Προς το περιεχόμενο

Η Nokia ετοιμάζει το επόμενο WP8 smartphone της με 41mp PureView κάμερα και Snapdragon 800


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να τα κάνεις τα 41 mp μωρέ?? Σοβαρά τώρα, υπάρχει περίπτωση το μάτι να καταλάβει διαφορά από το 10mp και τα 40? Ένα αυτό και δεύτερο αν θέλαμε 41mp για φωτογραφία τα αποία χρησιμεύουν για επαγγελματική φωτογράφηση δεν θα πέρναμε κινητό θα πέρναμε φωτογραφική μηχανή... Και θα είναι κ πανάκριβο και θα είναι και 10gb η μία φωτογραφία του...

Το μόνο θετικό που βλέπω είναι ότι κάποιος που ασχολείται με επαγγελματική φωτογράφηση θα μπορεί να τα συνδιάσει και θα έχει όφελος μόνο στην μετέπειτα επεξεργασία της φωτό... Τίποτα άλλο...

Μα και η ίδια η nokia το ίδιο με εσένα προτείνει. Αυτό ακριβώς κάνει η τεχνολογία "pureview" που ουσιαστικά η κύρια λειτουργία της είναι ότι κάνει subsample από τα 33(16:9)  στα 8.2mp (για κάθε 4 pixel δημιουργεί ένα). Στα 8.2 τραβάμε τις φωτογραφίες μας στο 808. Αλλά τι 8.2?!? Super 8.2 καθώς προέρχονται από "πληροφορία" που βρίσκεται σε 33 (4:1). Αυτό α) αυξάνει την οξύτητα του κάθε πιξελ (είναι "ξυράφι" οι φωτογραφίες στα 8.2mp) και β) μειώνει τον θόρυβο (καθώς λαμβάνονται 4 πιξελ για να αποφασιστεί η τιμή του 1 πιξελ που παράγεται). Η κάθε φωτογραφία έχει αρκετή συμπίεση (δυστυχώς ή ευτυχώς) ακόμα και στην χαλαρότερη ρύθμιση. Έτσι κάθε φωτογραφία στα 8.2mp έχει μέγεθος  2-3.5mb περίπου ενώ μπορεί να είναι μικρότερη.  Υπάρχει και λειτουργία 5mp.

Το δευτερο πλεονέκτημα της τεχνολογίας pureview (subsampling) είναι ότι έχεις (σαν) οπτικό ζουμ. Κάνεις crop (στο κέντρο) από τα 33mp και συνεχίζεις να πάράγεις αρχεία 8.2. Αυτό είναι σαν να έκανες οπτικό ζουμ. Βέβαια η ποιότητα σε τέρμα ζουμ είναι χειρότερη καθώς τα 8.2μπ παράγονται από λιγότερα πιξελ (περισσότερα όμως από 8.2 οπότε ΔΕΝ λογίζεται "ψηφιακό" ζουμ). 

 

Το φωτογραφικό ελάττωμα του 808 είναι ο "ευρυγώνιος" φακός του(26mm) με αρκετά μεγάλη παραμόρφωση (και κακή διόρθωση θα έλεγα) όπου "τραβάει" τα άκρα. Βολευει στα τοπία αλλά άμα έχεις πρόσωπα στα άκρα φαίνονται εμφανώς "τραβηγμένα" (ο κύκλος γίνρται "οβαλ" να το πώ χοντρά). αυτό βέβαια είναι ψιλολογικό λόγω του αρκετά ευρυγώνιου φακού. 

Τώρα για αυτούς που το συγκρίνουν με mark2 είναι "υπερβολικοί". Όχι δεν είναι καλύτερο από DSLR. Τα καταφέρνει καλά σε πολύ καλό φως (χαμηλό ISO) και καλύτερα από compact σε λιγότερο φως αλλα δεν έχει σχέση με SLR (κυρίως το χαμηλότερο δυναμικό εύρος, θόρυβος σε χαμηλότερο φως). Σε σχέση με slr υστερεί και σε ένα άλλο κάρο τομέις (εστίαση, έκθεση, ρυθμίσεις, bikeh λόγω αισθητήρα, επιλογή φακών, σταθεροποίηση, χειρισμός κτλ). Είναι όμως εντυπωσιακό σαν κινητό δεν το συζητάμε και αν δεν είχε την παραμόρφωση που ανέφερα ήταν άψογο. Εγώ που είμαι ψείρας το αποδέχομαι ως "εναλλακτική" αξιοπρεπή φωτογραφική που έχω πάντα μαζί μου  :rolleyes:

 

Υ.Γ. Δεν σας είπα πόσο φοβερό βίντεο τραβάει ε? Και τι φοβερό ήχο γράφει στο βίντεο με τεράστιο δυναμικό ευρος (120db)  B)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φοβερή κινητάρα,τώρα όσοι λένε ότι δεν αξίζει σαν κάμερα και ότι καλύτερα να πάρεις κάμερα ας μαθουν ότι οι πωλήσεις των MP3s,cameras,netbooks,portable-consoles κλπ έχουν διαλυθεί εξ ετίας των κινητών που τα συνδιάζουν όλα,ο επαγγελματίας απο το nightstories,αυτός που έχει τρέλα και τραβάει τοπία,αυτοί που τραβάνε αθλητικά κλπ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και δεν θα πάνε με το κινητό και την κάμερα την έχουν στη δουλειά τους,εγώ όμως και οι περισσότεροι δεν θα κουβαλάγαμε ποτέ μαζί κάμερα παντού,ενώ κινητό έχουμε πάντα και αυτός είναι ο λόγος που έχουν συγχωνεύσει όλα αυτά με τα κινητά γιατί πολύ απλά τα έχεις όλα σε ένα,αυτή είναι η φιλοσοφία των κινητών πλέον.......

και όσο πιο ψηλά φτάνουν τα κινητά τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα WP8 είναι μια χαρά, αλλά για εμένα έχουν βασικά προβλήματα αισθητικής. Ας πούμε, θέλω οπωσδήποτε wallpaper στην αρχική οθόνη και λιγότερο "επιθετικά" widgets, δηλαδή πιο μικρά και διάφανα. Επίσης θα ήθελα να μπορώ να αλλάξω τα εικονίδια πχ των SMS ή των κλήσεων με όποια θέλω εγώ, να βάλω μία φωτογραφία ή ένα jpeg δικό μου. Εν ολίγοις, θέλω μεγαλύτερη αισθητική παραμετροποίηση. Τί να κάνω την ομαλότητα και όλα τα υπόλοιπα προτερήματά τους, όταν αυτό που βλέπω δεν με καλύπτει αισθητικά;

 

τί να το κάνω το αυτοκίνητο με τον σούπερ κινητήρα που καίει τη μισή βενζίνη, είναι σούπερ εργονομικό και γρήγορο αν δεν μπορώ να το καλύψω με αυτοκόλλητα..

 

Γούστα είναι αυτά φίλε μου και δε σε κατηγορώ. Κάποιους τους νοιάζει η εμφάνιση, κάποιους τους νοιάζει η ταχύτητα και η εργονομία (τους περισσότερους). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις που κοροιδευετε...ριξτε μια ματια στο Galaxy S4 και θα σας κοπει το γελιο τωρα.

 

 



once a fanboy, always a fanboy...

απαντηση με επιχειρηματα :)

Επιχειρηματα θες...παρε να χεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις που κοροιδευετε...ριξτε μια ματια στο Galaxy S4 και θα σας κοπει το γελιο τωρα.

 

Η κάμερα του S4 δεν είναι για γέλια, αλλά.

Δεν θα ασχοληθώ με τις φωτό που είναι τραβηγμένες σε καλές/πολύ καλές συνθήκες φωτισμού, αυτά είναι ευκολάκια για ένα σημερινό ακριβό κινητό. Οι αδυναμίες αρχίζουν και φαίνονται σε αυτές με όχι και τόσο καλές συνθήκες φωτισμού. Αν δούμε τις φωτό σε πλήρες μέγεθος, τα γράμματα των επιγραφών δεν φαίνονται καθαρά, για την ακρίβεια δεν διαβάζονται. Κάνε έναν κόπο και δες αντίστοιχες φωτό του 808, τα γράμματα διαβάζονται.

http://image.it168.com/n/0x0/5/5504/5504346.jpg

http://regmedia.co.uk/2012/10/01/nokia_808_pureview_41mp_camphone_26a.jpg

 

Ειδικά στην δεύτερη, μπορείς και διαβάζεις εύκολα το ταμπελάκι στην κουβέρτα του παιδιού, αν και είναι μικρή και σε πολύ σκιερό μέρος.

 

http://www.nokioteca.net/blog/wp-content/uploads/2012/06/2012-06-12-0018.jpg

 

Δες πόσες επιγραφές είναι ευανάγνωστες και σε τί απόσταση. Αυτά δεν είναι εύκολα πράγματα.

 

Το symbian δεν είναι/ήταν χάλια. Προσωπικά, περνώντας από symbian σε android εννοείται πως είδα διαφορά σε πολλά πράγματα, αλλά η βασική αίσθηση ήταν ίδια, είχαμε homescreens, widgets και γενικά παρόμοια λογική. Η ουσιαστική διαφορά βρίσκεται στην ποικιλία και στην εξέλιξη, εκεί ήταν που το symbian έμεινε πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SYMBIAN δεν ήταν χάλια σίγουρα (εντάξει ήταν λίγο unpolished σαν λειτουργικό, λες και το'φτιαξαν φοιτητές σε εργασία με QT). Δυστυχώς όμως σταδιακά απαρχαιώθηκε εξ αιτίας της πολιτικής της νόκια. Τώρα είναι πραγματικά για κλάματα με την ανύπαρκτη υποστήριξη. Νεκρό λειτουργικό. Απορώ πώς κάποιοι ακόμα αγοράζουν SYMBIAN συσκευές.

 

Τώρα που θα βγει το καινούριο Pureview με Windows phone επάνω, θα είμαι από τους πρώτους που θα το αγοράσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί να το κάνω το αυτοκίνητο με τον σούπερ κινητήρα που καίει τη μισή βενζίνη, είναι σούπερ εργονομικό και γρήγορο αν δεν μπορώ να το καλύψω με αυτοκόλλητα..

 

Γούστα είναι αυτά φίλε μου και δε σε κατηγορώ. Κάποιους τους νοιάζει η εμφάνιση, κάποιους τους νοιάζει η ταχύτητα και η εργονομία (τους περισσότερους). 

Σιγουρα φιλε,για αυτο τα Windows Phone/8 εχουν σαρωσει ολη την αγορα.Σιγουρα.Οτι πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιχειρηματα θες...παρε να χεις

δεν ειναι ακριβως επιχειρηματα αλλα αποψεις. για να γινουν επιχειρηματα, θα πρεπει να βγαλεις τις ιδιες ληψεις και με τα 2 κινητα στις σωστες ρυθμισεις και να γινει συγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί να το κάνω το αυτοκίνητο με τον σούπερ κινητήρα που καίει τη μισή βενζίνη, είναι σούπερ εργονομικό και γρήγορο αν δεν μπορώ να το καλύψω με αυτοκόλλητα..

 

Γούστα είναι αυτά φίλε μου και δε σε κατηγορώ. Κάποιους τους νοιάζει η εμφάνιση, κάποιους τους νοιάζει η ταχύτητα και η εργονομία (τους περισσότερους). 

 

Ούτε εγώ σε κατηγορώ που κρίνεις χωρίς να έχεις δει. Και τελικά, εμένα τα tiles είναι που μου θυμίζουν αυτοκόλλητα πάνω σε αμάξωμα. Και αν τα WP8 αντιπροσωπεύουν την ταχύτητα και την εργονομία (δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο, αλλά το δεύτερο σίγουρα δεν το αντιπροσωπεύουν), τότε μάλλον ο περισσότερος κόσμος δεν ενδιαφέρεται για αυτά, αν κρίνουμε από τις πωλήσεις τους. Αλλά μάλλον όσοι δεν αγοράζουν WP8 είναι κακόγουστοι κάγκουρες.

Πληροφοριακά, για να ξέρεις τί χάνεις δηλαδή, η homescreen μου αποτελείται από ΜΙΑ φωτογραφία που καταλαμβάνει όλη την οθόνη,ένα ρολόι, 7 εικονίδια στο κάτω άκρο της και τίποτα άλλο. Όλα τα υπόλοιπα (και είναι πολλά) τα κάνω με gestures!.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...