Προς το περιεχόμενο

Toshiba 32TL933G: Εντυπώσεις - εμπειρίες - πληροφορίες κλπ


Questioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αγόρασα χθες μια 32TL933G από τον ΚΩΤΣΟ, αλλά ο media player της δεν παίζει ελληνικούς υπότιτλους (είναι σε αρχείο .srt). Παίζει την ταινία που είναι σε avi αλλά μου βγάζει κινέζικα για υπότιτλους. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορεί να τους διαβάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν δοκιμών συνέχεια. Ο ενσωματωμένος media player τα σπάει.

 

1ον. Για να δείτε ελληνικούς υπότιτλους, ανοίξτε το srt με το notepad και επιλέξτε "αποθήκευση ως". Στο κάτω μέρος του παραθύρου που θα ανοίξει για να επιλέξετε την διαδρομή που θα αποθηκεύσετε το srt αρχειο υπότιτλων, επιλέξτε αντι για "ANSI"-> "UTF-8". Πλέον είναι ελληνικοί οι υπότιτλοι!

 

2ον. Εδωσα στον bro σμρ ένα στικάκι με 3-4 ταινίες 3D με ελληνικούς υπότιτλους και μια φωτογραφία 3D που τράβηξα με το κινητό και έχει κατάληξη .mpo. Tου την παίζει άριστα την ταινια και του εμφανίζει σωστά τους υπότιτλους! από ποιότητα απ ότι μου είπε ο bro έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος. Έβαλε και την φωτογραφία και του την εμφάνισε και αυτήν. Λίγο θωλή επειδή η κάμερα του κινητού δεν είναι καλή αλλά την έδειξε  τρισδιαστατη. Το μόνο που είχε να κάνει κ στις 2 περιπτώσεις ήταν να πατήσει το κουμπί στο χειρηστήριο του 3D. Tα γυαλάκια που χρησιμοποίησε ήταν τα απλά με τις μη επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Αυριο θα παραγγείλει άλλα 2 ζευγάρια γυαλιά. :P

 

Για να έχετε σωστούς υπότιτλους σε 3d ταινίες mkv, ακολουθείστε τα εξής βήματα.

1ον. Οι υπότιτλοι να είναι σε utf-8.

2oν. ενώστε τους υπότιτλους με την ταινία χρησιμοποιόντας το mkvtoolnix που θα βρείτε από εδώ. Όλη η διαδικασία ενσωμάτωσης των υπότιτλων είναι 5 λεπτά υπόθεση. απλά ρίχνετε την ταινία και τους υπότιτλους πάνω στο πρόγραμμα και επιλέγετε που να τα αποθηκεύσει.

 

Επίσης μεγάλο ατού είναι ότι αναγνωρίζει ΝTFS διαμορφωμένα στικάκια. Ήδη έχω βάλει το avatar και το hobbit να τα ξανακατεβάσω για να τα ξαναδούμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω κι εγώ 3D!!!  :devil:

 

Σήμερα έβαλα να δω μια full HD ταινία. Σε κάποια σημεία με παραξένεψε η υπερβολικά smooth κίνηση. Δεν είχα συνηθίσει σε τέτοιες εικόνες. Το μεγάλο άγχος μου ήταν τα ηχεία. Πέρασαν το τεστ με 9/10! Μη βάλω άριστα και πάρει αέρα...  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω κι εγώ 3D!!!  :devil:

 

Σήμερα έβαλα να δω μια full HD ταινία. Σε κάποια σημεία με παραξένεψε η υπερβολικά smooth κίνηση. Δεν είχα συνηθίσει σε τέτοιες εικόνες. Το μεγάλο άγχος μου ήταν τα ηχεία. Πέρασαν το τεστ με 9/10! Μη βάλω άριστα και πάρει αέρα...  :-D

 

Αυτό το υπερβολικό smooth το παρατήρησα και εγώ. Που οφείλεται; Γιατί προς στιγμήν νόμιζα ότι είναι ένα ακόμα πρόβλημα της τηλεόρασης. Επειδή είναι 100HZ γιαυτό το υπερβολικό smooth?

 

Δυστυχώς όχι αλλά φαντάζομαι στο avforums.com πρέπει να υπάρχουν διάφορα είτε για την κίνηση είτε για banding/bleeding κτλ

 

Πρόχειρα για banding είδα να προτείνουν αυτή την photo (full screen φαντάζομαι)

 

http://i.imgur.com/uD2xe.jpg

Και την βάζω σε ένα usb stick και την εμφανίζω στην τηλεόραση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μην τα λετε,ολα τα καλα μαζεμενα!!κ παρει αερα η 32αρα μας :-) χε γαματο σχολιο ο questioner..

 

παιδες κι εγω δοκιμασα κατι 720 p σημερα,διαφορετικων φορματ,ολα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kallair όταν λες "σωστούς υπότιτλους σε 3d ταινίες mkv" εννοείς ότι στους εμφανίζει "τρισδιάστατους"; srt χρησιμοποιείς ή sub/idx; Γιατί αν μιλάμε για 3D υπότιτλους (με βάθος δηλαδή κι όχι απλούς - σαν 2D - καρφωμένους στο κέντρο, έχουν τεράστια διαφορά) τότε εκπλήσσομαι απίστευτα γιατί από τα πολλά που έχω διαβάσει στα διάφορα forum όπως avclub, έχει βγει το συμπέρασμα ότι κανένας ενσωματωμένος player καμιάς TV δεν μπορεί να εμφανίσει υπότιτλους ως 3D. Όσοι το έχουν πετύχει, απλά χρησιμοποίησαν εξωτερικό media player ή παίζοντας την ταινία απ' το pc.

 

Ok μια χαρά παρακολουθείς 3D ταινία και με τους απλούς υπότιτλους, αλλά έχει διαφορά... Γι' αυτό σε ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το υπερβολικό smooth το παρατήρησα και εγώ. Που οφείλεται; Γιατί προς στιγμήν νόμιζα ότι είναι ένα ακόμα πρόβλημα της τηλεόρασης. Επειδή είναι 100HZ γιαυτό το υπερβολικό smooth?

 

Και την βάζω σε ένα usb stick και την εμφανίζω στην τηλεόραση?

 

Υποθέτω πως έχει να κάνει με τα Hz... Ας μας πει κάποιος γνώστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ υπότιτλους που μπορείς να τους διαβάσεις ενώ βλέπεις την 3d ταινία. Το τελευταίο πράγμα προσωπικά που με ενδιαφέρει είναι αν είναι τρισδιαστατοι οι υπότιτλοι ή όχι. αρκεί να διαβάζονται. Το ανέφερα γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι η τηλεόραση δεν παίζει υπότιτλους σε 3d ταινία αν αυτοί δεν είναι ενσωματωμένοι στο mkv container.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just in case που θέλει κάποιος να ψαχτεί με γυαλιά, μια εναλλακτική μπορεί να είναι και αυτά κοντά στα 26€. Είναι στο ενδιάμεσο αλλά είναι επαναφορτιζόμενα και λέει ότι κάνουν για τις toshiba.

 

Δεν τα στέλνει Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνω στο ebay αλλά μόνο βλακείες βλέπω να έχει.. Τελικά η λύση των μη επαναφορτιζόμενων από εδώ ελλάδα, βλέπω να είναι η καλύτερη.

 

edit.  βρήκα αυτά. http://www.ebay.com/itm/Universal-Infrared-Active-Shutter-3D-Glasses-for-3D-TVs-Panasonic-Toshiba-Sony-/271005211584?pt=US_3D_TV_Glasses_Accessories&hash=item3f192b5bc0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: http://www.gadget-shop.gr/mpataria-lithiou-cr232-3v">1,70€ η δεκάδα κάνουν .. δεν βλέπω τον λόγο να ψάχνομαι με κινεζιές που έχουν ενσωματωμένη μπαταρία λιθιου που δεν ξέρω πόσο θα αντέξει η ενσωματωμένη μπαταρία του. Θα χαλάσει και μετά θα βγουν άχρηστα. με μπαταρία 2032 δαγκωτό λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους...Craven ακολουθησα τις οδηγιες σου,...την εκλεισα, την ξανανοιξα και τιποτε παλι..Χαθηκαν οι ρυθμισεις καναλιων παλι.....Ευχαριστω πολυ παντως......Για τις καθετες γραμμες που αναφερεστε η δικη μου δεν εχει τετοιο θεμα...Του mistac75 του τυχε ετσι,ευτυχως θα την αλλαξουν οπως ειδα οτι ειπε..Πολυ καλα...Παντως να ξερετε οτι οσοι την πηρατε θα μεινετε πολυ ευχαριστημενοι..

 

Όταν την πρωτοπήρες, έκανες την αναβάθμιση που είχε μέσω internet? Δεν ξέρω αν αυτή διόρθωνε κάποιο σχετικό bug πάντως εμένα τις έχει κανονικά τις ρυθμίσεις που έκανα εδώ και 2 μέρες....

 

Τώρα θέμα μας... πήρα χθες ένα ζευγάρι 3d γυαλιά (τα φτηνά των 21 ευρώ) καθώς και το wifi στικάκι που το ήθελα μόνο και μόνο για το widi.

 

1) Όσον αφορά τα γυαλιά. Πανεύκολα όλα απλά πατάς το power κουμπάκι, διαλέγεις 3d στην tv με το κουμπί του τηλεκοντρόλ (με 3d πηγή εννοείται) και παίζει αμέσως. Τα αρνητικά...:

  • Πολύ ελαφριά γυαλιά σχεδόν το ίδιο ελαφριά (μην πω περισσότερο) και απο τα passive που έχω για την lg ΑΛΛΑ ....ψεύτικα! δηλαδή φοβάσαι συνεχώς ότι θα σπάσουν δεξιά αριστερά.
  • Τελικά επιβεβαίωσα πως το active 3d απλά ΔΕΝ πλησιάζει καν το passive. Δεν μιλάω για την 3d αίσθηση που είναι λογικό να είναι μειωμένη σε σχέση με την 55αρα μου lg αλλά μιλάω είτε για το crosstalk είτε για την φωτεινότητα είτε ακόμα χειρότερα για το ότι προσωπικά βλέπω σχεδόν κανονικά το "ανοιγόκλεισμα" των κλείστρων πράγμα που με ενοχλεί σε σχέση με το passive πολύ. Δεν φταίει η tv βέβαια σε αυτά αλλά η υλοποίηση αυτή καθαυτή του passive απλά τα αναφέρω :) Δεν με ενοχλεί όμως καθώς το ζευγάρι το πήρα για κάνα παιχνιδάκι (αφού η tv είναι στο γραφείο) ή κάνα ντοκιμαντέρ κτλ..

2) Όσον αφορά το στικάκι... το είδε αμέσως και ξεκίνησε η εφαρμογή για το widi αλλά στην αρχή το laptop ενώ υποστηρίζει widi δεν έβλεπε με τίποτα την τηλεόραση. Τελικά έφταιγαν οι drivers του widi απο την intel στο laptop καθώς ήθελε τους τελευταίους για να παίξει σωστά (το λέω σαν hint). Το widi έπαιξε μια χαρά και απ τα 2,5 μέτρα που καθόμουν στο κρεβάτι ήταν αρκετά εύχρηστο το να έχεις ασύρματα την οθόνη σου στην tv.. δεν δοκίμασα ταινίες κτλ να δω το bandwidth σε p2p σύνδεση μέσω widi βέβαια..

Δυστυχώς το sony android κινητό αν και έχει κάτι αντίστοιχο με το widi (κατοπτρισμός οθόνης) δεν φάνηκε να βρίσκει την tv οπότε ίσως αυτή η υλοποίηση δεν είναι συμβατή με το widi ή παίζει κάποια ασυμβατότητα... κρίμα θα ήταν ακόμα πιο εύχρηστο αυτό.

Το μοναδικό αρνητικό εδώ... το popup όταν ανοίγεις την tv ότι έχει συνδεθεί συσκευή για ασύρματο δίκτυο και αν θες να την ρυθμίσεις αντί της ενσύρματης σύνδεσης... Σπαστικό αρκετά γιατί εγώ που θέλω εσνύρματη σύνδεση και το wifi ΜΟΝΟ για το widi θα ήθελα να μην ξαναβγαίνει αυτό το popup παρά μόνο την πρώτη φορά.. αλλά εντάξει μην είμαστε αχάριστοι :)

 

Με έχει βολέψει ΤΡΟΜΕΡΑ όπως είπα το ότι μπορώ να στέλνω videos απ το youtube στο κινητό να παίζουν στην tv.. πραγματικά απίστευτα εύχρηστο... Επίσης κάτι που είχα ξεχάσει είναι πως στις αρχικές ρυθμίσεις δεν είναι ενεργοποιημένο το αυτόματο stretching των 4:3 καναλιών σε 16:9 το οποίο είναι λίγο κρυμμένο στις ρυθμίσεις :). To viewster έχει την πλάκα του αφού με διαφημίσεις μπορείς να δεις ταινίες δωρεάν (αν και όλες είδα ότι είναι b... τι b ..c καλύτερα, movies). Τα υπόλοιπα σαν smart apps ούτε που τα έχω δει καν :). Σαν media player δεν θα με βόλευε με τίποτα καθώς τα αρχεία μου είναι σε NAS και με dlna δεν περνάνε ούτε υπότιτλοι ούτε τίποτα.... επίσης no dts no fun... 

 

Τέλος όπως είχα γράψει το remote app για android ενώ δουλεύει καλά θεωρώ απαράδεκτο να μην έχει κάποιο virtual keyboard!!! τότε τι στο καλό διαφορά έχει με το απλό remote και τι να το κάνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι craven δεν εκανα αναβαθμιση λογισμικου μεσω ιντερνετ,αποψε το βραδυ θα κανω....Υπ οψιν οτι πηρα τηλ στην TOSHIBA και τους ρωτησα ενα σωρο,δεν ξεραν και τελικα με εστειλαν με e mail  το manual μιας και αυτο που ειχε η συσκευασια   ηταν περιληπτικοτατο,δεν ειχε ουτε τα βασικα που λει ο λογος..Αποψε θα ασχοληθω αν και δεν βλεπω να βγαζω ακρη με τα καναλια τουλαχιστον..με το λογισμικο θα τα καταφερω..αν δεν βοηθησει και αυτο τα παρατω ως εχουν,δεν θα τρελαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...