Προς το περιεχόμενο

[Laptop] DELL Inspiron 3521 Base i5-3337U/6GB/750GB @mediamarkt 499€


Spider.Man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περι μπαταριας δειτε απο το διαγνωστικο software

 

Όνομα μπαταρίας: DELL 4DMNG31N

Όνομα κατασκευαστή: Simplo

Σειριακός αριθμός μπαταρίας: 0AA3

Ποσοστό προβλεπόμενης χωρητικότητας: 97

Τρέχον ποσοστό φόρτισης: 17

Τρέχουσα φόρτιση: 10.52 Wh

Χωρητικότητα πλήρους φόρτισης: 64.52 Wh

Προβλεπόμενη χωρητικότητα: 66.60 Wh

Τάση: 10.82 V

 

 

Ειμαι καπου στις 5ώρες και εχει 56 λετπα ακόμα.

Αυτο με μικρή-μεσαι χρηση σε σερφαρισμα και μια ωρα leaque of legends .

Αυριο που θα εχω το ΜΕ3 θα το ξεσκισω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εκανα ενα search στο google, και όλες οι μπαταριες με αυτα τα χαρακτηριστικα είναι 6-cell , αλλα το θεμα μας δεν είναι αυτο αλλα πόσες ώρες θα αντεξει ... ελπίζω καπου 5...

 

οχι βέβαια. βγάζεις τον παλιο και βάζεις καινούργιο αν θες

 

με ακουστικα πως είναι?

Με ακουστικα ειναι πολυ καλυτερα.

Βασικα ειναι και τραγικο το maxx audio που εχει η dell

Θα το ψαξω λιγο με τις ρυθμισεις μηπως βελτιωθει και αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για το ιντερνετ ακομα και τα 100 ειναι πολλα, στην ελλαδα 24αρες πουλανε και ουτε 10-12 δεν πιανουν οι περισσοτεροι

 

τα 1000 ειναι για το δικο σου δικτυο (αν εχεις) να ανταλλασεις αρχεια μεταξυ υπολογιστων/συσκευων πολυ πιο γρηγορα (περιπου οσο και η ταχυτητα που σηκωνει ενας μηχανικος σκληρος δισκος)

 

Είναι λαπτοπ άρα μεταφορές θα κάνει κυρίως μέσω wifi (ακόμη και στο σπίτι ποιος τραβά πλέον καλώδια, με τα wifi router) αλλά και σε ethernet να κουμπώσει, λογικά πάνω σε κανά DSL router ή μικρό switch θα είναι που κατά το 90% είναι 10/100mbps (σύμφωνα με ότι δίνουν οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών δωρεάν).

Επεξ/σία από kamui
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λαπτοπ άρα μεταφορές θα κάνει κυρίως μέσω wifi (ακόμη και στο σπίτι ποιος τραβά πλέον καλώδια, με τα wifi router) αλλά και σε ethernet να κουμπώσει, λογικά πάνω σε κανά DSL router ή μικρό switch θα είναι που κατά το 90% είναι 10/100mbps (σύμφωνα με ότι δίνουν οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών δωρεάν).

 

Εδώ και χρόνια υπάρχουν switches gigabit και πλέον με κόστος από 17 ευρώ, αρκετά μηδαμινό κόστος για να απογειώσουν ένα SOHO Network...

 

Είναι κοροϊδία να βασίζεται κανείς λοιπόν σε Wireless ή σε Fast Ethernet, όταν θέλει να κάνει data transfers ή πολλά πράγματα ταυτόχρονα (π.χ. δοκίμασε να κατεβάζεις torrents με τον router σου και ταυτόχρονα να προσπαθήσεις να μεταφέρεις αρχεία, να δείς πόσα χρόνια θα κάνεις)...

Οπότε ναι, το Gigabit είναι και θα είναι αρκετά χρήσιμο για πολλούς.

 

Προσωπικά δουλεύω μόνο σε Gigabit από το 2005 (εκτός αν είμαι έξω στο δρόμο ή σε άλλο περιβάλλον εκτός σπιτιού, γραφείου, εταιρίας κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω τη μ@λ@κια μου!Πιστευω πως αυτος ο dell ειναι καλυτερος σαν προσφορα απο εκεινον που ειχε βγει στα 399 απο το mgmanager.Αν τα βαλεις κατω και πεις:η καρτα amd τη χρεωνουν 70e,τα 250gb κοστιζουν 25e,μια μνημη 2g εχει κανα 15αρι=110ευρω.Αν σ αυτα προσθεσεις τα 399πας στα 510 και δεν εχουμε υπολογισει τα δωρεαν μεταφορικα-αντικαταβολη που γλιτωνεις σε σχεση με αλλους και την 6cell μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πει και καποιος αλλος.Νομιζω πως αυτο γινεται για λογους καταναλωσης και περισσοτερης αυτονομιας μιας και αν καλυπτεσαι με την onboard γιατι να δουλευει η ανεξαρτητη και να καις παραπανω ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι μπαταριας δειτε απο το διαγνωστικο software

 

Όνομα μπαταρίας: DELL 4DMNG31N

Όνομα κατασκευαστή: Simplo

Σειριακός αριθμός μπαταρίας: 0AA3

Ποσοστό προβλεπόμενης χωρητικότητας: 97

Τρέχον ποσοστό φόρτισης: 17

Τρέχουσα φόρτιση: 10.52 Wh

Χωρητικότητα πλήρους φόρτισης: 64.52 Wh

Προβλεπόμενη χωρητικότητα: 66.60 Wh

Τάση: 10.82 V

 

 

Ειμαι καπου στις 5ώρες και εχει 56 λετπα ακόμα.

Αυτο με μικρή-μεσαι χρηση σε σερφαρισμα και μια ωρα leaque of legends .

Αυριο που θα εχω το ΜΕ3 θα το ξεσκισω.......

 

Σε μπαταρια που εχω στο ΙΒΜ Τ40 εχει μπαταρια 9 κελιων και ειναι χωρητικοτητας 73Wh, το συγκεκριμενο φορητο ειναι σχεδιασης 2003 οποτε ειναι σιγουρα εκτος απο καθε συγκριση, το αναφερω για να δωσω στοιχεια μεγεθων, σιγουρα εχουν αλλαξει τα υλικα απο τοτε αλλα τα βολτ και η βασικη τεχνολογια ειναι ιδια.

Απο την στιγμη που η ταση της μπαταριας του Dell που συζηταμε ειναι 10,82V και λαμβανοντας υποψη οτι η ονομαστικη ταση των Li-Ion ειναι 3,6V τοτε για να εχουμε την αναφερομενη ταση θελουμε οπωσδηποτε 3 κελια. Συνηθως οι κατασκευαστες κατασκευαζουν μια μπαταρια 6 κελιων σαν την απλη, δυο σειρες με τρεια στοιχεια η καθε μια, και μια ενισχημενη με 9 κελια, τρεις σειρες με τρεια στοιχεια η καθε μια. Οι ενισχυμενες συνηθως προεξεχουν απο την πισω μερια του φορητου.

 

Εαν καποιος διαφωνει μπορει να μου εξηγησει πως βγαλαν 10,8V απο 4 κελια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...