Προς το περιεχόμενο

Τα Google Glasses διαθέσιμα στο κοινό το 2014 σύμφωνα με τον Eric Schmidt


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

εσεις που τα λετε αχρηστα και το τονιζω ΑΧΡΗΣΤΑ..ΕΙΣΤΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ....πως γινεται να κρινεις κατι χωρις να το δοκιμασεις..ελεος...και με τα tablet τα ιδια ακουγαμε και με τις μεγαλες οθονες και και και.......

το να μιλάνε για τον εαυτό τους δλδ δεν παίζει? ότι είναι άχρηστα για εκείνους...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εσεις που τα λετε αχρηστα και το τονιζω ΑΧΡΗΣΤΑ..ΕΙΣΤΕ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ....πως γινεται να κρινεις κατι χωρις να το δοκιμασεις..ελεος...και με τα tablet τα ιδια ακουγαμε και με τις μεγαλες οθονες και και και.......

 

Η μόνη χρησιμότητα που βρίσκω .... είναι ότι μπορείς να τραβάς βίντεο με τα χέρια ελεύθερα .... κάτι σαν GoPro ... αυτό έπαιξε περισσότερο και στην παρουσίαση που κάνανε με αλεξιπτωτιστές - ποδηλάτες - αναρριχητές - κ.λπ.
Από εκεί και πέρα ... άν έχεις την εντύπωση ότι θα του μιλάς στο κέντρο της Αθήνας ή μέσα σε κανένα αμάξι με ανοιχτό το ράδιο ή παράθυρα κ.λπ .... και αυτό θα σε καταλαβαίνει .... τότε να δούμε ποιος είναι ότι νάνε.
Θέλω πολύ να σε δω να περπατάς στον δρόμο με το Googloγιαλί .... και να παραμιλάς σαν χαζό.
 
P.S .... Αρκετά online είμαι όλη μέρα .... δεν με πειράζει να χάσω και κανένα δευτερόλεπτο χωρίς internet.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Θέλω πολύ να σε δω να περπατάς στον δρόμο με το Googloγιαλί .... και να παραμιλάς σαν χαζό.

 

Πιθανον να μην εχεις ζησει τις αρχες κινητης τηλεφωνιας στην ελλαδα, και λιγο αργοτερα με τα hands free, παντα κατι καινουργιο θα φαινεται χαζο, μεχρι να αρχισουν να το χρησιμοποιούν ολοι.

 

Πιστευω στην χώρα μας οπως και στις περισσοτερες χωρες στο κοσμο ειναι αχρηστο στο αμεσο μελλον διοτι το augmented reality στηριζεται σε ψηφιακη οργανωμενη πληροφορια για να το εφαρμοσεις. Στην ελλαδα συγκεριμενα θα το χρησιμοποιήσουμε οταν γινει αυτο και επειδη θα μας το πουλησουν ομορφα και ωραια και γινει μοδα.

 

Εγω προσωπικα δυσκολεύομαι να συλλαβω μια Augmediated καθημερινοτητα, κοινωνια, κρατικες υπηρεσιες στην ελλαδα. Γιατι το γρηγορο internet ήρθε προσφατα, το mobile internet επισης (σχετικα ολα αυτα παντα), συνεπως για παραδειγμα υπηρεσιες google maps δεν ειναι τοσο περιεκτικες σε συγκριση με το τοκυο ή το Μανχαταν, smartphone εχω τα τελευταια 2 χρονια, και κατοικω στην επαρχια. Αντιπροσωπευω τον μεσο ελληνα χρηστη που δεν εχει τις εμπειριες και το context πληροφοριας του ιαπωνα στο Τοκυο. Για καποιο 10χρονο παιδι αυτο ίσως να νιωθει σιγα σιγα και αναγκη να υπαρχει κατι τετοιο.

 

Λέγοντας για Τοκυο, νομιζω εκει θα το βλεπουμε να δουλευει και θα μας αρεσει κιολας.

 

Ειναι λιγο νωρις για μας, επισης αυτο δειχνει οτι καποια πραγματα πλεον αδυνατουμε να τα αξιοποιησουμε γιατι απλα δεν ειμαστε ετοιμοι γιαυτο. Χωρις να σημαινει οτι επειδη δεν θα χρησιμοποιουμε τετοια gadgets και υπηρεσίες θα ειμαστε χειροτεροι ανθρωποι.

 

 

Επεξ/σία από Chemical
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Google said:

Όσο για τις επιπτώσεις της νέας φορητής τεχνολογίας στην ιδιωτικότητα του πολίτη σύμφωνα με τον διευθύνοντα σύμβουλo της καλιφορνέζικης εταιρίας η κοινωνία πρέπει να αναπτύξει καινούρια ήθη και έθιμα, όπως ακριβώς συνέβη κατά τη διαδικασία υιοθέτησης των smartphones.

 

Μετά από τόσα big brother γίνεται να μην έχει αναπτύξει νέα ήθη και έθιμα η κοινωνία? U MAD GOOGLE? Πάταγο θα κάνει, προχώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανον να μην εχεις ζησει τις αρχες κινητης τηλεφωνιας στην ελλαδα, και λιγο αργοτερα με τα hands free .....

 

 

Τα έχω ζήσει φίλε μου, '75 μοντέλο είμαι ..... αλλά τότε ήταν κάτι πρωτοποριακό και καινοτόμο ..... τα googlογυαλιά είναι απλά μια εναλλακτική πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς εννοούσα!

δέν θα αργήσει ο καιρός που θα  μπορούν άνετα να αντικαταστίσουν την 2η ή 3η οθόνη που έχεις στην δουλειά η να σου δώσουν μια 2η οθόνη στο λάπτοπ για να δουλεύεις πιο άνετα.. Βέβαια δέν είναι η χρήση για την οποία δημιουργήθηκαν, αλλα έτσι ίσως και νά ναι πιο χρήσιμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators

Δεν βλεπω κατι περιεργο. Ο τιτλος προσπαθει να κερδισει clicks αφηνοντας να εννοηθει πως απαγορευτηκε μονο το Google Glass. Αλλα ο κανονας ηταν αυτος


Cameras, recording devices, and other electronic devices, such as smart phones, will not be permitted at the meeting. Photography is prohibited at the meeting

Φανταζομαι πως δεν υπαρχουν πολλα shareholder's meetings οπου επιτρεπεται απο οποιοδηποτε συμμετεχοντα η αυθαιρετη εγραφη βιντεο. Κατ επεκταση η χρηση οποιασδηποτε συσκευης με τετοια δυνατοτητα (ποσο μαλλον του Glass που ειναι η χαρα του video recording) απαγορευεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...