Προς το περιεχόμενο

Δεν εχω δικαιωμα προσβασης σε φακελους ενος δισκου


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

μου εδωσε φιλος το παλιο του χαλασμενο λαπτοπ, για να δω αν μπορω να βγαλω μερικα πραγματα που ειχε μεσα.

 

Συνδεσα το σκληρο στο σταθερο μου , μπηκα στον υπολογιστη μου και απο εκει στο δισκο.

 

Οταν παω στα εγγραφα κτλ οποιον φακελο κι αν παω να ανοιξω , ειτε φωτογραφια ( ειχε ενα αρχειο jpeg ), μου βγαζει το παρακατω μηνυμα:

"Δεν εχετε δικαιωμα προσβασης σε αυτο το φακελο.

Καντε κλικ στην επιλογη συνεχεια για να εχετε μονιμη προσβαση σε αυτο το φακελο."

 

Παταω συνεχεια και μετα μου βγαζει :

"Εχει απαγορευθει η προσβαση σας σε αυτο το φακελο,

για να αποκτησετε προσβαση σε αυτο το φακελο θα πρεπει να χρησιμοποιησετε την καρτελα ασφαλειας"

και αν πατησω το υπογραμμισμενο με εμφανιζει στις ιδιοτητες του φακελου-αρχειου στην καρτελα ασφαλεια.

 

Προσπαθησα να "παιξω" λιγο μπας και τα καταφερα αλλα ματαια.

Καταφερα να ανοιξω τους φακελους αλλα οχι τα αρχεια.

 

Καμια ιδεα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,δε χρειάζεται να βγάλεις το δικό σου.πήγαινε στο bios και θα σου λεει κάπου για boot device order..εκεί βάλε 1ο το σκληρό του φίλου σου και θα boot-αρει απο κει,μετά μεταφέρεις τα αρχεία στο σκληρό σου που είναι ήδη συνδεδεμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bootαρε με ενα linux live cd και παρε οτι αρχεια χρειαζεσαι σ'ενα stickακι

 

http://www.ubuntu.com/download/desktop

 

Oταν ξεκινησει το CD θα πατησεις "Try Ubuntu", οχι "Install Ubuntu" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθησω αυτο που ειπε ο φιλος alcibaridis. Αν δε πετυχει τα παραταω :P

Τωρα η αρχικη μου απορια , γιατι μου βγαζει αυτο , οτι δεν εχω προσβαση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ήταν δίσκος καταχωρημένος σε άλλο χρήστη -υπολογιστή. Δεξί κλίκ στο δίσκο- ιδιότητες.Στην καρτέλα ασφάλεια πας για προχωρημένους και από εκεί καρτέλα κάτοχος και παίρνεις την κατοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

bootαρε με ενα linux live cd και παρε οτι αρχεια χρειαζεσαι σ'ενα stickακι

 

http://www.ubuntu.com/download/desktop

 

Oταν ξεκινησει το CD θα πατησεις "Try Ubuntu", οχι "Install Ubuntu" 

Αδερφέ με έσωσες!!! :P  Έκανα φορμάτ στο PC όπου είχα ένα partition με ένα φάκελο στον οποίο έκανα τα downloading από το uTorrent. Τον συγκεκριμένο φάκελο τον είχα κλειδωμένο με το Hide Folders. Πριν κάνω το φορμάτ δεν τον ξεκλείδωσα  :wacko:  . Το αποτέλεσμα αυτού ήταν μετά το φορμάτ να μην έχω πρόσβαση στο φάκελο αυτό καθώς επίσης και στους υποφακέλους του, όπως και στα αρχεία που ήταν μέσα σ' αυτούς :mad:  . Δοκίμασα χίλιους δύο τρόπους που είδα στο Internet (σελίδες αλλά και βίντεο) καθώς επίσης και από συμβουλές που μου έδιναν φίλοι. Το μόνο που κατάφερα ήταν να μπορέσω να ανοίξω τουν φάκελο και τους υποφακέλους και απλά να δω τα αρχεία του. Όχι απλά δεν μπορούσα να τρέξω τα αρχεία αλλά ούτε καν να τα κάνω αντιγραφή ώστε να τα μεταφέρω αλλού  :X  . Ο φάκελος αυτός είχε κάπου στα 80Gb από ταινίες, τραγούδια και προγράμματα. Είχα τρελαθεί :cry:  . Τελικά με την λύση που πρότεινες, τα μετέφερα στο κύριο partition (C:) και αφού έτρεξα ξανά τα Windows, έκανα διαμόρφωση στο partition όπου είχα για downloading και τα μετέφερα ξανά εκεί, απόλυτα λειτουργικά όμως αυτή τη φορά  :-D  !!!

Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!! Έφτιαξα το CD, το τύπωσα και θα το φυλάω για παν ενδεχόμενο στο μέλλον ;)  !!!

IMG_20171130_012143.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Εκανα νέο pc και χρησιμοποιήσα τον παλιο σκληρό μου σαν δεύτερο σκλήρό. Στο παλιο pc είχα κωδικό προσβασης στα windows. Όταν προσπαθω να ανοιξω το φάκελο με όλα τα αρχεία μου μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν έχω προσβαση. Παρόλα αυτά μπορώ να ανοιξω τα "κοινοχρηστα εγγραφα" και όλους τους φακέλους απ' τα προγράμματα. Με τον ίδιο τρόπο που  αναφέρετε παραπάνω πιστεύετε θα λυθεί; Ή να παω απ τα bios και να θέσω σαν σκληρό βασικό τον πρωτο και να αφαιρέσω τον κωδικό προσβασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Εκανα νέο pc και χρησιμοποιήσα τον παλιο σκληρό μου σαν δεύτερο σκλήρό. Στο παλιο pc είχα κωδικό προσβασης στα windows. Όταν προσπαθω να ανοιξω το φάκελο με όλα τα αρχεία μου μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν έχω προσβαση. Παρόλα αυτά μπορώ να ανοιξω τα "κοινοχρηστα εγγραφα" και όλους τους φακέλους απ' τα προγράμματα. Με τον ίδιο τρόπο που  αναφέρετε παραπάνω πιστεύετε θα λυθεί; Ή να παω απ τα bios και να θέσω σαν σκληρό βασικό τον πρωτο και να αφαιρέσω τον κωδικό προσβασης;

 

Δοκίμασε να κάνεις αυτό που λες και αν δεν λυθεί το πρόβλημα, κάνε το εξής. Από τη στιγμή που τα Windows μπορούν ξεκινούν από τον παλιό σου δίσκο, αφού πρώτα έχεις αφαιρέσει οποιοδήποτε κλείδωμα (Windows, δίσκου, φακέλων, αρχείων κτλ), κάνε αντιγραφή οτιδήποτε χρειάζεσαι και επικόλληση σε έναν νέο φάκελο (τον οποίο καλό θα ήταν να τον δημιουργήσεις από τώρα) στον καινούργιο δίσκο σου. Επανεκκίνηση μπουτάροντας όμως αυτή τη φορά από τον καινούργιο σου δίσκο. Πιστεύω πως θα έχεις κανονική πρόσβαση σε όλα αυτά που έκανες επικόλληση. Εάν συμβαίνει όντως αυτό, κάνεις μια διαμόρφωση στον παλιό σου δίσκο και έτσι θα τον έχεις και αυτόν για πλήρη χρήση. Αν θες μεταφέρεις ξανά εκεί ότι είχες αντιγράψει απ' αυτόν.

Εάν όλα αυτά δεν πετύχουν, τότε σου απομένει η λύση του Ubuntu. Αφού το κατεβάσεις (κατέβασε το 17.10), το καις σε ένα DVD και το τρέχεις. Όταν ξεκινήσει (θέλει κάποια ώρα, μην αγχωθείς) θα πατήσεις "Try Ubuntu" και όχι "Install Ubuntu"  :shifty:  , όπως είπε και ο φίλος pabou13. Αφού ανοίξει θα κάνεις την διαδικασία που σου ανέφερα και πριν. Θα πάρεις δηλαδή ότι θέλεις από τον "κλειδωμένο - παλιό" δίσκο και θα τα βάλεις στον άλλο. Φυσικά μπορείς να μεταφέρεις και σε κάποιον άλλο δίσκο (πχ εξωτερικό) ή και FlashStick αν είναι λίγα τα Gb που θέλεις να κρατήσεις.

Αυτά από εμένα, ελπίζω να σου πάνε όλα καλά!

Καλή επιτυχία!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...