Προς το περιεχόμενο

Lenovo ThinkPad L520


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λες;

 

Ζήτησα κι άλλο κωδικό όμως, από άλλο κατάστημα και προέκυψε κάτι ενδιαφέρον...κομμένη έκδοση της μητρικής, αλλά με την ισχυρότερη μπαταρία

 

 

Όταν λες κομμένη έκδοση της μητρικής, τι ακριβώς εννοείες?

Υπάρχει κάποιος που πήρε 6cell battery 2200 mah, γιατί δεν άκουσα από κανέναν κάτι τέτοιο? Πιστεύω ότι όλοι έχουν 6cell 4400mah που είναι και λογικότερο... 2200 mah έχουν συνήθως η 3cell battery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εννοώ ότι δεν έχει την υποδοχή mini pci express, ώστε να τοποθετηθεί msata ssd δίσκος εκεί, ο οποίος μπορεί μάλιστα να είναι boot, σε αντίθεση με όποιον δίσκο μπορεί να μπει σε caddy στη θέση του dvdrw...

Οπότε αν θέλει κάποιος ssd με την "κομμένη" έκδοση της μητρικής θα πρέπει είτε να διαλέξει μεταξύ SSD / HDD είτε να αγοράσει caddy για να τοποθετήσει εκεί τον hdd στη θέση του dvdrw, το οποίο δεν θα είναι πλέον διαθέσιμο, παρά μόνο ως συνδεόμενο περιφερειακό (με το εξτρά κόστος της αντίστοιης θήκης).

 

Στον έλεγχο του hardware στη σελίδα της Lenovo, αν υπάρχει ο κωδικός 63Y1805  σημαίνει πως η μητρική δεν έχει mini pci express. Η έκδοση με την mini pci express είναι η 63Y1807

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον έλεγχο του hardware στη σελίδα της Lenovo, αν υπάρχει ο κωδικός 63Y1805  σημαίνει πως η μητρική δεν έχει mini pci express. Η έκδοση με την mini pci express είναι η 63Y1807

 

Αυτό εννοείς? Μικρό το κακό κατά την γνώμη μου....ούτως ή αλλως το κόστος των msata ssd ξεπερνάει  την αξία αγοράς ενός συμβατικού ssd και ενός caddy μαζί. Για παράδειγμα ο Samsung ssd 840gb 120GB μαζί με ένα caddy από ebay δεν ξεπαρνάει τα 100 ευρώ. Απόψεις είναι αυτές, βέβαια. Προσωπικά με αφήνει αδιάφορο...θα το θεωρούσα απαραίτητο εφόσον ήθελα και dvdrw ταυτόχρονα, αλλά για μένα το dvd ως μεσο έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι και floppy το dvdrw, είπαμε...το θέμα είναι να το χρειαστείς κι όταν το χρειαστείς να μην το έχεις, κι αν θέλεις να το έχεις, να το κουβαλάς χωριστά...

Μπορεί να μην χρησιμοποιείται πλέον για απλές μεταφορές αρχείων, υπάρχουν τα φλασάκια γι αυτό, αλλά όλο και κάπου θα χρειαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πηρα για ενα φιλο μου το συγκεκριμενο λαπτοπ και το εχασε-του το εκλεψαν.

γινεται καπως να βρεθει?

 

Ας τσεκάρει την απόδειξη αγοράς του αν αναγράφει το s/n του μηχανήματος. Επισης αν έχει κάνει registration του μηχανήματος ίσως έχει καταχωρήσει και εκεί το s/n. Διαφορετικά δε νομίζω να μπορεί να κάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

registration δεν το χα κανει.εγω το ειχα στησει το λαπτοπ,και δεν το χαρηκε ουτε βδομαδα ο φιλος μου.

μονο δλδ αν δηλωσω το s/n του μπορει να γινει κατι?(που το δηλωνω?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μου ξέφυγε στο άλλο θέμα, αλλά θα μπορούσαν οι κάτοχοι να σχολιάσουν κάπως τη θερμική συμπεριφορά του φορητού και κυρίως την παραγωγή θορύβου από τον ανεμιστήρα;

Σε idle

Σε απλές εργασίες, πχ σερφάρισμα, office

Σε εργασίες πιο απαιτητικές μεγάλα αρχεία office, πολλά tabs ανοικτά κοκ

 

Όταν κάνετε τί ανεβάζει στροφές ο ανεμιστήρας και πόσο ενοχλητικό είναι; Έχει "κλίμακες" ο θόρυβος;

κοκ

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

registration δεν το χα κανει.εγω το ειχα στησει το λαπτοπ,και δεν το χαρηκε ουτε βδομαδα ο φιλος μου.

μονο δλδ αν δηλωσω το s/n του μπορει να γινει κατι?(που το δηλωνω?)

 

Ε πως αλλιώς...? Είναι σαν να δηλώνεις κλοπή αυτοκινήτου χωρίς να γνωρίζεις τον αριθμό πινακίδας :) Κάνε μια δήλωση κλοπής στην αστυνομία....δεν έχεις να χάσεις και τίποτα.

 

Μπορεί να μου ξέφυγε στο άλλο θέμα, αλλά θα μπορούσαν οι κάτοχοι να σχολιάσουν κάπως τη θερμική συμπεριφορά του φορητού και κυρίως την παραγωγή θορύβου από τον ανεμιστήρα;

Σε idle

Σε απλές εργασίες, πχ σερφάρισμα, office

Σε εργασίες πιο απαιτητικές μεγάλα αρχεία office, πολλά tabs ανοικτά κοκ

 

Όταν κάνετε τί ανεβάζει στροφές ο ανεμιστήρας και πόσο ενοχλητικό είναι; Έχει "κλίμακες" ο θόρυβος;

κοκ

 

Το δικό μου με 8ωρο στο γραφείο δεν έβγαζε κιχ και οι θερμοκρασίες είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα (35-45 βαθμούς). Επίσης κάτι πολύ βασικό είναι ότι το κάσωμα παραμένει "ψυγείο" (δεν νιώθεις πουθενά θερμότητα) ακόμη και μετά από πολύωρη χρήση.

Όσο και να το ζόρισα δεν άκουσα ποτέ τον ανεμιστήρα να με ενοχλεί ιδιαίτερα...και φαντάσου ότι είμαι συνηθισμένος σε MACBOOK που σπάνια καταλαβαίνεις ότι υπάρχει ανεμιστήρας στο laptop. Rendering δεν έχω κάνει ακόμη για να δοκιμάσω τα όρια του, αλλά φαντάζομαι ότι δεν πέρνεις ένα τέτοιο laptop για αυτή τη χρήση.

 

Όπως σου ξαναείπα το μηχάνημα αξίζει 2 φορές τα χρήματα του και κακώς το ψάχνεις τόσο πολύ για ένα εξαιρετικό laptop με τιμή netbook. Αν το βρεις πουθενά χτύπα το ακαριαία !  Αν καταφέρεις και το βρεις στις τιμές που πωλούνταν (290-320), ακόμη και μετά από ένα χρόνο να το πουλήσεις, δε νομίζω ότι θα χάσεις τα χρήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου ξαναείπα το μηχάνημα αξίζει 2 φορές τα χρήματα του και κακώς το ψάχνεις τόσο πολύ για ένα εξαιρετικό laptop με τιμή netbook. Αν το βρεις πουθενά χτύπα το ακαριαία !  Αν καταφέρεις και το βρεις στις τιμές που πωλούνταν (290-320), ακόμη και μετά από ένα χρόνο να το πουλήσεις, δε νομίζω ότι θα χάσεις τα χρήματα σου.

 

Βασικά, θα είχαμε συνεργαστεί αν δεχόσουν πληρωμή Paypal για ένα μέρος του ποσού :-D και θα είχα πάψει να τη ψάχνω την υπόθεση. Τώρα και με διάφορες προσφορές που εμφανίζονται, δεν ξέρω αν αξίζει να το αγοράσω στα 400€ κι έτσι προσπαθώ να υπολογίσω κάθε παράμετρο.

απλώς με ενδιαφέρει η αυτονομία και δεν θέλω να "σκαλίσω" τον φορητό, οπότε ψάχνω για την έκδοση με τις πλήρεις υποδοχές και την μεγαλύτερη μπαταρία. Η τιμή του caddy, η απώλεια του dvdr και η διαφορά της μπαταρίας αναπληρώνουν σε κάποιο βαθμό την τιμολογική απόσταση μεταξύ 320-340 και 400€.

 

Στα 400€ βέβαια ο φορητός δεν είναι τέτοιας κατηγορίας ευκαιρία συγκριτικά με τις τιμές των 280-340€ κι ενισχύονται οι αμφιβολίες μου για το μέγεθος, το βάρος κοκ. Με λίγα παραπάνω - αν αφήσω την υψηλής ανάλυσης οθόνη - πάω σε κάτι πιο σύγχρονο και ελαφρύ/μοντέρνο.

 

Έπειτα είμαι αναγκασμένος να ψαχτώ γιατί είμαι σε δεινή οικονομική κατάσταση και δεν έχω τη δυνατότητα/ρευστότητα να αλλάζω φορητούς. Ο προηγούμενος με υπηρέτησε 9 χρόνια (ήταν και Acer...είδα πολλούς να τρέχουν που κόμπαζαν για την ποιότητα των Dell, Toshiba, κοκ κι εμένα με υπηρέτησε πιστά με ελάχιστα προβλήματα).

Ήταν όμως βαρύς (3,7 κιλά) και πλέον λίγο θορυβώδης...με τον θόρυβο έχω θέμα...με διαολίζει πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα και με διάφορες προσφορές που εμφανίζονται, δεν ξέρω αν αξίζει να το αγοράσω στα 400€ κι έτσι προσπαθώ να υπολογίσω κάθε παράμετρο.

 

Θα πρέπει να βάλεις σε σειρά τις προτεραιότητες σου. Αν δίνεις μεγάλη σημασία στην οθόνη, την ποιότητα κατασκευής, το πληκτρολόγιο και στην καλή θερμική συμπεριφορά θα σε αποζημιώσει. Αν προτιμάς τα απόλυτα τεχνικά χαρακτηριστικά ενδεχομένως θα βρεις πολύ δυνατότερα laptop. Και τα τρία μαζί όμως (οθόνη, ποιότητα & απολύτα τεχνικά χαρακτηριστικά) το αποκλείω να τα βρεις σε προσιτή τιμή....να υπολογίζεις τουλάχιστον χιλιάρικο.

 

Τα 289 ευρώ που πωλούνταν το L520 με τέτοια οθόνη, ήταν πραγματικά μια πολύ μεγάλη προσφορά της Lenovo στον δοκιμαζόμενο ελληνικό λαο :)  Κατά την γνώμη μου ακόμη και στα 400 ευρώ το μηχάνημα αξίζει τα χρήματα του, αλλά όταν ξέρεις ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα το αγόρασαν πολύ παρακάτω είναι λογικό να σε "χαλάει" κάτι τέτοιο. Πιστεύω με λίγη υπομονή θα βρεις κάποιον  που θα το βαρεθεί για να το πάρεις μεταχειρισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύθηκε το πρόβλημα βγάζοντας τη μπαταρία, να 'σαι καλά.

 

Απ' ότι διάβασα βέβαια, είναι αρκετά πιθανό να το ξανακάνει.

 

Πού να οφείλεται άραγε;

Hibernate (κυρίως) ή και sleep, που "έμειναν στον αέρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να βάλεις σε σειρά τις προτεραιότητες σου. Αν δίνεις μεγάλη σημασία στην οθόνη, την ποιότητα κατασκευής, το πληκτρολόγιο και στην καλή θερμική συμπεριφορά θα σε αποζημιώσει. Αν προτιμάς τα απόλυτα τεχνικά χαρακτηριστικά ενδεχομένως θα βρεις πολύ δυνατότερα laptop. Και τα τρία μαζί όμως (οθόνη, ποιότητα & απολύτα τεχνικά χαρακτηριστικά) το αποκλείω να τα βρεις σε προσιτή τιμή....να υπολογίζεις τουλάχιστον χιλιάρικο.

 

Τα 289 ευρώ που πωλούνταν το L520 με τέτοια οθόνη, ήταν πραγματικά μια πολύ μεγάλη προσφορά της Lenovo στον δοκιμαζόμενο ελληνικό λαο :)  Κατά την γνώμη μου ακόμη και στα 400 ευρώ το μηχάνημα αξίζει τα χρήματα του, αλλά όταν ξέρεις ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα το αγόρασαν πολύ παρακάτω είναι λογικό να σε "χαλάει" κάτι τέτοιο. Πιστεύω με λίγη υπομονή θα βρεις κάποιον  που θα το βαρεθεί για να το πάρεις μεταχειρισμένο.

 

Τα 400€ δεν με χαλάν καθαυτά, απλά όπως είπα αν είναι να πληρώσω τα 400€ σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είναι για τη "κομμένη" έκδοση του φορητού που άλλοι αγόρασαν στα 300€. Πρέπει να έχει αυτά τα "εξτρά" να δικαιολογούν το κόστος.

 

Οι προτεραιότητές μου είναι καλή ήσυχη λειτουργία, φορητότητα (διαστάσεις + βάρος + αυτονομία), οθόνη για διάβασμα (αντι-ανακλαστική, με υψηλή κατά το δυνατόν ανάλυση), εγγύηση.

 

Η ήσυχη λειτουργία και η καλή οθόνη κυρίως με σπρώχνουν προς το L520, η παράμετρος φορητότητας με κάνει να εξετάζω κι άλλες λύσεις...γιατί μπορεί να μετακινείται. Δεν θα χρησιμοποιείται on the road, αλλά μπορεί να χρειαστεί να το κουβαλώ κατά τη διάρκεια της ημέρας, έστω κι αν πρόκεται για μικρές διαδρομές (φεύγεις από τη βιβλιοθήκη, αλλά δεν το αφήνεις εκεί :-( , το κρατάς πάνω σου όλη μέρα μέχρι να γυρίσεις σπίτι)

 

Για την τιμή των 300+ ήμουν πολύ πρόθυμος να παρακάμψω το ζήτημα του βάρους...για τα 400€ προβληματίζομαι περισσότερο.

 

Η εγγύηση με αφορά, επίσης, καθώς για ένα διάστημα θα είμαι στο εξωτερικό.

 

Ακόμη, σίγουρα το πληκτρολόγιο είναι σημαντικό, αλλά νομίζω πως προσαρμόζεται κανείς...η ποιότητα κατασκευής επίσης, αλλά στη πράξη αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα αξιοπιστία...έχω δει δλδ πολλούς φίλους και γνωστούς με πανάκριβα μηχανήματα να τρέχουν και να μην φτάνουν με ζημιές hardware, καθυστερήσεις στις εγγυήσεις, απογοητεύσεις από την ποιότητα της on site εξυπηρέτησης (Dell) κοκ..

Ο ταπεινός μου Acer δούλεψε τον πρώτο χρόνο 8 μήνες συνεχόμενα 24/7 και δεν έκανε κιχ...μια φορά το εστειλα στην Acer για ένα ράγισμα στη βάση της οθόνης που οφειλόταν στον μηχανισμό και για αλλαγή ανεμιστήρα που φαίνεται να είχε χαλάει (έκανε πολύ θόρυβο) αλλά κατα τ' άλλα μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 400€ δεν με χαλάν καθαυτά, απλά όπως είπα αν είναι να πληρώσω τα 400€ σε καμία περίπτωση δεν θέλω να είναι για τη "κομμένη" έκδοση του φορητού που άλλοι αγόρασαν στα 300€. Πρέπει να έχει αυτά τα "εξτρά" να δικαιολογούν το κόστος.

 

Οι προτεραιότητές μου είναι καλή ήσυχη λειτουργία, φορητότητα (διαστάσεις + βάρος + αυτονομία), οθόνη για διάβασμα (αντι-ανακλαστική, με υψηλή κατά το δυνατόν ανάλυση), εγγύηση.

 

Η ήσυχη λειτουργία και η καλή οθόνη κυρίως με σπρώχνουν προς το L520, η παράμετρος φορητότητας με κάνει να εξετάζω κι άλλες λύσεις...γιατί μπορεί να μετακινείται. Δεν θα χρησιμοποιείται on the road, αλλά μπορεί να χρειαστεί να το κουβαλώ κατά τη διάρκεια της ημέρας, έστω κι αν πρόκεται για μικρές διαδρομές (φεύγεις από τη βιβλιοθήκη, αλλά δεν το αφήνεις εκεί :-( , το κρατάς πάνω σου όλη μέρα μέχρι να γυρίσεις σπίτι)

Νομίζω οτι το χρηματικο badget που επιθυμεις να διαθεσεις, είναι δυσαναλογο των απαιτησεων σου για τις δυνατότητες του μελλοντικού σου laptop. Αν υπήρχε το laptop που περιγράφεις στα επίπεδα των 300-400 ευρώ θα ήμουν απο τους πρώτους που θα το είχε πάρει. :) Πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνεις αρκετές υποχωρήσεις, να πετύχεις κάποια πολυ καλη προσφορά και πάλι δεν θα τα βρεις ολα. Να φανταστείς το MacBook Air ι7 του 2012 μου στοίχισε πάνω από 1700 ευρω και δεν είχε ούτε μεγάλη ανάλυση, ούτε μεγάλη εγγύηση, ούτε ήταν anti glare εντελως. Προτίμησα να θυσίασω όλα τα παραπάνω στον βωμό της απόλυτης ποιότητας, της απόδοσης, της αυτονομίας, της φορητότητας και της λειτουργικότητας. Με αλλά λόγια τέλειο λάπτοπ δυστυχώς δεν υπάρχει και συνήθως όσα λιγότερα θελουμε να δαπανησούμε, τόσο μεγαλύτερες υποχωρήσεις θα πρέπει να κάνουμε. Μακάρι να βρεις στον καλύτερο βαθμό αυτό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε φορητότητα δεν εννοούμε και ultrabook, αλλά πιο κοντά στα 2 κιλά...η οθόνη 1600 Χ 900 είναι μεγάλο ατού, αλλά σπάνια ακο΄μη και σε πολύ ακριβότερα μοντέλα.

Πιο λετπά λάπτοπ υπάρχουν επίσης στην ίδια περιοχή τιμής.

Για την εγγύηση υπάρχει και η Dell  ως δεύτερη καλύτερη λύση.

 

Υπάρχει πχ to Dell 3521 που είναι πιο ελαφρύ με καλή αυτονομία, πιο σύγχρονο σχεδιασμό, αλλά έχει 2 χρόνια εγγύηση και δεν έχει την καλή οθόνη.

Υπάρχει ακόμη ο HP 650 στα 350 ευρώ με ακόμη λιγότερη εγγύηση και επεξεργαστή ίδιας τάξης με το Lenovo, αλλά έχει και λειτουργικό.

 

Αυτοί οι φορητοί ικανοποιούν τις απαιτήσεις:

- αθόρυβη λειτουργία

- φορητότητα

- αντι- ανακλαστική οθόνη

- Ο Dell έχει και την εγγύηση.

 

Πρακτικά μόνο η οθόνη είναι πιο αξιόλογη στον Lenovo. Δεν ξέρω πόσο ειδικό βάρος / τί συντελεστή να της δώσω. Διαφορετικά το θέμα λύνεται πολύ εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...