Προς το περιεχόμενο

Multicast mac wifi address


kingdragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως επειδή ο kingdragon παιζει με την mac address μπορεί να είχε βάλει στο παρελθόν κάποια που ήταν invalid και όχι τις μορφής  0-9 and A-F.

 

αλλα και το router παιζει να είναι χαζό μου είχε τύχη και μένα και χρειάστηκε για να πάρει την mac να σώσεις το config του σε αρχείο να βάλεις την mac χειροκίνητα κάνοντας edit και μετά να να κανεις restore το πειραγμένο config. Κάνοντας αυτό κάνεις override το validation του router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, είχα κάνει και αυτό με το netgear, απλά έμεινα με το custom firmware και για άλλους λόγους.

Αν θυμάμαι καλά, έβγαζε invalid τις MAC που ξεκινούσαν με 00:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ο φίλος έτυχε σε router που δεν είναι "συμβατό" με την MAC address της συσκευής του. Μερικά ελέγχουν την ορθότητα των MAC addresses και πετάνε παρόμοια μηνύματα αν δεν είναι στη λίστα τους αυτή που πάει να προστεθεί (μου είχε τύχει παλιότερα με ένα Netgear DGN2000 και δεν με άφηνε να κάνω MAC filtering γιατί δεν είχε ενημερωμένες λίστες - αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω custom firmware της DGTeam).

 

Απλά ή κάνει MAC spoofing (όπως είδα ότι έκανε) ή δεν κάνει mac filtering, που ούτως ή άλλως sniffάρεται σε δευτερόλεπτα και δεν προσφέρει καμμία προστασία.

 

 

Το αυτό :) 

 

@TS

Αφού έκανες δουλειά έτσι, τώρα το μόνο που μένει να αποφασίσεις είναι αν θα αφήσεις το mac filtering ή  θα βάλεις κανέναν κωδικό της προκοπής :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι της Ralink το wifi adapter από το HP ProBook 4540s.



Το αυτό :)

 

@TS

Αφού έκανες δουλειά έτσι, τώρα το μόνο που μένει να αποφασίσεις είναι αν θα αφήσεις το mac filtering ή  θα βάλεις κανέναν κωδικό της προκοπής :P

Έβαλα και κωδικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...