Προς το περιεχόμενο

Wordpress - απορίες ενός άσχετου


Xvipes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Είμαι λίγο καιρό στο χώρο του web design και ξεκίνησα όπως οι περισσότεροι από HTML και CSS.

Σήμερα είπα να βάλω το wordpress να δω τελικά τι είναι αυτό που το κάνει τόσο εύκολο στον σχεδιασμό μιας ιστοσελίδας.

Για να μην γίνει μεγάλο το θέμα οι απορίες μου είναι η εξής.
 

  1. Υπάρχει τρόπος να γράψω html κώδικα μέσα από το wordpress?
    Έχω βρει τον editor αλλά δε μπορώ να καταλάβω ποιο αρχείο πρέπει να πειράξω μιας και είναι όλα php.
  2. Έχω ένα header, ένα footer και ένα στατικο post που δε μπορώ να το βρω σαν αρχείο.
    Έχω φτιάξει ένα Sample Page που είναι το main page μου αλλά θέλω π.χ να του βάλω το NivoSlider με κώδικα(να φορτώσω τα scriptakia κλπ).Το μόνο που έχω βρει είναι οι editors του wordpress που ειναι σα το word και με αφήνει να αλλάξω μόνο το κείμενο.
  3. Από έτοιμα themes υπάρχει κάποιο site που να δίνει themes που να δέχονται πλήρη παραμετροποίηση?

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε απάντηση και μην ξεχνάτε ότι μιλάτε σε άσχετο με το wordpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Υπάρχει αλλά πρέπει να καταλάβεις τι αρχείο πρέπει να πειράξεις ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις με την html που θέλεις να γράψεις.

 

3. Όλα τα themes δέχονται πλήρη παραμετροποίηση (μιλάω πάντα για το wordpress.org και όχι το .com).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εν μέρη τα βρήκα αυτά που έψαχνα.


Μια πιο γενική ερώτηση.Τα styles(.css) μπορώ να τα αλλάζω μέσω του dreamweaver(με βολεύει για την λειτουργία ctrl+space).

 

και κάτι ακόμα, αν θέλω να βάλω το nivo slider στον header που του δίνω τις εικόνες που θα κάνει slide?θα προτιμούσα να τις βάζω εγώ με κώδικα και όχι κάνοντας post με την feature image λειτουργιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ εν μέρη τα βρήκα αυτά που έψαχνα.

 

Μια πιο γενική ερώτηση.Τα styles(.css) μπορώ να τα αλλάζω μέσω του dreamweaver(με βολεύει για την λειτουργία ctrl+space).

 

και κάτι ακόμα, αν θέλω να βάλω το nivo slider στον header που του δίνω τις εικόνες που θα κάνει slide?θα προτιμούσα να τις βάζω εγώ με κώδικα και όχι κάνοντας post με την feature image λειτουργιά.

 

ναι αλλα θα πρεπει να εχεις καποιον virtual server /host να τρεχει μαζι με τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με wamp είμαι.έχω κάνει server το ίδιο το p.c μου.
Ουσιαστικά αυτό που με μπερδεύει είναι ότι έχει από default πάρα πολλά php αρχεία για μια, ας το πούμε  γυμνή σελίδα και δε ξέρω πιο να κάνω edit.

Για κατασκευή ιστοσελίδας υπάρχει άλλο πρόγραμμα που θα με βοηθούσε καλύτερα πιστεύετε ?(να μην βασίζεται στα blogs και στα posts δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις CMS η άλλη επιλογή είναι να κάτσεις να το κάνεις απ το 0 με το dreamweaver για παράδειγμα. Βέβαια αυτό είναι πιο δύσκολο/χρονοβόρο απ το να διαβάσεις μισή ώρα και να μάθεις τι κάνει το κάθε php του WordPress theme έτσι ώστε να ξέρεις τί πρέπει να κάνεις edit και γιατί. 

 

Για τον slider, αν θέλεις ν αλλάζεις τις σελίδες με κώδικα (δε μπορώ να καταλάβω γιατί) βρές το template της αρχικής σελίδας του theme σου και βάλε τον κώδικα του slider χύμα μέσα, στατικό, να δείχνει απευθείας στις εικόνες που θέλεις και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...