Προς το περιεχόμενο

Γερμανία: Η Deutsche Telekom ξεκινά την διάθεση πακέτων ογκοχρέωσης


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Deutsche Telekom, ένας από τους μεγαλύτερους παρόχους με θυγατρικές και παρουσία σε πολλές χώρες, ακόμη και στην Ελλάδα μέσω του Ο.Τ.Ε, ανακοίνωσε ότι προχωρά στην καθιέρωση πακέτων ογκοχρέωσης για τις ευρυζωνικές συνδέσεις των πελατών του. Συγκεκριμένα θα εφαρμοστούν στα πακέτα των Call&Surf και Entertain, με τις ταχύτητες να μειώνονται στα 384 kbps από την στιγμή που ο χρήστης ξεπεράσει το όριο.Η κίνηση αυτή έρχεται ως αποτέλεσμα της ολοένα και αυξανόμενης κίνησης δεδομένων, ενώ κατά μέσο όρο οι πελάτες του παρόχου (fixed-line broadband connections) χρησιμοποιούν κατά κύριο λόγο 15-20 GB. Τα πακέτα θα εκκινούν από τα 75 GB, bandwidth αρκετό για αποστολή μηνυμάτων e-mail, παρακολούθηση 10 ταινιών σε ποιότητα SD και τρεις σε HD, 60 ώρες διαδικτυακού ραδιοφώνου, θέαση περίπου 400 φωτογραφιών και 16 ώρες online gaming.

 

Τα πακέτα που θα τεθούν σε ισχύ από τις 2 Μαΐου έχουν ως εξής: Ο διαθέσιμος όγκος θα είναι 75 GB για ταχύτητες έως 16 Mbps, 200 GB για έως 50 Mbps, 300 GB για έως 100 Mbps και 400 GB για έως 200 Mbps. Να σημειωθεί ότι από τις νέες αλλαγές εξαιρείται η υπηρεσία Entertain IPTV του παρόχου.

 

Link.png Site: televompaper.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην κάνουν καμιά λακαμία και φέρουν και προς τα δω τέτοιες "καινοτομίες" βλέπω να τους ξεφτιλίζει η Forthnet και οι άλλοι!

 

ή πολύ απλά να τα υιοθετήσουν και "οι άλλοι" και να τα προσφέρουν 0,01€ φθηνότερα.

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έρθουν προς τα εδώ με σωστή τιμολόγηση, πιστεύω θα τα αγκαλιάσει ο κόσμος. Δεν είναι όλοι πορωμένοι downloaders, ούτε κρατάνε υπόγες και πατάρια γεμάτα με άπειρους 2TB δίσκους με υλικό που ποτέ δε θα δουν.

 

Εγώ προσωπικά από τις παρακάτω δύο επιλογές, χαλαρά θα επέλεγα τη δεύτερη.

 

  1. Απεριόριστο internet με 35€ το μήνα
  2. Μέχρι 75GB full- speed, μετά 386 Kbps, με 25€ το μήνα
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,ναι...τώρα που ήρθε το vdsl θέλω να βλέπω τα email μου,και τις 3 HD ταινίες απίστευτα γρήγορα.

 

Τολμήστε να κάνετε καμία βλακεία.Η cyta και η forthnet καραδοκούν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εάν έρθουν προς τα εδώ με σωστή τιμολόγηση, πιστεύω θα τα αγκαλιάσει ο κόσμος. Δεν είναι όλοι πορωμένοι downloaders, ούτε κρατάνε υπόγες και πατάρια γεμάτα με άπειρους 2TB δίσκους με υλικό που ποτέ δε θα δουν.

 

Εγώ προσωπικά από τις παρακάτω δύο επιλογές, χαλαρά θα επέλεγα τη δεύτερη.

 

  1. Απεριόριστο internet με 35€ το μήνα
  2. Μέχρι 75GB full- speed, μετά 386 Kbps, με 25€ το μήνα

 

Αυτα τα στερεοτυπα...

δεν θεμα downloading που δεν θα δεις ποτε .

ειναι θεμα αναγκων του καθενός οπως ειπες.

Ειμαι στο νετ 2 ωρες τωρα και μονο απο καποια απο τα βιντεο που παρακολουθησα στο YT σε καναλια που ειμαι συνδρομητης εφαγα ενα κοντα στο GB απο πλευρας δεδομενων.

Αυριο εχω σκοπο να κανω ξανα κανω install στο steam το shogun 2 (αλλα 12 GB ).

Θα κατσω π.χ να δω απο το σαιτ του σκαι τις ειδησεις κτλ,θα βαλω μουσικη απο τις playlists μου στο ΥΤ... 

Ε αν ειναι σε κατι το οποιο σε βοηθα να χαλαρωνεις οπως το σερφαρισμα απο το σπιτι σου, να αρχιζεις να μπαινεις στην διαδιακασια να κοιτας τον μετρητη ,οπως κανεις στο κινητο με τα ΜΒ ,να παει στο διατανο...

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι θεμα αναγκων του καθενός οπως ειπες.

 

Indeed. Και νομίζω πως ήταν ξεκάθαρο αυτό που έγραψα: αν είχα αυτές τις δύο επιλογές, σαφέστατα θα προτιμούσα τα -10€ στο λογαριασμό μου.

 

Δε προσπαθώ να κάνω κουμάντο στις ανάγκες κανενός, ούτε στην τσέπη του. Είναι προφανές ότι άλλος μπορεί να χρειάζεται 500GB το μήνα, άλλος 10TB (κι ας μη "σώζει" όσα κατεβάζει). Οι επιλογές δε βλάπτουν κανέναν. Ούτε εμένα που θέλω λίγα, ούτε τον άλλο που θέλει να δει το μισό YouTube και να streamάρει όλη μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκεφτείτε σπίτια στα οποία χρησιμοποιούνται 3-4 pc από διαφορετικά άτομα και αντίστοιχα κινητά/tablet.Ούτε για πλάκα...

Αν και φοβάμαι ότι μελλοντικά όλο και περισσότεροι isp θα αναγκαστούν να καταφύγουν σε τέτοιες πρακτικές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από ό,τι βλέπω στα στατιστικά μου, κατεβάζω 30 γιγαμπάιτ το μήνα κατά μέσο όρο. Βέβαια πιο πολύ online gaming και browsing, το downloading το έχω λίγο-πολύ περιορίσει τα τελευταία χρόνια. Αλλα και μόνο τα updates του λειτουργικού και των προγραμμάτων σου να κατεβάσεις, έφυγαν τα gigabytes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη κάνουν λακακία θα τους πάρει και θα τους σηκώσει,εγώ έχω Μ.Ο. downloading 2-3 ταινίες την βδομάδα,κανένα game και πολλά + online radio+ σερφάρισμα κλπ και την σύνδεση μου την μοιραζόμαστε 5 φοιτητές,αν κατεβάσει ο καθένας απο 2 ταινίες τη βδομάδα του ενός GB πάει 5x2x4=40GB ταινίες το μήνα και εδώ που είμαι είμαστε όλοι συνεφίλμ,συν το online gaming που λιώνει ειδικά ο δίπλα με τα lol,wow και εγώ λίγο με το l4d.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εάν έρθουν προς τα εδώ με σωστή τιμολόγηση, πιστεύω θα τα αγκαλιάσει ο κόσμος. Δεν είναι όλοι πορωμένοι downloaders, ούτε κρατάνε υπόγες και πατάρια γεμάτα με άπειρους 2TB δίσκους με υλικό που ποτέ δε θα δουν.

 

Εγώ προσωπικά από τις παρακάτω δύο επιλογές, χαλαρά θα επέλεγα τη δεύτερη.

 

  1. Απεριόριστο internet με 35€ το μήνα
  2. Μέχρι 75GB full- speed, μετά 386 Kbps, με 25€ το μήνα

75GB Full Speed? Στο πακέτο των 75GB, έχεις 16 mbps. Δηλαδή το μέγιστο 12mbps καθαρά, δηλαδή 1,5mbyte/s. Κι αυτά τα ευελπιστείς στα 25€ ; Εσύ κλέβεις τον εαυτό σου φίλε... Μια χαρά «πελάτης».

Να σου πω ένα πακέτο που υπάρχει ήδη;

27,90€ το μήνα 50mbps. Forthnet. Και το καλύτερο; Δεν έχει ογκοχρέωση. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε βρε, να σας ερθει κι εσάς αυτή η μλκία. Τι μόνο εμείς εδώ στο ντάουν άντερ;

 

Εμείς είμαστε με 200GB το μήνα δύο άτομα και κάθε φορά ρέπει να κάνουμε υπολογισμούς για τα HD κατεβάσματα ή για μεγάλα πακέτα σειρών. Απεριόριστο και πάλι απεριόριστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...