Προς το περιεχόμενο

Ηνωμένο Βασίλειο: Καταφθάνει το HP Slate 7 στα £129


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην έκθεση Mobile World Congress, τον περασμένο Φεβρουάριο, η HP παρουσίασε ένα νέο tablet γνωστό ως Slate 7. Η εταιρεία ανέφερε ότι η διάθεσή του θα πραγματοποιηθεί τον ερχόμενο Απρίλιο του τρέχοντος έτους κάτι το οποίο φαίνεται να επιβεβαιώνεται από νέες πληροφορίες.Συγκεκριμένα σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της εταιρείας, το νέο tablet είναι διαθέσιμο για αγορά στην Αγγλία στην τιμή των £129 (€152).

 

Η συσκευή τρέχει Android 4.1 Jelly Bean, έρχεται εξοπλισμένη με οθόνη των 7 ιντσών και η ανάλυσή της φθάνει τα 1024x600. Φέρει ως επεξεργαστή τον Rockchip RK3066 SoC χρονισμένο στα 1.6GHz τύπου dual-core ενώ διαθέτει μία κάμερα των 3.15-megapixel και μια δεύτερη με VGA ανάλυση.

 

Η ενσωματωμένη μνήμη του αγγίζει τα 8GB ενώ υποστηρίζεται και η επέκτασή της ως 32 GB με τον κατάλογο των χαρακτηριστικών να συμπληρώνουν το Beats Audio, WiFi και αφαιρούμενη μπαταρία. Για την ώρα η συσκευή διατίθεται από την HP UK, ενώ είναι διαθέσιμη και από τα διαδικτυακά καταστήματα Currys και PC World. ΑΣ

 

Είχαμε μια πρώτη επαφή με το HP Slate 7 το περασμένο Φεβρουάριο στη Βαρκελώνη όπου δε χάσαμε ευκαιρία για μια πρώτη βιντεοπαρουσίαση.

 

Link.png Site: tomshardware.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουν οι κατασκευαστές tablet πως αυτές οι συσκευές είναι για ΦΟΡΗΤΗ ΧΡΗΣΗ και θα πρέπει οπωσδήποτε να διαθέτουν ενσωματωμένο 3G στον βασικό τους εξοπλισμό?  Αλλιώς είναι άχρηστες... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να αρχίσουν οι κατασκευαστές να κατεβάζουν τιμές.

 

Μα είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουν οι κατασκευαστές tablet πως αυτές οι συσκευές είναι για ΦΟΡΗΤΗ ΧΡΗΣΗ και θα πρέπει οπωσδήποτε να διαθέτουν ενσωματωμένο 3G στον βασικό τους εξοπλισμό?  Αλλιώς είναι άχρηστες... 

nope. Ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών, το μόνο που θέλουν είναι να βλέπουν καμιά σειρά, και κανένα fb/email μέσω wifi.Το 3g το θεωρώ έξτρα,αχρείαστο και ανεβάσει αρκετά την τιμή.

Όποιος θέλει και 3g στο tablet του, ας κάνει tether.Πλέον όλα τα κινητά το κάνουν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για το 3G νομιζω οτι πρεπει να σταματισει, πρωτον σχεδον παντου υπαρχει wifi , δευτερον οποιος παρει tablet λογικα εχει κ κινητο που κανει tether οποτε και την μπαταρια του tablet σου σωζεις μη χρησιμοποιωντας 3g και εχεις ιντερνετ οποτε θελεις. Απο την αλλη Ελλαδα και 3G δεν πανε μαζι. Οσο για το tablet πολυ καλη τιμη για brand συσκευη, 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για "σκουπίδια" χωρίς 3g δεν ξαναπετάω λεφτά. Σοβαρό wifi free hotspot στην Ελλάδα δεν υπάρχει πουθενά!!!!!! Ούτε στις καφετέριες που δεν σέβονται κανένα πελάτη και ψευτοδιαφημίζουν και καλά τις υπηρεσίες τους (δωρεάν wifi) ούτε σε δημόσια μέρη όπως πλατείες κτλ. Το τάμπλετ το ξαναλέμε είναι φορητή συσκευή σαν τα παλιά netbook και χωρίς ίντερνετ είναι άχρηστες.  Όποιος θέλει να δει ταινίες και άλλα, έχει το λάπτοπ του, την τηλεόραση του ή το pc του. Η πλακέτα του 3g είναι γελοιωδώς φτηνή για έναν κολοσσό απλά απευθύνονται στην "μάζα" που την νοιάζει μόνο η χαμηλή τιμή ενός προϊόντος και τρέχουν να αγοράσουν άσχετα αν είναι λειτουργικό η όχι. Μέχρι στιγμής έχω αλλάξει αρκετά tablet και ο λόγος που με ξενέρωνε κάθε φορά η εκάστοτε συσκευή  μου ήταν η έλλειψη 3g κάλυψης. Κάντε μία έρευνα σε γνωστούς σας με αξιόλογες ταμπλέτες χωρίς 3g...  Οι 8 στους 10 την πούλησαν για να πάνε σε 3g μέσα σε 2 μήνες...  Τώρα η καραμέλα με το tether από το κινητό είναι αστεία. Δεν είναι υποχρεωμένοι όλοι να έχουν smartphone. και πακέτο με ίντερνετ στο κινητό τους. Και στο κάτω κάτω αν έχω ένα κινητό που σερφάρει γιατί να πάρω τάμπλετ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tether δεν ειναι καραμελα, αλλα υπηρεσια, εν ετη 2013 το smart phone δεν ειναι πολυτελεια νομιζω, ολα τα κινητα πλεον εχουν την επιλογη αυτη, οσο για το internet στο κινητο μαλλον πιο φθηνα σου βγαινει απο οτι να πληρωνεις δυο συνδρομες βεβαια δν γνωριζω για ελλαδα μιας και μενω στο εξωτερικο. Επισης αμα παρεις τους κωδικους απο ολα τα wifi που συχναζεις νομιζω στο τελος δν θα χρησιμοποιεις καν το 3g. Τελος παντων παρε μια ταμπλετα με 3g υπαρχουν πολλοι που δεν την χρειαζονται οπως εγω, και το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι κ η τιμη αλλα και η αυτονομια στην μπαταρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nope. Ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών, το μόνο που θέλουν είναι να βλέπουν καμιά σειρά, και κανένα fb/email μέσω wifi.Το 3g το θεωρώ έξτρα,αχρείαστο και ανεβάσει αρκετά την τιμή.

Όποιος θέλει και 3g στο tablet του, ας κάνει tether.Πλέον όλα τα κινητά το κάνουν.

 

προφανως όποιος αγοράσει tablet (πόσο μάλλον tablet για χρήση στο σπιτι) δεν ανηκει στην κατηγορια χρηστών που ξερει τι ειναι το tethering και βεβαια ουτε ειναι υποχρεωμενο να ξερει και δεν βρισκω το λογο να καταναλωνει την μπαταρια 2 συσκευων ταυτοχρονα.

το tablet βγηκε για φορητοτητα και καλο ειναι να μπορει ο αλλος να ειναι συνδεδεμενος 24/7 αν το θέλει χωρις να ειναι υποχρεωμενος να τριγυρναει απο παρκο και δημαρχειο σε καφετεριες και εμπορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα έχει άλλο καθεστώς...Εδώ είμαστε μικρή αγορά και  όλα μα όλα τα πληρώνουμε παραπάνω. Μια ταμπλέτα που θα αγοράσεις εσύ 200$ εδώ θα το πληρώσουμε 200 ευρώ δλδ + 30% επάνω. Ένα πακέτο ιντερνετ που θα το αγοράσεις εσύ 30$ εμείς το πληρώνουμε 60 ευρώ. Τα παραπάνω γραφόμενα μου είναι εμπειρικά και δεν βασίζονται σε θεωρητικά σενάρια. Το τελευταίο μου ταμπλετ nexus 7 πουλήθηκε σε 20 μέρες για να πάρω το nexus 7 3g. Την ταμπλέτα πολλοί την παίρνουμε για να αποφύγουμε τα smartphone.... Η αυτονομία της μπαταρίας πιστεύω πως είναι είναι το ίδιο μειωμένη είτε χρησιμοποιεί wifi είτε 3g 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί δεν θέλουν κ δεν χρησιμοποιούν 3g πόσο μάλλον σε μια ταμπλέτα.

Προσωπικά έχω ένα απλό κινητό (δέν θυμάμαι πότε το φόρτισα τελευταία φορά!) και ένα τάμπλετ για το σπίτι 8 ιντσών για χαλάρωμα κ wifi.

Αν ήθελα πλήρη φορητότητα και 3g θα πήγαινα σε ενα phablet 4,7 + ιντσών.

Για ποιό λόγο να πληρώνουμε 2 συσκευές κ 2 λογαριασμούς για απλή χρήση?

Επιλογές υπάρχουν για ολα τα γούστα.

Χρειαζόμαστε απλές σε λογική τιμή και με ποιοτητά συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας με τις αναγκες του,εγω π.χ περιμενω ενα 7'' με phone capabilities  για να αντικαταστησω tablet και  smartphone ,αλλος δεν το θεωρει αυτο υπερβολη,αλλος χρειαζεται μονο wifi για στατικη χρηση.Καλο ειναι να υπαρχουν επιλογες και οχι μονο μοδα και φιγουρα.Ενα αλλο θεμα ειναι πως αν εχεις smartphone και 3G tablet  πρεπει να πληρωνεις ξεχωριστο data πακετο (?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...