Προς το περιεχόμενο

Θεματακι με ASUS K53sd και Ρουτερ


panosem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

Εχω το Link.png Site: http://www.skroutz.gr/s/1711917/Asus-K53SD-SX091V-i7-2670QM-4GB-750GB.html">ASUS το οποιο, μεσα στο σπιτι το χρησιμοποιω με wi-fi..

Απ το δικο μου το ρουτερ πολλες φορες δε μπαινει, ειτε χρειαζετε επανεκκινηση ή ανοιξε κλεισε το wi-fi.

Οταν ομως εχω το προβλημα με την συνδεση στο δικο μου wi-fi, και ειμαι χωρις ιντερνετ, αμεσως αναγνωριζει το Γειτο-Νετ και μπαινει απροβληματιστα...

Τι φταιει και μου κανει τετοια νερα..?

Μηπως θελει να μπανει στο τζαμπα??? :-D

 

Λογικα το προβλημα θα ναι απ το Router, με καποια ρυθμιση. Το ρουτερ ειναι ενα διετιας της Forthnet το Thomson tg585 v8 img_20111031_195148.jpg?w=497.

Για δωστε λιγο τα φωτα σας...Για να μην επιβαρυνω τζαμπα τον γειτονα... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασε αυτο : http://www.metageek.net/products/inssider/ . Με το προγραμμα αυτο θα δεις στην περιοχη σου , πιο καναλι ειναι το πιο ελευθερο. πχ αν ο γειτονας εκπεμπει στο καναλι 1 , εσυ μπορεις να πας στα 6, 11 (τα 1, 6, 11 ειναι τα καναλια με την μικροτερη επικαλυψη). Την αλλαγη στα καναλια , το κανεις απο το interface του router . 

(παραδειγμα στην περιοχη μου , το καναλι 11 μου εδωσε την υψηλοτερη βαθμολογια στο inssider αλλα κ την καλυτερη συνδεση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο τα σιχαινομαι τα δικτυα, τοσο μου ρχονται παντα μπροστα μου...

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση..

Το απογευμα που θα γυρισω σπιτι θα πεσει δοκιμη, και ενημερωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πρόβλημα νομίζω ειναι απο το λάπτοπ, και αυτο γιατι, απο δυο κινητά στο ρουτερ μπαίνω άνετα και απ τα δωμάτια, ενω με το λάπτοπ δε μπαίνει απ τα δωμάτια...

Επίσης, σε μια καφετέρια που πηγαίνω, καμια φορά κάθομαι και διαβάζω εκει για την σχολή, ενω με το κινητο μπαίνω, απ το ίδιο σημείο με το λάπτοπ, παρότι το εντοπίζει, σαν wifi δεν με συνδέει...παρα μόνο αν πλησίασε αρκετα πιο κοντα... Τι σκατα λέτε να γίνεται;; Να ξανά βάλω τους drivers, ή να αρχίσω τα τηλέφωνα στα multirama???

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιασε ουτε του φιλου που μου στειλε με πμ μια λυση.

Ειναι ρε παιδια δυνατον, να ειναι στο μισο μετρο απ το ρουτερ και να μην συνδεεται, και να μπαινει απ του γειτονα, που δεν ξερω και γω ποσο μακρυα ειναι, γιατι εχω και δυο καλους γειτονες.....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καναλι 1 ηταν, και ειχε το καλυτερο σημα.. Καποια αλλα που βρισκονται στο καναλι 1, ειναι κλειδωμενα, και δεν με απασχολουν...

 

Βρηκα κατιαλλους drivers, και με την μια συνδεθηκε...

 

Παντως στο inSSIDer το δικο μου μου δινει -41 και το αμεσως καλυτερο στα -84..

Αρα δεν πρεπει να ναι θεμα εκπομπης σηματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...