Προς το περιεχόμενο

Bridge mode ή κατι αλλο?


lambros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω σκεφτει να κανω κατι για ενα φιλο και ρωταω αν γινεται γιατι δεν το εχω υλοποιησει(εχω το μισο εξοπλισμο).

 

Ενασ φιλος μου πουλαει κατι πραγματα σε χανια-ρεθυμνο-ηρακλειο(συνολο 3 τοποθεσιες).

 

 

Αλλα εχει 3 οχηματα που τρεχουν ενα προγραμμα για τα τιλολογια.

Σκεφτομαστε να του βαλω και στα 3οχηματα mifi μια που εχουν τα pc να του βαλω και ενα προγραμμα να δειχνει ονλινε που ειναι το οχημα ρεαλτιμε. θελουμε να ονομασουμε τα wifi που βγαζουν τα mifi : car1,car2,car3

 

Οι 3 τοπο8εσιες να ονομαστουν με το ιδιο ονομα πχ ERGASIA.

 

Σε καθε τοποθεσια 8α υπαρχουν δικτυακοι εκτυπωτεσ που 8α ειναι συνδεμενοι και ολα θα χρησιμοποιουν το ιδιο ip range 192.168.1.xxx

 

Αν χρισιμοποιησω το bridge mode θα μπορω οταν τα αμαξια βρισκονται στις τοποθεσεις να χρισιμοποιουν τους εκτυπωτες?? ή οταν ολαα τα αμαξια 8α βρισκονται σε μια τοποθεσια να ειναι συνδεμενα με το ιντερνετ μεσω του γραφειου και οχι με 3g?

Πιστεω να σας το εξηγησα αναλυτικα.

 

Πιστευω αν το καλω σε repeater mode οτι δεν ξερω πως 8α εχουν ιντερνετ οταν φευγουν απο τισ βασεις τους.δεν θελω να τους βαζω να τα ανοιγοκλεινουν τα mifi

 

θελω κατι οπως οταν εχω ιντερνετ μεσω λαν να ειμαι σε λαν αλλιως να μπενω σε mifi.

 

Ωχ σας κουρασα.

 

Καλο βραδυ,νυσταξα και εγω,τυχον απορεις μιλαμε αυριο.

 

Ευχαριστω

Γιαννης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Γιαννη νομίζω οτι κατάλαβα τι εννοείς, αλλα για να σιγουρευτώ πεςμου σε παρακαλω πιο είναι το σενάριο.

 

Δηλαδή τι σκοπό έχεις και τι θέλεις να πετύχεις απο αυτο;; Θες να ελέγχεις που είναι τα αυτοκίνητα και να μπορούν οι οδηγοί να εκτυπώνουν σε εναν δικτυακό εκτυπωτή στο γραφείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να εκτυπώνουν οπωσδήποτε οταν είναι απο απόσταση σε real time, ή δεν υπάρχει πρόβολα αν εκτυπωθεί και οταν επιστρέψουν στο γραφείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Πρέπει να εκτυπώνουν οπωσδήποτε οταν είναι απο απόσταση σε real time, ή δεν υπάρχει πρόβολα αν εκτυπωθεί και οταν επιστρέψουν στο γραφείο;</p>

Όταν γυρνάνε στην βάση μόνο. να συνδέονται με λαν και όταν φεύγουν να συνδέονται με 3g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σκέφτηκα εγω σαν εύκολη και γρήγορη λύση.

 

1) Για να βλέπεις που είναι τα οχήματα, αγοράζεις ενα GPS tracker.

2) Απο την στιγμή που δεν είναι ανάγκη να εκτυπώνουν σε real time, κάνεις μια ιστοσελίδα subdomain στην ιστοσελίδα της εταιρίας, οπου οι υπάλληλοι θα καταχωρούν τα στοιχεία που πρέπει να εκτυπώσουν. Αυτη η φόρμα θα στέλνετε σε ενα συγκεκριμένο e-mail address και θα τα εκτυπώνουν όταν φτάσουν στο γραφείο.

 

Πιστεύω οτι είναι πολύ απλη, εύκολη και οικονομική λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σκεφτει να κανω κατι για ενα φιλο και ρωταω αν γινεται γιατι δεν το εχω υλοποιησει(εχω το μισο εξοπλισμο).

 

Ενασ φιλος μου πουλαει κατι πραγματα σε χανια-ρεθυμνο-ηρακλειο(συνολο 3 τοποθεσιες).

 

 

Αλλα εχει 3 οχηματα που τρεχουν ενα προγραμμα για τα τιλολογια.

Σκεφτομαστε να του βαλω και στα 3οχηματα mifi μια που εχουν τα pc να του βαλω και ενα προγραμμα να δειχνει ονλινε που ειναι το οχημα ρεαλτιμε. θελουμε να ονομασουμε τα wifi που βγαζουν τα mifi : car1,car2,car3

 

Οι 3 τοπο8εσιες να ονομαστουν με το ιδιο ονομα πχ ERGASIA.

 

Σε καθε τοποθεσια 8α υπαρχουν δικτυακοι εκτυπωτεσ που 8α ειναι συνδεμενοι και ολα θα χρησιμοποιουν το ιδιο ip range 192.168.1.xxx

 

Αν χρισιμοποιησω το bridge mode θα μπορω οταν τα αμαξια βρισκονται στις τοποθεσεις να χρισιμοποιουν τους εκτυπωτες?? ή οταν ολαα τα αμαξια 8α βρισκονται σε μια τοποθεσια να ειναι συνδεμενα με το ιντερνετ μεσω του γραφειου και οχι με 3g?

Πιστεω να σας το εξηγησα αναλυτικα.

 

Πιστευω αν το καλω σε repeater mode οτι δεν ξερω πως 8α εχουν ιντερνετ οταν φευγουν απο τισ βασεις τους.δεν θελω να τους βαζω να τα ανοιγοκλεινουν τα mifi

 

θελω κατι οπως οταν εχω ιντερνετ μεσω λαν να ειμαι σε λαν αλλιως να μπενω σε mifi.

 

Ωχ σας κουρασα.

 

Καλο βραδυ,νυσταξα και εγω,τυχον απορεις μιλαμε αυριο.

 

Ευχαριστω

Γιαννης

Πάρε με τηλ. να σου πώ τι θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λάμπρο, αυτό που θέλεις να κάνεις είναι αρκετά δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Πρέπει πάντα όμως να έχεις στο μυαλλό σου ότι επειδή υλοποιείται σε εργασιακό περιβαλλον και η απώλεια δεδομένων (παραγγελίες, τιμολόγια, κτλ) μπορεί να επηρρεάσει την ζωή ανθρώπων με αρνητικό τρόπο. Γι' αυτό εαν δεν είσαι σίγουρος γι' αυτό που πας να κάνεις τότε καλύτερα να το αναθέσεις σε επαγγελματίες.

Λύση:

Να υποθέσω ότι το γραφείο διαθέτει το συνηθισμένο εξοπλισμό (υπολογιστές, servers, switches, router, εκτυπωτές, scanner, κτλ). Θα χρειαστείς και ένα access point για να έχουν ασύρματη πρόσβαση οι οικίοι του γραφείου στους κοινόχρηστους πόρους (servers, εκτυπωτές και ιντερνετ) αλλά θα βοηθήσει και στην σύνδεση των οχημάτων όταν είναι σταθμευμένα εξω από αυτό. 

Τα αυτοκίνητα, απ' ότι κατάλαβα θα έχουν υπολογιστή και εκτυπωτή. Επίσης θα πρέπει να εξοπλιστούν με ένα access point που να έχει τη δυνατότητα να λειτουργήσει ως access point client. Μέσω αυτού θα συνδέεται στο εταιρικό δίκτυο όταν θα βρίσκεται έξω από αυτό και έτσι θα εξασφαλίζεται η συνδεσιμότητα με αυτό και η κοινή χρήση των πόρων του γραφείου (servers και εκτυπωτές) και του σταθερού ιντερνετ.

Επίσης, τα οχήματα θα πρέπει να εξοπλιστούν με συσκευές mifi (mobile internet) για να συνδέονται με το εταιρικό δίκτυο όταν είναι εν κινήση. Εδώ θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην ασφάλεια των δεδομένων. Θα πρότεινα τη χρήση vpn. Με αυτό τον τρόπο θα κρυπτογραφείται οτιδήποτε εκπαίμπεται από το mifi στο κομμάτι της κινητής τηλεφωνίας. Υπάρχουν πολλές λύσει για την υλοποίηση του vpn. Εγώ θα πρότεινα τη χρήση του Link.png Site: http://openvpn.net/">OpenVPN που είναι δωρεάν και η κοινότητά του έχει δημιουργήσει πολύ καλούς οδηγούς υλοποίησής του. Το OpenVPN χρησιμοποιεί ένα server (ή ένα δυνατό υπολογιστή) που βρίσκεται σε μία σταθερή βάση (γραφείο ας πούμε) και ένα πρόγραμμα client που τρέχει σε έναν οποιοδήποτε υπολογιστή που βρίσκεται εκτός εταιρικού δικτύου αλλά έχει συνδεση με το ιντερνετ. Το πρόγραμμα client δημιουργεί μία ασφαλή σύνδεση με τον σερβερ και έτσι εξασφαλίζεται η σύνδεση με το εταιρικό δίκτυο και μάλιστα είναι σαν ο απαμακρυσμένος υπολογιστής βρίσκεται μέσα στο ίδιο το εταιρικό δίκτυο με μόνη διαφορά την ταχύτητα σύνδεσης η οποία θα εξαρτάται από την απόδοση του δίκτύου κινητής τηλεφωνίας.

Όσον αφορά την realtime αναφορά θέσης των οχημάτων δεν γνωρίζω πολλά. Υπάρχουν όμως πολλές εμπορικές λύσεις. Θα μπορούσε επίσης ένα usb-gps module συνδεδεμένο στον υπολογιστή του οχήματος να δίνει το στίγμα του σε κάποιο πρόγραμμα που θα τρέχει στο γραφείο.

Ελπίζω να σου έδωσα μια γενική ιδέα για το τι πρέπει να προσέξεις και πως περίπου θα το πετύχεις. Για περισσότερες λεπτομέρειες στην υλοποίηση θα πρέπει να μας παρέχεις και εσύ περισσότερες λεπτομέρειες από την περίπτωσή σου.

 

Drawing1.jpg

 

ΥΣ: Καλό θα ήταν οι απαντήσεις στα ερωτήματα των μελών να αναρτώνται με ποστ για να ειναι διαθέσιμες και στα υπόλοιπα μέλη που ίσως έχουν το ίδιο πρόβλημα-απορία και όχι δια pm ή ...τηλεφώνου.

Επεξ/σία από takistmr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...