Προς το περιεχόμενο

Σκυλί στο μπαλκόνι όλη μέρα...


spyroskonst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου είπα, σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Με τις πρακτικές σου διαφώνησα, ευτυχώς υπάρχουν νόμοι να προστατεύσουν τους μικρούς μας φίλους, αρκεί να καταγγείλουμε άμεσα τους ασκούντες βία.

 

Πλέον υπάρχουν νόμοι και ετοιμάζουν βαρύτερες ποινές μιας και η κακοποίηση ζώων έχει πάρει μορφή επηδιμίας στην χώρα μας.

 

Μέχρι πρότινος εάν καλούσες αστυνομία και τους έλεγες ¨Ελάτε , σκοτώνουν σκύλο μπροστά στα μάτια μου" θα σου απαντούσαν ¨Είναι πάρεργο κύριε μου, δεν μας ενδιαφέρει άμεσα " και θα στο έκλειναν.

 

Πραγματική συνομιλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να λέμε τη σκάφη σκάφη και τα σύκα σύκα. Υπάρχουν και κάποια κοπρόσκυλα που κυκλοφορούν ελεύθερα στους δρόμους και επιτίθενται ύπουλα (από πίσω), αρκετές περιπτώσεις έχουμε εδώ στη Θεσσαλονίκη (ακόμα και στην πλατεία Αριστοτέλους). Εάν κάποιος ρίξει φόλα επειδή επιτέθηκε στο παιδί του ή στην γυναίκα του ή στον ίδιο, έχει το δίκιο του. Άντε να πείσεις έναν τέτοιο άνθρωπο να περιμένει να δράσουν οι φιλοζωικές οργανώσεις... Και άντε να θυμάται το θύμα μετά το σοκ, πιο από το κοπάδι των σκυλιών της Αριστοτέλους του επιτέθηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέμε τη σκάφη σκάφη και τα σύκα σύκα. Υπάρχουν και κάποια κοπρόσκυλα που κυκλοφορούν ελεύθερα στους δρόμους και επιτίθενται ύπουλα (από πίσω), αρκετές περιπτώσεις έχουμε εδώ στη Θεσσαλονίκη (ακόμα και στην πλατεία Αριστοτέλους). Εάν κάποιος ρίξει φόλα επειδή επιτέθηκε στο παιδί του ή στην γυναίκα του ή στον ίδιο, έχει το δίκιο του. Άντε να πείσεις έναν τέτοιο άνθρωπο να περιμένει να δράσουν οι φιλοζωικές οργανώσεις... Και άντε να θυμάται το θύμα μετά το σοκ, πιο από το κοπάδι των σκυλιών της Αριστοτέλους του επιτέθηκε!

 

H φόλα δεν κάνει διακρίσεις σε άνθρωπο ή σε σκύλο αδέσποτο ή δεσποζόμενο.

 

Έχουν δηλητηριαστεί μικρά παιδιά σε παιδικές χαρές και πλατείες και έχουν πεθάνει σκυλιά ιδιοκτητών επειδή κάποιο ΚΑΘΑΡΜΑ μοίρασε φόλες σε πάρκα!

 

'Εχεις δει σκύλο να πεθαίνει από φόλα? Να αιμορραγεί από κάθε οπή του σώματος του και να κάνει ώρες να ξεψυχήσει ή να σκίζεται το εσωτερικό του από τα μικρά γυαλιά που κατάπιε μαζί με το κρέας που πέταξαν??

 

Θα σε παρακαλέσω να μην δικαιολογήσεις ξανά την ΦΟΛΑ ως μέσο αντιμετώπισης των σκύλων , είναι εγκληματικό, απαίσιο και ειδεχθές.

 

Θα έπρεπε να ντρέπεσαι που δίνεις δίκιο στην μέθοδο της φόλας.

 

Ντροπή και αίσχος.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για να λέμε τη σκάφη σκάφη και τα σύκα σύκα. Υπάρχουν και κάποια κοπρόσκυλα που κυκλοφορούν ελεύθερα στους δρόμους και επιτίθενται ύπουλα (από πίσω), αρκετές περιπτώσεις έχουμε εδώ στη Θεσσαλονίκη (ακόμα και στην πλατεία Αριστοτέλους). Εάν κάποιος ρίξει φόλα επειδή επιτέθηκε στο παιδί του ή στην γυναίκα του ή στον ίδιο, έχει το δίκιο του. Άντε να πείσεις έναν τέτοιο άνθρωπο να περιμένει να δράσουν οι φιλοζωικές οργανώσεις... Και άντε να θυμάται το θύμα μετά το σοκ, πιο από το κοπάδι των σκυλιών της Αριστοτέλους του επιτέθηκε!

 

Α οπότε η φόλα είναι ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης (και μάλιστα μετά την επίθεση)? Sorry αλλά αν ευχηθώ η φόλα αυτή να καταλήξει στο στομάχι του παιδιού του, θα είμαι απάνθρωπος???

 

Άρα μην σκίζεστε μετά όταν ακούτε αντίστοιχες ακραίες απόψεις από όλες τις πλευρές!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά αν ευχηθώ η φόλα αυτή να καταλήξει στο στομάχι του παιδιού του, θα είμαι απάνθρωπος???

 

Άρα μην σκίζεστε μετά όταν ακούτε αντίστοιχες ακραίες απόψεις από όλες τις πλευρές!

 

Όχι απλώς απάνθρωπος, κάτι χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι απλώς απάνθρωπος, κάτι χειρότερο.

 

Είδες λοιπόν που οδηγούν οι ακραίες συμπεριφορές? Θα πετάξει ο μπουχέσας τη φόλα αδιαφορώντας αν θα βρεθεί στο στόμα κάποιου σκύλου που θα περάσει από την περιοχή ή ακόμη και ενός παιδιού που θα παίζει εκεί κοντά έχοντας τη συνήθεια να βάζει ο,τι βρει στο στόμα του...

 

Και πήγαινε μετά εσύ να εξηγήσεις είτε στον ιδιοκτήτη του σκύλου είτε στον μπαμπά του παιδιού, πως η φόλα ρίχτηκε γιατί κάποιος δεν εμπιστεύεται τους νόμους κλπ και επειδή ένας σκύλος δάγκωσε το παιδί του, αποφάσισε να πάρει "δραστικά" μέτρα μόνος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλώς απάνθρωπος, κάτι χειρότερο.

 

To να πετάξεις φόλα όμως είναι δίκαιο και σωστό.

 

Μετά θα με κατανομάσεις τρελό εάν πετύχω κάποιον να ρίχνει φόλα και τον εξαναγκάσω να την φάει ο ίδιος.

 

Η φόλα είναι έγκλημα και αντιμετωπίζεται από τον νόμο όπως και η προτροπή μίας τέτοιας πράξης ,

 

Νόμος 1197/1981 «Περί προστασίας των ζωών»Ποινικές κυρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους

 

Ο λόγος που γράφω τέτοια ώρα είναι γιατί κι απόψε με ξύπνησε ο σκύλος του διπλανού μου, ξεχασμένος στο μπαλκόνι του.

Τον αφήνει πολλές ώρες και μάλιστα ότι ώρα να' ναι... 

Του έχω μιλήσει, πρόκειται για έναν σχετικά άγνωστο ηθοποιό με πολλά ψυχολογικά προβλήματα (άλλες φορές φανταστείτε με ξυπνάει ο ίδιος τέτοια ώρα επειδή βρίζει πολύ δυνατά τη μάνα του στο τηλέφωνο).

Πριν από λίγες μέρες φώναζε στο τηλέφωνο και κάλεσα αναγκαστικά την αστυνομία και του έκανε σύσταση.

Δυστυχώς αναφορικά με τον καημένο το σκύλο, συνεχίζει ακάθεκτος και τον παρατάει. Δυο φιλοζωικές μου είπαν πως είναι παθητική κακοποίηση και πως πρέπει να καλέσω την αστυνομία. Καλώ την αστυνομία αλλά μου λέει η τύπισσα για να στείλει περιπολικό ξανά, πρέπει να είναι κι ο ιδιοκτήτης στο σπίτι. Της εξηγώ πως όταν είναι ο ιδιοκτήτης σπίτι, ο σκύλος δεν είναι στο μπαλκόνι.

Τότε μου λέει δε μπορούν να κάνουν τίποτα. Και μάλιστα με ειρωνεύτηκε λέγοντας ότι αν δεν είναι ο ιδιοκτήτης, σε ποιόν να κάνουν αυταπάγγελτα τη μήνυση, στο σκύλο;

Το κακόμοιρο ουρλιάζει με λυγμούς, υποφέρει. Κι αυτό κι εγώ που είμαι ακριβώς δίπλα του.

Καμιά συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτατα επεσες σε ηλιθια στο τηλεφωνο, μου εχει συμβει και εμενα. Δοκιμασε να πας στο πλησιεστερο αστυνομικο τμημα να δηλωθει στο βιβλιο συμβαντων. Σε περιπτωση οπου λειτουργει η δημοτικη/αστικη/πως στο καλο λεγοντε πλεον αστυνομια, εχουνε και αυτοι αρμοδιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που λέτε για βαβούρα ..
Εμείς εχουμε σε όλη τη γειτονιά απο 1-2 σκυλιά ο καθένας , συνολικά καμια 11-12ριά Οχι μόνο τη μέρα αλλα και το βράδυ ηταν ήσυχα τόσα χρόνια και τα ειχαμε ακούσει να ουρλιάζουν μόνο σε διαρρήξεις - απόπειρες διαρρήξεων παλιότερα.

ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ στις 1 ακριβώς ακόμα κ τώρα , όχι μονο το καλοκαίρι , ενας γείτονας βγάζει το σκύλο του βόλτα και αυτό γρυλίζει συνεχώς με αποτέλεσμα να ξεσηκώνει όλα τα σκυλιά της γειτονιάς και να μας ξυπνάει να βγαίνουμε έξω ΟΛΟΙ.  Δεν παίρνεις χαμπάρι οταν λέμε βαβούρα , κάτι παθαίνουν ολα τα σκυλιά και ουρλιάζουν λες και τρώγονται μεταξύ τους. Το ωραίο βέβαια ειναι πως το πάει πέρα δώθε μπροστά απο τα σπίτια μας για κάμποσο και σταματάει μπροστά απο τις περιφράξεις και μόλις βγω έξω φευγει σχεδόν τρέχοντας.

το τι μαλακία κουβαλάει ο καθένας στο μυαλό του ποτέ δεν το ξέρεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μενω σε πολυκατοικια η οποια ειναι σε τετοιο σημειο οπου "κοιταει" 3 πολυκατοικιες και μια μονοκατοικια.
Αν αρχισει ενας σκυλος να γαβγιζει, αρχιζουν αλλα 5-6 καθε μερα την ιδια ωρα.
Το καλοκαιρι ενα μικρο σκυλακι (για κανις το κοβω) καθε μα καθε μερα απο τις 6 εως τις 7μιση γαβγιζει
σαν λυσσασμενο και δεν αντεχεται.
Αντε πες τωρα τον χειμωνα δεν τα ακουω γιατι εχω κλειστα τα παραθυρα
αλλα το καλοκαιρι δεν μπορω καθε μερα το ιδιο βιολι.
Και το βραδυ εχουμε τον derp σκυλο που σκαβει τον πατο του ξυλινου σπιτιου του και ακουγεται σε ολο το τετραγωνο.
Τα αγαπω τα σκυλια αλλα δεν μπορω να εχω στο αυτι μου αυτη την ψιλη φωνη των μικροσωμων σκυλιων επι 1μιση ωρα.
Αλλο να γαβγισει λιγο ο σκυλος και αλλο να σπαει μπαλες γιατι οι ιδιοκτητες το παρατανε οξω.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με ενοχλούν πλεον τα σκυλιά, το νιώθω φυσιολογικό και μου αρέσει κιόλας (αλλα μεγάλωσα με σκυλιά και στο σπίτι και στην γειτονιά). Εδω που μένω όλοι έχουν σκύλο και τα σκυλιά γαβγίζουν συχνά.

ΑΛΛΑ είναι απαράδεκτο να μην μπορεί ο κάθε ένας που παίρνει ένα ζώο για να ασχολείται μαζί του όποτε του γκαυλώσει, να μάθει τον σκύλο του οτι δεν μπορεί να κάνει σαματά όποτε γουστάρει. Βασικές εντολές, άσκηση και συντροφιά και το σκυλάκι θα είναι αγγελούδι. Όπως και να το κάνουμε ζούμε με άλλους ανθρώπους γύρω μας.

 

Υ.Γ. Εμένα ο διπλανός μου είχε βάλει κατι σαν μοτέρ ακριβώς δίπλα στον τοίχο μου (και δεν μπορούσα να κοιμηθώ για 3-4 ώρες - ένας μονότονος εκνευριστικός ήχος να σχίζει την νεκρική σιγή). Βάραγα τον τοίχο και τον έβριζα επι 15 λεπτά (δεν έχω ξανα ακούσει κάτι απο δίπλα). Και η μαλακία είναι οτι είναι καλός άνθρωπος και δεν θα το περίμενε οτι θα με ενοχλεί αλλα απτα νεύρα μου ήθελα να σκοτώσω άνθρωπο. Οπότε ίσως μία καλή πρακτική να είναι να πάτε και να του κάνετε μία αυστηρή παρατήρηση αν σας σπάει τα νεύρα ο σκύλος του άλλου με τα γαβγίσματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα να λειπουν και να γαυγιζουν τα σκυλια επειδη ειναι μονα τους λιγες ωρες να το καταλαβω και δε τους λεει

κανεις τιποτα αλλα να γαυγιζουν και οι αλλοι να ειναι μεσα στο σπιτι δε το καταλαβιανω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και πάλι αν θέλεις μπορείς να βρεις τρόπο να απασχολείς το σκυλί της ώρα που λείπεις και να μην κάνει φασαρία (να του βάζεις ασχολίες - αλλα θέλει θέληση και κόπο απο το αφεντικό κτλ.). Επίσης αν τον πας μισή με μία ώρα βόλτα πριν φύγεις για δουλεια και δεν αργήσεις να γυρίσει, κάτι γίνεται.

 

Τώρα αν λείπεις απο το πρωΐ, μέχρι το βράδυ, δεν παίρνεις σκύλο (απλό). Το σκυλί θέλει παρέα (κατ'εμέ θέλει οικογένεια 3 άτομα και πάνω αλλιώς μιζεριάζει και βαριέται). Πάρε παπαγάλο, χαμστεράκι, χελώνα, γάτα κάτι θα βρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...