Προς το περιεχόμενο

Αγορα σκληρου δισκου 2TB


_wise_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θελω να αγορασω ενα εσωτερικο σκληρο για τον υπολογιστη μου. Για να κανω backup των αρχειων που εχω. Θελω εναν στα 2Tb και εχω δει αυτους Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.301912">seagate , Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.303658">wd . Περα απο το θεμα της εγγυησης εχουν καποια αλλη διαφορα? Αν εχετε και κατι αλλο να προτεινεται θα ηταν καλο. Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της σημαντικής διαφοράς στην εγγύηση (εξ' ου και η αντίστοιχη τιμή), έχει αναφερθεί απο διάφορους κατόχους, ότι ο black είναι αρκετά θορυβώδης. Απλώς στο λέω πληροφοριακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινω αυτον http://www.skroutz.gr/s/2195298/Western-Digital-Red-2TB-SATA-III.html

ειναι σχεδιασμενος για servers και οικιακα δικτυα που σημαινει οτι μπορει να δουλευει 24/7 χωρις προβλημα. Εχει 3 χρονια εγγυηση, καει λιγο, δεν κανει θορυβο και απο οτι εχω διαβασει τις τελευταιες μερες ειναι ενας πολυ ποιοτικος δισκος. Αν δεν εχω μειωση budget και εγω αυτον θα παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Θέλω κι εγώ εσωτερικό δίσκο 2 ΤΒ.Έχω μητρική Gigabyte P31-ES3G.Πρεπει να παρω με sata 3 gb/s ή μπορώ και 6 gb/s?

Eπίσης η ταχύτητα γενικά μειώνεται με την προσθήκη 2ου hdd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα της εγγυησης το εχω καταλαβει. Απλα ελεγα μηπως εχουν και καποια διαφορα σε επιδοσεις ασ πουμε. Ο red  απο οτι ξερω οπως και ο green εχουν καποιο θεμα και βγαζουν προβληματα η κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θεμα της εγγυησης το εχω καταλαβει. Απλα ελεγα μηπως εχουν και καποια διαφορα σε επιδοσεις ασ πουμε. Ο red  απο οτι ξερω οπως και ο green εχουν καποιο θεμα και βγαζουν προβληματα η κανω λαθος?

 

ο green εχει αυτο το θεμα και ειναι αρκετα σοβαρο. Στους red ειναι αρκετα βελτιωμενο και δεν ειναι critical προβλημα. Απο οσο νομιζω τουλαχιστον, θα το τσεκαρω παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!Θέλω κι εγώ εσωτερικό δίσκο 2 ΤΒ.Έχω μητρική Gigabyte P31-ES3G.Πρεπει να παρω με sata 3 gb/s ή μπορώ και 6 gb/s?

Eπίσης η ταχύτητα γενικά μειώνεται με την προσθήκη 2ου hdd?

 

Το sata είναι προς τα πίσω combatible οπότε ναι, θα παίξει ο δίσκος με μέγιστες θεωρητικές ταχύτητες 3gb/s. Για το δεύτερο ερώτημα δεν ξέρω που αναφέρεσαι.

 

Επίσης γενικά όσοι έχουν παλιότερα μηχανήματα με sata ports, μέχρι 2TB πηγαίνουν άφοβα. Από 3TB και πάνω πρέπει να δουν αν το BIOS μπορεί να υποστηρίξει extended κόλπα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι αρκετά σχετικό, θέτω το ερώτημα εδώ...

 

Γνωρίζετε τι ισχύει με τις εγγυήσεις των wd στην Ελλάδα ?

Είναι υποχρέωση του καταστήματος να αναλάβει την αντικατάσταση του σκληρού ή τον στέλνουμε εμείς στην εταιρεία και περιμένουμε ?

 

Έχετε εμπειρία από ελληνικά καταστήματα σε τέτοιες περιπτώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sata είναι προς τα πίσω combatible οπότε ναι, θα παίξει ο δίσκος με μέγιστες θεωρητικές ταχύτητες 3gb/s. Για το δεύτερο ερώτημα δεν ξέρω που αναφέρεσαι.

 

Επίσης γενικά όσοι έχουν παλιότερα μηχανήματα με sata ports, μέχρι 2TB πηγαίνουν άφοβα. Από 3TB και πάνω πρέπει να δουν αν το BIOS μπορεί να υποστηρίξει extended κόλπα :)

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τον seagate 2 tb και τον wd red tb. Τον seagate τον έχω για αποθηκευτικό στον υπολογιστή, τον red τον έχω στο nas. Nα σε ενημερώσω ότι πλέον η segate ξανάδωσε 2 χρόνια εγγύηση.  Ταχύτατος ο seagate, και οι δύο αθόρυβοι στην λειτουργία. Απλά ο seagate έχει έναν χαρακτηριστικό ήχο κλικ μια στο τόσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...