Προς το περιεχόμενο

[Laptop] DELL 3521 i5-3337U/4GB/1TB/ 8730M 2GB - @cosmodata 499€


magdalhnh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ αυτές τις μέρες  έψαχνα για dell η lenovo στα 500-600 ,συγκεκριμένα έκλεινα προς το no 4

 

1)   https://www.skroutz.gr/s/3153945/Dell-Inspiron-3521-i5-3337U-6GB-750GB.html

2)  https://www.skroutz.gr/s/2662485/Dell-Inspiron-15R-N5521-i5-3317U-4GB-500GB.html

3) https://www.skroutz.gr/s/3002738/Lenovo-Z585-A8-4500M-8GB-1TB.html?from=autocomplete&keyphrase=lenovo+z585

4) https://www.skroutz.gr/s/2662306/Dell-Inspiron-15R-N5521-i3-3217U-6GB-500GB.html

 

 

τελικά μόλις διάβασα το πρωί το θέμα εδώ έφυγα για αγορά και το απόκτησα

,εκ πρώτης όψεως  ελαφρύ ,σχετικά λεπτό και δεν είναι κραυγαλέο

αλλά απογοητεύτηκα με την ποιότητά κατασκευής ,σκέτη πλαστηκουρα ,και εάν προσέξεις τις λεπτομέρειες θα βρεις κακή ποιότητα συναρμογής πχ το  πλαίσιο στο πληκτρολόγιο έχω την εντύπωση πως καμπυλώνει σε κάποια σημεία χωρίς όμως γενικά να αποτελεί πρόβλημα ,

Σε γενικές γραμμές  δείχνει για κατασκευή που θα αντέξει στην κακομεταχείριση-συχνές μεταφορές(που άλλωστε γιαυτό προορίζεται )  τις γρατσουνιές ,και δεν αφήνει δαχτυλιές κτλ

βέβαια εγώ πήγαινα για το 5521 που δείχνει ποιο ποιοτικό αλλά  η προσφορά με τα χαρακτηριστικά που έχει απλά δεν υπάρχει

η δεύτερη απογοήτευση ήρθε με τα windows 8 αλλά αυτό αποτελεί προσωπική εκτίμηση και δεν αποτελεί πρόβλημα της συσκευής

πάντως όσων αφορά την ποιότητα κατασκευής με επηρέασε αρκετά ,γιατί ως μέτρο σύγκρισης είχα ένα hp dv5 1020ev  το οποίο φαίνονταν αρκετά ποιοτικό σε σχέση με το 3521

επίσης ένα μικρο ξενερωμα είναι η κάρτα δικτύου 10/100 στο hp προ 6ετιας 10/100/1000 η wireless lan b/g/n περίμενα να έχει mode a ,δεν έχει έξοδο vga !! ούτε display port (το hp είχε) (δεν έχει e-sata αν και δεν χρειάζεται  ελέω usb3 )  ,καθώς και οι θύρες usb 3 δεν ξεχωρίζουν με τις usb2 είναι μαύρες όλες ! κοινώς από πλευράς διασυνδεσιμοτητας είναι  φτωχό

θετικό εχει BT

περαιτέρω δεν το έχω λειτουργήσει για να σας πω εντυπώσεις απο μπαταριά ταχύτητα cpu graphics κτλ αλλά πιστεύω πως εκεί το μηχάνημα θα σπέρνει !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αισθανομαι οτι πηρα ενα μεγαλο κινητο τηλεφωνο, πολυ περιορισμενο το Metro UI.

Ε καλα τωρα τα windows 8 δεν ειναι μονο το metro μην βλεπουμε το δεντρο μονο,ασε που υπαρχουν παμπολα εργαλεια να το προσπερνας αν δεν βρησκεις καμια χρησιμοτητα πανω του.

Με το συμπαθιο αλλα μου θυμιζουν αυτα τα του metro σαν γκρινια μικρου παιδιου. ;)

Ακου εκει ''περιορισμο'' σε λιγο θα μας πουνε οτι ειναι εγκλωβισμενοι σε κανα κελι μονος και αβοηθητος :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για αυτή την προσφορά.. Αλλά πραγματικά αν το πάρω θα πρέπει να πάω κατευθείαν σε format γιατί τα windows 8 είναι απλά ανυπόφορα. Εν τω μεταξύ, φαντάζομαι ότι αν το εν λόγω μηχάνημα προσφερόταν με Linux ή Free Dos, η τιμή θα ήταν κατά πολύ χαμηλότερη... Μόνο το λειτουργικό κοστίζει παραπάνω από 100 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

Επεξ/σία από harisg7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα τωρα τα windows 8 δεν ειναι μονο το metro μην βλεπουμε το δεντρο μονο,ασε που υπαρχουν παμπολα εργαλεια να το προσπερνας αν δεν βρησκεις καμια χρησιμοτητα πανω του.

Με το συμπαθιο αλλα μου θυμιζουν αυτα τα του metro σαν γκρινια μικρου παιδιου. ;)

Ακου εκει ''περιορισμο'' σε λιγο θα μας πουνε οτι ειναι εγκλωβισμενοι σε κανα κελι μονος και αβοηθητος :wacko:

 

Τωρα θες απαντηση σε αυτο η απλα θες να ξεκινησεις καυγα; Εξεφρασα προσωπικη αποψη, ειτε αρεσει ειτε οχι το Metro UI ειναι μια τρεντυ σαχλαμαρα. Δεν το βλεπω πως μπορει να με βοηθησει να κανω πιο ευκολα την δουλεια που θελω με τον υπολογιστη.

Τα κραταω λιγο ακομη για να δω τι μπορουν να κανουν και να μπορω να εξαγριωνω τα fanboys πιο ευκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για αυτή την προσφορά.. Αλλά πραγματικά αν το πάρω θα πρέπει να πάω κατευθείαν σε format γιατί τα windows 8 είναι απλά ανυπόφορα. Εν τω μεταξύ, φαντάζομαι ότι αν το εν λόγω μηχάνημα προσφερόταν με Linux ή Free Dos, η τιμή θα ήταν κατά πολύ χαμηλότερη... Μόνο το λειτουργικό κοστίζει παραπάνω από 100 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

 

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει κάθε license για τις κατασκευάστριες εταιρίες, αλλά λογικά το παίρνουν σε ένα μικρό κλάσμα της εμποιρικής τιμής του.  Αλλά και τόσο να το έπαιρναν (πχ 100 ευρώ), δεν πιστεύω ότι υπήρχε περίπτωση μια κατασκευάστρια εταιρία να σου "γλίτωνε" 100 ευρώ εάν αφαιρούσε το λειτουργικό. Είναι η γνωστη τιμολογιακή μέθοδος "από τη μύγα ξίγκι" :).

 

Επίσης, κάποτε είχα ακούσει ότι μπορείς να "επιστρέψεις" το license του λειτουργικού που αγόρασες "υποχρεωτικά" προεγκατεστημένο σε ένα λαπτοπ, και να πάρεις ένα refund, δεν θυμάμαι πόσο.  Δεν ξέρω εάν ίσχυε ποτέ και αν ισχύει ακόμη, αλλά δεν θα με χαλούσε καθόλου εάν σκεφτείς ότι ήδη έχω λειοτυργικά 7 & 8 νόμιμα.  Ίσως να έχει συζητηθεί και εδώ το θέμα, θα ψάξω και αν το βρω θα ποστάρω.

 

Edit

Από ότι διάβασα στα γρήγορα στο ιντερνετ, η MS δεν κάνει επιστροφές, αλλά ρίχνει το μπαλάκι στην εκάστοτε κατασκευάστρια εταιρία και την πολιτική που εκείνη ακολουθεί.  Good luck with that.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να ρωτήσω στην περίπτωση που χρειαστεί να κάνουμε επαναφορά του υπολογιστή στα factory ,δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο recovery partition ,εκτός και αν δεν φαίνεται, κάπου είχα διαβάσει ότι μπορούν να σου στείλουν recovery σε dvd ,

ένα άλλο είναι εάν καταρρεύσει ο δίσκος που θα βρω εγώ το κλειδί ενεργοποίησης ?

επίσης έρχεται με προεγκατεστημενα office 10 ,και μου ζητάει κλειδί για ενεργοποίηση !!!!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα recovery Disc τα δημιουργείς εσύ.. ή αν δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα σου παρέχουν τα DVD μέσα στο κουτί.

το κλειδί των windows είναι στο πίσω μέρος του υπολογιστή..

Το office είναι δοκιμαστική έκδοση.. γι αυτό σου ζητάει το κλειδί.. λογικά αν το παρακάμψεις το στάδιο του κλειδιού θα σου δώσει κάποιες δοκιμαστικές ημέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει μεσα εγκατεστημενο ηδη προγραμμα για backup, βγαζει 4 DVD, επιστροφη στο μινιμαλ Win8 yahhhh.

Δεν υπαρχει πουθενα κλειδι για Win. Εχει μονο ενα μικρο αυτοκολλητακι με λιγη χρυσοσκονη μεσα να δειχνει αυθεντικο αυτοκολλητακι Win8 με τα στραβα παραθυρα.

Γιατι να ασχοληθεις με το Office oταν μπορεις να εχεις νομιμοτατα το Libre Office; Δεν ξερω τι ισχυει για αυτο, δεν το κλικαρω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να ασχοληθεις με το Office oταν μπορεις να εχεις νομιμοτατα το Libre Office; Δεν ξερω τι ισχυει για αυτο, δεν το κλικαρω καν.

 

Γιατί είναι πολύ καλύτερο, απλά! Έχω κάνει πάμπολλες εργασίες και με τα δύο και οι δυνατότητες-ευελιξία του ms office δε συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με αυτές του libre (εκτός κι αν το χρησιμοποιείς για πολύ plain πράγματα οπότε δεν έχει και πολύ νόημα η συζήτηση, άνοιξε notepad)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσων αφορά το recοvery το βρηκα ,αλλά τελικά πρέπει να υπάρχει partition recovery ,φαίνεται στο partition tool win8

το θέμα με το κλειδί ενεργοποίησης δεν το έχω βρει !

Τώρα στην συσκευή , η μπαταριά φαίνεται να κρατάει πάνω από 4 ώρες χαλαρά !

επίσης έκανα και bios update το οποίο μάλλον βελτίωσε ακόμη παραπάνω την αυτονομία ,με ποσοστά μπαταρίας 78% 6 ώρες !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλειδί δεν το γράφει πουθενά (μονο στο bios, είχα διαβάσει, αν λέει κάτι)

Απλά όταν κανεις φορματ στο λαπτοπ και ξαναπεράσεις τα 8 δεν θα σου ζητάει το κλειδί...είναι καταχωρημένο ήδη στο laptop

 

Αλλιώς εδώ

http://www.insomnia.gr/topic/459555-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-serial-number-%CF%84%CF%89%CE%BD-windows/

Αλλά δεν ξέρω αν στο βρεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι πολύ καλύτερο, απλά! Έχω κάνει πάμπολλες εργασίες και με τα δύο και οι δυνατότητες-ευελιξία του ms office δε συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με αυτές του libre (εκτός κι αν το χρησιμοποιείς για πολύ plain πράγματα οπότε δεν έχει και πολύ νόημα η συζήτηση, άνοιξε notepad)

 

Αν και εκτός θέματος, το Libre αν και free είναι πολύ βαρύ το ρημάδι (αυτή η JAVA το σκοτώνει). Για μένα οι 2 free εναλλακτικές είναι το Kingsoft και το Softthink - Ashampoo Office. To Kingsoft είναι σφαίρα αλλά δεν υποστηρίζει ελληνικά (μενού, διόρθωση κτλ).

 

Και τα 2 μπορείς να τα βρεις σε free έκδοση ή συχνά πυκνά σε giveaways.

 

Και κάτι πιο σχετικό. Κάτι τέτοιο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.320807&sid=1 για να μπει στο λαπτοπι πρέπει να πετάξεις την κάρτα του Wifi ή παίζει να υπάρχει καμιά θύρα ελεύθερη (αν και ξέρω την απάντηση, λέω μπας και...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(για το τελευταιο) ψαξτε κανενα οδηγο "ανοιγματος" του λαπτοπ (κανενα manual κλπ).

Το 17αρι ας πουμε που εχω, εχει πραγματι μια θεση κατειλλημενη απο το wifi ομως εχει και 1 ελευθερη (και καθε τοσο το ψηνω να βαλω εναν... 3ο σκληρο μεσα με αυτον τον τροπο), τωρα δε ξερω αν οι 2 θεσεις ειναι στανταρ σε ολα, επισης φανταζομαι αυτα που εχουν 'ενσωματωμενο' bluetooth ισως καταλαμβανουν και την 2η θεση (?)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαν αρνητικο βλεπω τον μηχανικο δισκο στις 5400 στροφες και την ανυπαρξια του Gigabit ethernet (το ΙΒΜ του 2003 το ειχε σαν βασικο χαρακτηριστικο).

 

Ξερει κανεις εαν βγαινει το CD για να μπει στην θεση του σκληρος δισκο σε bay; Στην πρωτη θεση μπορει να μπει ενας SSD και στην δευτερη εκει που ηταν το CD να μπει ο μηχανικος 1ΤΒ. Ποιος χρησιμοποιει το CD συχνα; Απολειφαδι του παρελθοντος ειναι.

 

 

αυτο με ενδιαφέρει πολυ. Σχεδιάζω να αλλάξω τον σκληρο αγορασα ssd απο το πλαισιο με την αλλη προσφορά στανταρια το χτυπάω και κανω επιτόπιο upgrade hard drive και ram και το μηχάνημα θα πετάει. Θα προτιμούσα να κανώ αυτό που προτείνεται και να πετάξω το DVDR του.

 

BTW τι παίζει με την εγγύηση σε περίπτωση που απλά αλλάζω τον σκληρό του με SSD?

 

Αλλά ακόμα καλύτερα σκέφτηκα να πάρω ενα bay και να κάνω τον 1tb σκληρό του usb external. θα αφήσω και τα windows μεσα να υπάρχουνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...