2023 στις 6:46 ΜΜ, Skywalker333 είπε

οχι, σε ολες τις κονσολες χρειάζεται να πληρώνεις κάποια συνδρομη κάθε μήνα αν θελεις να παίξεις online τα περισσότερα παιχνίδια.

Οσο για την 2η ερώτηση, προφανως η καθε κονσολα εχει τα exclusive της αλλα αν σε ενδιαφερει μονο τα mainstream μεγαλα παιχνίδια (πχ Fifa, CoD κλπ), τοτε αυτα ολα βγαινουν και PS5 και Xbox Series

 

Κι ομως φιλε μου υπαρχει αυτο εδω το οποιο και θα παρω!!!!! 

 

https://www.skroutz.gr/s/42394775/Asus-ROG-Ally-Z1-Extreme.html#reviews

 

Παιζεις τα παιχνιδια με το ακκαου που εχεις στο καθε game center (epic, steam, riot, ubisoft, ea, wargaming, κλπ ) στο pc.. Δεν χρειαζεται να φτιαξεις καινουργιο.. Εμενα με βολευει παρα πολυ γιατι απλα θα κατεβασω τα games που παιζω χωρις να τα αγορασω δευτερη φορα..

Επεξ/σία από geogr13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για portable ψαχνεις (οπως ειναι αυτο που αναφερεις) ή για παιχνιδι σε τηλεοραση/monitor?

Δεν ειναι προτιμοτερο να κανεις αναβαθμιση το pc, απο το να μπλεκεις με μπαταριες φορτισεις και δε συμμαζευεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...