Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με υψηλή ανάλυση 2560x1440.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα συνέδεσα το laptop μου (Turbo-X με intel HD 3000 και nvidia GT640M 2GB) με μια καινούργια οθόνη Dell U2711. Η οθόνη υποστιρίζει ανάλυση 2560x1440. Το συνέδεσα πρώτα με HDMI και φυσικά η ανάλυση έφτανε μέχρι 1920x1080. Το συνέδεσα μετά με VGA με την ίδια ανάλυση αλλά παρατήρησα ότι οι διαθέσιμες αναλύσεις του προσαρμογέα φτάνουν μέχρι 2560x1600 αλλά δεν υπάρχει η ανάλυση 2560x1440! Μετά από ψάξιμο διαπίστωσα ότι πολλά laptop με HD 3000 δεν φτάνουν αυτή την ανάλυση αλλά στο δικό μου είναι διαθέσιμη αλλά όχι σε 2560x1440. Υπάρχει κάποια λύση; Οι έξοδοι εικόνας που έχω είναι HDMI και VGA. Πολύ σπαστικό είναι επίσης ότι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να ενεργοποιήσω μόνο την nvidia, πουθενά! Στις ιδιότητες του προσαρμογέα οθόνης εμφανίζεται μόνο ο intel, ενώ στη διαχείρηση συσκευών υπάρχουν και οι δύο κάρτες. Έχω εγκαταστήσει και τον driver της nvidia και από το προγραματάκι της nvidia δεν μπορώ να κάνω τίποτε για την ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://software.intel.com/en-us/articles/quick-reference-guide-to-intel-processor-graphics/

νομιζω πως μπορεις.ανοιξε το πανελ τις ιντελ και χτυπα την αναλυση χερατα.

επισης δοκιμασε να ριξεις τα hz.50-40-24 ισως ετσι καταφερεις τπτ.

επισης το hdmi καλωδιο που εχεις μηπως δεν ειναι 1.4version?

επισης η 2711 δεν υποστηριζει πανω απο 1920χ1200@60hz με hdmi απ οσο ξερω.αλλα μπορεις με DL-DVI και DisplayPort.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή οθόνη για να τη συνδέσεις απλά με ένα αντίστοιχο laptop

Δυστυχώς για να την αξιοποιήσεις θα χρειαστείς καλύτερη πηγή

Άσε το αναλογικό vga dsub … μη το προσπαθείς… οι χρωματικές παραμορφώσεις που θα έχεις δεν αξίζουν τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επέστρεψα.

 

Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι ότι δεν μπορώ να εκμεταλευτώ την nVidia με τη μλκία το optimus. Απ' ότι διάβασα έχει προβλήματα και αρκετά παιχνίδια κρασάρουν αφού δεν παίρνει μπροστά καθόλου και συνεχίζει να δουλεύει μόνο το intel. Εγώ δεν έχω δοκιμάσει παιχνίδια γιατί έχω το laptop μόνο για δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα να είχες επιστρέψει το λαπτοπ δηλαδή …

 

γενικά η intel υποστηρίζει λέει και 4Κ  … τώρα από τι έξοδο-βύσμα τα υποστηρίζει … κάνεις δε ξέρει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα να είχες επιστρέψει το λαπτοπ δηλαδή …

 

γενικά η intel υποστηρίζει λέει και 4Κ  … τώρα από τι έξοδο-βύσμα τα υποστηρίζει … κάνεις δε ξέρει…

με HDMI.αν ειναι 1.4+ version . υποστηριζει 8K x 4K .η U2711 δεν υποστηριζει τετοιες αναλυσεις με HDMI(official.καποιοι λενε οτι μπορει).τωρα αν παιζει κανας ανταπτορας hdmi to dispayport δεν ξερω.μονο ετσι θα κανει δουλεια.η hdmi to dual dvi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γενικά η intel υποστηρίζει λέει και 4Κ  … τώρα από τι έξοδο-βύσμα τα υποστηρίζει … κάνεις δε ξέρει…

υπάρχουν μητρικές με DP...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι συνέδεσα ένα κουτί πισι με H61 chipset και έξοδο DVI αλλά η ανάλυση ανέβαινε μέχρι 1600x900! Την οθόνη την αναγνώρισε κανονικότατα (μάρκα-μοντέλο). Α ρε intel graphics γτπ!

 

καλύτερα να είχες επιστρέψει το λαπτοπ δηλαδή …

 

γενικά η intel υποστηρίζει λέει και 4Κ  … τώρα από τι έξοδο-βύσμα τα υποστηρίζει … κάνεις δε ξέρει…

 

Έλα ρε συ, Turbo-X 17" με i7, 8GB RAM, nVidia 640M 2GB (όποτε και αν δουλέψει), blu-ray 900 γιούρα δεν είναι κι άσχημα. Του έχω κοτσάρει και ένα Samsung SSD και πετάει. Έπρεπε να ζητήσω και DisplayPort γμτ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε συ, Turbo-X 17" με i7, 8GB RAM, nVidia 640M 2GB (όποτε και αν δουλέψει), blu-ray 900 γιούρα δεν είναι κι άσχημα. Του έχω κοτσάρει και ένα Samsung SSD και πετάει. Έπρεπε να ζητήσω και DisplayPort γμτ!

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...