Προς το περιεχόμενο

Lenovo ThinkPad L520


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υαπαρχει εκτενες αρθρο απο τον φιλτατο makfil οσον αφορα τις αγορες απο το εξωτερικο οπου για χωρες εκτος Ε.Ε μεχρι 150 ευρω εισαι κομπλε

 

ΤΑΜΑΜ

PROBLEMO NO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 259
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μολις επαιξα με την default gpu το pes2013 σε αυτα τα settings χωρις lag!

Την ψιλοπαλευει και σε medium ρυθμισεις.

Σε low παντως το λιωνει ενας φιλος μου (με το l520 παντα) και δεν εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, επανω αριστερα τερμα που ναι το ανεμιστηρακι εξακολουθει και κανει εναν θορυβο υπο καποιες γωνιες που ειναι σπαστικος..σαν τρακτερακι...........μου ειχαν πει να το ανοιξω και να σφηξω μια βιδουλα καθως προκειται για χαλαρωμα μιας βιδουλας λογω της εντασης των ηχειων. λοιπον, το ανοιξα, 'τεντωσα' τα καλωδιακια ωστε να μην ειναι λασκα..αλλα εξακολουθει ο ηχος..καμια ιδεα?

Την ψιλοπαλευει και σε medium ρυθμισεις.

Σε low παντως το λιωνει ενας φιλος μου (με το l520 παντα) και δεν εχει προβλημα.

λογικα απο βδομαδα θα χω και τον i5-2430m οποτε θα παιζει και σε λιγο καλυτερα απο medium καταστασεις ^_^

post-264185-0-52921900-1367693073_thumb.jpg

post-264185-0-10103800-1367693075_thumb.jpg

post-264185-0-84468700-1367693076_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα στο νέο μας thread (και χρόνια μας πολλά). Καλά έκανε και μας κλείδωσε το νέο αυστηρό αφεντικό των προσφορών (matrixx), αλλα χάσαμε λίγο την συνέχεια απο πολύτιμες πληροφορίες που είχαν συγκεντρωθεί εκεί.....

 

Συνέχεια των tips: πηρα πριν λίγο το λάπτοπ να το δουλεψω και παρατήρησα οτι η μπαταρία του είχε πέσει αδικαιολόγητα πολύ ενώ ήταν shutdown (απο το τυπικο 45-50% που το διατηρώ ευλαβικα μεσω του PM, έπεσε κατω του 40%). Η αιτία ήταν ο ασύρματος πομποδέκτης του ποντικιού της microsoft (που είχα αναφέρει στο αρχικό νήμα) ο οποιος είχε τοποθετηθεί στην πίσω κιτρινη usb θυρα..... η θύρα αυτή είναι απο προεπιλογή ενεργοποιημένη ακόμα και με κλειστό το λαπτοπ, οπότε μου έφαγε ενεργεια ο πομποδεκτης το διάστημα που ήταν παρατημένο κλειστό. Οπότε προσοχή, όχι συνδεδεμένες συσκευές στην πίσω θυρα γιατί τρώνε ρευμα ακόμα και στο off... (νομίζω βεβαια οτι στο bios υπαρχει επιλογή για κλεισιμο κι αυτης της θυρας με το shutdown)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε ενα WD-40 για λάδωμα.. λίγο δεν χρειάζεται πολύ..

 

Αν βρεθούν ίχνη από το WD ή όποιο άλλο υγρό γενικά, ξεχάστε την εγγύηση.

Επίσης η χρήση WD ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου, για΄τι το WD δεν λαδώνει απλά απομακρύνει (μαζί με το ήδη υπάρχον λάδι) τις όποιες βρωμιές και λειτουργεί σαν καθαριστικό. Οπότε χωρίς τη λιπαντική επίστρωσή του ο ανεμιστήρας, θα χάσει τη μακροζωία του και θα φθαρεί εκθετικά πιο γρήγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν το ανοιξω (boot on) χωρις το πισω καπακι για να ακουσω απο που ακριβως προερχεται ο θορυβος, δεν υπαρχει προβλημα ετσι?



Αν βρεθούν ίχνη από το WD ή όποιο άλλο υγρό γενικά, ξεχάστε την εγγύηση.

Επίσης η χρήση WD ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου, για΄τι το WD δεν λαδώνει απλά απομακρύνει (μαζί με το ήδη υπάρχον λάδι) τις όποιες βρωμιές και λειτουργεί σαν καθαριστικό. Οπότε χωρίς τη λιπαντική επίστρωσή του ο ανεμιστήρας, θα χάσει τη μακροζωία του και θα φθαρεί εκθετικά πιο γρήγορα.

ευτυχως προλαβες καταστασεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεθούν ίχνη από το WD ή όποιο άλλο υγρό γενικά, ξεχάστε την εγγύηση.

Επίσης η χρήση WD ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ δια ροπάλου, για΄τι το WD δεν λαδώνει απλά απομακρύνει (μαζί με το ήδη υπάρχον λάδι) τις όποιες βρωμιές και λειτουργεί σαν καθαριστικό. Οπότε χωρίς τη λιπαντική επίστρωσή του ο ανεμιστήρας, θα χάσει τη μακροζωία του και θα φθαρεί εκθετικά πιο γρήγορα.

Μερικές σταγόνες προτείνετε γενικότερα για να καθαρίσει προβληματικά noisy fans .. Φυσικά δεν θα το βάλεις για συντήρηση σε φυσιολογικό φαν που δεν εχει πρόβλημα..Αν το γκουγλάρετε "noisy fan WD" θα σας βγάλει πολλά αποτελέσματα..

Εσύ Θα το βάλεις στο σημείο τριβής εκεί που βρίσκει ο ανεμιστήρας και κάνει το θόρυβο. Δεν έχει να κάνει με το μηχανισμό

 

Οσο για την εγγύηση δεν νομίζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο..Δεν θα αναλύσουν το λαδάκι που βρούνε να είσαι σίγουρος.Εκτός κι αν εχεις ρίξει γράσο...!

 

Για το μηχανισμό μπορείς να βάλεις λάδι μηχανής άφοβα ( πχ μηχανή ραψίματος) αν και δεν νομίζω να χρειάζεσαι σε καινουργιο ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές σταγόνες προτείνετε γενικότερα για να καθαρίσει προβληματικά noisy fans .. Φυσικά δεν θα το βάλεις για συντήρηση σε φυσιολογικό φαν που δεν εχει πρόβλημα..Αν το γκουγλάρετε "noisy fan WD" θα σας βγάλει πολλά αποτελέσματα..

Εσύ Θα το βάλεις στο σημείο τριβής εκεί που βρίσκει ο ανεμιστήρας και κάνει το θόρυβο. Δεν έχει να κάνει με το μηχανισμό

 

Οσο για την εγγύηση δεν νομίζω οτι ισχύει κάτι τέτοιο..Δεν θα αναλύσουν το λαδάκι που βρούνε να είσαι σίγουρος.Εκτός κι αν εχεις ρίξει γράσο...!

 

Για το μηχανισμό μπορείς να βάλεις λάδι μηχανής άφοβα ( πχ μηχανή ραψίματος) αν και δεν νομίζω να χρειάζεσαι σε καινουργιο ανεμιστήρα.

 

Εφόσον υπάρχει εγγύηση, δε χρειάζονται τέτοιες ταρζανιές.

Άλλο noisy σκισμένο fan που έχει γράψει χιλιόμετρα, άλλο καινούριο fan που απλά μπορεί να αποκλίνει η φτερωτή ή να βρίσκει σε κάποιο σημείο ή καλώδιο.

Ξέρω τί σου λέω, ένας έμπειρος τεχνικός θα καταλάβει ακόμα κι από τη μυρωδιά ό,τι έχει παίξει WD...

Μή παίρνουμε τους άλλους στο λαιμό μας έτσι αβέρτα ρε σύ. Αφού έχει εγγύηση δεν υπάρχει λόγος ρίσκου, κανόνας αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ οτι δεν χρειάζονται ταρζανιές ή ρίσκο.. Αλλα δεν παίρνεις κανένα στο λαιμό σου αν βάλεις δύο σταγόνες στο σημείο τριβής.Δεν υπάρχει περίπτωση να σου χαλάσει τίποτα πάνω στο πλαστικό. Δεν μιλάω να ρίξεις μέσα στο μηχανισμό..ή να ρίξεις ποσότητα και να πάει σε κανένα πυκνωτή.!

Οπως και να χει καλύτερα για όσους δεν είναι πεπειραμένοι με αυτά ή δεν είναι σίγουροι γι αυτό που κάνουν να το στείλουν οπως είναι εντός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα συμφωνήσω με τον plpapadopoulos.... αφού υπάρχει εγγύηση ας το αποχωριστεί 2-3 μέρες και θα πάρει καινούριο fan που λογικά θα πάει χρόνια. Αντίθετα, ένα καθαριστικό τυπου WD40 ή οποιοδήποτε λιπαντικό, είναι προσωρινή λύση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να παω αυριο απτο σερβις της λενοβο (cosmos). Δυστυχως δεν εχω περιθωριο αναμονης τριων ημερων γιατι μεθαυριο το πολυ θα χω αποχωρησει απτην πρωτευουσα...

 

Ελπιζω να χουν τα απαραιτητα σε αποθεμα και να γινει ατακα και επι τοπου η διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω να παω αυριο απτο σερβις της λενοβο (cosmos). Δυστυχως δεν εχω περιθωριο αναμονης τριων ημερων γιατι μεθαυριο το πολυ θα χω αποχωρησει απτην πρωτευουσα...

 

Ελπιζω να χουν τα απαραιτητα σε αποθεμα και να γινει ατακα και επι τοπου η διαδικασια

 

Δεν υπάρχει απόθεμα. Στο λέω από τώρα.

Warranty claim θα γίνει σε order placement με 2 εργάσιμες παράδοση.

Έτσι κάνουν όλοι οι service providers κατ'εντολήν Lenovo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...