Προς το περιεχόμενο

Toshiba 32TL933G: Εντυπώσεις - εμπειρίες - πληροφορίες κλπ


Questioner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p>Έχοντας την τηλεόραση μερικές ώρες δε μπορώ να την κάνω να παίξει υπότιτλους μέσω DLNA (ethernet). Οι υπότιτλοι είναι UTF-8 και έχω δοκιμάσει αρκετά αρχεία avi, mkv κτλ.</p>

<p> </p>

<p> </p>

<p>Any help?</p>

 

Τους εμφανίζει έστω και κινέζικα ή δεν τους εμφανίζει καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαθόλου, λες και δεν υπάρχουν. Επίσης χρησιμοποίησα το mkvmerge GUI v6.20 για να ενσωματώσω τους υπότιτλους και δε βλέπει καθόλου τα αρχεία που βγάζει (τα mkv με τους ενσωματωμένους) μέσω δικτύου. Βλέπει μόνο τα αρχικά (προ ενσωμάτωσης).

 

Κουλά πράματα δλδ

 

Εσύ έχεις παρόμοιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι srt? Εγώ δεν έχω πρόβλημα είτε με ενσωματωμένους είτε με εξωτερικούς. Εννοείς μέσω εξωτερικού media player και όχι μέσω του player της tv? Γιατί ακόμα και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μήπως κάτι γίνεται με τον player που χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι srt? Εγώ δεν έχω πρόβλημα είτε με ενσωματωμένους είτε με εξωτερικούς. Εννοείς μέσω εξωτερικού media player και όχι μέσω του player της tv? Γιατί ακόμα και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα. Μήπως κάτι γίνεται με τον player που χρησιμοποιείς;

 

Μέσω του player της tv εννοείται. Αν είχα εξωτερικό media player δε θα είχα πρόβλημα. Δοκίμασε σε παρακαλώ να δεις μια ταινία μέσω DLNA/δικτύου από το player της tv και πες μου αν σου παίζουν οι υπότιτλοι. SRT εξωτερικό ή ενσωματωμένο σε mkv. Δε νομίζω ότι θα παίξει.

 

Εμένα όχι απλά δε παίζει τα mkv με ενσωματωμένους, δε βλέπει καν το αρχείο όταν το μετατρέπω με το mkvmerge.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα γυαλιά: Samsung SSG-4100GB, λογικά θα κάνουν για την Toshiba...

 

Τα έχω στην Panasonic του σαλονιού. Θα δοκιμάσω και θα σου πω μέχρι αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Alex_gr τα δοκίμασα μόλις πριν λίγο αλλά τζίφος (SSG-4100GB), δεν κάνουν pair με την Toshiba, επίσης τα γυαλιά της toshiba με την μπαταρία είναι ΓΤΠ για να το θέσω ευγενικά, μου έσπασαν και τα δύο χεράκια στα καλά καθούμενα ενώ τα είχα στο κεφάλι μου και χωρίς να τους κάνω το παραμικρό, ούτε τα πίεσα ούτε τίποτα, είναι φτηνιάρικο πλαστικό και προφανώς είχε σκληρύνει με τον χρόνο και έσπασαν ακριβώς στο ίδιο σημείο λίγο πιο μπροστά από τα αυτιά και τα δύο (!)  :fear:  :shock:  :mad: . Άραγε θα τα αλλάξει το κατάστημα ή η Toshiba ή θα ακούσω καμιά δικαιολογία για απρόσεχτη χρήση και θα καταφέρουν απλά να με νευριάσουν;. Πφφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Σχετικά με την αγαπημένη μας tv τώρα, υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε κάποιο φθηνό wifi dongle ή είναι απαραίτητο το δικό της, να ξέρω πόσο να υπολογίζω θα κοστίσει.

Αν και ακόμα δεν την έχω στήσει όπως ακριβώς θα ήθελα δεν με έχει "κρεμάσει" ποτέ. Προς το παρών είναι συνδεδεμένη μόνο με το pc και το ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω του player της tv εννοείται. Αν είχα εξωτερικό media player δε θα είχα πρόβλημα. Δοκίμασε σε παρακαλώ να δεις μια ταινία μέσω DLNA/δικτύου από το player της tv και πες μου αν σου παίζουν οι υπότιτλοι. SRT εξωτερικό ή ενσωματωμένο σε mkv. Δε νομίζω ότι θα παίξει.

 

Εμένα όχι απλά δε παίζει τα mkv με ενσωματωμένους, δε βλέπει καν το αρχείο όταν το μετατρέπω με το mkvmerge.

 

 

 

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορώ να δω το PC μου χωρίς κάποιον εξωτερικό player. Π.χ. βάζω το PS3 Media Server μέσω του PS3 για να δω το PC. Χωρίς αυτό δεν μπορεί να το δει αν και βλέπει το όνομα του H/Y μου δεν βλέπει μέσα στον σκληρό. Αν μπορείς να μου πεις πως γίνεται θα το κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορώ να δω το PC μου χωρίς κάποιον εξωτερικό player. Π.χ. βάζω το PS3 Media Server μέσω του PS3 για να δω το PC. Χωρίς αυτό δεν μπορεί να το δει αν και βλέπει το όνομα του H/Y μου δεν βλέπει μέσα στον σκληρό. Αν μπορείς να μου πεις πως γίνεται θα το κάνω

 

Έπειτα απο αρκετό ψάξιμο βρήκα λύση. Λέγεται PS3 Media Server (μάλλον όχι έτσι όπως το χρησιμοποιείς εσύ, μέσω PS3 δλδ). Είναι software το οποίο κάνει transcoding on the fly και απεικονίζει τους υπότιτλους κανονικά. Κανένα άλλο DLNA server δε το κάνει αυτό από όσους δοκίμασα. 

 

Με λίγα λόγια κάνετε install αυτό, ρυθμίζετε τα share folders του pc, συνδέετε σε δίκτυο την TV και το PC kai μέσα από το μενού της τηλεόρασης βρίσκετε τον DLNA server και vouala! έχετε πιάτο όλες σας τις ταινίες ΜΕ υπότιτλους (που ρυθμίζονται πλήρως btw μέγεθος χρώμα περιθώρια). Τέρμα τα USB, παίζετε μέσω δικτύου only.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τα καλά γυαλιά, τα FPT-AG02G και είμαι ευχαριστημένος από το 3D της μόνο από τον player της TV.

από players στο pc όχι.

 

αλλά έχω να θίξω ένα άλλο θέμα.

παρατηρήσατε και εσείς την υστέρηση που βλέπω στη χρήση pc?

δηλαδή η απεικόνιση να έχει κάποια καθυστέρηση, το mouse ειδικά να κινείται μετά από αρκετά χιλιοστά που να το κάνει αξιοπρόσεχτο και ενοχλητικό?

 

έχω κάνει format και έχω δοκιμάσει win7 και 8, διαφορετικά mouse στο pc που έχω την Toshiba και σε άλλα με άλλες οθόνες.

αλλού ανταποκρίνονται άμεσα, και στην Toshiba όχι.

Επίσης δοκίμασα και άλλο hdmi καλώδιο και σε όλες τις θέσεις χωρίς να αλλάξει κάτι.

Είναι εμφανέστατη η υστέρηση και μάλλον ευθύνονται τα 8ms Χρόνος απόκρισης (G to G) αν και δεν είναι υπερβολικά όπως οι παλιές lcd.
 

Το έχει προσέξει κανείς άλλος ή είναι μόνο σε μένα?

 

Update...

πέρασα μία από όλα τα φίλτρα/"λειτουργία εικόνας" 

και έχει την υστέρηση σε όλα PC/δυναμικό/autoview/τυπική κλπ, εκτός από το "Παιχνίδι" όπου είναι σωστά χωρίς πρόβλημα.

καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο στο game απενεργοποιεί την επεξεργασία εικόνας η τηλεόραση με αποτέλεσμα να μειώνεται το input lag (και πάλι για μένα σε μη ανεκτό επίπεδο), σε όλα τα άλλα modes το input lag είναι υπερβολικά μεγάλο για pc - κονσόλα. Τι διαφορά έχει το 3D από το pc σου σε σχέση με τον ενσωματωμένο player και λες πως είναι καλύτερο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και αν προσπάθησα δεν μπορεσα να παίξω ταινία. τους υπότιτλους τους βγάζει κινέζικους (τους έκανα utf-8 k unicode) και κάτι ακόμα , κάποια κανάλια μου τα βγάζει σε 4:3 φορματ και πρέπει συνέχεια να το αλλάζω πως μπορώ να το έχω μόνιμα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και αν προσπάθησα δεν μπορεσα να παίξω ταινία. τους υπότιτλους τους βγάζει κινέζικους (τους έκανα utf-8 k unicode) και κάτι ακόμα , κάποια κανάλια μου τα βγάζει σε 4:3 φορματ και πρέπει συνέχεια να το αλλάζω πως μπορώ να το έχω μόνιμα .

 

Τα κανάλια στα βγάζει 4:3 γιατί δεν εκπέμπουν σε 16:9. Οπότε ακόμα και αν βρεις τρόπο να στα δείχνει η τηλεόραση μόνιμα σε 16:9 (δεν ξέρω και εγώ πως γίνεται), δεν θα έχεις την σωστή αναλογία και οι χαρακτήρες θα φαίνονται κοντόχοντροι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και αν προσπάθησα δεν μπορεσα να παίξω ταινία. τους υπότιτλους τους βγάζει κινέζικους (τους έκανα utf-8 k unicode) και κάτι ακόμα , κάποια κανάλια μου τα βγάζει σε 4:3 φορματ και πρέπει συνέχεια να το αλλάζω πως μπορώ να το έχω μόνιμα .

Για τα κανάλια κάτι έκανα και μου τα βγάζει όλα 16:9... Για δοκίμασε

ΜΕΝΟΥ -> ΡΥΘΜΙΣΗ -> ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ -> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΟΘΟΝΗΣ -> και εκεί 

ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ -> ΑΝΟΙΧΤΟΣ και ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ 4:3 -> ΑΝΟΙΧΤΟΣ

Πάντως τα 4:3 μια χαρά τα δείχνει.

 

Όσο για το 3D κατέβασα μια ταινία mkv αλλά έλεγε "μή υποστηριζόμενο αρχείο". Την πέρασα από mkvtoolnix, την έκανε από 12gb σε 4gb, την έπαιξε, αλλά μόνο 3D δεν ήταν... Με τα γυαλιά του mediamarkt έδειχνε απλή ταινία. Θα κάνω και άλλα πειράματα. Όλες τις άλλες mkv avi κλπ, τις έπαιξε μια χαρά, υποτίτλους κλπ.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου έβγαλε πρόβλημα η τηλεόραση, το έχει κάνει 2 φορές έως τώρα, στα καλά καθούμενα χάνει τον συγχρονισμό εικόνας ήχου σε όλα ανεξαρτήτως τα κανάλια... και μιλάμε για μη αποδεκτές αποκλείσεις της τάξης 2-3sec... :((( με το restart επανέρχεται αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω κάθε φορά που θα κολλάει αυτή τη διαδικασία; πιο είναι το τηλέφωνο του service; λογικα πάει για αντικατάσταση, έχω τραβήξει και σχετικά βιντεάκια ως αποδεικτικά σε περίπτωση κακόπιστου τεχνικού...  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...