Προς το περιεχόμενο

[TV] SAMSUNG UE60ES6100 @mediamarkt 1399€


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμεις που πηραμε πριν 2-3 χρονια μια 42'' phillips μολισ την βαλαμε στο σαλονι μου φανηκε λιγο μικρη. Θα μπορουσε να μπει μεγαλυτερη. Εξαρταται που εχει συνηθισει το ματι και αναλογα με το σαλονι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@herthan και γενικα:

Σου εφτιαξα ενα τριγωνακι για να σε βοηθησω...

http://www.mathworksheetsgo.com/trigonometry-calculators/online-triangle-calculator.php?a=196.2&b=196.2&c=132.9

132,9εκ ειναι το μηκος μιας 60αρας τηλεορασης και 39,6 μοιρες η οριζοντια γωνια θεασης ενος ακινητου ζευγους ματιων.

Οπως βλεπεις η αποσταση που καλυπτει "ακριβως" το πεδιο ορασης σου χωρις ενοχλησεις (χωρις να χρειαστει να γυρισεις τα ματια σου καθολου δεξια ή αριστερα) ειναι ελαχιστα κατω απο 2 μετρα (ναι, για 60αρα τηλεοραση)!!

Μαλιστα η THX το παει λιγο παραπερα και την αποσταση που σου ανεφερα (1,96μ) την δινει για 65αρα τηλεοραση!

http://www.thx.com/consumer/home-entertainment/home-theater/hdtv-set-up/

Προσωπικα βλεπω 120" απο περιπου 4 μετρα (και 3,5μ αρκετες φορες) που επισης ειναι κοντα στα σχετικα ορια (με βαση το 'τριγωνακι' που σου εδειξα η αποσταση θεασης για να 'γεμιζει' το οπτικο πεδιο ειναι 3,92μ)! Και οφειλω να πω οτι αυτα (ισως κακως) δεν τα εκανα πριν εγκαταστησω το συστημα, απλα εκει ενιωθα καλυτερα, ετσι ειναι πιο "εντυπωσιακη" η εικονα!

Δες και εδω.

 

Στην τελικη παντα εξαρταται τι/πώς/πού νιωθει καλυτερα ο εκαστοτε θεατης. πχ χαιρομαι που στο σινεμα γεμιζουν παντα πρωτα οι σειρες πισω απο τη μεση :)

Απλα επειδη σαν εσενα ειναι πολλοι, και επειδη πλεον τα μεγαλα μεγεθη ειναι "ευκολα" ολες οι εταιριες κοιτανε να πλασαρουν (και) τις μικροτερες ωστε να σε κανουν να "αναβαθμιζεις" σιγα-σιγα (εχω γνωστο που αγορασε μεσα σε 1-1,5 χρονο 4-5 τηλεορασεις απο 40-42 μεχρι 55" και τελικα κατεληξε να βλεπει κι αυτος σε... προβολεα!). Πηγαινε μια βολτα απο καποιο καταστημα που εχουν στημενη μια 55αρα-60αρα και μια πολυθρονα στα 2,5μ να δεις αν εχεις προβλημα και αν δεν εχεις, οταν ερθει η ωρα να 'αναβαθμισεις' την 32αρα μη συμβιβαστεις με κατι που θα σε κανει να... "θελεις κι αλλο"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξερω αυτα τα εχω διαβασει και τα εχω συζητησει και αλλες φορες παλαιοτερα και εδω αλλα και σε σε αλλα forum.

Εχω παει και σε καταστηματα να δω αλλα περισσοτερο το καταλαβα σε σπιτια φιλων που μερικοι εχουν μεγαλες tv και καναδυο εχουν και προβολεα.Απλα εκει εκατσα ειδα μια ταινια ή εναν αγωνα αλλα δεν μου φανηκε να μ'ενοχλει.

Δεν λεω οτι εχεις αδικο ετσι ειναι οπως το περιγραφεις απλα στο σπιτι σε καθημερινη βαση πιστευω οτι μπορει να μ'ενοχλει.

Υποθεσεις κανω βεβαια μπορει να ειναι και ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιου μεγέθους τηλεόραση πάντως αποδίδει καλά, κυρίως σε θέαση υλικού HD. Ταινίες και σειρές σε 1080p αν είναι δυνατόν.

 Άντε και ότι παίζει η ERT HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@herthan και γενικα:

Σου εφτιαξα ενα τριγωνακι για να σε βοηθησω...

http://www.mathworksheetsgo.com/trigonometry-calculators/online-triangle-calculator.php?a=196.2&b=196.2&c=132.9

132,9εκ ειναι το μηκος μιας 60αρας τηλεορασης και 39,6 μοιρες η οριζοντια γωνια θεασης ενος ακινητου ζευγους ματιων.

Οπως βλεπεις η αποσταση που καλυπτει "ακριβως" το πεδιο ορασης σου χωρις ενοχλησεις (χωρις να χρειαστει να γυρισεις τα ματια σου καθολου δεξια ή αριστερα) ειναι ελαχιστα κατω απο 2 μετρα (ναι, για 60αρα τηλεοραση)!!

Μαλιστα η THX το παει λιγο παραπερα και την αποσταση που σου ανεφερα (1,96μ) την δινει για 65αρα τηλεοραση!

http://www.thx.com/consumer/home-entertainment/home-theater/hdtv-set-up/

Προσωπικα βλεπω 120" απο περιπου 4 μετρα (και 3,5μ αρκετες φορες) που επισης ειναι κοντα στα σχετικα ορια (με βαση το 'τριγωνακι' που σου εδειξα η αποσταση θεασης για να 'γεμιζει' το οπτικο πεδιο ειναι 3,92μ)! Και οφειλω να πω οτι αυτα (ισως κακως) δεν τα εκανα πριν εγκαταστησω το συστημα, απλα εκει ενιωθα καλυτερα, ετσι ειναι πιο "εντυπωσιακη" η εικονα!

Δες και εδω.

 

Στην τελικη παντα εξαρταται τι/πώς/πού νιωθει καλυτερα ο εκαστοτε θεατης. πχ χαιρομαι που στο σινεμα γεμιζουν παντα πρωτα οι σειρες πισω απο τη μεση :)

Απλα επειδη σαν εσενα ειναι πολλοι, και επειδη πλεον τα μεγαλα μεγεθη ειναι "ευκολα" ολες οι εταιριες κοιτανε να πλασαρουν (και) τις μικροτερες ωστε να σε κανουν να "αναβαθμιζεις" σιγα-σιγα (εχω γνωστο που αγορασε μεσα σε 1-1,5 χρονο 4-5 τηλεορασεις απο 40-42 μεχρι 55" και τελικα κατεληξε να βλεπει κι αυτος σε... προβολεα!). Πηγαινε μια βολτα απο καποιο καταστημα που εχουν στημενη μια 55αρα-60αρα και μια πολυθρονα στα 2,5μ να δεις αν εχεις προβλημα και αν δεν εχεις, οταν ερθει η ωρα να 'αναβαθμισεις' την 32αρα μη συμβιβαστεις με κατι που θα σε κανει να... "θελεις κι αλλο"!

Έχεις 120" τηλεόραση στο σπίτι σου?  :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δουλεψει και ως "τηλεοραση" (σε κανα ERT HD champions league κλπ) πού και πού, ναι!

(εννοειται μιλαω για προβολεα + πανι)

Α είπα και εγώ. Πόσο σου κόστισε? Είναι καλύτερα από TV?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α είπα και εγώ. Πόσο σου κόστισε? Είναι καλύτερα από TV?

E κοιτα... ο,τι κι αν λενε "καποιες" (για "κινηση" --βλεπε 2500Hz ξερω γω--) το οτι το μεγεθος μετραει ειναι το μονο σιγουρο.

Ιουνιο του 2009 κοστισε οσο εκανε τοτε η φθηνοτερη 50αρα plasma full hd (ειχα σταμπαρει να παρω μια τετοια και η δικια μου ειχε τρομαξει...! Ποσο μαλλον οταν αλλαξα γνωμη και κατεληξα στις 120"! Μετα τις πρωτες 2-3 προβολες παντως ο.... "μονοφθαλμος" εγινε μελος της οικογενειας :)). Ασε που με ...πολυ λιγο κοπο μπορεις να 'μεταφερεις' τις ...ιντσες σου οπουδηποτε (σε αντιθεση με τις "60αρες"). Επομενο βημα να ... μετατρεψω/αναβαθμισω τις 120" και σε 3 διαστασεις, πιστευω σε κανα χρονο (αν και για την ωρα εχω μια 52αρα να με καλυπτει αψογα εκει). Και μια που ανεφερα την κινηση, αυτο το Χομπιτ στα 48καρε/δευτ. ειναι απιθανο!

 

btw με λιγοτερα απο την 60αρα του θεματος παιζει ο 3D Epson TW6100... εχω δει απο κοντα τον προκατοχο του (περσινο TW6000) και ειναι παρα μα παρα πολυ καλος (ειδικα στο 3D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω σε 55αρα στα 2.5μ και πλεον μου φαινεται μικρη....Αν συνηθισει το ματι σε ενα μεγεθος θα σου φαινεται μικρο μετα, ειτε ειναι 50 ειτε 55 ειτε 60....Εγω πλεον η επομενη που θα παρω θα ειναι τουλαχιστον 60.

 

O χώρος και το χρήμα... δεν κρύβονται!   :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O χώρος και το χρήμα... δεν κρύβονται!   :P

 

Πλακα πλακα την εχω απο το 2009 και την ειχα παρει 2700ε. Βεβαια απο τοτε δεν εχω βρει κατι πολυ καλυτερο για να την αλλαξω οποτε αναμενω. Ειχε βγαλει μια φοβερη 55αρα η Philips (ενα μοντελο που ηταν πολυ wide) αλλα απο 55 σε 55 δεν λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2009 η 21:9 της philips ηταν στις 56". Το 2010 και το 2011 την εβγαλε σε 3D στις 58" αλλα η αναλογια πλευρων ηταν τετοια που το 'υψος' της εφτανε στα επιπεδα μιας 40αρας... Επισης με το 21:9 η τηλεοραση εχει "αποκλειστικη χρηση" σε ταινιες τετοιας μορφης (αντε και σε κανενα pc game, αν και αμφιβαλω οτι καποιος θα εσκαγε τοσα λεφτα για μια ... "οθονη").

Την 58" 9955 την ειχε πριν 2 χρονια για 4-5 μερες ο Κωτσοβολος στα 2 χιλιαρικα. Σημερα με 2 χιλιαρικα παιρνεις... εβδομηντα ιντσες! (νταξει, οχι -ακομα- στην Ελλαδα) Σε καμια 4-5ετια πιστευω στα ιδια λεφτα θα ειναι οι 84αρες 4Κ (και ισως με glasses-free 3D, που παντως ακομα ειναι σε εμβρυακο σταδιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...