Προς το περιεχόμενο

Επέκταση wifi σήματος


militarist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θέλω και εγω να επεκτείνω την σύνδεση που έχω, στο από κάτω διαμέρισμα, σκεφτόμουν να ρίξω καλώδιο από το παράθυρο και να συνδέσω ενα access point. θα ηθελα να εχω και ασυρματη αλλα να υπαρχει η επιλογη και για ενσυρματη συνδεση.

 

Τη λυση προτείνετε? Forthenet σύνδεση εχω με το Thomson Router.

αν εχεις δευτερο adslrouter που να σου περισσευει τον κανεις ενα access point και εισαι μια χαρα:D

 

αν δεν εχεις δευτερο adsl router τοτε πολλα μπορεις να κανεις.απο το να παρεις ενα adsl router και να τον κανεις access point οποτε και να παθει καποια στιγμη κατι το thomson να εχεις καβατζα adsl router η να παρεις ενα απλο ρουτερ/access point η να παρεις ενα access point που να μπορει να παιξει και σαν repeater ανα πασα στιγμη αν χρειαστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις δευτερο adslrouter που να σου περισσευει τον κανεις ενα access point και εισαι μια χαρα:Dαν δεν εχεις δευτερο adsl router τοτε πολλα μπορεις να κανεις.απο το να παρεις ενα adsl router και να τον κανεις access point οποτε και να παθει καποια στιγμη κατι το thomson να εχεις καβατζα adsl router η να παρεις ενα απλο ρουτερ/access point η να παρεις ενα access point που να μπορει να παιξει και σαν repeater ανα πασα στιγμη αν χρειαστει

Ευχαριστώ poulinos έχω πρόχειρο ένα Level one WAP-3000 θα κανει δουλειά αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη αυτο θα παρει με καλωδιο ethernet και εχει μια ethernet μπορεις να δωσεις μονο wireless αλλα ναι κατα τα αλλα κανει γιατι οπως βλεπω ειναι access point.an βαλεις βεβαια και ενα switch διπλα θα εχεις και με καλωδιο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη αυτο θα παρει με καλωδιο ethernet και εχει μια ethernet μπορεις να δωσεις μονο wireless αλλα ναι κατα τα αλλα κανει γιατι οπως βλεπω ειναι access point.an βαλεις βεβαια και ενα switch διπλα θα εχεις και με καλωδιο βεβαια.

ευχαριστω!!... η ρυθμιση του πως θα γινει? θα το συνδεσω με pc που βρισκεται στο Lan και μετα το συνδεω απευθειας με το router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως ναι ετσι παει.α.καντου firmware update.

β.βαλτου ip στο ιδιο δικτυο με το adsl το ρουτερ και μετα θα πρεπει να το βλεπεις και απο το δικτυο σου για τα υπολοιπα.αν θες μπορεις να δωσεις το ιδιο ονομα στο ασυρματο και τον ιδιο κωδικο αλλα αλλο καναλι ωστε να μην χρειαζεται να εχεις 2 δικτυα.αφησε 5 καναλια διαφορα μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

repeater.παιρνει ασυρματα δινει ασυρματα

access point.παιρνει ενσυρματα δινει ασυρματα

client η θα το δεις και με αλλα ονοματα.wireless client κτλ.παιρνεις ασυρματα δινεις ενσυρματα.

εγω εχω ενα router της hol cellpipe 7130rg....γινεται αυτο repeater???για να μην μπλεκω με καλωδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω ενα router της hol cellpipe 7130rg....γινεται αυτο repeater???για να μην μπλεκω με καλωδια....

 

μονο αν εχεις wds και επισης εχει και το αλλο σου ρουτερ Wds.αλλα και παλι το σεταρισμα ειναι λιγο εφιαλτης πολλες φορες και δεν παιζει ευκολα η παιζει με πολλες προυποθεσεις.σε thomson επαιζε μονο με wep και μονο με ιδια μοντελα και παλι οχι παντα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως για να παιξει το wds θελει τα παρακατω.

α.διαφορετικη Ip το ενα ρουτερ απο το αλλο.πχ το ενα 192.168.1.254 και το δευτερο 192.168.1.253

β.στο δευτερο κλεινεις τον dhcp.

γ.βαζεις ιδιο κλειδωμα ιδιο κωδικο ιδιο καναλι ιδιο ssid(δεν ειναι υποχρεωτικο το ιδιο ssid).

δ.κανεις wds απο το ενα στο αλλο και απο το δευτερο στο πρωτο.σε thomson παιζει μονο με wep key.σε αυτα που εχες εσυ δεν ξερω.



Μπορει να μην παιξει καν με διαφορετικα μοντελα η διαφορετικη μαρκα ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

access point=δινω με καλωδιο παιρνω ασυρματα.

repeater με wds

repeater χωρις wds.

στην πρωτη περιπτωση δυσκολα τα πραγματα στα αναφερω πιο πανω και πρεπει να γινει το wds απο το πρωτο στο δευτερο και αναποδα.στο 99 τις 100 ετσι παιζει αν παιξει δηλαδη λογω πολλων περιορισμων.σε thomson μου εχει παιξει σωστα μονο μια φορα με ακριβως 2 ιδια ρουτερ και μονο με wep.(thomson 780)σε αλλεςπεριπτωσεις ειχα Packet loss ακομακαι αν ειχα ιδια μοντελα παλι.ειχα δοκιμασει 2 χ 784.

στην δευτερη περιπτωση Repeater η universal repeater απλα απο το repeater ψαχνεις βρισκεις το ασυρματο του πρωτου βαζεις κωδικο κτλ και συνδεεσαι.εννοειται οτι τις Ip κτλ πρεπει να τις φτιαξεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...