Προς το περιεχόμενο

Γερμανία: Η Deutsche Telekom ξεκινά την διάθεση πακέτων ογκοχρέωσης


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω κάποιοι που βλέπουν το παράλογο της συζήτησης, αλλά ο ΟΤΕ ανήκει στο μεγαλύτερο ποσοστό σε Γερμανούς. Συνδιάζοντας αυτό και με τα στοιχεία που δείχνουν την Ελλάδα στις πρώτες θέσεις παγκοσμίως όσον αφορά την πειρατεία, είναι αφελής όποιος πιστεύει πώς αν εφαρμοστεί αλλού δεν θα εφαρμοστεί και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το 200 Mbps δεν θα το σχολιάσει κανεις????

Εγώ πιστεύω θα είμαι μια χαρά με το πακέτο "400 GB για έως 200 Mbps" αν είναι πάντα σε λογική τιμή.

ειλικρινά πες μου, δίνεις έστω και μία στο εκατομμύριο να δώσει κάτι τέτοιο σε λογική τιμή;

και για να μην παρεξηγηθώ με το κάτι τέτοιο δείχνω την ταχύτητα κ όχι το απαράδεκτο της όλης φάσης με το καπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να κλείνουμε και τα modem/router να μην καταναλώνουν mb οταν δεν είμαστε στο ιντερνετ??

Έχω την εντύπωση οτι επιστρέφουμε στην εποχή του σκοταδισμού (σκεφτείτε απλά πόσα πράγματα μαθαίνουμε με μια απλή αναζήτηση που για τις ημέρες μας θεωρείται απλό και καθηνερινό), επίσης με την ίδια λογική δεν χρειάζεται να αγοράζουμε smart phones αφού σαν φυσική συνέπεια θα είναι να ακριβείνει και εκεί η χρήση του ιντερνετ.

Οπότε να απαρνηθούμε και την τεχνολογία και να γυρίσουμε στην εποχή του χαλκου!!!

 

(και για να προλάβω μερικούς εδω μέσα, μη σκέφτεσται μόνο σαν απλοί καταναλωτές αλλα σκεφτείται τι θα γίνει αν εφαρμοστεί κάτι ανάλογο και στις επιχειρήσεις, βιομηχανία, τράπεχες κτλ, το κόστος όπως είναι φυσικό θα πάει στο τελικό καταναλωτή!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κάποιοι που βλέπουν το παράλογο της συζήτησης, αλλά ο ΟΤΕ ανήκει στο μεγαλύτερο ποσοστό σε Γερμανούς. Συνδιάζοντας αυτό και με τα στοιχεία που δείχνουν την Ελλάδα στις πρώτες θέσεις παγκοσμίως όσον αφορά την πειρατεία, είναι αφελής όποιος πιστεύει πώς αν εφαρμοστεί αλλού δεν θα εφαρμοστεί και εδώ.

Καθόλου αφελής αν δεις τις διαφορές που έχει η DT ανά χώρα. Πχ είναι απο τις πρώτες που έδωσαν απεριόριστα data στην κινητή στις ΗΠΑ. Και μιλάμε για πραγματικά απεριόριστα.

 

Η πειρατεία δεν έχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο θέμα.

 

Τέλος δεν υπάρχει καμία είδηση. Απλά ένα κακό copy paste απο ένα αλλο φόρουμ. Υπομονή μέχρι τις 2 Μαΐου που δεν θα αλλάξει τιποτα σε αντίθεση με αυτά που λέει η "είδηση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μόνο να μην το κάνει και θα πάρει πολύ κόσμο.

 

Το ότι χρησιμοποιουν το δίκτυο του ΟΤΕ δεν έχει σχέση. Νοικιάζουν τον βρόγχο. Από εκεί και πέρα μπορούν να κάνουν ότι θέλουν.

 

Μόνο αν ο ΟΤΕ αλλάξει την τιμολόγηση προς τα πάνω στους παροχους ίσως δούμε μια τέτοια αλλαγή. Αλλά και πάλι αμφιβάλω.

 

Εδώ έχουμε τώρα full Internet και απεριόριστα αστικά υπεραστικά με 20-25 ευρώ και μιλάμε για όγκοχρέωση;

Οι τιμες αυτες ειναι κατω του κοστους. Ποσο ακομη ελπιζεις οτι θα αντεξει μια εταιρια που χρωσταει σε ολους και ελπιζει να αφησει μεγαλο φεσι στον ΟΤΕ οταν βαρεσει το κανονι της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:unsure:

Από την πειρατεία οι πάροχοι δεν χάνουν χρήματα. Βασικό πρόβλημα στις αναπτυγμένες τηλεπικοινωνιακά χώρες είναι ότι οι πάροχοι τηλεπικοινωνιών κάνουν μεγάλες επενδύσεις έχοντας μικρό κέρδος και οι πάροχοι περιεχομένου (cloud, multimedia κλπ) έχουν μεγάλα κέρδη με πολύ μικρότερες επενδύσεις εκμεταλλευόμενοι την υποδομή των άλλων. Θέλουν λοιπόν οι πάροχοι τηλεπικοινωνιών να πάρουν μέρος της πίτας περιεχομένου. Ενας τρόπος είναι ο διαχωρισμός στα data που προέρχονται απο τους ίδιους και τις υπηρεσίες τους απο τα υπόλοιπα με ταυτόχρονη εξαίρεση τους απο τα caps.

 

Ολο αυτό δεν έχει σχέση (ακόμα) με την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθονται και σκεφτονται ολοι οι μεγαλοι....πως να σταματησουμε την πειρατεια, πως να σταματησουμε την πειρατεια...ααα, θα βαλουμε προστιμα!!! δεν τους βγηκε αυτο....τι αλλο να κανουμε...θα ψηφισουμε νομους!!! (βλεπε ACTA-SOPA-PIPA) πιπες κι απο κει...βρε τι αλλο να κανουμε να σταματησουμε να χανουμε πωλησεις (ετσι νομιζουν)...ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΟΓΚΟΧΡΕΩΣΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΙΝΤΕRNET!!! To βρηκαν κυριοι, θα μας χρεωνουν ασυστολα, ωστε και το κατεβασμα να θεωρειται ασυμφορο...και μετα νομιζουν οι φωστηρες οτι θα ανεβουν οι πωλησεις τους....σαν το υπουργειο οικονομικων ενα πραγμα....

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα, μου θυμισε τη φετινή ιστορία με την εξίσωση πετρελαίου θέρμανσης - κίνησης. Όχι μόνο (φυσικά) δεν είδαν έσοδα, αλλά ανάθεμα κι αν το 1/10 των ελληνικών νοικοκυριών έβαλε πετρέλαιο φέτος. Στις πολυκατοικίες οι περισσότεροι έβριζαν τον ένα και μοναδικό σπαστικό που επέμενε να βάλουν πετρέλαιο. Κι εκεί που το υπουργείο περίμενε έσοδα πήρε από τα τρία το μακρύτερο. Και ο πΟΤΕ το ίδιο ακριβώς θα πάθει σε ένα τέτοιο υποθετικό ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...