Προς το περιεχόμενο

Lenovo ThinkPad L520


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λέμε φορητότητα δεν εννοούμε και ultrabook, αλλά πιο κοντά στα 2 κιλά...η οθόνη 1600 Χ 900 είναι μεγάλο ατού, αλλά σπάνια ακο΄μη και σε πολύ ακριβότερα μοντέλα.

Πιο λετπά λάπτοπ υπάρχουν επίσης στην ίδια περιοχή τιμής.

Για την εγγύηση υπάρχει και η Dell ως δεύτερη καλύτερη λύση.

 

Υπάρχει πχ to Dell 3521 που είναι πιο ελαφρύ με καλή αυτονομία, πιο σύγχρονο σχεδιασμό, αλλά έχει 2 χρόνια εγγύηση και δεν έχει την καλή οθόνη.

Υπάρχει ακόμη ο HP 650 στα 350 ευρώ με ακόμη λιγότερη εγγύηση και επεξεργαστή ίδιας τάξης με το Lenovo, αλλά έχει και λειτουργικό.

 

Αυτοί οι φορητοί ικανοποιούν τις απαιτήσεις:

- αθόρυβη λειτουργία

- φορητότητα

- αντι- ανακλαστική οθόνη

- Ο Dell έχει και την εγγύηση.

 

Πρακτικά μόνο η οθόνη είναι πιο αξιόλογη στον Lenovo. Δεν ξέρω πόσο ειδικό βάρος / τί συντελεστή να της δώσω. Διαφορετικά το θέμα λύνεται πολύ εύκολα

Προσωπικά όταν επιλέγω οποιοδήποτε laptop, το πρώτο πράγμα που κοιτάω και με απασχολεί είναι η οθόνη. (ανάλυση, contrast, γωνίες θέασης, black value κτλ) Είναι αυτό που θα βλέπω όλη μέρα και καλώς ή κακώς δεν αλλάζει εύκολα. Κακή οθόνη, σημαίναι κακή εμπειρία χρήσης.

 

Ακολουθεί πληκτρολόγιο, touchpad, ποιότητα κατασκευής, θερμική συμπεριφορά, αυτονομία, ήχος και μετέπειτα λοιπά τεχνικά χαρακτηριστικά. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά τα αφήνω σε δεύτερη μοίρα ειδικά όταν υπάρχει κάποιο desktop στο σπίτι και το laptop καλείται να εξυπηρετήσει δευτερογενείς ανάγκες. Σε αντίθετη περίπτωση εννοείται ότι κοιτάμε και αυτό.

 

Για τα laptop που προανέφες τί να πω.... :) Συνήθως στοιβάζονται σε ντάνες ύψους 1 μέτρου στα μεγάλα πολυκαταστήματα και εξυπηρετούν ανάγκες 1ου λαπτοπ για παιδιά δημοτικού-γυμνασίου, γιαγιάδες που θέλουν να δουν τα εγγόνια τους στο skype κτλ. :) Τα έχω δεί απο κοντά και τα δύο...πολύ μέτρια έως κακή ποιότητα κατασκευής, οθόνες τραγικές (στην περίπτωση του HP μιλάμε για contrast 100:1) και φυσικά οποιαδήποτε σύγκριση με το Thinkpad αποτελεί ιεροσυλία.

 

Επίσης για ποια φορητότητα μιλάμε; Το ένα είναι 2.5 κιλά και το άλλο 2.4 κιλά με την μικρή 4cell μπαταρία.

 

Τέλος ησυχία και Dell δεν συμβαδίζουν απόλυτα...σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστα μηχανήματα, αλλά σαν εταιρεία η DELL παραδοσιακά δεν δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στα συστήματα ψύξης (ούτε θόρυβο, ούτε θερμοκρασίες).

 

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είσαι πολύ μπερδεμένος και δεν ψάχνεις αυτό που πραγματικά θέλεις. Κοιτάς laptop εντελώς entry-level από την μία και από την άλλη ξεψαχνίζεις το thinkpad χαρακτηρίζοντας το κουτσουρεμένο επειδή δεν έχει υποδοχή msata ssd :). Συγνώμη αλλά αυτό είναι ολίγον παράδοξο.

 

Νομίζω ότι πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου σε laptop κάτω των 2κιλών (συνήθως 13αρια-14αρια), με μεγάλη αυτονομία και μια αποδεκτή ποιότητα κατασκευής. Κατα καιρους υπήρξαν προσφορές τέτοιων σε Samsung και ASUS κοντά στα 600-700 ευρώ (π.χ. το asus με αλουμίνιο 13" 1600χ900, i7, 256gb ssd). Για φτηνότερο σχεδόν το αποκλείω για κάτι καλό. Επίσης είχε βγάλει και η Lenovo τα edge 13" με i3 στα 399 ευρώ. Αν παρακολουθείς το section με τις προσφορές και τις αγγελίες (αν δεν έχεις πρόβλημα να πάρεις μεταχειρισμένο) πιστεύω ότι θα βρείς κάτι που θα σε καλύψει.

Επεξ/σία από panos2000gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H έλλειψη ρευστού φέρνει τις ανάγκες/επιθυμίες και τις δυνατότητες σε αντίθεση, εξ ου και το παράδοξο που αναφέρεις...

 

Θα μου ταίριαζε ένα λαπτοπ/ultrabook των 600-700€ κτλ μόνο που δεν έχω τα χρήματα για κάτι τέτοιο...όπως προείπα το Lenovo το σκέφτηκα επειδή ήταν προσφορά, διαφορετικά δεν θα το κοίταζα καν...

 

300-400€ είναι αυτά που μπορώ να δώσω...αν περιμένω μερικούς μήνες λίγα περισσότερα (ίσως κι όχι όμως γιατί περιμένουν άλλες υποχρεώσεις)...την στιγμή που οι περισσότεροι πήραν τη κομμένη εκδοχή στα 280€ και άλλοι την πλήρη στα 320-340 ή και στα 360€, εγώ δεν ήθελα να πληρώσω το υψηλότερο τίμημα, χωρίς να έχω τουλάχιστον τη πλήρη εκδοχή της μητρικής με τη δυνατότητερη μπαταρία.

 

Το msata του Lenovo κάλλιστα το ξεψαχνίζω, διότι είναι που είναι βαριούτσικος ο φορητός (ευτυχώς έχει ελαφρύ αντάπτορα), αν ήταν να πρέπει να κουβαλάω και το dvdr σε ξεχωριστή θήκη, το βάρος και ο όγκος θα αυξανόταν...

Δεδομένων των συμβιβασμών, το να μην ψαχνόμουν σε σχέση με αυτό και με τη μεγαλύτερη μπαταρία, θα ήταν μάλλον ανόητο...αν έδινα 300€ δεν θα με πειραζε...στα 400€ θέλω να έχω την δυνατότερη μπαταρία και dvdr στο δεδομένο βάρος.

 

Οι μικρότεροι φορητοί δίνουν άμεσα μια απάντηση στο θέμα του βάρους, αλλά οθόνες 13-14'' φαίνονται πολυ μικρές. Με υψηλή ανάλυση κι όλας μπορεί να ήταν πιο κουραστικό...

Όμως για ελαφρύ 15άρι, το κόστος πρέπει να αυξηθεί αρκετά

 

Αν έβγαινε το Lenovo από την εξίσωση, η καλύτερη λύση θα ήταν ίσως το HP650....με παρόμοιες δυνατότητες hardware, πιο λεπτό και ελαφρύ (έστω και λίγο) και με λειτουργικό στο πακέτο, καθώς και με αντι-ανακλαστική οθόνη. Για το πληκτρολόγιό του ακομη διάβασα καλά πράγματα, ενώ παίρνει και msata...

 

Σε αυτή τη κατηγορία τιμών κινούμαι, μεταξύ αυτών των ταπεινών πρέπει να χαράξω διακρίσεις τί να κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύθηκε το πρόβλημα βγάζοντας τη μπαταρία, να 'σαι καλά.

 

Απ' ότι διάβασα βέβαια, είναι αρκετά πιθανό να το ξανακάνει.

 

Πού να οφείλεται άραγε;

 

θα σε γελασω!χαιρομαι που το λυσατε! :D Εμενα μου εχει κανει προβλημα με την  μπαταρια μια φορα αλλα οχι το ιδιο.απλα νομιζε οτι δεν ειναι πανω..Αλλα μονο για μια φορα κ τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hibernate (κυρίως) ή και sleep, που "έμειναν στον αέρα".

Τελικά το ξανάκανε και συνεχίζει. Έβγαλε τη μπαταρία τελείως και προς το παρόν λειτουργεί. Δύσκολο να μην το ξανακάνει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το ξανάκανε και συνεχίζει. Έβγαλε τη μπαταρία τελείως και προς το παρόν λειτουργεί. Δύσκολο να μην το ξανακάνει πάντως.

Υπόψη οτι αν έχεις 8, οι διάνοιες της microsoft, έχουν κόψει το normal shut down και το pc αντί να τερματίσει, 

στην ουσία μπαίνει σε μία μορφή hibernation, που οι διάνοιες πάλι έχρισαν ως feature και το ονόμασαν hybrid shutdown.

Έτσι το σκοτώνεις :

 

Fix Windows 8 Restart and Shutdown Problems by Disabling “Hybrid Shutdown” Feature

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το ξανάκανε και συνεχίζει. Έβγαλε τη μπαταρία τελείως και προς το παρόν λειτουργεί. Δύσκολο να μην το ξανακάνει πάντως.

Στο ξαφνικο, και ενω λειτουργει το λαπτοπ, πεταει μαυρη οθονη κ δεν μπορεις να κανεις κατι;

Και παρολα αυτα το λαπτοπ ακουγεται να λειτουργει κανονικα.

Σωστα;

Αν ναι, ειχα το ιδιο ακριβως θεμα με το προηγουμενο L520 που ειχα και το εδωσα σε εναν φιλο (ειχε βεβαια καιρο να μου το ξανακανει και το θεωρησα..τυχαιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ξαφνικο, και ενω λειτουργει το λαπτοπ, πεταει μαυρη οθονη κ δεν μπορεις να κανεις κατι;

Και παρολα αυτα το λαπτοπ ακουγεται να λειτουργει κανονικα.

Σωστα;

Αν ναι, ειχα το ιδιο ακριβως θεμα με το προηγουμενο L520 που ειχα και το εδωσα σε εναν φιλο (ειχε βεβαια καιρο να μου το ξανακανει και το θεωρησα..τυχαιο)

Σε 2 l520 που εστησα παρουσιαζοταν το ιδιο προβλημα..

 

Ηταν μαλιστα πολυ πιο συχνο οταν ειχα κ το thinkpadfan να τρεχει για χαμηλοτερο θορυβο..

Κατι παίζει με τος θερμοκρασίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τελωνείο δεν θα αυξηθεί τό κόστος απόκτησης;

 

Κατά 99.9% δεν θα το ανοίξει κανείς....ειδικά αν η δηλωμένη του αξία είναι κάτω από 100$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99.9% δεν θα το ανοίξει κανείς....ειδικά αν η δηλωμένη του αξία είναι κάτω από 100$.

Επισης ειναι μεταχειρισμενο. Δεν ειναι κατι που αγοραζω σε retail συσκευασια.

Νομιζω χωρις να μαι 100% σιγουρος πως παιζει ρολο..ετσι? Επισης ο seller εχει

κοντα 2700 αξιολογησεις, λογικα θα χει ξαναστειλει απο US που ειναι στην Ευρωπη..

θελω να πιστευω πως αν υπηρχε περιπτωση να αυξηθει το τελικο ποσο μεσω 

τελωνειου που θα με ειχε ενημερωσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι είναι απίθανο για τέτοιο ποσο να περάσει τελωνείο πόσο μάλλον σε μεταχειρισμένο. Μόνο συσκευασμένα κοιτάνε και αυτά απο ενα ποσο και πάνω ..και σίγουρα οχι για 50-60 δολλάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι είναι απίθανο για τέτοιο ποσο να περάσει τελωνείο πόσο μάλλον σε μεταχειρισμένο. Μόνο συσκευασμένα κοιτάνε και αυτά απο ενα ποσο και πάνω ..και σίγουρα οχι για 50-60 δολλάρια.

εν το μεταξυ δεν νομιζω να αναγραφεται καπου πανω στο πακετο το ποσο πληρωσα και το δεματακι που θα περιεχει τον επεξεργαστη δεν νομιζω να ναι τιποτα το ιδιαιτερο..δηλαδη δεν θα γεμιζει και ιδιαιτερα το ματι ως κατι αξιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...