Προς το περιεχόμενο

700 ευρώ για gaming κουτι


thetruth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,  ειδα σε ενα αλλο thread αυτον τον επεξεργαστη [AMD FX 8320 3.5 GHz Eight Core Socket AM3+ 125W Box]

http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320.html?keyphrase=8320 και αυτην την καρτα 

Radeon HD7850 2GB V2
http://www.skroutz.gr/s/2009785/PowerColor-Radeon-HD7850-2GB-V2.html

και βγενουν συνολο γυρω στα 720 ευρω τα οποια ειναι εντως budget. (επειδη θελω να φτιαξω ενα pc το οποιο να αντεξει μερικα χρονια)

Θα επρεπε να αλλαξω και μητρικη ? (απο αυτην που εχετε διαλεξει) , με την προοπτικη οτι θα αλλαξω οθονη αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είναι για gaming σε συμφέρει 7870 Tahiti LE με FX 6300 σε αυτά τα budget.Μη κοιτάς τη πρόταση για 7850 με 8320,ήθελε να παίξει με oc σε FX 8 το παλικάρι από οτι έδειξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι Tahiti.Στη προηγούμενη σελίδα έχει.Στα παιχνίδια πρωτεύοντα ρόλο έχει η κάρτα γραφικών.

 

Αν σκοπεύεις να αλλάξεις οθόνη κάποια φάση, να πας σε 6300+7870 Tahiti LE.Είναι ο καλύτερος συνδοιασμός στο budget.Διαφορετικά θα πας σε μικρότερη κάρτα,πχ 7790 που σου προτάθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι Tahiti.Στη προηγούμενη σελίδα έχει.Στα παιχνίδια πρωτεύοντα ρόλο έχει η κάρτα γραφικών.

 

Αν σκοπεύεις να αλλάξεις οθόνη κάποια φάση, να πας σε 6300+7870 Tahiti LE.Είναι ο καλύτερος συνδοιασμός στο budget.Διαφορετικά θα πας σε μικρότερη κάρτα,πχ 7790 που σου προτάθηκε.

σε ευχαριστω και παλι! . (νομιζα οτι βρηκα την tahiti 30 ευρω λιγοτερα και χαρηκα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα το pc το εχτισα και σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Το μονο προβλημα που εμφανίστηκε ηταν οτι η ψυχτρα δεν χώραγε στο κουτι αλλα την επεστρεψα πισω (you.gr).

Εχω βαλει την εργοστασιακη (amd ψυχτρα) και κανει πολυ θορυβο οταν ανοιγω παιχνιδια (πιανει και 50-60 βαθμους το cpu) σκεφτομαι να αλλαξω μονο το ανεμιστηρακι της ψυχτρας, τι λετε? προτασεις? 

 

 

Fan/heatsink AV-Z7UH40Q001

 

  • Fan Size: 69 x 20
  • Fan Power Connector: 4 pin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο pc εχτισες τελικα δεν καθοριζεις, υποθετω fx6300+ 7870XT σε Link.png Site: http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E27D08F43E6DB3F1AE001CC1DEEF978D&pa=56CA86ADE52CEF4AADDCE2DEB8D98694">αυτη τη μητρικη

 

1) αν η καρτα σου ειναι υλοποιηση της VTX3D ή της POWERCOLOR ή της CLUB3D αρνουμαι να δεχτω το επιχειρημα σου οτι ακουγεται περισσοτερο το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη απ αυτο της καρτας. Οσο και να το παλεψα, αν ζεσταθει η gpu παιζοντας (νορμαλ πραγματα δηλαδη) καλυπτει ολα τα ανεμιστηρακια στο κουτι μου, και μαζι με του επεξεργαστη εχω 6. Για την υλοποιηση τις SAPPHIRE δεν μπορω να ξερω ποσο θορυβο κανουν τα 2 ανεμιστηρακια της (παλι ομως υπολογιζω περισσοτερο απ του 6300 stock). Γενικα διαβαζω παραπονα για το stock fan του 6300 ομως πραγματικα αλλο περιμενα και αλλο τελικα ειναι. Προς θεου, δεν ειναι αθορυβο κιολας, σιγουρα ομως αυτο της καρτας μου ειναι πιο ενοχλητικο σε βαρυ game.

 

2) πες μου πως μετρας το 50-60 βαθμους cpu (με ποιο προγραμμα, ποια ενδειξη). Δυο σημαντικες μετρησεις θερμοκρασιας παιρνω απ τον 6300 μου

  •  core-temp
  • socket-temp

65 βαθμους δεν πρεπει να υπερβει το core-temp ή αντιστοιχα 77-80 το socket-temp.

Θα υποθεσω οτι μετρας το socket-temp σε load (το 60 που λες μεγιστο) οποτε εισαι νορμαλ, εχεις ακομα αερα και το ανεμιστηρακι θα πρεπει να γυρναει στις 3000-3500rpm. Αν μετρας core-temp εισαι ανησυχητικα ψηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τον θόρυβο δεν μπορώ να το καταλάβω

Έχω και γω τον 6300 + VTX3D 7870 και 5 fans στο case, το οποίο βρίσκεται κάτω από το γραφείο

Σε full load μπορεί να λίγο σαν air codition το όλο σύστημα αλλά δεν μου γίνεται αντιληπτό, ειδικά όταν παίζω

Πρέπει να σταματήσω για να το ακούσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

millennium η ram απο διπλα (kingston vengeance) ειναι ψιλη , θα χωρεσει ο 92αρης στην θεση του 69αρη? επισης, θελει ειδικη βαση για να "δεσει" ο ανεμιστηρας πανω στο heatsink?

post-264209-0-13219400-1368745657_thumb.jpg

πιο pc εχτισες τελικα δεν καθοριζεις, υποθετω fx6300+ 7870XT σε Link.png Site: http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E27D08F43E6DB3F1AE001CC1DEEF978D&pa=56CA86ADE52CEF4AADDCE2DEB8D98694">αυτη τη μητρικη

 

1) αν η καρτα σου ειναι υλοποιηση της VTX3D ή της POWERCOLOR ή της CLUB3D αρνουμαι να δεχτω το επιχειρημα σου οτι ακουγεται περισσοτερο το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη απ αυτο της καρτας. Οσο και να το παλεψα, αν ζεσταθει η gpu παιζοντας (νορμαλ πραγματα δηλαδη) καλυπτει ολα τα ανεμιστηρακια στο κουτι μου, και μαζι με του επεξεργαστη εχω 6. Για την υλοποιηση τις SAPPHIRE δεν μπορω να ξερω ποσο θορυβο κανουν τα 2 ανεμιστηρακια της (παλι ομως υπολογιζω περισσοτερο απ του 6300 stock). Γενικα διαβαζω παραπονα για το stock fan του 6300 ομως πραγματικα αλλο περιμενα και αλλο τελικα ειναι. Προς θεου, δεν ειναι αθορυβο κιολας, σιγουρα ομως αυτο της καρτας μου ειναι πιο ενοχλητικο σε βαρυ game.

 

2) πες μου πως μετρας το 50-60 βαθμους cpu (με ποιο προγραμμα, ποια ενδειξη). Δυο σημαντικες μετρησεις θερμοκρασιας παιρνω απ τον 6300 μου

  •  core-temp
  • socket-temp

65 βαθμους δεν πρεπει να υπερβει το core-temp ή αντιστοιχα 77-80 το socket-temp.

Θα υποθεσω οτι μετρας το socket-temp σε load (το 60 που λες μεγιστο) οποτε εισαι νορμαλ, εχεις ακομα αερα και το ανεμιστηρακι θα πρεπει να γυρναει στις 3000-3500rpm. Αν μετρας core-temp εισαι ανησυχητικα ψηλα.

 

amd 8320 και καρτα η 7790 που δεν ακουγετε καθολου σε αντιθεση με το cpu fan- ηχορυπανση. 

Το ανεμιστηρακι λειτουργει σε standard mode (υπαρχει το turbo και silent mode) . Εχω βγαλει φωτο με θερμοκρασιες τρεξιματος ενος λιγολεπτου-game (εχει πιασει ~58 μετα απο λιγη ωρα)post-264209-0-99023400-1368745946_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρα οσα σου ειπα λοιπον, αυτον εχει και ενας φιλος και κανει απ οτι μου ειπε σαν πλυντηριο και μαλλον δεν εχετε αδικο στα 4500+ rpm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρα οσα σου ειπα λοιπον, αυτον εχει και ενας φιλος και κανει απ οτι μου ειπε σαν πλυντηριο και μαλλον δεν εχετε αδικο στα 4500+ rpm

αρα το αλλαζω . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι εψαξα δυσκολα θα βρω βαση για τον ανεμιστηρα.

Οποτε θα κινηθω για νεα cpu cooler, εχετε να μου προτεινετε ψυχτρα (αθορυβη) και μικροτερων διαστασεων απο

CoolerMaster Hyper 212 EVO  ( < Dimension 120 x 80 x 159 mm) 

 

Υποψιν οτι η ram απο διπλα ειναι η vengeance (εχω φωτο πιο πανω) και ειναι ψηλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...