Προς το περιεχόμενο

οδοντιατροι στα σκοπια


EXPORTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΙλε στα @@ μου για την οικονομια και για τον κυκλο της .ΑΝ δεν εχεις λεφτα δηλαδη τι θα κανεις?Θα κατσεις να σου σαπισουν τα δοντια για να μην φυγει το χρημα εξω?Ας ριξουν και εδω τις τιμες.Ακομη και με υψηλο ΦΠΑ τετοιες τιμες δεν δικαιολογουνται.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά, αυτό δεν είναι κατάντια όμως; Να πηγαίνουμε στα Σκόπια για οδοντιάτρους; Λέω 'γω... :mellow:

 

Ενώ το να μη μπορείς να φτιάξεις τα δόντια σου είναι προκοπή φαντάζομαι ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην ειναι σοβαρο;Μεθοδος αναλογικη λεγεται..Αφου κατι δεν λειτουργησε μεχρι τωρα. Δεν θα λειτουργησει και γενικα. Αρα ας προσπαθησουμε να τους τιμωρησουμε μηπως αλλαξουν μυαλα.Οι ξενοι δλδ που δεν ψωνιζουν απο ολους τους υπερτιμολογουντες ειναι μλκες;Και εμεις ειμαστε οι ξυπνιοι;Εγω σου φταιω που στο γυμνασιο αντι για το μαθημα κοιμοσουν στο θρανιο;Ελα Χριστε.. μια χαρα ειναι το επιχειρημα. Απλα δεν θες να χανεις. Αντρικος εγωισμος..τεσπα..πλακα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε στα @@ μου για την οικονομια και για τον κυκλο της .ΑΝ δεν εχεις λεφτα δηλαδη τι θα κανεις?Θα κατσεις να σου σαπισουν τα δοντια για να μην φυγει το χρημα εξω?Ας ριξουν και εδω τις τιμες.Ακομη και με υψηλο ΦΠΑ τετοιες τιμες δεν δικαιολογουνται.

 

 

Mα δεν ειπα οτι φταιει ο πελατης. Ο πελατης καλως κοιτα το (αμεσο) συμφερον του. Βεβαια δεν θα καταλαβει ποτε το εμμεσο συμφερον του, οπως κανεις στην Ελλαδα δεν κοιτα το μεσοπροθεσμο ή μακροπροθεσμο κερδος.

 

FYI παντως, δεν ειναι το θεμα ΦΠΑ, αλλα το θεμα φορολογησεων επι των επιχειρησεων/υπηρεσιων/ελευθερων επαγγελματιων που αναγκαζει διαφορους επαγγελματιες να παιζουν μπαλα με υψηλες τιμες σε σχεση με αυτες που βρισκεις εξω. Οπως βεβαιως-βεβαιως και το κοστος των υπαλληλων, εκει πληρωνονται με 150-200 ευρω το μηνα βλεπεις και μπορουν να σου κανουν καλυτερες τιμες. Τι θα λεγατε να πανε και οι ελληνικοι μισθοι στα 100 ευρω για να γινουμε φθηνοτεροι απτα Σκοπια και να μην γκρινιαζετε για ακριβες τιμες?

 

Αυτα με τις υπερτιμολογησεις που λες saya επιβεβαιωνουν ποσο αδαης εισαι για το θεμα που μιλας (οπως συνηθως συμβαινει). Σε πολλα προιοντα οι τιμες εντος Ελλαδας παιζουν στα ισα τις τιμες σε χωρες με πολυ μικροτερη φορολογηση επιχειρησεων/ΦΠΑ/υπαλληλων κλπ. Και περαν τουτου, για να βγαλει μια επιχειρηση τα προς το ζειν με τοση φορολογηση, προφανως εσενα της αδαους (που δεν μπαινεις καν στον κοπο να βαλεις το μυαλο να γυρισει 2 στροφες για να σκεφτεις τι κοστος εχει μια επιχειρηση στην Ελλαδα σε σχεση με τη Βουλγαρια/Σκοπια αλλα βγαζεις συμπερασματα) θα της φανει υπερτιμολογημενο ενα προιον, το οποιο ομως στην πραγματικοτητα το πουλαει ακριβοτερα σε σχεση με τις τιμες που βρισκεις εξω για να καλυψει μισθους-φορους+23% ΦΠΑ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχουν παντου καρτελ, οπως δεν υπαρχουν παντου καλοι επαγγελματιες. Αν το επιχειρημα σου αυτη τη φορα (αλλαζεις και καθε λιγο ποιντ), ειναι οτι επειδη καποιοι κακοι επαγγελματιες φοροδιαφευγουν, τοτε πρεπει να σου κανουν ολοι και τιμες Σκοπιων, τοτε συνεχιζεις να αποδεικνυεις ποσο αδαης και απαιδευτη απο θεματα εργασιας εισαι. Συνεχισε με τα συμπερασματα του καναπε λοιπον, δεν θα ασχοληθω περαιτερω με το official troll of insomnia.gr

To point του αρχικου μου ποστ ειναι πολυ συγκεκριμενο, η απαντηση σου ηταν για κλαματα (ναι ειδαμε και τοσα χρονια που αγοραζαμε απο Ελλαδα τι εγινε), end of story.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως τα καρτελ ειδικα ειναι ο κανονας. Και το γνωριζουν ολοι. Οτι προιοντα που παραγονται εδω πουλουνται πιο ακριβα μεσα στην Ελλαδα παρα εξω.Τελος παντων. Δεν πιστευω οτι δεν γνωριζεις. Εχεις τους λογους σου να λες το ασπρο μαυρο. Δεκτο.. και δεχομαι και τα χτυπηματα κατω απο την ζωνη. Εξαλλου ξερω οτι μιλαω σε σαιτ τεχνολογικο. Δεν μιλαω στο σαιτ του ταδε πανεπιστημιου..ξερω οτι αν φερω κοσμο σε δυσκολη θεση. Που εκ προιοιμιου θα φερω . Θα με βρισουν..το δεχομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το φορολογικο ειναι χαλια δεν υπαρχει σωτηρια.ια διαφορους λογους η ελλαδα μπορει να γινει φορολογικος παραδεισος.οι πολυεθνικες ετσι και αλλιως εχουν καλυτερη φορολογια απο ολους.τους υπολοιπους γαμ... μια ζωη.

<<Σημασια εχει εαν μπορεις να ζησεις με το καθαρο ποσο που εισπρατεις. Πολυ ευχαριστως δεχομαι φορολογια 40% σε μηνιαιο εισοδημα 3000 παρα 10% σε μηνιαιο εισοδημα 500 ευρω.>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι οδοντίατροι πρέπει να είναι τρομερή κλίκα-συντεχνία.

Στην ιδιωτική ασφάλεια που έχω είναι η μόνη ειδικότητα που λείπει, που σημαίνει ότι δε δεχθήκαν καν να υπογράψουν σύμβαση με ασφαλιστική εταιρία(από τις πιο γνωστές στο χώρο, ίσως η πιο γνωστή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι οδοντίατροι πρέπει να είναι τρομερή κλίκα-συντεχνία.

Στην ιδιωτική ασφάλεια που έχω είναι η μόνη ειδικότητα που λείπει, που σημαίνει ότι δε δεχθήκαν καν να υπογράψουν σύμβαση με ασφαλιστική εταιρία(από τις πιο γνωστές στο χώρο, ίσως η πιο γνωστή).

Που θα πανε και αυτοι εχει πεσει πεινα και γεμισε ο τοπος οδοντιατρους....!

(Παντως μερικοι συνεργαζοντε ας πουμε με την καρτα Υγεια ONLINE και ζητουν την μιση τιμη περιπου).

Πριν κανενα χρονο γνωρισα εναν οδοντοτεχνιτη και μου ειπε οτι η πιο ακριβη θηκη που φτιαχνουν εχει κοστος περιπου 50 ευρω και ο οδοντιατρος σε χρεωνει 250-300 και συνηθως χωρις αποδειξη....μιλαμε οτι εχουν ξεφυγει ΕΝΤΕΛΩΣ και το κρατος ανικανο να τους μαζεψει....βγηκε το σωματειο τους και κατηγορουσε τους οδοντιατρους των γειτονικων χωρων οτι βαζουν κακα υλικα κ.τ.λ τους εχει κοψει κρυος ιδρωτας που χανουν πελατεια....δεν τους λυπαμαι καθολου!ΚΛΕΦΤΕΣ!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι οδοντίατροι πρέπει να είναι τρομερή κλίκα-συντεχνία.

Στην ιδιωτική ασφάλεια που έχω είναι η μόνη ειδικότητα που λείπει, που σημαίνει ότι δε δεχθήκαν καν να υπογράψουν σύμβαση με ασφαλιστική εταιρία(από τις πιο γνωστές στο χώρο, ίσως η πιο γνωστή).

μαλλον το αντιθετο συμβαινει...το ρισκο για την ασφαλιστικη ειναι μεγαλυτερο απο τα ασφαλιστρα.

σου δεινουν εκπτωση.

----

ο οδοντοτεχνιτης χρεωνει 50ε τον οδοντιατρο.ο οδοντιατρος ποσα πρεπει να χρεωσει?ποσες ωρες θα χρειαστει.

δεν λεω οτι οι τιμες ειναι νορμαλ αλλα και μονος του το ειπε οτι ειναι ακριβοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μερικοι συνεργαζοντε ας πουμε με την καρτα Υγεια ONLINE και ζητουν την μιση τιμη περιπου).

Πριν κανενα χρονο γνωρισα εναν οδοντοτεχνιτη και μου ειπε οτι η πιο ακριβη θηκη που φτιαχνουν εχει κοστος περιπου 50 ευρω και ο οδοντιατρος σε χρεωνει 250-300 και συνηθως χωρις αποδειξη....

 

ακριβώς όπως τα λες είναι. Οι οδοντίατροι απλά χρεώνουν την κάθε ώρα που δουλευουν κάπου 60-100 ευρώ (όπως και όλοι οι γιατροί ή μήπως όλοι δεν ξέρουμε άπειρες περιπτώσεις γιατρών με 100 ευρώ το 15λεπτο). Και βέβαια αν το δούμε βάσει λογικής και ο οδοντίατρος, γιατρός είναι. Επειδή ασχολείται με τρυπάνια, δεν είναι υδραυλικός....

 

Βέβαια για να πούμε του στραβού το δίκιο, τα καινούργια (όχι τέλεια, απλά μεσαίας κατηγορίας) μηχανήματα ενός οδοντιάτρου έχουν  100.000+ για να αγορασθούν και βέβαια δεν είναι για 500 χρόνια. ¨οποιος σέβεται τους πελάτες του μετά απο χρόνια τα ανανεώνει. Πως θα τα αποσβέσει μετά? Εγώ σε σάπιους οδοντιάτρους που έχω πάει, προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω (αν έχω) και να κάνω με αξιοπρέπεια τη δουλειά μου.

 

Δεν πιστεύω να θεωρεί κάποιος πως με 50 ευρώ θήκη, ο γιατρός θα έχει κανένα μηχάνημα προκοπής. Κάπως έτσι θα κάνει σφραγίσματα ...

 

dentist-tools-from-the-beginning03.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που θα πανε και αυτοι εχει πεσει πεινα και γεμισε ο τοπος οδοντιατρους....!

(Παντως μερικοι συνεργαζοντε ας πουμε με την καρτα Υγεια ONLINE και ζητουν την μιση τιμη περιπου).

Πριν κανενα χρονο γνωρισα εναν οδοντοτεχνιτη και μου ειπε οτι η πιο ακριβη θηκη που φτιαχνουν εχει κοστος περιπου 50 ευρω και ο οδοντιατρος σε χρεωνει 250-300 και συνηθως χωρις αποδειξη....μιλαμε οτι εχουν ξεφυγει ΕΝΤΕΛΩΣ και το κρατος ανικανο να τους μαζεψει....βγηκε το σωματειο τους και κατηγορουσε τους οδοντιατρους των γειτονικων χωρων οτι βαζουν κακα υλικα κ.τ.λ τους εχει κοψει κρυος ιδρωτας που χανουν πελατεια....δεν τους λυπαμαι καθολου!ΚΛΕΦΤΕΣ!

 

πες μου τον οδοντοτεχνίτη σου γιατί χρεώνει 40% κάτω από τον δικό μου. Αα και το να λες όλους τους οδοντιάτρους κλέφτες είναι εκτός από γενικόλογο και προσβλητικό ανίδεο. Δηλαδή και αυτοί που δουλεύουν στο κοινωνικό ιατρείο κλέφτες είναι; Στον ts ας πάει στην οδοντιατρική σχολή στο μεταπτυχιακό ή στο προπτυχιακό. Μια χαρά δουλειά θα του κάνουν και θα του μείνουν και τα λεφτά από την βενζίνη.  

 

Να πω ότι δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει σαπίλα στο χώρο μου, όπως και σε όλους τους χώρους αλλά:

 

-τα μηχανήματα στην Ελλάδα οι εταιρείες τα πουλάνε 50% πάνω από ότι στην Ρουμανία πχ

-τα υλικά 50-60%

-υπάρχει υψηλή φορολογία 

-οι τεχνίτες έχουν συνεταιριστεί και έχουν βάλει πλαφόν. Ο μέσος οδοντίατρος βγάζει λιγότερα από τον μέσο τεχνίτη

-τα ασφαλιστικά ταμεία έδιναν κάτι κοντά στα 5Ε ανά σφράγισμα στους οδοντιάτρους (οκ). Τέλος καλύπτουν μέρος από τις μασέλες και τα μασελάκια. 

 

Το να πάει κάποιος στα Σκόπια δεν με στεναχωρεί. Το να πάει κάποιος στα τυφλά είναι λάθος. Καλά κάνει ο ts και κάνει έρευνα αγοράς. Αν δεν μπορεί να επωμιστεί το κόστος στην Ελλάδα καλά θα κάνει να τα φτιάξει όπου μπορεί. Απλά μην πάει στο πιο φτηνό για το κόστος μόνο. 

Αν οι τιμές των τεχνιτών δεν προσαρμοστούν, δεν θα εξορθολογιστεί το κόστος και στην Ελλάδα. Να το πω διαφορετικά, γιατί για έναν καθαρισμό μπορείς να βρεις άνετα οδοντίατρο με 30Ε; Γιατί δεν έχει κόστος τεχνίτη. Δεν το ρίχνω στους τεχνίτες απλά λέω ότι δεν είναι δυνατόν να λέμε όλους τους οδοντιάτρους κλέφτες και να αγνοούμε τη πολυπλοκότητα του προβλήματος. Ένας οδοντίατρος σπούδασε μίνιμουμ 5 χρόνια, το ιατρείο του κόστισε 80000+, τα υλικά κάθε μήνα (μαζί με τον τεχνίτη) 2000+. Αν έχει κάνει μεταπτυχιακό άλλα 3 χρόνια και πόσα λεφτά για το μεταπτυχιακό. 

Υπάρχουν επαγγέλματα που κερδοσκοπούν περισσότερο από τους κακούς οδοντιάτρους στο σύνολο τους (αναφέρθηκαν παραπάνω, υδραυλικοί κλπ) που δεν τους κράζει τόσο ο κόσμος. Ή μήπως νομίζετε ότι όλοι οι οδοντίατροι έχουν βίλες και γιώτ;

 

TS διάλεξε γιατρό που να εμπιστεύεσαι, πιστοποιημένο (με καλό πτυχίο και γνώσεις, ρώτα για αυτά μην ντρέπεσαι, πρέπει να σου πει!), ακόμα και από τα Σκόπια (το από που είναι δεν μου λέει κάτι) και κάνε τη δουλειά που χρειάζεσαι για να έχεις καλή στοματική υγεία. 

 

υγ οι ασφαλιστικές δεν μας εντάσσουν γιατί δεν θέλουν να καλύψουν το κόστος του οδοντιατρικού λάθους, δεν καλύπτουν δλδ το malpractice. Δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα αυτό. Αν και κατά την γνώμη μου κάθε οδοντίατρος πρέπει να έχει ασφάλεια για malpractice. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...