Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση της καρτας ATI Radeon HD 2600 PRO


pavlos88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Εχω παρατηρήσει σε ενα σχεδιαστικο προγραμμα που εχω εγκαταστησει  προσφατα, κουνωντας το 3d σχεδιο να αργει πολυ η επανασχεδιαση του και το ποντικι να "μπλοκαρει¨οση ωρα χρειαζεται η επανασχεδιαση του σχεδιου.

Ψαχνοντας για την πιο οικονομικη λυση και βλεποντας οτι παρα το οτι υπαρχει αυτο το μπλοκαρισμα, μπορω να εχω και αλλα απλα προογραμματα ανοικτα οπου δεν υπαρχει καθυστεριση στην λειτουργία τους, σκεφτηκα οτι μια αναβαθμιση της καρτας  ισως εδινε μια ανασα στον υπολογιστη.

Ο υπολογιστης εχει τα εξηςε χαρακτηριστικα:

PROCESSOR:  Intel® Core2 DUO CPU   E6750  @ 2.66Ghz

L2 cache         : 4.096 KB

Memory           : 3.328 MB (Εχοντας το 3D προγραμμα ανοιχτο σε rendering με χρηση του KERNEL στο τερμα, ειναι στο  "51% used")

Motherboard    :     ASUSTek  Computer INC. P5Q-EM

Video card       :  ATI Radeon  HD  2600 PRO

Monitor            :  1920x1080  32 bit color depth.   ( ειναι το μεγιστο που εχει δυνατοτητα η καρτα)

 

Windows XP  SP3

 

Αν γνωριζει καποιος καποια καλη καρτα (εχοντας παντα υποψιν τον παραγοντα οικονομια)  να μου προτείνει θα το εκτιμουσα.

                      Ευχαριστω. Γιαννης.                     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και ευχαριστω για την  βοηθεια.

Το ποιο σημαντικο για μενα προς το παρον ειναι αν πραγματι μια καλυτερη καρτα θα βοηθησει, η αν θα πανε για πεταμα τα χρηματα και εναι προβλημα μητρικης η CPU το προβλημα που εχω και ζοριζεται ο υπολογιστης.

 

Για καρτα σκεφτομαι 100 - 150 ευρω περιπου, με το σκεπτικο οτι (αν οντως το προβλημα ειναι απο την καρτα) η 2600 ειναι παλια και βασικα οποιαδηποτε καινουργια και να βαλω, σιγουρα θα ειναι απο καλυτερη εως πολυ καλυτερη απο αυτην.

 

Με την πρωτη ευκαιρια θα αναφερω και το τροφοδοτικο που εχω στον υπολογιστη. (καποιος απο τους απλους ειναι παντως, τιποτα φοβερο).

 

Ευχαριστω και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με μια gt630 θα εισαι υπερκαλυμμενος :)

 

τωρα αν εισαι διατεθιμενος να δωσεις περισσοτερα σκεφτομενος να παιξεις και κανα game πας οριακα στη 7750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστω Lostresam.  70 και 100 Ευρω αντίστοιχα περιπου δηλαδη.

Μονο για 3D την θελω και εδω παλι προτιμω να περιμενω λιγη ωρα παραπανω τον υπολογιστη παρα να δωσω πολλα χρηματα.

Απλα να μην φτανω στο σημειο οπως τωρα, να "μπλοκαρει" ο υπολογιστης μεχρι να ξανασχεδιασει στην οθονη το σχεδιο.

 

Υπαρχει κανενα προγραμμα να δω που ζοριζεται περισσοτερο ο υπολογιστης; Στην καρτα στο CPU η στην μνημη;

 

CPU και μνημη τα βλεπω απο το system information του tuneup utilities αλλα την καρτα δεν την βλεπω πουθενα ποσο ζοριζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλες γνωμες;

 

Σημερα πειραζοντας τις ρυθμισης του 3D προγραμματος, η τρισδιαστατη απικονηση του μοντελου αρχισε να παρουσιαζει κατι τετραγωνακια σε ολη την επιφανεια.

Πρωτη φορα μου εμφανιζεται κατι τετοιο και ελεγχοντας την καρτα, το συστημα λεει οτι η καρτα δουλευει καλα.

post-207249-0-91174600-1366971464_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Millennium!

Πραγματι προσπαθωντας να δω τι συμβαινει εχω "ξανατρεξει" κανα δυο φορες το "Driver genius Proffessional" ( αν και δεν εξκατεστησε τιποτα καινουργιο) και χτες εβαλα ξανα το cd της εγκαταστασης του driver (το cd που ειχα απο οταν αγορασα το κομπιουτερ).

Θυμαμαι οτι με την εγκατασταση του driver υπηρχε ενα προγραμμα ( Catalyst control center) μεσω του οποιου μπορουσα να ελέγξω τις παραμετρους της καρτας.

Για καποιο λογο δεν υπηρχε πλεον στον υπολογιστη αυτο το προγγραμμα, οποτε και ξαναεβαλα το αρχικο cd.

Τωρα ναι μεν βλεπω οτι υπαρχει το Catalyst control center αλλα οταν κανω κλικ στο κουμπι για να το ανοιξω δεν συμβαινει τιποτα.

 

Απο το πρωι "ψαχνομαι" πως γινεται η απεγκατασταση των drivers ωστε να κανω ξανα καθαρη εγκατασταση μηπωε και το προβλημα ειναι εκει αλλα δεν γνωριζω την διαδικασια, ορισμενοι στο Ιντερνετ λενε οτι ειναι "επικίνδυνη" και τωρα εχω Κολλήσει χωρις να ξερω τι να κανω!

 

Ισως η αγορα μιας καινουργιας φτηνης καρτας οπως λεει και ο Lostresam να ειναι η πιο καλη λυση. Να το παω στο Πλαισιο και να μου εγκαταστησουν εκει και τους Drivers και να μην πονοκεφαλιαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειναι τα πραγματα φιλε

Κατεβαζεις και κανεις εγγατασταση το driver sweeper.

Κανεις απεγγατασταση τους drivers κανονικα, και το catalyst

Μπενεις σε safe mode, και ανοιγεις driver sweeper. Απο εκει βγαζεις τους drivers της ATI.

Ανοιγεις κανονικα το pc και βαζεις τους τελευταιους drivers απο την σελιδα της AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταει η καρτουλα! Πεταει!  Χαχαχα! Γλυτωσαμε το 50ευρω!   :)

 

Χιλια ευχαριστω παιδια!

 

Ακολουθησα τις οδηγιες του driftingcris και ολα πηγαν καλα!

 

Ενταξει δεν ειναι τοσο απλα οσο τα λετε (δεν εχω ξανακανει safe mode εκινηση ποτες μου ) αλλα ολα καλα!

 

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια.

Καλο Πασχα να εχετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...