Προς το περιεχόμενο

linux σε επιχείρηση!


billysK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν συνεργάζεσαι με άλλους και ανταλλάσσεις συνέχεια αρχεία MS office, τότε δεν γλυτώνεις την χρήση windows και MS Office. To libreoffice δεν μπορεί να αντικαταστήσει 100% το MS Office (όχι από θέμα features, αλλά από θέμα συμβατότητας). Αν τα αρχεία που δέχεσαι/στέλνεις μπορουν να είναι pdf ή στα native format του Libre, τότε το LibreOffice μπορεί να σε καλύψει, αλλά στην πράξη την έλλειψη συμβατότητας θα την συναντήσεις κάποια στιγμή μπροστά σου. Αν τη συναντάς μια φορά το μήνα, οκ δεν έγινε τίποτα, αν τη συναντάς μερικές φορές την ημέρα χρειάζεσαι πρόσβαση σε MS Office.

 

Αν λοιπόν :

 

1. το Linux καλύπτει ικανοποιητικά τις υπόλοιπες ανάγκες σου

2. το μόνο που σε κρατάει σε windows είναι το Office

3. θέλεις να αλλάξεις λειτουργικό (πολύ βασικό αυτό)

 

τότε οι δύο βασικές επιλογές σου είναι το dual boot και το Virtualbox. Για κάτι που δεν είναι computational intensive και δεν έχει και heavy I/O, όπως είναι δηλαδή το Office, τότε το VirtualBox είναι η βέλτιστη επιλογή καθώς γλυτώνεις από τα reboot.

 

Εννοείται πως, και μόνο που βάζεις 2 λειτουργικά στη μέση αυξάνεις την «τριβή» στη δουλειά σου. Αν αξίζει τον κόπο πρέπει να το εξετάσεις ανά περίπτωση (ανάλυση κόστους - οφέλους).

 

Όσον αφορά το κόστος των αδειών χρήσης, ανάλογα και με τις ανάγκες της επιχείρησης μπορείς να έχεις σε ορισμένους μόνο υπολογιστές με εγκατεστημένα Windows και στους υπόλοιπους Linux.*

 

@original poster

Δες και εδώ

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF_Linux;

 

 edit

* Φαντάζομαι ότι και με ένα team viewer πάνω στο τοπικό δίκτυο θα μπορούν όλοι να έχουν πρόσβαση στα windows όταν τα χρειάζονται, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Μάλλον θέλει και εμπορική άδεια του team viewer κάτι τέτοιο. Γενικά, αν αξίζει τον κόπο εξαρτάται από το τι χρειάζεσαι και από το πόσο κόστος (όχι απαραίτητα χρηματικό) είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις για τη μετάβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο office τρέχει με Crossover, οπότε γλυτώνεις το license των Windows. Το crossover δεν είναι ακριβό, και έχει και trial.

Εναλλακτικά Wine, θα τρέξεις Office 2003 χωρίς προβλήματα, το οποίο είναι υπεραρκετό για την μέση ελληνική επιχείρηση. Αν δεν είναι μέση και θέλει excel 2013 τότε καλά θα κάνει να μείνει με Windows.

 

To libreoffice βελτιώνεται, γοργά, αλλά ms office δεν είναι δυστυχώς. Υπάρχει και το office 365.

 

Σε ότι άλλο εκτός από το office το linux μπορεί να σε καλύψει. Αν και δεν μας είπες τι ανάγκες θες να καλύψεις.

Θέματα server τα έχει άνετα. Τα λογιστικά πακέτα όμως, τα ελληνικά, δεν παίζουν σε office, με μονη εξαίρεση το Snigel/Pytheus του οποίου την μοίρα δεν την ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο office τρέχει με Crossover

To έχεις δοκιμάσει mandos? Είχε βγάλει η crossover τον Οκτώβρη αν θυμάμαι καλά, δωρεάν άδεια χρήσης για ένα χρόνο.

To libreoffice βελτιώνεται, γοργά, αλλά ms office δεν είναι δυστυχώς.

Imho, για σύνθετα κείμενα όπως διπλωματικές, το writer είναι καλύτερο από το word, (Word 2007). Λιγότερο «γυαλισμένο», αλλά λιγότερο εκνευριστικό. Επίσης, και τα δύο είναι για πέταμα σε σχέση με το LaTeX :P

 

Εκεί όμως που το MS Office είναι πραγματικά αξεπέραστο είναι το Excel. Είναι νομίζω μακράν η καλύτερη/ωριμότερη εφαρμογή που έχει βγάλει η Microsoft. To calc έχει πολύ δρομο μπροστά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν το έχω δοκιμάσει, αν και έχω 2 άδειες για το crossover (for life νομίζω, όχι για ένα χρόνο, θα δείξει).

Αφενός έχω windows/office licenses, και τα έχω σε VM αν χρειαστεί κάτι, αφετέρου προσπαθώ να την παλεύω με το libre όσο μπορώ.

 

Το excel είναι μπροστά, και εξελίσσεται από έκδοση σε έκδοση. Αλλά η αλήθεια είναι ότι ελάχιστοι θέλουν όσα προσφέρει το excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα ποιο απο τα δύο είναι καλύτερο. Αλλά από τη στγμή που όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί word, θα έχεις ασυμβατότητες! 

Imho, για σύνθετα κείμενα όπως διπλωματικές, το writer είναι καλύτερο από το word, (Word 2007). Λιγότερο «γυαλισμένο», αλλά λιγότερο εκνευριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Imho, για σύνθετα κείμενα όπως διπλωματικές, το writer είναι καλύτερο από το word, (Word 2007). Λιγότερο «γυαλισμένο», αλλά λιγότερο εκνευριστικό.

Δεν είναι θέμα ποιο απο τα δύο είναι καλύτερο. Αλλά από τη στγμή που όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί word, θα έχεις ασυμβατότητες! 

 

Το να γράψεις μία διπλωματική, ένα βιβλίο ή, τέλος πάντων, κάτι εξίσου σύνθετο δεν περιλαμβάνει και τόσο πολύ collaboration. Πιθανά και καθόλου. Άρα το τι χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος δεν είναι το βασικό κριτήριο επιλογής. Αντιθέτως, η πολυπλοκότητα είναι αυτή που καθορίζει την εκλογή του εργαλείου και, συνήθως, δεν θες να κάνεις εκπτώσεις στην ποιότητα των εργαλείων που χρησιμοποιείς.

 

ps. Και όσο η πολυπλοκότητα αυξάνει, τόσο το LaTeX γίνεται ελκυστικότερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γράψεις μία διπλωματική, ένα βιβλίο ή, τέλος πάντων, κάτι εξίσου σύνθετο δεν περιλαμβάνει και τόσο πολύ collaboration. Πιθανά και καθόλου. Άρα το τι χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος δεν είναι το βασικό κριτήριο επιλογής. Αντιθέτως, η πολυπλοκότητα είναι αυτή που καθορίζει την εκλογή του εργαλείου και, συνήθως, δεν θες να κάνεις εκπτώσεις στην ποιότητα των εργαλείων που χρησιμοποιείς.

 

ps. Και όσο η πολυπλοκότητα αυξάνει, τόσο το LaTeX γίνεται ελκυστικότερη επιλογή.

Φίλε, δε διαφωνώ πως το writer μπορεί να είναι καλύτερο - να σου πω την αλήθεις ποτέ δεν έχω γράψει κάτι πολύπλοκο ούτε στο ένα ούτε στο άλλο. Και θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό που λες για LATEX. Αλλά, όταν έχεις επιχείρηση και οι υπόλοιποι σου στέλνουν κείμενα σε word, ναι, τότε πιθανόν να έχεις πρόβλημα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτημα .. μιας και μόλις εγκατέστησα το Libre Office στα windows 7 και μου φαίνεται πολύ καλό ..

εαν φτιάξω ενα αρχείο κειμένου με το libre office Και το στείλω σε κάποιον με OFFICE δεν θα μπορεί να το ανοίξει; 

Για τι είδους ασυμβατότητες μιλάμε;

επίσης ανοίγω κείμενα WORD χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα..

 

Γενικά χρησιμοποιώ Offce 11 σε macosx 10.8.3 και είναι εκνευριστικά αργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλό κείμενο άφοβα και χωρίς καμία ασυμβατότητα

άμα αρχίσουν επικεφαλίδες,διαγράμματα,rtf κτλ άστο καλύτερα το πως τα ανοίγει

για αυτό εννοείτε δεν ευθύνεται η libre που είναι από τις καλύτερες προσπάθειες στο open-source

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει με τις επιχειρήσεις αλλα φαντάζομαι ότι πληρώνεις και τα windows και τα office.

 

Οπότε βάζεις Linux με office 365 για να γλιτώσεις τα λεφτά από τα Windows, αν θες να γλυτώσεις και τα δυο τότε πας σε linux-openoffice και γιατί όχι και σε google drive.    
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω τι παίζει με τις επιχειρήσεις αλλα φαντάζομαι ότι πληρώνεις και τα windows και τα office.
 
Οπότε βάζεις Linux με office 365 για να γλιτώσεις τα λεφτά από τα Windows, αν θες να γλυτώσεις και τα δυο τότε πας σε linux-openoffice και γιατί όχι και σε google drive.    

 

όπως είπες, δεν ξέρεις τι παίζει σε επιχειρήσεις.

 

ότι να 'ναι θα δούμε εδώ. Μερικά πρώτυπα ευτυχώς η δυστυχώς επικράτησαν και δεν μπορείς να ξεφύγεις.

 

Βέβαια προυποθέτει ότι μιλάμε για επιχειρήσεις με σεβαστό αριθμό τερματικών κτλπ, όχι ένα κατάστημα με  2 τερματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...