Προς το περιεχόμενο

τι χρειαζομαι για να παιζω παιχνιδια 3d στο πσ...με καλα γραφικα


akatikitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα.... πες μου τι συστημα εχεις και τι παιχνιδια θελεις να παιζεις . Προσωπικα εχω μια 3d lg tv και με 1.4 hdmi μια 670 gtx nvidia και το 3dtvplay (software) της nvidia οποιο game θελω 3d σε 720 p (60 hz) και βλεπω και ταινιες 3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι .

 

Τώρα είμαι στο pc μου και μπορώ να σου γράψω αναλυτικά .

 

Πριν 2 χρόνια με απασχόλησε το 3d gaming .

Από όσο έχω καταλάβει για για να δεις 3d από υπολογιστή απαιτεί κάποια πράγματα .

 

1)Κάρτα γραφικών που να υποστηρίζει (δεν ξέρω για την δική σου αλλά μπορείς να το ψάξεις) σίγουρα οι σειρές 5xx & 6xx της nvidia υποστηρίζουν . Για τις αντίστοιχες ATI δεν έχω άποψη , γενικότερα είμαι παιδί της nvidia .

2)Χρειάζεσαι ένα καλώδιο HDMI 1.4

3)Απαιτείται μια 3dtv . Εδώ προτείνω lg γιατί το passive σύστημα που χρησιμοποιεί στα γυαλιά είναι πολύ ξεκούραστο ειδικά στο gaming σε σχέση με το active της sumsung etc που ναι μεν έχει καλύτερη ποιότητα αλλά κουράζει με το flicker.

4)Αφού έχεις όλα τα παραπάνω , ανοίγεις τα settings της nvidia και ενεργοποιείς το στερεοσκοπικό 3d . Αυτό σημαίνει ότι μόλις η ανάλυση του υπολογιστή αλλάξει σε 720p (60hz) ή 1080p (24hz) αυτόματα η τηλεόραση θα γυρίσει από 2d σε 3d , θα φορέσεις τα γυαλιά και όλα θα είναι 3d .

5)Επιπλέον των παραπάνω αξίζει να αγοράσεις ή αν τα καταφέρεις να βρεις το nvidia 3dtvplay .Είναι ένα πρόγραμμα που καλυτερεύει το 3d και είναι πραγματικά ωραίο .

 

Ελάχιστα παιχνίδια έχουν γραφτεί για 3d  ....στην ουσία η κάρτα γραφικών σε συνδυασμό με το πρόγραμμα μετατρέπει το game σε 3d.

Δεν έχει καμία σχέση το αποτέλεσμα που θα δεις με την δυνατότητα που έχει η τηλεόραση να μετατρέπει το 2d---->3d ....

 

Νομίζω ότι ότι τροφοδοτικό και αν έχεις 600w μπορείς να δεις 3d αρκεί να τσεκάρεις αν η κάρτα σου υποστηρίζει .

 

Το μόνο αρνητικό είναι το γεγονός ότι δεν μπορείς να παίξεις σε μεγάλη ανάλυση ... ελπίζω στο μέλλον να αλλάξει αυτό .

 

Αν κάποιος έχει περισσότερες γνώσεις επί του θέματος ας τις μοιραστεί γιατί με ενδιαφέρει πολύ !!!



το συστημα μου ειναι lg CINEMA3DTV DM2350D , INTEL CORE i3 540 3.07ghz OVERCLOCKING 3.85GHz , ram 4 gb , gpu nvidia geforce 9500gt , τροφοδοτικο 600WATT 

http://www.nvidia.co.uk/object/geforce_9500gt_uk.html

 

νομίζω ότι η κάρτα σου κάνει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα θα την παρει ; και με 4gb μονο δεν τον κοβω...

 

http://www.skroutz.gr/s/1893137/Asus-Radeon-HD7770-1GB-DirectCU-Top.html

 

Μπορει να θελει και αλλο τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...