Προς το περιεχόμενο

Διάφορα olympus zuiko 4/3 με m4/3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,προχθές επειδή είμαι καινούργιος στην φωτογραφία αγόρασαν εναν φακο zuiko 40-150 αλλα επειδή δεν ήξερα δεν έκανε για την μηχανή μου,σειρα pen,και αναγκάστηκα κ έκανα παραγγελία εναν αδαπτορα,τι διάφορες έχουνε τα 4/3 με micro 4/3,εκτός βέβαια ότι ειναι πιο παλιά σειρα κ διαφορετικό κουμπωμα,σε φωτογραφία βλέπεις διάφορα ποιότητα..σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο άλλον φακο για ζοομ μακρυνα θέματα πουλιά κ ζώα..ποιον προτείνετε,σκέφτομαι τον 70-300..ο 75 300 μ4/3'ξεφευγει στην τιμή.σας ευχαριστω και αν είπα κάτι λάθος σορρυ μόλις άρχισα να ασχολούμαι,και θα είμαι ευγνώμων για τι βοήθεια σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vitrox...http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110925845609&ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160.αν κ είχε μια δημοπρασία στο eBay,εναν ανταπτορα της olympous mm-2,αλλα πίστευα ότι θα ανεβεί πολυ αλλα τελικά έκλεισε χαμηλά..πιστεύω να μην υπάρχουν ασυμβατοτητες..σ ευχαριστω!θελω να πάρω κ εναν φακο για μακρυνα θέματα ποιον πιστεύεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον συγκεκριμένο κατασκευαστή δεν τον είχα ακούσει (άλλωστε, μπορεί να βρεί κανείς χιλιάδες παρόμοιους στην Κίνα) αλλά, με βάση την περιγραφή του, φαίνεται να κάνει για τη δουλειά που τον θέλεις.

 

Να προσέξεις τους όρους επιστροφής για να εξασφαλιστείς σε περίπτωση που δεν δουλεύει το auto focus του φακού και γενικά η λειτουργία του, μέσω του αντάπτορα.

 

Για τηλεφακό που ζητάς, δεν έχω γνώμη γιατί μου αρκεί ο 40-150 που έχω.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την e-pl1 και πήρα την e-pm1 όταν την βρήκα με τους δύο φακούς σε μεγάλη ευκαιρία στο Amazon.

Την προηγούμενη βδομάδα αγόρασα από την ελληνική αγορά ένα πολύ καλό και πολύ φτηνό φακό της Sigma (30 mm f2.8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε ότι για τις pen, δηλαδή τις m4/3, αγοράζουμε φακούς m4/3, δηλαδή, στην περίπτωση των φακών Olympus, τους mZuiko και όχι τους Zuiko. Φυσικά, και οι Zuiko προσαρμόζονται στις pen με τον κατάλληλο αντάπτορα, όπως έχουμε πει στο άλλο νήμα.

 

Ο συγκεκριμένος Sigma είναι m4/3, δηλαδή προσαρμόζεται στις pen χωρίς αντάπτορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...