Προς το περιεχόμενο

7970 vs GTX670 FTW


kanaks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ειπαμε δεν θελω να μαξάρω τα παντα, :P να παιζω με high textures, no AA, shadows low με σταθερο frame rate τα περισσοτερα παιχνιδια μου κανει μια χαρα. Μου φαινεται καλη περιπτωση η FTW με τα 4gb για αυτο που την θελω εκτος αν δεν μετραει τοσο η extra vram. Δηλαδη δεν καταλαβα και εγω τι συμβαινει αν τελειωσει? Το παιχνιδι σιγουρα δεν κρασαρει ουτε κανει revert σε lower settings οπως φανταζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

390 η απλη FTW 434 η 4gb οπως βλεπω στο site της evga. 44ε παραπανω δεν τα λες και λιγα αλλα αν ειναι να γλυτωσεις τα κολληματακια και να εισαι και πιο "future-proof" (οσο γινεται βεβαια.. :P) νομιζω αξιζει, τουλαχιστον για οσους ειναι με περισσοτερα απο 1 monitor η 2440p+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-H 7970 GHz είναι απλά και ωμά δυνατότερη από την 670. No way around it.

-Όταν μια κάρτα "ξεμείνει" από vram "δανείζεται" από την κύρια (R.A.M.) αλλά η μεταφορά μέσω PCI των δεδομένων είναι τόσο lagάτη και "στενή" που αν μια κάρτα ξεμείνει γερά από μνήμη, απλά αυτό που θα δείτε θα είναι από κατακρήμνιση του framerate μέχρι και corrupted γραφικά και dropped υφές, λόγω timeout.

 

-Όποιοι αγοράζουν με απώτερο σκοπό SLI/CF καταστάσεις, καλύτερα να πηγαίνουν προς nvidia αυτό τον καιρό.

 

 

 

:)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολληματάκια δεν βλέπω πουθενά και ας έχω 2gb τώρα ,κολληματάκια δεν είχα και όταν είχα 4gb. Απεναντίας σε σπάνιες περιπτώσεις είχα με τα 4gb οριακά λιγότερα fps. Ο δίαυλος;;; Δεν ξέρω....

Στα 1600p που λες ότι παίζεις έτσι και αλλιώς μην περιμένεις super ουάου τέρμα γραφικά . Στα 2560χ1080 που έπαιζα με gtx670 4gb είχα απογοητευτεί. Ηταν και πολύ χαμηλότερα απο την δική σου ανάλυση. Και την έδωσα.

 

Κοίτα και αυτό. Το έβλεπα μετά την αγορά και στεναχωριόμουνα για τα παραπάνω λεφτά που είχα δώσει.

 

http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Video-Card-Performance-2GB-vs-4GB-Memory-154/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Κοίτα το αποτέλεσμα στο unigine που το τρέχουν με ασυμπίεστες υφές, προφανώς. Τα 4GB κάνουν την διαφορά μόνο εφόσον αξιοποιούνται.

 

Το πότε αξιοποιούνται είναι συνάρτηση ανάλυσης, συμπίεσης υφών και φίλτρων, με αυτή την σειρά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν περιμενω το θαυμα ξερω οτι ειναι δυσκολη αναλυση, να παιζω αξιοπρεπως ειναι το πιο σημαντικο και να μην κανει "κολληματακια" καθως και να κραταει σταθερο frame rate.

 

Στο αρθρο ιδια βγαινει σε μερικα games αλλα στο uningine σε triple monitor η διαφορα στο min fps ειναι αρκετα μεγαλη για να την αγνοησεις. Αυτο μου λεει οτι μπορει να χρειαστει σε μεγαλυτερες αναλυσεις και καλυτερα να υπαρχει αν δεν κοστιζει πολυ περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EVGA 670FTW στα 350 +7 μεταφορικά. Ειμαι ήδη στο θυροτηλέφωνο και περιμένω το κουριερ  :wub: μεγιά μου

 

http://www.amazon.es/gp/product/B0086QLVGC/ref=oh_details_o00_s00_i01?ie=UTF8&psc=1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...