Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με δίκτυο


anvasila

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Αντιμετωπίζω ένα αρκετά περίεργο πρόβλημα με το δίκτυό μου. 

Περιγραφή δικτύου: 
1 Router ( Thomson TG585 v8 )
1 Switch πάνω στο router
2 PC πάνω στο Switch
1 PC με Wireless
Και 1 pc που θέλω να το συνδέσω με ethernet αλλά δημιουργείτε το παρακάτω πρόβλημα


Το πρόβλημα:
Όλα στο δίκτυο λειτουργούν μια χαρά μέχρι να προσπαθήσω να συνδέσω ένα ακόμα pc(δοκίμασα με 2 διαφορετικά pc με το πρόβλημα να παραμένει, άρα δε φταίει το pc). Μόλις το συνδέσω, ΟΛΟΙ οι υπολογιστές του δικτύου χάνουν την πρόσβασή τους στο internet, τα φωτάκια στο router παραμένουν σταθερά αναμμένα και το πρόβλημα δε διορθώνετε ούτε αν το αποσυνδέσω, το νέο pc. Για να διορθωθεί θα πρέπει να το αποσυνδέσω και να κάνω επανεκκίνηση του router.

Τι έχω δοκιμάσει έως τώρα:

1) Το νέο pc να κουμπώνει στο router kai sto switch.
2) Να βγάλω το switch τελείως και να κουμπώνουν όλα στον router.
3) Καρφωτές ip σε όλα τα pc
4) Αν έχω συνδεδεμένο το νέο pc και κάνω επανεκκίνηση του router Τότε Το φωτάκι για το internet μένει κόκκινο και το wireless δεν ανέβει καν...
5) Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

Όλα τα παραπάνω δεν είχα κανένα αποτέλεσμα. Το πρόβλημα παραμένει και πραγματικά μου σπάει τα νεύρα.

Μπορεί να σκεφτεί κάποιος κάτι άλλο???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και με διαφορετικό καλώδιο αλλά τα ίδια. Η κάρτα δικτύου δε νομίζω να είναι μιας και το δοκίμασα με 2 pc και παρουσίαζε το ίδιο πρόβλημα. Το router δε παίζει να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη ομως που παιζει μια χαρα χωρις το pc πανω..... γιατι να φταιει? Εκτος και αν εννοεις μονο μια συγκεκριμενη θυρα που ναι, παιζει να φταιει τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...