Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση κάρτας γραφικών.


leftis95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες να εκμεταλλευτω το τοπικ του φιλου και να κανω και εγω μια ερωτηση? Σχετικα με αναβαθμιση καρτας γραφικων παντα. Το συστημα μου ειναι το παρακατω : i5-3350p, 8gb ram, nvidia 8800gt(512mb)

Και οπως καταλαβαινετε θα ηθελα να αλλαζα την καρτα γραφικων αλλα κατα συνεπεια και το τροφοδοτικο το οποιο αν δεν απατωμαι ειναι 400αρι. Θα ηθελα να μπορω να παιζω παιχνιδια τελευταιας γενιας και απαιτητικα, οπως crysis 3 για παραδειγμα σε αναλυση μεχρι 1680x1050. Το ποσο που θα διεθετα θα ηταν 150-200 ευρω χοντρικα. 

Καμμια ιδεα? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό ακριβώς είναι το τροφοδοτικό> 200 για όλα ή μόνο για κάρτα? Σε αυτά τα λεφτά μην έχεις απαιτήσεις για ψηλά settings στο crysis 3 και τα παρόμοια βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα εφοσον το τροφοδοτικο σου σηκωνει την 8800gt θα μπορει να σηκωσει και τη 7790..αλλα καλυτερα πες και ποιο ειναι το τροφοδοτικο μπας και μπορεις να πας σε κατι καλυτερο απο καρτα γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τροφοδοτικο μου ειναι ενα ανωνυμο 400αρι.  Μολις το τσεκαρα. Ακομα κι αν δωσω 200 μονο για καρτα (για μια hd7870 πχ) θα ειχα αξιολογες επιδοσεις σε απαιτητικα παιχνιδια? 

Με ενδιαφερει να αγορασω μια καρτα που να μην την κραταει πισω το υπολοιπο συστημα για να μην δωσω περισσια λεφτα. 

Και να σας ευχαριστησω κ παλι για τις γρηγορες απαντησεις σας παιδια! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις ανετα να βαλεις οποια καρτα και να μη τρως κολλημα απτο υπολοιπο συστημα αλλα μονο αν αλλαξεις τροφοδοτικο...

 

οποτε εχεις 2 επιλογες κατ'εμε..ή περνεις την 7790 που ειναι μια αξιολογη καρτα στα 145ε (θα δεις τεραστιες διαφορες σε σχεση με τη 8800gt)και κρατας το τροφοδοτικο σου λογω του οτι καιει λιγοτερο απτη 8800gt που σημαινει οτι θα στη σηκωνει   ή ανεβασεις το budget σου στα 250ε αν θες να βαλεις 7870 για να παρεις και καλο τροφοδοτικο και στο μελλον  θα μπορεις να βαζεις αφοβα οτι καρτουλα θες επανω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

μπορεις ανετα να βαλεις οποια καρτα και να μη τρως κολλημα απτο υπολοιπο συστημα αλλα μονο αν αλλαξεις τροφοδοτικο...

 

οποτε εχεις 2 επιλογες κατ'εμε..ή περνεις την 7790 που ειναι μια αξιολογη καρτα στα 145ε (θα δεις τεραστιες διαφορες σε σχεση με τη 8800gt)και κρατας το τροφοδοτικο σου λογω του οτι καιει λιγοτερο απτη 8800gt που σημαινει οτι θα στη σηκωνει   ή ανεβασεις το budget σου στα 250ε αν θες να βαλεις 7870 για να παρεις και καλο τροφοδοτικο και στο μελλον  θα μπορεις να βαζεις αφοβα οτι καρτουλα θες επανω :)

 

 

Δε νομιζω οτι η απλη 7870 στα 210 ευρω συμφερει οταν η 7870 tahiti εχει 225 και επιδοσεις 7950.

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, με βοηθησατε τα μαλα! :-) Με ιντριγκαρει λογω χαμηλου κοστους να παρω μια 7790, αλλα μαλλον θα κατσω να μαζεψω κανενα κατοσταρικο ακομα και θα παω για μια 7870 tahiti + τροφοδοτικο καινουριο. 

Να κανω ακομα μια noobικη ερωτηση? Πως ξεχωριζουμε σε σαιτ οπως το skroutz τις tahiti 7870 απο τις απλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi tahity θα εχουν 6000mhz στο memory clock πχ αυτη ειναι tahity http://www.skroutz.gr/s/2838652/PowerColor-Radeon-HD7870-2GB-PCS-Myst-Edition.html οποτε βαζεις ενα τετοιο http://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html και θα εισαι Αρχοντας !!! For the records,να πω οτι σε δοκιμη που εκανα και εγω με 400αρι τροφοδορικο no name,του εβαλα πανω μια 7870Ghz oc,και μια βδομαδα επαιζα νερο.. Προφανως θελω να πιστευω οτι σου προτεινουμε αλλαγη τροφοδοτικου λογο οτι αμα πεσει κανα ρευμα αποτομα μην σου μεινει το pc στο χερι :P Αλλιως εγω πιστευω τα site που συνιστουν συνεχεια 500αρια watt για καθε καρτα ανω των 150€ ειναι way overrated....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi tahity θα εχουν 6000mhz στο memory clock πχ αυτη ειναι tahity http://www.skroutz.gr/s/2838652/PowerColor-Radeon-HD7870-2GB-PCS-Myst-Edition.html οποτε βαζεις ενα τετοιο http://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html και θα εισαι Αρχοντας !!! For the records,να πω οτι σε δοκιμη που εκανα και εγω με 400αρι τροφοδορικο no name,του εβαλα πανω μια 7870Ghz oc,και μια βδομαδα επαιζα νερο.. Προφανως θελω να πιστευω οτι σου προτεινουμε αλλαγη τροφοδοτικου λογο οτι αμα πεσει κανα ρευμα αποτομα μην σου μεινει το pc στο χερι :P Αλλιως εγω πιστευω τα site που συνιστουν συνεχεια 500αρια watt για καθε καρτα ανω των 150€ ειναι way overrated....

Ωραιος! Τωρα καταλαβα την διαφορα και πως να τις ξεχωριζω, ευχαριστω φιλος. Και επισης αφου λες οτι σου δουλευε με 400αρι τροφοδοτικο η 7870 και μαλιστα oc, δεν χανω τιποτα να αγορασω πρωτα την καρτα και να δοκιμασω αν την σηκωνει το τροφοδοτικο μου.Εγω φοβομουν μην δεν αναβει καν το συστημα αν δεν την σηκωνει. Ευχαριστω πολυ παιδια! Εξυπηρετικοτατοι! :-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well... Θα ζεις με ρισκο την καθε σου στιγμη (:P) διοτι σου ειπα τι θα γινει αν πεσει κανα ρευμα αποτομα.... Το ρισκο ειναι δικο σου,το οτι θα παιζει η καρτα σου φυσιολογικα ειναι πολυ πιθανον,το να ρισκαρεις βαζοντας την σε noname τροφοδοτικο δεν συνισταται παντως να ξερεις,και εγω για τεστ την ειχα βαλει ,αν ηταν δικια μου σιγουρα θα ειχα αλλαξει τροφοδοτικο το δευτερο pc μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well... Θα ζεις με ρισκο την καθε σου στιγμη ( :P) διοτι σου ειπα τι θα γινει αν πεσει κανα ρευμα αποτομα.... Το ρισκο ειναι δικο σου,το οτι θα παιζει η καρτα σου φυσιολογικα ειναι πολυ πιθανον,το να ρισκαρεις βαζοντας την σε noname τροφοδοτικο δεν συνισταται παντως να ξερεις,και εγω για τεστ την ειχα βαλει ,αν ηταν δικια μου σιγουρα θα ειχα αλλαξει τροφοδοτικο το δευτερο pc μου..

 

Του πετάς πρώτα την μακακια , και μετα του λες το ρισκο δικο του.. και μαμώ τις λογικες. 

Αν δεν είστε 1000% σιγουροι για αυτα που λετε μην τα λετε.

 

Ξερεις πως θα αντιδρασει το τροφοδοτικο του σε τοσο υψηλο load? Εχεις δει ποτε τι παθαίνουν τροφοδοτικά της κακιας ώρας όταν τα φτάνεις στα όρια τους?

 

Ποσο σίγουρος είσαι ότι ο κίνδυνος υπάρχει μονο απο διακοπή ρεύματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασε καλυτερα τι του προτεινα και μετα ελα να μου πεις... Καμια στιγμη δεν του ειπα οτι να μεινει με το τροφοδοτικο που εχει αλλα το αντιθετο.. Το παραδειγμα μου ηταν απλα αναφορικα οτι ενα απλο τροφοδοτικο θα μπορουσε να κρατησει μια 7870 ξερεις γιατι??? Γιατι ενα συστημα με μια 7870 πανω καταναλωνει περιπου 250-300watt, http://www.legitreviews.com/article/1863/12/ ,και αυτος ηταν ο λογος που μπορουσα να παιξω και εγω,απροβληματιστα... Ενδείκνυται αυτο ο λογος για να βαλει μια 7870 πανω στο psu του??? Φυσικα και οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...