Προς το περιεχόμενο

Φορμάτ σε laptop που δεν bootarei


halobump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα insomniacs, έxω ένα θεματάκι στο HP G7-2250ev που πήρα πριν από μια εβδομάδα. Μου μαύριζε η οθόνη και έβγαζε ότι τα γραφικά σταματησαν να αποκρίνονται κτλπ και είπα να κάνω επαναφορά σε προηγούμενη κατάσταση. Μου έβγαλε error λοιπόν και στα δύο σημεία που δοκίμασα. Πήρα τηλ στην HP και μου είπε να κάνω επαναφορά και format από την αρχή από την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χρησιμοποιώντας το recovery partition της HP που είχε στο λάπτοπ. Έλα όμως που δεν μου επέτρεπε να επιλέξω την επιλογή (την είχε θολή, μή επιλέξιμη), πράγμα που απόρησε και ο τεχνικός που μλήσαμε. Προφανώς ή είχε πρόβλημα το partition ή σβήστηκε από το full reset που έκανα.

 

Αυτό που θέλω λοιπόν από εσάς είναι να μου πείτε που μπορώ να βρω το δισκάκι αποκατάστασης για να το βάλω μέσα και να κάνω το format. Αυτό που αντικαθιστά το recovery partition δλδ. Δοκίμασα να βάλω και τα windows 7 αλλά ενώ το έβαλα να bootarei από το cd, ήταν σαν να μην το είχα βάλει. Αυτή την στιγμή το λάπτοπ δεν μπουτάρει, κολλάει στην οθόνη της HP. (Ακόμα και όταν προσπάθησα να βάλω τα 7 από μέσα μου έβγαζε Windows Setup experienced an unexpected error. To install Windows, restart the installation).

 

Δηλαδή σε ένα λάπτοπ που δεν ανοίγει (και δεν διορθώνεται και με το windows repair που δοκίμασα) δεν μπορούμε να βάλουμε άλλο λειτουργικό σύστημα (πχ windows 7)? Για ποιο λόγω να μην Bootarei το cd των 7? Και να προσθέσω ότι με το συγκεκριμένο CD έχω κάνει πολλά φορμάτ και είναι Bootable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' όσον το πήρες πριν μια εβδομάδα γιατί δεν το πας για επισκευή στην ΗΡ παρά ασχολείσαι μόνος να διορθώσεις το πρόβλημα; Εγγύηση δεν έχει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ' όσον το πήρες πριν μια εβδομάδα γιατί δεν το πας για επισκευή στην ΗΡ παρά ασχολείσαι μόνος να διορθώσεις το πρόβλημα; Εγγύηση δεν έχει;

 

Έχει αλλά το χρειάζομαι γιατί θα φύγω από την πόλη για κανένα μήνα και το θέλω μαζί μου, άσε που ίσως να το έσβησα εγώ το partition οπότε μπορεί να το στείλω τσάμπα. Είμαι από Σέρρες, το πήρα από Αθήνα, μέχρι να το στείλω και να το στείλουν αυτοί και να μου το στείλουν μετά θα πάρει καμιά 10αριά μέρες. Είπα μιας που είμαι του επαγγέλματος να ξεμπερδεύω, αλλά έχω εξαντλήσει όλες τις επιλογές και κατέληξα ότι χρειάζονται τα δισκάκια αποκατάστασης τα οποία δεν είχα δημιουργήσει όταν λειτουργούσε καλά τις 2-3 πρώτες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έχει uefi bios οπότε δοκίμασε στο boot menu να μην επιλέξεις την επιλογή cdrom αλλά και ότι άλλο έχει π.χ. sata1 sata2 ...

,μου έχει τύχει αυτό.

 

Επίσης αν θες να περάσεις οτιδήποτε άλλο εκτός από 8 πρέπει να απενεργοποιήσεις το secure boot από το bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έχει uefi bios οπότε δοκίμασε στο boot menu να μην επιλέξεις την επιλογή cdrom αλλά και ότι άλλο έχει π.χ. sata1 sata2 ...

,μου έχει τύχει αυτό.

 

Επίσης αν θες να περάσεις οτιδήποτε άλλο εκτός από 8 πρέπει να απενεργοποιήσεις το secure boot από το bios.

 

Ένα έχω να πω............... ΕΙΣΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ

 

Είχε μια παρόμοια επιλογή για το secure mode και μέσω αυτής το απενεργοποίησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...