Προς το περιεχόμενο

Coolermaster Cosmos II η Corsair Obsidian 900d?


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερεις ποιο θα μπορούσε να το έχει διαθέσιμο στην Αθήνα για να το δω από κοντα? Γιατί τα 900d δεν τα έχουν φέρει ακόμα και τα cosmos σε όλα τα μαγαζιά στο internet στην Ελλάδα το έχουν διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ με ενα ψάξιμο που έκανα οντως δεν βρήκα τιποτα ελλάδα βεβαια και εγω το δικό μου 900d το ειχα παρει απο amazon αγγλίας πριν κανα χρόνο αλλα wtf δεν εχουν φέρει ακομα απόθεμα.

Για το cosmos βλέπω οτι το εχουν αυτα τα Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/421263/CoolerMaster-Cosmos-II.html">μαγαζία , κανε ενα τηλέφωνο μηπως το εχουν διαθέσιμο να το δεις και απο κοντα

 

Υ.Γ : To 900d αξίζει πάντως τα λεφτά του (προσωπική γνώμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cosmos s ενεκτιμητη αξία , αν και παλιωσε πλέον.

 

 

Δεν θα το ελεγα. Ως κατοχος του μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις

Εν μερει φταιω εγω γιατι ενω ειχα δει το κλασικο Cosmos, που ειναι μαυρο, με παραθυρο και κανονικο power button, παρηγγειλα online το cosmos s νομιζοντας οτι η μονη διαφορα ειναι στο χρωμα!

Ομως το cosmos s δεν ειχε παραθυρο. Ειχε μια σιτα στη θεση του και τοποθετημενο εναν τεραστιο πλαινο ανεμιστηρα που τελικα επρεπε να βγει γιατι δεν αφηνε αρκετο χωρο για την καρτα γραφικων.

 

Η δευτερη και μεγαλυτερη ξενερα ομως ηταν το touch power button. Για να δουλεψει θελει ειδικο ανταπτορα που περιλαμβανει και μπαινει αναμεσα στο βυσμα του τροφοδοτικου και το 24πινο της μητρικης. Ελα ομως που δεν δουλευει παντα καλα.

Ορισμενες φορες μου ανοιγε μονο του και εσβηνε αμεσως και προσπαθουσε να ξαναξεκινησει σε ατελειωτη λουπα. Ειχα γυρισει σπιτι μια φορα και το βρηκα σε τετοια κατασταση. Για να συνελθει επρεπε να το ανοιξω και να το ξεσυνδεσω απο το τοροφοδοτικο. Αλλες φορες εκλεινε ετσι και εμπαινε στην ιδια λουπα.

Ψαχνοντας online βρηκα πολλους με προβληματα στο touch. Αλλοι λενε οτι υπαρχει ασυμβατοτητα με το τροφοδοτικο (!) η οτι μπορει να σου συμβει ανα πασα στιγμη. Τελικα κατηργησα το touch, εβγαλα τον ανταπτορα, εκανα τρυπα μπροστα και κολλησα ενα αλλο κανονικο power button.

 

Ενας αλλος φιλος που το εχει δεν ειχε τα προβληματα μου, του ειχε απλως χαλασει το φωτακι του touch. Και μενα μου ειχε χαλασει αλλα αυτο δεν με ενοιαζε.

 

Απο αυτο και μονο δεν ξαναγοραζω coolermaster. Πανακριβο κουτι και μπελαλιδικο, αλλα για τον OP, θα προτεινα αν τον ενδιαφερει να κοιταξει το παλιο cosmos στα μεταχειρισμενα η αν εχει ξεμεινει πουθενα σε κανενα μαγαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μιλάς για την 800d γιατί η 900 κυκλοφόρησε επίσημα πριν λίγες μέρες. Πάντως λεω να πάω προς cosmos γιατί μου αρέσει περισσότερο αισθητικά. Βρήκα και έναν moder στην Ελλάδα που βάζει και παράθυρα στα panel αρά προς τα εκεί προσανατολίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μιλάς για την 800d γιατί η 900 κυκλοφόρησε επίσημα πριν λίγες μέρες. Πάντως λεω να πάω προς cosmos γιατί μου αρέσει περισσότερο αισθητικά. Βρήκα και έναν moder στην Ελλάδα που βάζει και παράθυρα στα panel αρά προς τα εκεί προσανατολίζομαι.

 

Ωχ ναι εκ παραδρομής ειπα 900 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα το ελεγα. Ως κατοχος του μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις

Εν μερει φταιω εγω γιατι ενω ειχα δει το κλασικο Cosmos, που ειναι μαυρο, με παραθυρο και κανονικο power button, παρηγγειλα online το cosmos s νομιζοντας οτι η μονη διαφορα ειναι στο χρωμα!

Ομως το cosmos s δεν ειχε παραθυρο. Ειχε μια σιτα στη θεση του και τοποθετημενο εναν τεραστιο πλαινο ανεμιστηρα που τελικα επρεπε να βγει γιατι δεν αφηνε αρκετο χωρο για την καρτα γραφικων.

 

Η δευτερη και μεγαλυτερη ξενερα ομως ηταν το touch power button. Για να δουλεψει θελει ειδικο ανταπτορα που περιλαμβανει και μπαινει αναμεσα στο βυσμα του τροφοδοτικου και το 24πινο της μητρικης. Ελα ομως που δεν δουλευει παντα καλα.

Ορισμενες φορες μου ανοιγε μονο του και εσβηνε αμεσως και προσπαθουσε να ξαναξεκινησει σε ατελειωτη λουπα. Ειχα γυρισει σπιτι μια φορα και το βρηκα σε τετοια κατασταση. Για να συνελθει επρεπε να το ανοιξω και να το ξεσυνδεσω απο το τοροφοδοτικο. Αλλες φορες εκλεινε ετσι και εμπαινε στην ιδια λουπα.

Ψαχνοντας online βρηκα πολλους με προβληματα στο touch. Αλλοι λενε οτι υπαρχει ασυμβατοτητα με το τροφοδοτικο (!) η οτι μπορει να σου συμβει ανα πασα στιγμη. Τελικα κατηργησα το touch, εβγαλα τον ανταπτορα, εκανα τρυπα μπροστα και κολλησα ενα αλλο κανονικο power button.

 

Ενας αλλος φιλος που το εχει δεν ειχε τα προβληματα μου, του ειχε απλως χαλασει το φωτακι του touch. Και μενα μου ειχε χαλασει αλλα αυτο δεν με ενοιαζε.

 

Απο αυτο και μονο δεν ξαναγοραζω coolermaster. Πανακριβο κουτι και μπελαλιδικο, αλλα για τον OP, θα προτεινα αν τον ενδιαφερει να κοιταξει το παλιο cosmos στα μεταχειρισμενα η αν εχει ξεμεινει πουθενα σε κανενα μαγαζι.

Μέχρι πριν κανένα μήνα στέγαζε το σύστημα μου ... Τα ξέρω και τα υπέρ του και τα κατα του Πολυ καλα. Το χειρότερο κατα του ήταν το κάκιστo cable management. Περί του touch button ήταν πως θα σου κάτσει. Πρόβλημα με την κάρτα γραφικών και τον πλαινο ανεμηστηρα πρώτη φορά ακούω και πίστεψε με έχω δοκιμάσει πολλές κάρτες πάνω του και πολλές διαφορετικές vga ψυκτρες και καμία δεν είχε πρόβλημα. Να μου έλεγες για ψυκτρες επεξεργάστη να σου έλεγα Οκ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αγνοείς ?

 

Καθόλου, απλά ούτε έχω ούτε θα έχω ποτέ κινητό με ιντερνετ. Απουσίαζα.

 

Ρε suleiman, μην είσαι τόσο απόλυτος. Σεβαστός ο "κώδικας δεοντολογίας" ως προς το στήσιμο ενός pc, αλλά οι 7 στους 10 δεν σκέφτονται έτσι. Έχω δει υπολογιστές, που τα κουτιά τους κοστίζουν περισότερο απο όλο το hardware που έχουν μέσα. Ο άλλος, μπορεί να θέλει να το χαζεύει απλός το κουτί. Γουστο του, καπέλο του :-D

Όπως σωστά μιλάει ο walkersw και ο spank, πρότεινε κάτι αν είναι εποικοδομητικό. Έτσι κι αλλιώς, η xl-atx παραπέμπει σε καλό μηχάνημα, οπότε τις προυποθέσεις τις έχει για ένα κουτί τέτοιας κατήγορίας, ανεξάρτητα αν βάλει την πιο ακριβή υδρόψυξη ή την πιο φθηνή αερόψυκτρα.

 

Εντελώς φιλικά.

 

ΥΓ:  +1 στο 900D 

 

Ποιός μιλησε για κώδικα δεοντολογίας? Ο καθένας τη γνώμη του λέει. Έχω ήδη δηλώσει προτίμηση στο 900d. Το τι είναι εποικοδομητικό και τι δεν είναι, είναι μεγάλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..

Καλή η coolermaster για ανεμιστηράκια και καμιά ψύκτρα, αλλά για κουτί καλύτερα Corsair. Το συγκεκριμένο βέβαια είναι πιο άσχημο και από την παπουτσοθήκη που έχω στο γκαράζ, αλλά τι να κάνεις...

 

Λύσε μου μια απορία, γιατί τα πήρες ένα-ένα τα κομμάτια; Ας μάζευες τα χρήματα πρώτα και τα έπαιρνες όλα μια και καλή μετά από 2-3-6 μήνες. Έτσι ίσως σου βγαίνανε και πιο φτηνά ή θα έπαιρνες κάτι καλύτερο με τα ίδια €...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η coolermaster για ανεμιστηράκια και καμιά ψύκτρα, αλλά για κουτί καλύτερα Corsair. Το συγκεκριμένο βέβαια είναι πιο άσχημο και από την παπουτσοθήκη που έχω στο γκαράζ, αλλά τι να κάνεις...

 

 

Ανάλογα και το budget του καθενός φίλε, βέβαια στη προκειμένη περίπτωση ξεφεύγουν τα λεφτά έτσι κι αλλιώς, αλλά γενικά τα corsair είναι ακριβά σε όλα σχεδόν τα περιφερειακά και στα κουτιά συγκεκριμένα ο σχεδιασμός τους δεν αρέσει σε όλους

 

Καλή και ποιοτική η corsair, αλλά και κάπως υπερτιμημένη.η cm είναι πιο τίμια για αυτό που σου ζητάει να πληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μπορέσω να του βάλω του coolermaster την corsair h110? γιατί διαβάζω κάτι για ασυμβατότητες αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι ασυμβατότητα μπορεί να υπάρχει όταν και πολύ χώρο έχει και δύο 140 παίρνει στο πάνω του μέρος το κουτί όπως και η ψύκτρα δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω δειχνουν να την εχουν βαλει , μεχρι και στο δικο μου μπαινει η h100, τι ειδους ασυμβατοτητα να υπαρχει; 

 

https://www.google.gr/search?q=cosmos+ii+corsair+h100&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Fhp7Uf3XNo2WswaHgYHgDA&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=853&bih=450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...