Προς το περιεχόμενο

7970 vs GTX670 FTW


kanaks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέχασες και τα 2 χρόνια εγγύησης που για μένα είναι dealbreaker πλέον

 

Και εκεί η asus υπερτερεί

Όταν προτείνω σε άλλους πάντα το λαμβάνω υπόψιν μου ως πάρα πολύ σημαντικό, μη σου πω το σημαντικότερο. Προσωπικά ενίοτε ρισκάρω αν κάτι μου κάνει κλικ. Αλλά και πάλι δεν χρειάζεται να πας στην asus για τα τρία χρόνια, τόσα δίνει και η gigabyte με επίσης πολύ καλό σύστημα ψύξης και καταλαμβάνοντας 2 slots. Ούτε 2,5 ούτε 3.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λιγο ασχετο αλλα ξερουμε αλλο store εκτος evga και amazon για 670ftw 4gb?? Στο site της evga δεν ειναι διαθεσιμη και στο amazon την εχουν πιο ακριβα απ'οσο θα επρεπε.. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Σουλεϊμάν

 

καλά κι εγώ μαζί σου, για αυτό αυτή τη φορά δεν επέλεξα πάλι sapphire και πήγα σε gb

 

Αλλά λέω αν δεν υπήρχε η gigabyte , η asus αν και πιο ακριβή σου δίνει τον ένα επιπλέον χρόνο που μετράει

 

Γενικά ούτε εγώ θα πήγαινα στην asus και δύσκολα προτιμώ τα προϊόντα της πλέον, όμως το ότι δίνει 3 χρόνια εγγύηση της δίνει πολλούς πόντους και ας μη μου κάνουν το παραμικρό κλικ οι κάρτες της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ασχετο αλλα ξερουμε αλλο store εκτος evga και amazon για 670ftw 4gb?? Στο site της evga δεν ειναι διαθεσιμη και στο amazon την εχουν πιο ακριβα απ'οσο θα επρεπε.. :wacko:

 

Για δές εδώ, στο 

PARTICIPATING PARTNERS

 κατω κατω εχει links με τους on-line retailers τους. Το Scan.co.uk έχει καλές τιμές αλλα δεν ξέρω αν στέλνει ελλάδα (παίρνεις και δώρο το metro Last Night)

 

http://eu.evga.com/articles/00742/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλο το thread και ομολογώ ότι πολλά πράγματα ξεκαθάρισαν στο μυαλό μου αλλά μπερδεύτηκα κιόλας. Είχα ανοίξει ένα άλλο topic στις αναβαθμίσεις όπου ζητούσα γνώμη και για νέα κάρτα γραφικών στο σύστημα της υπογραφής ( 800W PSU). Έτυχε τώρα και βρήκα ευκαιρία από ιδιώτη γνωστό, μία Link.png Site: http://www.asus.com/Graphics_Cards/GTX670DC24GD5/#specifications">asus 670 4gb στην ίδια τιμή με την Link.png Site: http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&sgid=1157&pid=1547&psn=&lid=1&leg=0#">7950 vaporx (μιλάμε για πάντα για σφραγισμένο κουτί).

Ήμουν έτοιμος να την χτυπήσω, ψήθηκα και από τα 4gb, αλλά μετά τα παραπάνω δεν είμαι σίγουρος. Δηλαδή τα 4gb δεν κάνουν διαφορά; Σε βάθος χρόνου θα είναι vfm (ορίζοντας 3ετίας); Αν πάρεις 7950 vaporx, το overclock είναι μονόδρομος για να πιάσεις την 670;

Για την ιστορία, αν δεν αξίζει να περιμένω κανένα 6μηνο μπας και χτυπήσω καμία Link.png Site: http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&sgid=1157&pid=1679&psn=&lid=1&leg=0">7970 vaporx ^_^ ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι στην ίδια τιμή και σφραγισμένες όπως λες ΕΙΝΑΙ ευκαιρία. Πρόσεξε όμως μην έχει κάνα λάκκο η φάβα γιατί είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό.

Τα 4gb είναι χρήσιμα στην 670 αν αργότερα σκεφτείς για sli . TΙ σημαίνει αυτό; Οτι αν αργότερα βγουν παιχνίδια που τα textures τους θα χρειάζονται πάνω απο 2gb μνήμης η δύναμη της 670 δεν θα ειναι αρκετή για τα διαχειριστεί και να αποδώσει ικανοποιητικά. Με 2 τέτοιες όμως των 4gb και αρκετή μνήμη θα υπάρχει και αρκετή ισχύς.

Με την παραπάνω λογική,η απάντηση ειναι θετική στο ερώτημά σου ***Σε βάθος χρόνου θα είναι vfm ;(ορίζοντας 3ετίας)***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ήμουν αρνητικός με το θέμα SLI, αλλά έτσι όπως το λες έχεις δίκιο. Σε καμία διετία κουμπώνω και μια δεύτερη και πάω κανένα 1,5 χρόνο ακόμα πριν αλλάξω.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sli δεν ειναι cf ( αν και σε αυτό θα φτιάξουν τα πράγματα όπως λένε οι φήμες)

Πόσο την βρίσκεις την 670 4gb άμα δεν γίνομαι αδιάκριτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

320Ε, κομμάτι από παραγγελία που του ξέμεινε και αυτός δεν κρατάει στοκ ποτέ. Προτιμά να χάσει παρά να του μείνει. Έτσι πήρα την 660ti που έχω στο 2ο μηχάνημα, σε τιμή 40Ε κάτω από την τότε αγοράς και ήταν και 3 βδομάδες από τη μέρα που κυκλοφόρησε στην ελληνική αγορά. Εντάξει εμένα μου κάνει και καλλίτερες τιμές γενικά γιατί του έχω στείλει αρκετούς πελάτες. Δούνε και λαβείν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβουλή μου είναι ψάξτο λιγάκι γιατί όπως σου είπα είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό. Αλλο 40 ευρώ κάτω που σου είχε κάνει στο παρελθόν και άλλο 150 που σου κάνει τώρα. Και απόδειξη να μην σου κόψει και γλυτώσει το 23%( που χάνεις τα 3 χρόνια εγγύηση) ,πάλι δεν βγαίνει.

Τα περιθώρια κέρδους ειναι πολύ μικρά στο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

320 ειναι απιστευτη τιμη αν ισχυει, εγω ψαχνω με 4gb και κατω απο 440 δεν βρισκω με τιποτα..  :mad:

 

Για δές εδώ, στο 

PARTICIPATING PARTNERS

 κατω κατω εχει links με τους on-line retailers τους. Το Scan.co.uk έχει καλές τιμές αλλα δεν ξέρω αν στέλνει ελλάδα (παίρνεις και δώρο το metro Last Night)

 

http://eu.evga.com/articles/00742/

 

Ωραιος thnx, :) Το ειδα και εχει περιπου ιδια τιμη με amazon, παραπανω απο το site της evga δηλαδη εκτος αν εκανα λαθος το conversion.. :P Ενταξει ειναι μικρη η διαφορα αλλα για ψυχολογικους λογους ηθελα τουλαχιστον τιμη evga.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβουλή μου είναι ψάξτο λιγάκι γιατί όπως σου είπα είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό. Αλλο 40 ευρώ κάτω που σου είχε κάνει στο παρελθόν και άλλο 150 που σου κάνει τώρα. Και απόδειξη να μην σου κόψει και γλυτώσει το 23%( που χάνεις τα 3 χρόνια εγγύηση) ,πάλι δεν βγαίνει.

Τα περιθώρια κέρδους ειναι πολύ μικρά στο hardware.

 

Έχεις PM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4gb στη σειρα 6xx (670/680) ειτε με μια καρτα ειτε σε sli, δεν εχουν ουτε 1fps παραπανω απο τις 2gb. Την παραπανω μνημη δεν μπορουν να την εκμεταλευτουν λογο 256bit. Χωρια που για να χρειαστεις πανω απο 2gb θες 2560x1440 ολα τερμα μαζι με texture mods.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε καλύτερα σε 7970.....αποδοση/τιμή.....τιποτα παραπάνω....σκέψου 680 κοντράρεται με μια πολυ καλά χρονισμένη 7950....έλεος...εχω χάσει πάσα ιδεα για την nvidia.....ενα σωρό χρήματα μονο και μονο για το brand..τα πολυδιαφημιζομενα cuda κλπ κλπ δεν εχω δει κάποιο game να τα δουλεύει προς το παρόν...το battlefield πάλιοσε 3χρονών παιχνίδι είναι οπότε τα benchmarks δεν ειναι πλέον οτι ποιο αντιπροσωπευτικό...ψάχνω πάνω απο 1 μήνα κατέληξα να μην πάρω τιποτα και να περιμένω την νέα σειρά...

http://videocardz.com/36122/amd-radeon-hd-8000-series-specifications-analysis

http://www.amd.com/us/products/desktop/graphics/8000/pages/8000-series.aspx#3

αν θες να σώσεις κάτι θα σου έλεγα να περιμένεις ή να πάρεις την 7970 αν θα υπάρχει πλέον σε stock τουλάχιστον με ενα 50 ευρω κάτω...σκέψου να πάρεις και μετα απο κανα μηνα η τιμή να φθάσει στα πατώματα..τι κάνεις;;;

αστα δικοπο μαχαίρι...εγω γι αυτο ακομα δεν πάω σε αγορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις οτι η 7970 τα πηγενει καλυτερα απο την 680?

 

θα μου πεις αναλογα το game...οκ! συμφωνουμε σε αυτο

 

παντως μια καλα χρονισμενη 680 δεινει αυτο

valley_zps04e85a89.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...