Προς το περιεχόμενο

κάρτα ήχου


Lolen21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα guys.. θα πάρω ένα ηχείο αυτό εδώ συγκεκριμένα http://www.skroutz.gr/s/408146/Samson-RS12M-HD.html και θέλω να μάθω αν μπορώ να το συνδέσω στην onboard τις μητρικής μου P8z77-v lx.. ή πρέπει να πάρω κάρτα ήχου? θα πάρω και δεύτερο ηχείο αργότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν να πάρω ένα σύστημα hi-fi αυτό εδώ http://www.skroutz.gr/s/345742/Sony-MHC-EX600.html αλλα ένας φίλος μου επειδή ασχολείται μου είπε να πάρω αυτοενισχυόμενα ηχεία είναι καλύτερα.. και τα θέλω για το σπίτι και για κανένα party που και που.. το δεύτερο ηχείο θα το πάρω σε 4-5 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Monitor ηχεία για πάρτυ είναι λίγο κρίμα. Επίσης να ξέρεις οτι τα μόνιτορ βγάζουν αχρωματιστο ήχο που μερικούς τους ξενίζει.

 

Πιστεύω οτι κάτι τέτοιο είναι καλύτερη επιλογή για εσένα.

 

http://www.skroutz.gr/s/317569/Edifier-S530-S530D.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό βγάζει 145w rms δεν είναι λίγα για τόσα λεφτά? και όταν λες αχρωμάτιστο τι εννοείς? γιατί μου είπε ότι τα monitor βγάζουν καθαρό και ποιοτικό ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είναι λίγα.

Αχρωματιστος δεν σημαίνει μη ποιοτικούς.

Τώρα πως να στο εξηγήσω τον αχρωματιστο ήχο? πρέπει να ακούσεις για να καταλάβεις.

Είναι ο ήχος ακριβώς όπως προέρχεται από την πηγή. Δλδ στην περίπτωση του μπασου πχ αν έχεις συνηθίσει σε ηχεία τύπου hifi τότε με τα μόνιτορ θα σου φανεί σαν ενα άτονο ντουπ ντουπ.

 

Ειδικά αν δεν έχεις μουσική σε flac format αλλά τπτ πετσοκομμενα mp3 τότε τα μόνιτορ είναι η πιο ακατάλληλη επιλογή.

 

Ασε που το να ακούς για 4-5 μήνες μονοφωνικα εμένα μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Τεσπα επειδή από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω οτι δεν γνωρίζεις και πολλα από ηχεία και η ενασχόληση σου με την μουσική περιορίζεται απλά στην ακρόαση , φιλική μου συμβουλή είναι να αποφύγεις τα μόνιτορ διότι θα απογοητεύτεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα πως το εννοείς..αλλα παίζει ρολο και το ηχείο που θα πάρεις πιστεύω..λες δεν είναι λίγα τα 145w ok.. γιατί να μην πάρω το hi-fi που πόσταρα πιο πάνω που είναι 180w με ποιο λίγα λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ονομαστικά RMS δε λένε πάντα όλη την αλήθεια.

 

Εγώ έχω ένα Micro Hi-Fi της Sony που βγάζει 140W RMS και είμαι σίγουρος ότι είναι πιο δυνατό από αυτό που παραθέτεις: http://www.sony.lv/product/micro-systems/cmt-cpx1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοφωνικός ήχος δεν υφίσταται για μένα όταν μιλάμε για μουσική. Για κανα ράδιο (ειδήσεις), ίσως.

συμφωνώ αλλα θα πάρω και δεύτερο αργότερα όπως είπα θα με χαλάσει τόσο πολύ? καλά δεν θα ακούγεται? δεν ξέρω.. τι να πω

 

ωραία τι μου προτείνεται dld? hi-fi η monitor.. πάντως άμα δεν λένε την αλήθεια αυτό το sony που πόσταρα μπορεί να είναι πιο δυνατό η και πιο αδύναμο από το δικό σου πως είσαι τόσο σίγουρος? 40w διαφορα είναι λογικά είναι πιο δυνατό..να ήταν 150-160 θα σου έλεγα ναι ok

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεία δεν τα κρίνεις ποτέ βάση watt ...

 

To hifi που κοιτουσες μπορεί να δίνει ελαφρώς παραπάνω ένταση αλλά τη ποιότητα ήχου των edifier δεν πιστεύω οτι ουτε κάν την πλησιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία τι μου προτείνεται dld? hi-fi η monitor.. πάντως άμα δεν λένε την αλήθεια αυτό το sony που πόσταρα μπορεί να είναι πιο δυνατό η και πιο αδύναμο από το δικό σου πως είσαι τόσο σίγουρος? 40w διαφορα είναι λογικά είναι πιο δυνατό..να ήταν 150-160 θα σου έλεγα ναι ok

 

Όταν πήρα το δικό μου (10 χρόνια πριν), είχε 300€, και πολλά πιο μεγάλα και τούμπανα κόστιζαν λιγότερο.

 

Ξαναλέω, μην κοιτάς σκέτους αριθμούς. Άλλο ξύλινο ηχείο, άλλο πλαστικό. Και είναι πολλοί παράγοντες ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία έχετε να μου πρότεινε καλά ηχεία μέχρι 160-170 euro που να ακούγονται δυνατά και να έχουν καλο ήχο? εκτος του walkerSW θα το έχω υπόψιν μου και αυτό.. δεν ξέρω πολλά από ηχεία γίαυτό ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...