Προς το περιεχόμενο

Μετασχηματιστής


KOLES1973

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας.Θέλω να μου πείτε ένας μετασχηματιστής με στοιχεία

input:120v 60hz  10.0w

output:dc4.8v    800ma

έχει διαφορά με έναν αλλον με στοιχεία

input:230v 50hz  60ma

output:dc4.8v    800ma

μπορεί να προξενήσει ζημιά σε ένα μηχάνημα , το ρωταω αυτό γιατί έχω αγοράσει ένα μηχάνημα απο αμερική και κάνοντας μία ''πατάτα'' με τον μετασχηματιστή 110 σε 220 έκαψα τον πρώτο μετασχηματιστή

και αναγκάστηκα να πάρω από την αντιπροσωπεία εδώ τον δεύτερο.Τώρα ως προς το μηχάνημα δεν θα πώ ότι δουλεύει σωστά.Ξέρετε να μου πείτε αν εδώ στην ελλάδα και πού θα μπορούσα να βρώ εναν αντίσοιχο σαν τον πρώτο?Ευχαριστώ πολύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα λογικο δεν ειναι να καει ο πρωτος αφου λεει input 120 και στην ελλαδα εχουμε 230?

η λογικη λεει πως αυτος που πηρες ειναι ο σωστος για ελλαδα απο την στιγμη που το output ειναι το ιδιο

 

μα λογικο δεν ειναι να καει ο πρωτος αφου λεει input 120 και στην ελλαδα εχουμε 230?

η λογικη λεει πως αυτος που πηρες ειναι ο σωστος για ελλαδα απο την στιγμη που το output ειναι το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τον πρώτο τον χρησιμοποιούσα με μετασχηματιστή 220 σε 110 ο οποίος είχε διακοπτάκι επιλογής μεχρι 30 w και μέχρι 1600w.Eγώ κάποια στιγμή δεν πρόσεξα το διακοπτάκι με αποτέλεσμα να γίνει η ζη΄μιά!!

μα λογικο δεν ειναι να καει ο πρωτος αφου λεει input 120 και στην ελλαδα εχουμε 230?
η λογικη λεει πως αυτος που πηρες ειναι ο σωστος για ελλαδα απο την στιγμη που το output ειναι το ιδιο

μα λογικο δεν ειναι να καει ο πρωτος αφου λεει input 120 και στην ελλαδα εχουμε 230?
η λογικη λεει πως αυτος που πηρες ειναι ο σωστος για ελλαδα απο την στιγμη που το output ειναι το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε σε κρίνει κανείς. Ούτε μπορεί να μαντέψει τον περίεργο τρόπο που κατάφερες να τον χαλάσεις.

Σημασία έχει πως ο δεύτερος που μας λες δείχνει συμβατός.



*Απλά ο δεύτερος έχει 4w παραπάνω ισχύ εισόδου αλλά έτσι κι αλλιώς αποκλείεται να τραβήξει πάνω από 4W στο σύνολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βέβαια ,ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !!!!

Καλά δε σε κρίνει κανείς. Ούτε μπορεί να μαντέψει τον περίεργο τρόπο που κατάφερες να τον χαλάσεις.

Σημασία έχει πως ο δεύτερος που μας λες δείχνει συμβατός.



*Απλά ο δεύτερος έχει 4w παραπάνω ισχύ εισόδου αλλά έτσι κι αλλιώς αποκλείεται να τραβήξει πάνω από 4W στο σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...