Προς το περιεχόμενο

Ξεκινάει το ντεμπούτο του το Taichi 31 notebook της Asus


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα από τα πιο ασυνήθιστα Windows 8-based notebooks που σχεδιάστηκε για την διάθεση των Windows 8 ήταν το Asus Taichi των 11.6 ιντσών με συνολικά δύο οθόνες, μία εκ των οποίων έρχεται εξοπλισμένη με δυνατότητες αφής.Η αρχική διάθεσή του είχε προγραμματιστεί για τον Οκτώβριο αλλά μόλις τώρα το νέο notebook της Asus κάνει την εμφάνιση του στην αγορά, έπειτα από μερικές εβδομάδες καθυστερήσεων. Η νέα έκδοση του Taichi 31 φέρει διπλή οθόνη των 13.3 ιντσών και λειτουργεί ακριβώς όπως και ο προκάτοχός του.

 

Συγκεκριμένα η μία οθόνη δρα ως tablet όταν είναι κλειστή ενώ λειτουργεί ως συσκευή με δύο οθόνες που μπορούν να λειτουργούν μαζί ή και χωριστά όταν αυτή είναι ανοιχτή. Το συγκεκριμένο notebook εξοπλίζεται με επεξεργαστή Intel Core i7 ή i5 μαζί με ένα SSD drive και μια κάμερα των 5MP στο πίσω μέρος. Η διάρκεια της μπαταρίας του υπολογίζεται στις 7 ώρες με χρήση WiFi.

 

Δυστυχώς η Asus δεν προχώρησε στην ανακοίνωση της τιμής του, υπολογίζεται όμως αυτή να ξεπερνά κατά πολύ τα $899 του μικρότερου συγκριτικά Taichi 21.

 

Link.png Site: neowin.net

Επεξ/σία από z4rx07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μη τι άλλο τουλάχιστον φαίνεται να πρωτοπορεί η Asus. Αν ήταν και λίγο πιο προσιτή η τιμή θα μιλούσαμε σίγουρα διαφορετικά τώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε να εχει μια οθονη και αυτη περιστρεφομενη οπως εχουν εδω και πολλα χρονια τα tablet PC και φυσικα θα ηταν ποιο φτηνο απο το να σου χρεωνουν δυο οθονες.

 

Πιστευω πως ποιο πολυ ηταν κινηση εντυπωσιασμου παρα πρακτικης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη το 11.6 ιντσες κυκλοφορεί εδώ και ένα τρίμηνο,αλλά το σημαντικό μειων της συγκεκριμένης πρότασης είναι η κακή αυτονομία του.

Με 3.5-4 ώρες δεν πας πουθενά κύριοι της Asus απ όσο review έχω διαβάσει από τεχνολογικά site του εξωτερικού.

Εμένα η απορία μου ήταν για πιο λόγο δεν έδωσε την ανάλογη προσοχή στο Transformer Book στο tablet με την αποσπασμένη οθόνη που κυρίως τράβηξε την προσοχή του κόσμου και ιδιαίτερα στο εξωτερικό και τα έκανε θάλασσα πραγματικά η Asus.

Τώρα πλέον αναμένουμε με τους Haswell και στη δεύτερη γενιά των windows tablet για να τιμήσουμε ένα windows tablet.

Ελπίζω να δούμε και άλλες προτάσεις από άλλους OEM σε transformer στυλ με τον αντίστοιχο εξοπλισμό αλά Book που ήταν το μοναδικό που μου έκανε κλικ αλλά η Asus είναι για τα πανηγύρια.

 

Sent from my Mini iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι... Τα υβριδικά ποτέ δεν πήγαν μπροστά εμπορικά.

 

Όπως αναρωτιέται και ο LLLEFTERIS, για ποιόν λόγο βάζουν 2 οθόνες, που ανεβάζουν το κόστος, ενώ με ΜΙΑ οθόνη, η οποία απλά να έχει μηχανισμό να περιστρέφεται και να διπλώνει ώστε να γίνεται tablet θα πετύχαιναν το ίδιο αποτέλσμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεωρώ ανοησία !!!

αντί να βάλουν ένα μηχανισμό περιστροφής ,έβαλαν δεύτερη οθόνη ;

 

και γιατί να μην μπορώ να χρησιμοποιώ την touch οθόνη και το πληκτρολόγιο - ποντίκι ταυτόχρονα;;

πολύ ανώμαλος αυτός που το σχεδίασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ψάχνουν τρόπους να υφαρπάξουν χρήματα έχοντας μια καλή δικαιολογία.. η xtra οθόνη έχει κόστος 10 ευρώ και στην χρεώνουν 200+ υπολογίζοντας ότι καλύπτουν κ μια αγορά ταμπλέτας.. απλό.

Η τιμή είναι λοιπόν καθοριστικός παράγοντας και η Asus η οποιαδήποτε Asus έχει κάνει λάθος να νομίζει ότι μπορεί να πουλήσει χάντρες στους Ιθαγενείς.. πάνε αυτές οι εποχές σε έναν κόσμο που η πλειονότητα κάθε χρόνο γίνεται και φτωχότερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι  πως είναι κάτι το διαφορετικό και σαν ιδέα είναι πολύ ωραία,τώρα κατά πόσο θα αντέξουν και οι δυο οθόνες μαζί χωρίς να πάθουν το παραμικρό δεν ξέρω αλλα μου αρέσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...