Προς το περιεχόμενο

[ssd] Samsung 840 120GB @plaisio 75€ (weekend)


vegeth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ που θέλω να αλλάξω έναν αρχαίο raptor 74gb που έχω στο μηχάνημα που παίζω παιχνίδια (και στο οποίο ουσιαστικά έχω μόνο εγκατεστημένα 2-3 παιχνίδια κάθε φορά και καμιά εφαρμογή και το σύστημα απλά) τι λέτε αξίζει να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν δεν κανετε δουλειες με εγγραφες μια χαρα θα ειναι!

 

Επισης θεωρητικα δεν θα χαλασουν τοσο γρηγορα οι TLC. (πρακτικα δεν ξερουμε αλλα η samsung ως κατασκευαστης ssd εχει αξιοπιστο ονομα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον θέλω σαν πρώτο δίσκο στο 17αρι laptop όπου θα έχει το λειτουργικό.

Επίσης στο laptop αυτό κάνω επεξεργασία βίντεο και κατεβάζω σειρές κτλ. και σκέφτομαι ο φάκελος downloads να είναι σε αυτό δισκάκι ώστε μετά να αντιγράφονται τα αρχεία γρήγορα στον εξωτερικό σκληρό.

Να το προχωρήσω ή να τον ακυρώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

...Επίσης στο laptop αυτό κάνω επεξεργασία βίντεο...

Να το προχωρήσω ή να τον ακυρώσω?

 

Αν κανεις mux - remux - mkvmerge κλπ θα ειναι στο 1/3 - 1/4 της ταχυτητας που θα ειχες με αλλους γρηγορους. Επισης αν κανεις πολλα σε καθημερινη βαση θα εχεις θεμα και με τη ζωη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα στο πλαισιο Λαρισας γιατί πιστευα ότι μπορω να το παρω απο εκει...παπαλα. μονο online παραγγελία και αναγκαστικά πληρωμη και για τα μεταφορικα που αν δε κάνω λαθος, ειναι περιπου 8ευρω με ελτα "express". Οποτε μπαμ μπαμ φτασαμε τις τιμες του skroutz (σχεδον)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εμένα μου έβαλε 3 ευρώ και θα το ακυρώσω.

Δεν χρεώνει τελικά μεταφορικά είναι αυτοματοποιημένο το σύστημα.

Πήρα τηλέφωνο και την ακύρωσα και μου είπαν ότι δεν υπάρχουν πολλά κομμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TLC με οσα αυτο συνεπαγεται.

Και το τραγικο write βεβαια, που φυσικα και το αντιλαμβανεσαι με τον χειροτερο τροπο αν κανεις για παραδειγμα αντιγραφες αρχειων (remux κλπ) απο τον ssd στον εαυτο του.

 

Μην λεμε οτι ναναι στον κοσμο και τρομαζει χωρις λογο.

 

Θαβετε εναν δισκο σε συνεχη βαση γιατι σε ΜΙΑ και μονη λειτουργια του δεν ειναι τοσο γρηγορος οσο ο Προ, αλλα ειναι οσο γρηγορος οσο ο μεσος ορος των συγχρονων ssd. Ο 840 ο απλος για απλη καθημερινη χρηση δηλ. το 90% των χρηστων ειναι σχεδον οσο γρηγορος και ο Προ, με διαφορες που δεν θα καταλαβει κανενας χρηστης. 

 

Προσφατα διαβασα email-συσταση απο τον τεχνικο του Anandtech προς ενα δημοσιογραφο οπου του αναφερει οτι ο καλυτερος ssd για καθημερινη χρηση σε σχεση με το κοστος βεβαια ειναι ο 840 ο απλος. Επειδη τον εχω και ειχα και Προ και 830 και πολλους αλλους εδω και χρονια, το επιβεβαιωνω. 

 

Κυκλοφορει γενικως η καραμελλα στο φορουμ οτι ο 840 ειναι μαπα κλπ. συν τα αλλα για τo TLC, χωρις καμμια σοβαρη τεκμηριωση, ειναι λαθος και ας σταματησει. Ειναι με μεγαλη διαφορα ο ssd με το καλυτερο vfm στην αγορα.

 

Στα 75 ευρω ειναι κλοπη, οσοι πιστοι τρεξτε τωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TLC με οσα αυτο συνεπαγεται.

Και το τραγικο write βεβαια, που φυσικα και το αντιλαμβανεσαι με τον χειροτερο τροπο αν κανεις για παραδειγμα αντιγραφες αρχειων (remux κλπ) απο τον ssd στον εαυτο του.

Καλά που το είπες. Το write είναι αστείο. Όσους ssd βλέπω στην αγορά είναι 300+ MB/s. Επίσης 3 χρόνια εγγύηση έναντι 5 του pro. 

 

Μπαααα μάπα το καρπούζι εκτός και αν η mobo του ενδιαφερόμενου είναι SATA I

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με χρεωνουν καθε φορα ακομα και σε newsletter. Δεν ξερω αν ισχυει αλλα ενας φιλος που δουλευει στο πλαισιο, μου ειπε κατι για 500 κομματια συνολο. Αν μπορουσα να παω να το παρω απο καταστημα θα ηταν καλα...αλλα δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ξέρω καλός είναι ο δίσκος για ένα Sata ΙΙ μηχανηματάκι αλλά εγώ με τόσες προσφορές κράχτες (βλέπε mdmarkt.plaisio ktlp) αυτές τις μέρες λέω να περιμένω και το crazysundays ποτέ δεν ξέρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα παραγγελια (για νησι) κ προσθεσα 3 μελανακια των 4 ευρω εκαστο, ισα για να περασει τα 85 ευρω συνολο κ δεν με χρεωσε μεταφορικα.

Ολα αυτα αναφερονται ξεκαθαρα στους τροπους αποστολης, μαλλον δεν χρειαζεται να το κανουμε μεγαλο θεμα εδω αν εχει ή δεν εχει δωρεαν μεταφορικα απο μονο του, αφου χρειαζονται μολις ~10 ευρω για να ισχυουν ετσι κ αλλιως, εκτος αν μου διαφευγει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...