Προς το περιεχόμενο

Χρέωση προώθησης κλήσεων


N3CR4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες αν υποθέσουμε ότι θέλω να προωθώ τις εισερχόμενες κλήσεις του ελληνικού αριθμού Α (κινητό) στον ξένο αριθμό Β (κινητό).

 

Διότι το κινητό Α δεν το έχω συνέχεια πάνω μου και βρίσκομαι εξωτερικό για κάποιο διάστημα με ξένο κινητό Β.

 

Έχετε καθόλου κατά νου τι παίζει από τι τιμές; Βασικά πως ακριβώς θα γίνεται η χρέωση; Όταν με παίρνει κάποιος στον αριθμό Α και προωθείται στον αριθμό μου Β θα χρεώνεται αυτός που με παίρνει κανονικά και θα χρεώνομαι και εγώ αλλά σε ποιον αριθμό; στον ξένο ή στον ελληνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προωθείς στο Α νούμερο στο Β.

Σε παίρνω εγώ στο Α και χρεώνομαι κανονικά την κλήση μου για το Α.

Εσένα χτυπάει το Β όμως.

Εσύ χρεώνεσαι την κλήση του Α προς το Β.

Επίσης επειδή θα είσαι στο εξωτερικό, ενδέχεται να χρεώνεται και το Β επειδή θα είναι σε κατάσταση roaming.

 

Αν ο Β είναι αριθμός δικτύου της χώρας που θα είσαι,

τότε ο Β δεν χρεώνεται κάτι αλλά χρεώνεται αρκετά ακριβότερα ο Α (που θα καλέσει τον Β)

γιατί είναι κλήση σε διεθνές κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α χρεώνεται την κλήση μέχρι τα όρια της χώρας και το Β, που βρίσκεται στο εξωτερικό, χρεώνεται το υπόλοιπο κόστος, από τα όρια της Ελλάδας μέχρι το δίκτυο της χώρας που βρίσκεται και, φυσικά, το κόστος εξυπηρέτησης από το όποιο δίκτυο παρόχου εξυπηρετεί το Β τη συγκεριμένη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ για τα φώτα σας, έψαξα λίγο τις τιμές και είναι λίγο τσιμπημένες μπορώ να πω. Vodafone έχω στον Α ελληνικό αριθμό. 

Μάλλον δε θα την κάνω. Θα το αφήσω ως έχει και θα βλέπω ποιος με πήρε όταν γυρνάω σπίτι και θα τον παίρνω από ένα voip app που είναι φθηνό σχετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ για τα φώτα σας, έψαξα λίγο τις τιμές και είναι λίγο τσιμπημένες μπορώ να πω. Vodafone έχω στον Α ελληνικό αριθμό. 

Μάλλον δε θα την κάνω. Θα το αφήσω ως έχει και θα βλέπω ποιος με πήρε όταν γυρνάω σπίτι και θα τον παίρνω από ένα voip app που είναι φθηνό σχετικά.

 Αν έχεις smartphone και βρίσκεσαι σε μέρος με wifi μπορείς να επικοινωνείς με κάποιους και μέσω viber/skype κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παίδες ευχαριστώ για τα φώτα σας, έψαξα λίγο τις τιμές και είναι λίγο τσιμπημένες μπορώ να πω. Vodafone έχω στον Α ελληνικό αριθμό. </p>

<p>Μάλλον δε θα την κάνω. Θα το αφήσω ως έχει και θα βλέπω ποιος με πήρε όταν γυρνάω σπίτι και θα τον παίρνω από ένα voip app που είναι φθηνό σχετικά.</p>

 

Έχεις ενημερωθεί για το "Vodafone Πας Παντού";

Αν έχεις κάποιο Unlimited ή RED, για λίγες μέρες σε συμφέρει.

Από ένα σημείο και μετά γίνεται ασύμφορο το roaming(voice+data) και πολύ καλή λύση είναι να ασχοληθείς με πάροχο της χώρας που θα μείνεις για μεγάλο διάστημα.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν έχεις smartphone και βρίσκεσαι σε μέρος με wifi μπορείς να επικοινωνείς με κάποιους και μέσω viber/skype κλπ

Καλά ναι τα γνωρίζω και τα χρησιμοποιώ. Το θέμα όμως είναι να μην κουβαλάω το ελληνικό κινητό μαζί μου και ταυτόχρονα να μην χάνω τις κλήσεις που γίνονται σε αυτό.

 

 

 

 πολύ καλή λύση είναι να ασχοληθείς με πάροχο της χώρας που θα μείνεις για μεγάλο διάστημα

Έχω νούμερο της χώρας που είμαι. Αλλά δεν το έχω δώσει σε όλους από Ελλάδα, γτ ούτως ή άλλως είναι προσωρινό (δε θα μείνω για πολύ καιρό). Οι περισσότεροι με παίρνουν στο ελληνικό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...