Προς το περιεχόμενο

Αγορα ssd SanDisk SDSSDP-064G-G25 64gb γνωμες


apple32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

 Σκεφτομαι να αγορασω τον ssd του τιτλου για το 2ο μηχανημα της υπογραφης.Ψαχνοντας γενικοτερα

δεν ειδα αναφορες για ζημιες.Εχω επισης στο 1ο μηχανημα της υπογραφης τον samsung 840 series

120gb και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Επισης επειδη ειναι το chipset p35,δεν εχει sata 3,οποτε με 

sata 2 που φτανει 3gigabit σημαινει πως θα πηγαινει με οριο 3000mbit / 8 = 375mbyte/s και για αυτο 

σκεφτομαι και για κανενα pci sata 3 controller.Δεν θελω να δωσω και πολλα λεφτα για το controller μιας

και στην Ελλαδα στο πενηνταρικο ειναι ολα και με τετοια λεφτα παιρνεις μεχρι και καινουριο mobo 

και εχω δει καποια φθηνα στο ebay.Ειναι αξιοπιστα?Εχει κανεις αυτον τον δισκο?

 

 

δισκος:http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/ssd/SanDisk-SDSSDP-064G-G25-64GB-SSD-2-5-Sata-6Gbs.htm

 

controller:http://www.ebay.com/itm/PCI-E-PCIE-SATA-SATA3-0-6Gb-s-SATA-III-NON-RAID-CONTROLLER-WORK-WINDOWS-7-32-64-/190827565453?pt=UK_Computing_ComputerComponents_InterfaceCards&hash=item2c6e35918d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει η αγορά του συγκεκριμένου SSD και με την καμία η κάρτα SATA3. Το P35 chipset που 'χει η μητρική σου δεν έχει support για PCI Express 2.0 οπότε δεν θα πιάσεις κάτι παραπάνω απο αυτό που θα προσφέρει ο ICH9R controller. Περίπου ~275mb / sec max είναι το SATA2 του ICH9R που στα 4K bench θα κάνει κομμάτια τον pcie controller. Άσε που με το συγκεκριμένο SSD κατά 99.9% το SATA3 είναι άχρηστο. Από X38 και μετά έβαλε Pci Express 2.0 support η Intel.

 

*Με 20€+ πας σε 128GB/120GB δεν αξίζει νομίζω ο 64gb.

 

*PCI Express x1 1.0  - 250 MB/s

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Περίπου ~275mb / sec max είναι το SATA2 του ICH9R που στα 4K bench θα κάνει κομμάτια τον pcie controller.

Ευχαριστω για την διευκρινιση για την ταχυτητα του pci.Δεν το ηξερα.Με το sata 2 του ICH9R δεν ποιανει τα 3gbps / 8 = 375mb? Μονο 275 εννοεις το pci ή και το sata?

 

 

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Like για τη λεπτομερή περιγραφή των technical specs του 50EuroUser!

Και εγώ με τη σειρά μου πιστεύω ότι είναι προτιμότερος ένας 120άρης γιατί τα 64 δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, + το ότι αύριο μεθαύριο ο 128/120άρης θα πουληθεί κάποια χρήματα ενώ ο 64άρης πολύ πιο δύσκολα. Το μηχάνημά σου βέβαια είναι αρκετά παλιό, και ίσως να έπρεπε να βγουν τα 2gb και να μπούν 4 για ram, βλέπω ότι του έχεις Windows 8 τα οποία είναι μεν γρήγορα, αλλά όσο να ναι περιορίζεσαι ακόμα και σκέτο browsing να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Like για τη λεπτομερή περιγραφή των technical specs του 50EuroUser!</p>

<p>Και εγώ με τη σειρά μου πιστεύω ότι είναι προτιμότερος ένας 120άρης γιατί τα 64 δεν φτάνουν ούτε για ζήτω, + το ότι αύριο μεθαύριο ο 128/120άρης θα πουληθεί κάποια χρήματα ενώ ο 64άρης πολύ πιο δύσκολα. Το μηχάνημά σου βέβαια είναι αρκετά παλιό, και ίσως να έπρεπε να βγουν τα 2gb και να μπούν 4 για ram, βλέπω ότι του έχεις Windows 8 τα οποία είναι μεν γρήγορα, αλλά όσο να ναι περιορίζεσαι ακόμα και σκέτο browsing να κάνεις.</p>

 

  64gb θελω γιατι ειναι το 2ο pc που δεν χρησιμοποιεται τοσο πολυ και εχω επισης εναν 500gb WD green για τα αρχεια.Τωρα για την ram σκεφτομαι και γω μια αναβαθμιση αλλα στο task manager των win8 αυτο που ποιανει εκατοσταρια συνεχεια ειναι ο δισκος οποτε λογικα ειναι αυτος που κανει bottleneck και μετα ειναι οι μνημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SATA revision 2.0 - 3 Gbit/s - 300 MB/s

Second generation SATA interfaces run with a native transfer rate of 3.0 Gbit/s, and taking 8b/10b encoding into account, the maximum uncoded transfer rate is 2.4 Gbit/s (300 MB/s).

 

Πάλι για 20€ να μην πάρεις διπλάσιο μέγεθος είναι λάθος κίνηση. Όπως σου 'πα ο extra sata3 controller είναι πεταμένα λεφτά. Δες από amazon καμιά προσφορά, είχε με 65€ βγάλει τον sandisk 128gb.

 

SATA-Express το μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><span>SATA revision 2.0 - 3 Gbit/s - 300 MB/s</span></p>

<p>Second generation SATA interfaces run with a native transfer rate of 3.0 Gbit/s, and taking <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/8b/10b_encoding" title="8b/10b encoding">8b/10b encoding</a> into account, the maximum uncoded transfer rate is 2.4 Gbit/s (300 MB/s).</p>

<p> </p>

<p>Πάλι για 20€ να μην πάρεις διπλάσιο μέγεθος είναι λάθος κίνηση. Όπως σου 'πα ο extra sata3 controller είναι πεταμένα λεφτά. Δες από amazon καμιά προσφορά, είχε με 65€ βγάλει τον sandisk 128gb.</p>

<p> </p>

<p><a href="http://www.sata-io.org/documents/SATA-Express-Briefing-Presentation_Final.pdf">SATA-Express</a> το μέλλον.</p>

 

Ευχαριστω για την αναλυτικη περιγραφη.Αφου δεν προκειται να φτασει την ταχυτητα του ssd δεν το βλεπω να τον αγοραζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...